:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,926
Активни 481
Страници 5,491
За един ден 1,302,066
Анализ

За плоския данък и данъчните ставки

Трябва да се търсят разумни варианти на налози, стимулиращи инвестициите и частната инициатива, без крайни решения, от които може да няма практически резултати и ще предизвикат конфликти с европейските страни
Снимка: Велислав Николов
Напоследък активно се дискутира въпросът с предимствата на плоския данък и възможността за въвеждане на данък върху доходите на физическите лица, корпоративен подоходен данък и социално осигурителни вноски от 10%. Идеята е радикална и би могла да се отхвърли дори само по тази причина. Все пак добре е да се чуят и мотиви по същество, за да не се създават в обществото погрешни представи и напразни илюзии.



Плоският данък



От чисто икономическа гледна точка плоският данък има значителни предимства: размерът на дължимия данък се изчислява по-опростено, работата на данъчната администрация е улеснена, постига се равнопоставеност и по-добро разбиране сред данъкоплатците. Трябва да се има предвид обаче, че е добре чрез данъците да се стимулира икономическата дейност, но те са създадени преди всичко за да удовлетворяват определени социални нужди. Отчитайки това, оценката на подобни предложения трябва да бъде колкото по посока на икономическите, толкова и по посока на социалните ефекти.

Самата тема за плоския или прогресивен (диференциран) данък не може да се разглежда еднозначно. По-скоро трябва да се търси баланс между плоски и прогресивни данъци с оглед постигане на различните цели на данъчното облагане, включително и за постигане на по-опростена и ясна данъчна система. Този баланс в отделните страни се постига по различен начин и на различно ниво. Подкрепяме идеята в България да се търси баланс при максимално възможно използване на плоски данъци и при оптимално ниски ставки. Още с данъчната реформа от 1998 г. се прие ДДС и корпоративният подоходен данък да бъдат плоски данъци. Това не навсякъде е така. В други страни има традиция и тези данъци да са диференцирани - например ДДС в почти всички страни-членки на ЕС и присъединяващи се страни (Австрия, Франция, Италия, Германия, Испания, Чехия, Унгария, Полша и др.) или корпоративният данък в Холандия, Гърция и Кипър. В този смисъл България вече е направила сериозна крачка в опростяването на данъчното облагане по посока на въвеждане на плоски данъци.

От друга страна, в България е установена традицията данъкът върху доходите на физическите лица да бъде с диференцирани ставки. По принцип това е израз на по-високата социална отговорност на гражданите с по-високи доходи, включване в данъчното облагане на принципа на солидарност и социална хармонизация, които са съществен елемент на всяка реална съвременна обществена система. Без да ставаме адвокати на някакъв прекален социален елемент в данъчното облагане, трябва да отбележим, че специално у нас големите различия в доходите на българските граждани в момента се дължат на многообразни фактори, свързани със сложните промени в процеса на прехода и не непременно на личните усилия и качества на индивида. В този смисъл диференцираните ставки върху доходите на физическите лица са още по-оправдани за България днес.



Данъчни ставки



Поради високия дял на приходите от ДДС в общите данъчни приходи и необходимостта да се осигури стабилност на бюджета приемаме, че ставката на ДДС трябва да се запази на настоящето равнище от 20%. По отношение на корпоративния данък може да се посочи, че равнището му и в момента е сред най-ниските в Европа. Средната ставка на корпоративния данък през 2004 г. в страните-членки на ЕС е 31.32% (KPMGТs Corporate Tax Survey, 2004), като в някои от най-големите европейски икономики е значително над това ниво - например в Германия (38.29%), Франция (34.33%), Италия (37.25%) и Испания (35%). От всички страни в ЕС единствено в Ирландия ставката на корпоративния данък е под 15% и е в размер на 12.5%. От присъединяващите се страни единствено в Кипър равнището на този данък е под 15%.

С оглед на стимулиране на инвестициите в страната и намаляване дела на сивата икономика ставката на корпоративния подоходен данък би могла да се намали от сегашните 19.5% на 15%. С това тя ще е сред най-ниските в ЕС. Намаляването й до 10% няма да изиграе съществена допълнителна стимулираща роля за инвестициите. Съмняваме се и че психологическата граница за неплащане на данъка е точно 10% и че това ще доведе до сериозно свиване на икономиката в сянка и реализиране на допълнителни приходи в бюджета. На практика на този етап подобно рязко намаление би облагодетелствало най-вече големите, утвърдени компании в България, които плащат основната част от корпоративния подоходен данък. Това би имало само негативен ефект върху бюджетните приходи.

Намалението на ставката (в интервала между 15% и 10%) няма да окаже съществено влияние върху малкия и среден бизнес и стартиращите предприятия, които по традиция са с много ниска печалба в първия период на развитието си. Ако трябва да се търси допълнителен положителен ефект върху малкия и среден бизнес, върху стартиращите предприятия или за стимулиране на иновациите, би могло да се мисли за определени мерки чрез амортизационните норми. Не трябва да се отрича изцяло възможността и от въвеждане на диференцирано, по-ниско облагане за високотехнологичните компании или за МСП, които внедряват нови технологии, с цел развитие на икономиката на знанието и постигане на качествено по-висок и устойчив растеж. За да имат резултат, такива мерки следва да са ясни и лесно приложими.

По отношение на данъка върху доходите на физическите лица, според нас може да се върви към постепенно намаляване на максималните ставки и повишаване на необлагаемия доход. Най-високата ставка може да намалява ежегодно с един процентен пункт, докато достигне например 25%. Запазването на диференциация от 13 или 15 процентни пункта спрямо най-ниската сега ставка от 12% и възможната в бъдеще минимална ставка от 10% е напълно приемливо в дългосрочен план с оглед солидарния елемент в този данък. На фона на ставки за най-високодоходните групи от над 40% в някои страни от ЕС (45% в Германия) и над 30% в редица присъединяващи се държави (Чехия, Унгария, Литва, Полша, Словения) максималната пределна ставка на ДДФЛ в България (29%) е напълно приемлива и достатъчно стимулираща плащането на данъци.



Социално осигуряване



Социално осигурителните вноски не са данък в истинския смисъл на понятието, дори при изцяло държавно обществено осигуряване. Социалното осигуряване e свързано с въвеждането още през ХIХ в. на пенсионна система, в рамките на която заетите организирано подпомагат с пенсии възрастните неработещи лица. По презумпция средствата, които работещите в даден момент отделят от своите заплати, ще им бъдат върнати след време под формата на пенсии. Системата на изцяло държавно осигуряване от разходно-покривен тип е неефективна, поради което през последните десетилетия в целия свят се въвеждат нови, по-модерни системи от капиталов тип, основани на създаването на частни пенсионни фондове, управляващи осигурителните средства в отделни партиди. Така се гарантира повишен личен интерес при управлението на средствата, пазарен подход, прозрачност и конкуренция.

Центърът за икономическо развитие е един от пионерите в България в лансирането на споменатите модерни форми на социално осигуряване и участва активно в подготовката на пенсионната реформа в България в края на 90-те години. Считаме обаче, че процесът към преминаване от държавно обществено осигуряване към преобладаващо частно пенсионно осигуряване не може да бъде еднократен или скокообразен във времето.

Основният проблем идва от това, че възрастното население в България е плащало осигурителни вноски в миналото и сега трябва да бъде обезпечено. Работещите в момента по необходимост се налага да осъществяват две функции: да гарантират средства за държавното обществено осигуряване, за да покриват разходите за пенсии на възрастното население, като същевременно заделят средства в частни осигурителни фондове за собствените си пенсии в бъдеще. Оттук се налага известно финансиране на държавното обществено осигуряване от бюджета, което обаче трябва постепенно да намалява както като процент от бюджетните разходи, така и от приходите на НОИ. Поради изложените аргументи, рязкото намаляване на социалните осигуровки е практически невъзможно. Ако в момента социалните осигуровки бъдат намалени общо на 10%, от които 6% за здравно осигуряване, останалите 4% могат да гарантират средно ниво на пенсиите в размер на 10.8% от настоящото им равнище, т.е. 11,96 лв. Дори при запазване на дотациите от бюджета като номинален размер на равнището от 2003 г. и насочването им изцяло към финансиране на плащанията към пенсионерите, средното ниво на пенсиите ще падне до 34,86 лв. Това ниво на пенсии е очевидно недопустимо от социална гледна точка.

Увеличаването на дела на частното и намаляването на ролята на държавното пенсионно осигуряване може да става само постепенно с оглед на ограничаване на дотациите от бюджета и увеличаване на пенсиите на възрастното население в страната. Разбира се, това трябва да се съчетае с реализирането на програма за увеличаване на пенсионната възраст, стимули за по-висока заетост на възрастното население (преди всичко в групата от 55 до 65-годишна възраст), което е дългосрочна цел и на европейско ниво.

Друг съществен въпрос е съотношението на разходите за здравното спрямо пенсионното осигуряване. Центърът за икономическо развитие системно критикува забавените реформи в здравеопазването. Считаме, че за постигането на по-добро здравно обслужване (което е неотложна нужда) съществуват два пътя. Първият е да се увеличат държавните разходи чрез повишаване на осигурителните вноски или на субсидиите от държавния бюджет. Решаването на проблемите на здравеопазването в България по този път би било тежко допълнително бреме за работещите и работодателите. Считаме, че подобен подход не е удачен. Пътят е в посока на бързо въвеждане на пазарния подход и частната инициатива в здравеопазването; насочване на държавните разходи и на разходите на НЗОК за основно, масово равнище на услуги; засилване ролята на частното медицинско застраховане; възможности за регламентирани плащания от пациентите към болниците. По наша оценка разходите за здравеопазване в България на практика са над два пъти по-високи от официалните разходи на НЗОК и държавния бюджет. Това са частни средства за заплащане на медицински услуги и лекарства, като голяма част от тях са нерегламентирани, неорганизирани и нецеленасочени. При правилното им насочване и оптимално използване ще постигнем рязко подобряване на медицинската инфраструктура и обслужване, без да се увеличава нивото на здравните осигуровки над сегашните 6%. Необходимо е ускоряване на здравната реформа и по-смело въвеждане на пазарни механизми.



Бюджетни разходи



На последно място възниква въпросът възможно ли е с цел рязкото намаляване на данъчните ставки да се направят сериозни съкращения в разходната част на държавния бюджет към момента? Ние също приемаме, че преразпределителната тежест на държавния бюджет спрямо БВП в страната е висока. Намаляването на дела на преразпределяните чрез бюджета средства спрямо БВП трябва да бъде основен приоритет на всяко правителство и по този въпрос трябва да се оказва постоянен натиск върху управляващите. Заедно с това обаче не смятаме, че към момента е възможно рязко намаляване на номиналния размер на разходната част на бюджета. По-скоро стои въпросът за правилното структуриране и пренасочване на средствата вътре в бюджета от едни пера към други и постепенно намаляване на дела от БВП на средствата, преразпределяни посредством бюджета.

За спазването на изискванията на предстоящото ни членство в ЕС ще се създават нови административни структури, ще се търсят квалифицирани кадри и разходите за издръжка на държавната администрация няма да намаляват. Запазването на сегашното им ниво може да бъде постигнато за сметка на съкращаване на ненужни части от администрацията, дублиращи структури, намаляване на общия брой на персонала чрез въвеждането на нови технологии и съвременни средства за обработка и предоставяне на информация.

В други области като образование, наука и култура сегашното равнище на бюджетните разходи е недостатъчно. Въпреки сериозния потенциал за навлизане на частния сектор и в тези области, поради изоставането на реформите, привличането на частни средства ще може да става само успоредно с активни държавни програми. Членството ни в НАТО няма да позволи съществено намаляване на отбранителния бюджет. Изключително сериозно стоят и предизвикателствата пред вътрешната сигурност и съдебната система и това са важни пера, чието финансиране трябва да бъде увеличено за сметка на икономии от други дейности.

Спорен е и въпросът за капиталовите разходи. Дори и при най-голямо желание за даване път на частните инвестиции в инфраструктура, остават области от изключително значение за развитието на страната: в транспортната инфраструктура, регионалното развитие, водоснабдяването и др. Държавата трябва да изразходва значителни средства в тези области, за да създаде допълнителни условия за развитие на бизнеса, да стимулира развитието на отделни изоставащи региони, да разреши възникващи проблеми от социален характер. Неслучайно чуваме сериозни гласове от нашите западноевропейски партньори в ЕС, че не можем да очакваме многомилионни субсидии за тези дейности от бюджета на ЕС, без да даваме това, което е във възможностите на българските данъкоплатци.

Изводът е, че трябва да се търсят разумни варианти на стимулиращи инвестициите и частната инициатива данъци, без крайни решения, които може не само да нямат практически резултати, но и да доведат до конфликти с европейските страни, където възможностите за финансиране (в т.ч. международно) идват от значително по-високи данъци. Заедно с това, когато предлагаме на пръв поглед крайно "десни" решения, трябва да помислим дали те всъщност не са крайно "леви" в опита си да предлагат примамливо звучащи, но практически невъзможни социални експерименти.

От сериозен дебат по данъчната политика има нужда. Приоритетен според нас е въпросът за по-нататъшната фискалната децентрализация, защото изисква не само експертни мнения, а много повече политическа воля за отказ от преразпределителни функции на централното правителство. Семейното подоходно облагане е цяла отделна важна тема, по която няма еднозначни решения, а ефектът от такова облагане е дългосрочен и повече демографски. Трябва да се обсъдят и възможните най-бързи мерки по въвеждане на елементи на електронното правителство в данъчната сфера, както и повишаване професионализма и капацитета на новата национална агенция по приходите, проблемите около функционирането на ДДС-сметката и т.н.

Нека продължим дебатите за данъците по същество.
15
1032
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
13 Април 2004 01:15
Polureformatori kato avtorite na taia statia sa po-opasni i ot komunisite. Ot politici kato tiah patihme i shte ima oshte da patim. Za shtastie veche znaem kakvo se krie zad termini kato "razumna i obmislena privatizacia" ili "reformi, saobrazeni sas socialnia status na horata v BG" - tova znachi nepravene na privatizacia i nepravene na reformi. Sega se zhonglira sus sushtite izrazi, samo dumata "privatizacia" e zamenena s dumata "danachnareforma" - sega imame "razumna i obmislena danachna reforma" ili "danaci, saobrazeni sas socialnia status na horata v BG". Prikazki za naivnici, no tozi pat nikoi nimama da se hvane na polovinchati raboti. Dostatachno vreme zagubihme - stiga tolkova!

I kakvo kato ni se skara Evropa? Nalice e primerat na Slovakia - obvineniata na ES za danachen damping dovedoha samo do tova, che napraviha bezplatna strahotna reklama i sega vseki vtori evropeiski koncern se e zapatil natam, ot strah che edin den ES shte zastavi Slovakia da vdigne danacite. Burzat dotogava veche da sa se razgurnali tam i da sa zavarteli pod staria danachen rezhim maksimalna suma pari. I zatova tam stroiat novite si zavodi Kia i Samsung, a v BG Shekiroglu i Kostakis stroiat shivashkite cehove.
13 Април 2004 09:47
sorry za latinicata.
awtorite na statiqta kazwat 'da debatirame po sxshtestwo; ploskiqt danxk e radikalna ideq i samo poradi towa moje da bxde otwxrlen' - kato prochetoh tezi i drugi twxrdeniq, w dushata mi nahluha shok i ujas! awtorite wrxnkat za socialna sprawedliwost i drugi podobni shturotii - idioti s idioti - wajnoto e horata da sa motiwirani da rabotqt - kato im se wzima 1/3 ot dohoda, a posle ot potreblenieto im se wzima 20% kato DDS koi e motiwiran da raboti - pishman biwshi uprawlqwashti!
13 Април 2004 10:26
" Ако в момента социалните осигуровки бъдат намалени общо на 10%, от които 6% за здравно осигуряване, останалите 4% могат да гарантират средно ниво на пенсиите в размер на 10.8% от настоящото им равнище, т.е. 11, 96 лв."
ЗНАЧИ В ТОЗИ ЦЕНТЪР СМЯТАТ ТАКА. ДАЛИ ИЗЛИЗАТ ТЕЗИ СМЕТКИ? СЕГА СОЦ.ОСИГУРОВКИТЕ СА 29%:4%=7.25Х11.96=86, 71, ТОВА ЛИ Е СРЕДНАТА ПЕНСИЯ. СПОРЕД НОИ ТЯ Е ОКОЛО 120 ЛВ. СПОРЕД МЕН ПРОБЛЕМА Е В ДРУГО И ТОЙ Е В ВСИЧКИТЕ ТЕЗИ ВСЕЗНАЙКОВЦИ И ЛАПАЧИ КОИТО САМО НА ДЪРЖАВНАТА ТРАПЕЗА СА 400000. АКО ОТ ТЯХ ОТПАДНАТ 360000Х400=144 МЛН. ЛЕВА /МЕСЕЦ.:2.5 МЛН. ПЕНСИОНЕРИ=57, 6 ЛВ ДОПЪЛНИТЕЛНА ПЕНСИЯ.
АКО СМЕТНЕМ И РАЗХОДИТЕ ПО ТЕЗИ НЕКАДЪРНИЦИ И МЪРЗЕЛИВЦИ КОИТО ПАК ПО ДАННИТЕ НА СТАТИСТИКАТА СА ОЩЕ ТОЛКОВА СЕ ОКАЗВА ЧЕ ДАЖЕ ПРИ 0% ОСИГУРОВКИ СРЕДНАТА ПЕНСИЯ ЩЕ СЕ ЗАПАЗИ.
13 Април 2004 10:32
ДОД в България е прогресивен само за бедните - тези, които получават до 300 евро н а месец (колкото са социалните помощи в развитите страни).След тази сума процентът на данъка става постоянен. Дали това стимулира бедните да печелят повече? Принципа на облагане е непроменен от времето на комунизма, когато се смяташе, че всички получават 200 - 300 лв. на месец.Само този факт е достатъчен, за да покаже, че данъчната ни система се нуждае от промяна.
13 Април 2004 11:21
Самобитен Проблемът на ДОД у нас не е в ставките, а в границите на доходите, върху които тези ставки се прилагат. Ако се вдигне необлагаемият минимум и съответно останалите “стъпала”, ще има съществено “узаконяване” на доходи, които и сега остават скрити. Държавата може и да загуби малко приходи откъм ДОД, но пък ще направи голяма крачка напред откъм “осветляване” на сивата икономика (което ще бъде много по-ценно в стратегически план) и ще подейства стимул.
13 Април 2004 11:41
Чудя се тия наистина ли са такива или само се правят.
Как ще реагира обществото ако корпоративен данък е 15%, и всеки деклариран доход над 500 евро на месец се облага с 29%?
Тия хора наистина, мислят че българете са прости джингитайци. Арогантността на Божков е пословична, но другите уж не бяха такива?
Жоро, ти що не се откажеш от офшорките, душко? Или ние тука с гайдите сме по-глупави от тебе.
Дебат по същество не се започва със сметките за пенсиите, а как да се изкоренят корупционните практики, източващи бюджета.
Ако това не се направи, пенсиите може и да станат и петдесет хиляди лева (каквито си и бяха) много скоро, но това вече сме виждали.
С тази съдебна система и воняща “полицейска къщичка” забравете Европа и мислете за Аржентина.
И накрая Божков и приятели пледират за продължаваща “фискална децентрализация”, която без да са изградени “фискалните регистри” означава “дайте ни парите, защото нещо позакъсахме с кеша”.
13 Април 2004 12:40
Според мен прогресивния подоходен данък е една от най-несправедливите форми на данъчно облагане. Колкото повече работиш (получаваш), толкова повече плащаш, т.е. от твоите данъци се облагодетелстват безброй 1) мързели и 2) фирми и служители от сивата икономика (които декларират минимални заплати) 3) държавни служители, които преразпределят това което не са изкарали те.

Аз бих отишъл още по-далеч по отношение на облагането на физическите лица - фиксирана сума на месец за всички трудоспособни лица (не X%, a X BGN). Какво по-справедливо от това всички да плащат еднакво? За адвокатите на бедните и "социалната справедливост": по-богатите ще си плащат повече така или иначе, защото потребяват повече - това се осъществява чрез безбройните индиректни данъци върху птореблението като ДДС, акцизи, винетки и т.н.
13 Април 2004 12:41
Bravo, Shako !

Super si go kazal ! Gledam che nikoi ne se zamislia za fakta, che oprostenata danachna sistema e faktor sreshtu korupciata, ot koeto cialoto obshtestvo pecheli. Ne sluchaino Estonia e niakade na 20-to miasto kato nai-nekorumpirana durzhava. Za suzhalenie ima dostatachno hora (i avtrote na statiata mozhe bi sa sred tiah), koito imat interesa, vmseto v BG da se raboti i pecheli, da se prevurne v pole za sustezanie na danachnite advokati i schetovoditelite.
13 Април 2004 15:01
Логично беше Ал Бож да е против 10% плосък данък. Ми тогава той ще трябва да падне на 5. Освен това никой дори не споменава да му се платят права, зер той първи въведе 10% плоско облажване.
13 Април 2004 17:12
Vulture,
Туй дето го предлагаш го е имало в Османската империя - всеки гяурин е плащал хак - подушен данък независимо от дохода. Аз бих развил идеята ти нататък - да плащат само бедните, а заможните, които дават хляб /работа/ на другите хич да не плащат или да получават премия, защото като ядат повече си абат зъбите. То това му викали диш-хакъ.
13 Април 2004 19:16
Като чета, че уж по-вечето хора искали да се запазят данъците - имам едно предложение - да има задължителен данък здраве от 20 лева (например) и нищо по-вече! Да се дава някаква фиксирана сума _процент от минималната заплата№ от всички за пенсии - тогава ще се знае кой колко години е работил и колко пари заслужава! А пък да се разреши да се внасят доброволно (и анонимно -- за да несе прави демагогия) за сегашните пенсионери (голяма част не заслужаващи да получават пенсия) и за циганите (от тях ако имаме някаква полза аз съм римски император)!
Божков ако е така добър би трябвало да внася анонимно по 10000 лева на месец - нищо от това, с което е ощетил държавата!
06 Май 2005 09:48
Izkopuvam bakur, hartiq i dr.Tel. za sprafki 0887654967
06 Май 2005 09:51
kvo pi6ete samo za tiq prostotiii we pi6ete mi na busta_rhimes@abv.bg
06 Май 2005 09:55
Be vie po na kolko godini ste we 4e ste tolkova otka4ili kvi sa tiq % kvi sa tiq prostotii q varete po dobre zabiite po nqkoi gadje vmesto da stoite v tezi tupi forumi neeeli taka pi4ove i pi4ki ili se zahvanete s ne6to gotino za ba4kane
06 Май 2005 11:41
а случайно да вулканизираш капути?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД