:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,429
Активни 753
Страници 23,994
За един ден 1,302,066
Предстоящо

Да посрещнем птиците

Както всяка пролет, птиците вече започват се завръщат в нашите гори и паркове. Сега е моментът за слагане на къщички по дърветата. Често хората се заблуждават, че птичетата имат нужда от къщички през зимата, за да се крият, но те влизат в тях само в периодите на гнездене. Ако подарите уютен дом на някое птиче семейство, неговите обитатели ще ви радват с веселото си чуруликане чак до лятото.

Къщички за птици се продават в разсадниците, големите цветарски магазини и някои зоомагазини на цена 5-15 лв. Можете да ги закачите някъде в парка, в гората или дори на стената на къщата или блока си, но трябва да внимавате да е недостъпно за котки място, поне на 2 м над земята.

Не е трудно да направите къщичката и сами. Размерите за синигери са 14х14 см за стените, 10х10 за дъното, диаметър на кръглия отвор 3,2 см, кацалката трябва да е с минимална дължина 5 см. За скорци размерите са 17х17, 13х13, 5. Имайте предвид, че покривът трябва да е подвижен, за да може да почиствате гнездилката за следващия сезон. Ако къщичката е дъсчена, трябва да я сковете плътно и да запълните всички процепи с глина или кал. Птиците предпочитат зеленото и кафявото, така че не се престаравайте с декорацията. Когато закачвате къщичката, внимавайте да не я наклоните назад, защото птичетата по-трудно излизат и рядко избират да гнездят в такова място. За наклона напред не се притеснявайте, това не ги плаши.

Посели ли се веднъж пернато семейство, къщичката най-вероятно ще бъде обитавана и през следващия сезон. Важно е да сдържате любопитството си и да не пипате гнездото, докато всички птичета отлетят и вече никой не се навърта около него, защото можете да уплашите родителите и те да не се върнат повече при яйцата и малките си.

Първи при къщичката пристига мъжкият и оглежда условията, а след това довежда и женската, увещавайки я колко прекрасно семейно гнездо ще си свият в тази луксозна гарсониера. Оглеждат се ден-два и започват неуморно да носят клечици, тревички и перца. Когато мътят, се редуват, а излюпят ли се пиленцата, от изгрев до залез идват и отлитат, носейки в човчиците си храна за ненаситните им гърла. Когато поотраснат, малките започват да се подават навън и да разглеждат света от кацалката. От сезон на сезон човек открива разлика в характера на различните птици - сред тях има бохеми, мързеливци, работохолици и еснафи. Наблюдаването на семейния живот на едно най-обикновено синигерско семейство е наистина интересно.
879
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД