Глобализацията е процес, от който светът не може да избяга. А и не трябва. Световната политика е вече толкова обвързана, че няма страна по света, която да не се съобразява с този факт. Предизвикателствата пред малки и големи държави са големи. България доказа пред всички свои партньори през последните години, че е предвидим и лоялен участник в голямата международна политика. През тази седмица министър-председателят Симеон Сакскобургготски изнесе лекция пред Дипломатическия институт, в която направи блестящ анализ на външнополитическите приоритети на България. Поради изключителното значение на казаното от премиера, бих искал да запозная още веднъж читателите на "Сега" с основните моменти от неговата лекция:
"Изправени сме пред необходимостта да преосмислим своите външнополитически приоритети. На преоценка са подложени съществуващата международноправна база, институциите и механизмите за поддържане и гарантиране на световния мир и сигурност. В изключително сложната международна обстановка през последните години, България съумя да осъществява последователна, прагматична, балансирана външна политика. Тази политика й спечели авторитета на отговорен партньор в общността на демократичните страни - предвидим съюзник, на когото може да се разчита.
Двугодишното членство в Съвета за сигурност на ООН показа, че и една сравнително
малка държава може да има своя принос
за регулирането на конфликти от най-различен характер. Често ни се налагаше да изпълняваме отговорните си функции на непостоянен член на Съвета за сигурност в сложни и пълни с рискове за международния мир условия. Участвахме успешно в интензивни и напрегнати преговори, свързани с кризисни и критични ситуации. Нашата водеща философия бе да градим мостове, а не да копаем пропасти. Впрочем този подход е полезен и във всички останали сфери на обществено-политическия ни живот.
Поредната отговорна международна мисия на нашата страна е председателството на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Вече четвърти месец Министерството на външните работи активно съдейства в борбата срещу тероризма, трафика на хора, оръжия и наркотици. В същото време ние приоритетно съдействаме на хуманитарните мисии на ОССЕ - образованието, развитие на икономиката, културните контакти и др.
Конкретен израз на българската съпричастност към поддържането на мира и сигурността е нашето участие в няколко мироопазващи мисии в различни райони на света. Имаме 859 български военнослужещи и полицаи в чужбина. Още преди пълноправното си членство в Алианса, България доказа на практика, че е лоялен съюзник, подкрепяйки усилията на НАТО в Босна и Херцеговина и Косово, както и срещу терористите в Афганистан и Ирак. Тук бих искал да подчертая, че въпреки нападението срещу нашата военна база в Кербала, както и сложната обстановка в момента, България заедно с останалите страни от коалицията
ще продължи да изпълнява поетите ангажименти
Нещо повече, макар и извън Съвета за сигурност на ООН, ние продължаваме да настояваме за нова резолюция, която да отвори пътя на ООН, НАТО, ЕС, ОССЕ и други регионални организации да дадат своя принос за умиротворяване и стабилизиране на региона.
Безспорно най-големият външнополитически успех на България, а оттук и на българската дипломация, е присъединяването към НАТО. То бе резултат от усилията на няколко български правителства и затова може да се разглежда като израз на обединението на българския народ около евроатлантическата кауза. Както често съм казвал, членството ни в тази организация е гаранция за нашата сигурност, но то е и една голяма отговорност. Отговорност пред нашите съюзници, пред нашите съседи, а и пред целия български народ. Защото приемането в НАТО е еднократен акт, а членуването е всекидневие. А след добре свършената подготвителна работа тепърва започва многократно по-тежката работа - по-нататъшното модернизиране и изграждане на нашите въоръжени сили.
България ще бъде ангажирана с провеждането на регионално ниво на
политиката на Алианса
- както по отношение на Западните Балкани, така и към прилежащите Черноморски и Кавказки регион. Препозиционирането на американските въоръжени сили в Европа и евентуалното разполагане на съвременни логистични бази в България ще допринесат за тази цел.
Като член на НАТО, страната ни е ангажирана със стабилността и демократичното развитие в Западните Балкани. Усилията за евроатлантическа интеграция на региона неизбежно са съчетани. Затова, наш приоритет ще продължи да бъде подкрепата за усилията на Република Македония, Хърватия и Албания за членство в НАТО. Реално приложение на тази стратегия ще бъде участието ни в срещата на най-високо равнище в Истанбул през юни тази година. Там ние ще поощрим усилията на балканските страни чрез продължаване на политиката на "отворени врати" и евентуалното конкретизиране на "пътната карта" към следващото разширяване на Алианса. Същевременно, България ще продължи да подкрепя и насърчава стремежа на Сърбия и Черна гора и на Босна и Херцеговина за скорошно присъединяване към инициативата "Партньорство за мир".
Ние помним и ценим помощта,
която сме получили от нашите партньори и затова сме готови да предложим през следващите години и нашата помощ на страните-кандидатки за НАТО, защото считам, че това е също принос за стабилността в региона. Както казвам региона, мисълта ми се насочва и към Близкия Изток. И тук ще изразя безпокойството си от последното убийство в Палестина, тъй като не искам да си представя дори в какъв свят бихме живяли, ако всяка държава започне да се защитава от тероризма с подобни похвати, които са неприемливи за международното право. Неочакваното отклонение от "пътната карта" за Близкия Изток може да има само негативни последици за цялостния мирен процес в района. Не ще скрия моето убеждение, което съм споделял с и колегите си от други страни, че придържането и спазването на т.нар. "пътна карта" би се отразило благоприятно и върху ситуацията в Ирак.
С не по-малко усилия България достигна заключителната фаза и на подготовката за присъединяването си към Европейския съюз. През декември Европейският Съвет в Брюксел очерта ясно времевата рамка за периода до пълноправното членство: приключване на преговорите през тази година, подписване на договора за присъединяване през 2005 г. и пълноправно членство от 2007 г. "
Струва си да се знае истината.