Agnostik: Искам да задам най-важния въпрос към Емел Етем, който според мен се състои в следното: Каква е въпросната дама - а) българка, б) туркиня, в) гражданка на РБ, г) политик? Моля за едносричен отговор - "да" или "не", защото само такъв може да бъде честен! Извинявам се още веднъж за "нахалството" си, но многото думи и увъртания на т.нар. "политическа класа", докараха света до кретенизми като "Косово" и "Ирак".
Ако трябва се самоопределя като гражданин на Европа - аз съм български гражданин! Но по същество отговорът на вашите въпроси включва три от изброените четири възможности - аз съм етническа туркиня, български гражданин по принадлежност и политик по занятие.
tupitalist: Мило момиче, (аз щото съм много по-голям батко)
боли ли ви, когато българи обиждат турци на произход и обратното? Религиозна ли сте в най-широкия смисъл на думата? Мислите ли, че е възможна културна симбиоза на базата на най-доброто от общото ни минало?
Отношението към Другия е въпрос на възпитание и така, както аз не бих искала да ми причиняват болка, не бих го направила другиму. Така, както европейските ценности изискват не да се нагрубяваме, а да живеем заедно и да решаваме проблемите си заедно и най-вече, вътрешното АЗ на всеки един човек, което има и лоши и добри страни, независещи от етническата му принадлежност.
Що се касае до религиозността, прекланям се пред величието на природата и вярвам, че нито едно човешко същество не може да се противопостави на нейната сила.
Убедена съм в мъдростта, която нашият народ има и вярвам, че един ден наистина тази симбиоза ще бъде факт.
Грациан: Емел, гледам, че всички са тръгнали със сериозните въпроси. Дай да "олекотим" малко напрежението с 3 съвсем делнични такива. В края на краищата политиците и те са хора, нали? Би ли споделила с любознателните читатели на вестника:
1. Коя е любимата ти манджичка?
2. Смяташ ли, че хуморът има място в политиката? (Или все пак хората си предпочитат ония сериозни физиономии, с които някои политици се правят на копия от архаични плакати "те са нашата гордост"?)
3. Каква музика обичаш да слушаш?
Предварително ти благодаря за отговорите и ти пожелавам приятен ден.
Здравей! Благодаря, че ми "вдигаш топката". Обожавам хората с чувство за хумор и мисля, че и аз го притежавам. Животът без хумор е не само скучен и сух, но и вреден, а хората не бива да се вземат прекалено на сериозно, независимо от професията си.
По първия въпрос, който е много "вкусен", ми се иска да изброя цял списък, но се въздържам само защото съм на диета. Може би все пак ще открехна душичката си - обичам зелеви сърми, всякакви пикантни манджички и гъби със сметана... и всички те поляти с хубаво вино, в зависимост от сезона - бяло или червено, на фона на приятна музика. Напоследък предпочитам музика за релакс, но като цяло - хубавата музика е част от ежедневието ми.
керпеден_1: "Аз съм етническа туркиня, български гражданин по принадлежност и политик по занятие"... Г-жо Етем, горното ви изявление ме кара да се съмнявам в искреността ви, защото вероятно в брачното ви свидетелство пише друга фамилия. Очевидно е, че изборът на сегашната ви фамилия е политически компромис, не личен избор, който поне за мен хвърля сериозна сянка върху политическите ви мотивация. Но не това исках да ви попитам. Вашето име се спрягаше твърде често при злополучното назначаване на Стоян Чешмеджиев за шеф на БТА. Защо застанахте зад него? Толкова ли ценен кадър беше, че заложихте своята и на партията си репутация зад тази кандидатура? Може би беше обещал да ви слуша? Не ви питам случайно. Познавам човека със сигурност много по-добре от вас.
П.П. Искрено се надявам да не се гордеете, когато ви наричат "Желязна"
Назначаването на шеф на БТА: читателите на форума знаят каква е процедурата за номинации и назначения на висши държавни служители. И назначението на шеф на БТА не прави изключение. Това важи както за Стоян Чешмеджиев, така и за Максим Минчев. Въпреки честото спрягане на името ми вие явно не го знаете. По-скоро аз се съмнявам дали вие се искрен, когато се подписвате с ник, а поставяте под съмнение думи, които подписвам с името си.
ТАПА: Г-жо Етем, защо говорите глупости а не отговаряте на важните въпроси? Като сте желязна и не знам си каква, защо не станете и от трибуната да предложите закриването на тази престъпна ЕТНИЧЕСКА партия, която вече създаде такава непоносимост в България, че й трябва само една клечка кибрит и пламваме! Каква е цената, която плащат обикновените хора (българи и турци) за съществуването на ЕТНИЧЕСКА партия? Смятате ли, че като стане касапницата, както при съседите, вашето семейство и близки ще са застраховани? Никога и никога не е имало мир между религиите! Дори и сред поклонниците на една религия! Докога ще трае Европа това престъпно формирование?
emoto: Г-жо Етем, явно ДПС, един път влязло във властта, ще се опита не само да остане по-дълго в нея, но и да разшири участието си в управлението. За целта са нужни много и добре подготвени специалисти. Има ли ДПС програма за обучение и подготовка на модерни управленчески кадри, които да участват в управлението на страната в полза на всички живеещи на тази територия БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ? И още един въпрос: Безпристрастно ли е ДПС към навлизащите чужди капитали в България и не се ли застъпва само за идващите от Турция? Имам чувството, че се застава принципно в полза на турския бизнес (нямам нищо против него) при по изгодни условия. Пример: приватизация на БТК, навлизане на турски строителни фирми в пътното строителство и т.н.
mila zorina: Уважаема г-жо Етем, като учителка преди години живях в турско семейство и досега съм запазила добрите си взаимоотношения с него. Според мен при всички етноси има и добри, и лоши хора и не етническото е водещото, за да определим отношението си към някого. Не смятате ли, че в политиката се злоупотребява с етническата карта, че дори в световен мащаб политиците използват етническите противоречия, за да манипулират човеците?
Вашето семейство доказва, че хармонията е нещото, което липсва на света. Как мислите, ако не бяхте в ДПС, а в някоя от другите партии, щяхте ли да имате възможност за такава политическа кариера като сегашната?
Цензор Хрисим: Здравейте и от мен, г-жо Етем! Интересно ми е, ако можете да бъдете искрена, вярвате ли, убедена ли сте, че сред вашите колеги от ДПС, най-вече сред депутатите, няма слуги и доносници на бившите тайни служби, които стоят в основата на варварската репресия над българските турци, наречена "смяна на имената"? Комфортно ли се чувства рационален човек във вождистка партия, ако приемате, че ДПС е такава, каквато аз я виждам? Смятате ли, че участието ви във властта трябва на всяка цена да бъде осребрено, т.е. има ли обогатяване на ваши представители във властта в момента?
ТАПА, emoto, mila zorina, Цензор Хрисим, с риск да повторя факти, които съм убедена, че са известни, ще започна от създаването на Движението за права и свободи през януари 1990 г. То бе провокирано от желанието на над 1 милион български граждани от турски произход да си възстановят човешките права, отнетите имена, езика, културата, традициите, религията. Затова се нарече Движение за права и свободи - в него наистина членуваха тези, които искаха да се възстанови една несправедливост, причинена от тоталитарния режим. Тогава все още не си давахме сметка, че ще можем един ден да участваме пълноправно във всички нива на управление в нашата родина. Борихме се за индивидуалните си човешки права. Всички сте свидетели на развитието на ДПС през последните 14 години. Днес ние отчитаме, че сме изпълнили своя дълг не само пред тези, които бяха репресирани преди 1990 г., но и като достойни български граждани. 14 г. участвахме заедно при провеждане на реформите и промените във всички сфери на икономическия, обществения и политическия живот. Не бих желала да ви звучи като агитация, но принципите и политиката, която ДПС води през тези 14 г. явно беше правилна. Защитавахме либералните ценности, гарантирахме с политиката и решенията си националните интереси на страната. Успяхме да убедим всички български граждани, че ДПС като българска партия се бори първо за просперитета на Република България, без по какъвто и да е начин да разделя на етнически принцип гражданите, стремейки се да ги обедини. Отговорът на въпросите, които поставяте за членовете на ДПС - дали са само турци и мюсюлмани, би трябвало да е известен. Над 10% от членовете ни са етнически българи. В ДПС членуват хора от всички етноси. От 2000 г. ДПС има структури във всички области и в голяма част от общините. В райони като Видин, Кюстендил, Монтана, Враца и Перник например имаме структури, а етническият състав на тези райони е известен.
Бербероглу: Ще се роди ли някога в България или по света политик и философ, който да признае, че т.нар. религиозни несъвместимости и омрази, са всъщност паравани за търсещите власт?
Белия негър: Аз например искам да стана член на вашата партия! Може ли да влезе в партията ви и християнин?
Всеки един български гражданин може да членува в ДПС, ако приема устава и програмата. Ние заявяваме категорично, че ДПС не е етническа партия така, както опонентите ни се опитват да внушават. ДПС е модерна, европейска, либерална партия. Имаме специална политика, обърната към младите хора, защото те са бъдещето на България и Европа. ДПС е може би единствената партия, която осигурява обучението на млади хора, назначава на работа високо квалифицирани младежи от всички етноси, като водещи са тяхното образование, способности, владеенето на езици и др., т.е. всички европейски критерии.
В подкрепа на всичко това, което казах по-горе, искам да щрихирам, че през последните 2 години като управляваща партия ДПС води политика за решаване на проблемите на хората във всички райони. Защото бедността в Разградско, Видин, Кърджали или Монтана не се различава. Във връзка с традиционния поминък на хората от селските райони предлагаме различни програми за подобряване на икономическото и социалното им положение. За преодоляване на проблемите, които ще възникват поради отпадането на някои култури от европейските пазари, имаме програми за алтернативно земеделие. Проблемът е в неинформираността и слабата инициативност на гражданите, но това трябва да преодоляваме съвместно.
ТЯ: Уважаема г-жо Етем, наистина смятам, че сте една много фина дама! Освен това сте от малкото политици, които харесвам! Искам да ви задам следните въпроси:
1. Защо ДПС се коалира на всички избори с различни партии?
Смятате ли, че това е честно и коректно? Не е ли това просто ход, за да влезете в парламента и правителството и да бъдете сред управляващите, без да мислите много-много за гласоподавателите си?
2. На следващите избори с БСП ли ще направите коалиция, тъй като везните клонят точно към тази партия?
3. Ако бяхте премиер, бихте ли търпяли министри като Церовски, които и две приказки на кръст не могат да кажат на хората, камо ли да управляват цели министерства?
Всяка национално отговорна партия следва да има гъвкава политика, която да се осланя на партньорството и диалога в името на просперитета на страната. Воденето на политика "на инат" не е в интерес на обществото и не решава проблемите на гражданите. Искам да ви уверя, че ДПС ще продължава да води националноотговорна политика единствено и в името на България и всички български граждани.
SultanBg: Уважаема г-жо Етем, Емел ханум, родена сте и живяла в Кемаллар. Вероятно там сте завършили гимназия и имате впечатления от тогавашния поминък и начин на живот на етническите турци в Кемаллар, Аслан кьой, Дурач кьой, Хюсеинлер, Завут, Демир Баба теккеси и т.н. Въпросът ми е: Кога беше по-добър животът на етническите турци от този край - тогава (моля да не споменавате трагичните 1985-1989 г.) или сега, по време на прехода? Преходът плюс или минус беше за тях? Въпросът ми е единствено за поминъка и начина на живот и общуване.
Родена съм в Кемаллар - град Исперих, но съм живяла, расла и учила в Русе. Познавам живота на турците и преди 1990-а, и сега и ви уверявам, че днес те живеят по-добре. Защото ако преди и те, както всички български граждани имаха изкуствената сигурност на системата от гледна точка на това, че всички работеха, но равностойността на труда им като земеделски стопани беше 20 ст. на ден надница, независимо от потенциал и възможности те не можеха да се развиват, не можеха да бъдат ръководители, не можеха да избират, а бяха третирани като втора категория хора. Днес и живеещите по селата имат възможност на избор - да бъдат фермери или да си намерят друго поприще за реализация, могат и да участват пълноценно във властта. Затова не може да се сложи аритметичен знак между времето преди 1990 г. и сега, тъй като няма как да се сравни онзи вид сигурност със свободата на избор и личната свобода.
СветлоПиво: Г-жо, аз вече веднъж писах, но явно ме забърсаха, за да пазят етническия мир. Знаете ли нещо за априлското въстание и освобождението на България от турско робство? И във връзка с това какво ще кажете за националните герои Васил Левски, Христо Ботев. Някое стихотворение например " Аз съм българче"... Явно за мен е антибългарският характер на вашата партия. Нещо да кажете по въпроса?
Всички ние сме учили в български училища и националните герои на България не биха могли да се оспорват. Учила съм същите български стихове и съм чела същите български поети, които, предполагам, и вие. Мога да ви изрецитирам не само "Аз съм българче", но и стихове на Ботев, Вазов, Яворов. Любим поет ми е Вапцаров и стихотворението "Вяра". Що се отнася до антибългарския характер на партията, това, мисля, е ваше лично мнение, което не бих искала да коментирам. ДПС доказа своя национален характер и това, че е призната не само в България, но и в Европа българска партия е най-силният аргумент срещу подобни твърдения.
oditore: Здравейте, г-жо Емел Етем. Останал съм с много добри впечатления от вас и следя отдавна и в близост вашето израстване като политик. Въпросът ми е - ще лобирате ли Русе да стане център на Северен централен район и доколко е възможно това? Поздрави и успехи!
Поела съм ангажимент пред русенци да лобирам Русе да бъде център на Северен централен район не само защото съм много свързана с този град, но и защото смятам, че Русе като област заслужава достойно отношение от страна на своите държавници. Получих уверение, че в най-скоро време МС ще вземе окончателно решение за шестте района и Русе ще бъде един от тях.
kara74: Здравейте, г-жо Етем! Поздрави от Турция! Много ви е трудна работата. От ден на ден размножават се расистите. Имам няколко въпроса:
1. Вярно ли е че сегашните ръководители на ДПС са стари шпионери, които са били причина за смъртта на много турци?
2. Защо остават неграмотни турските деца? Голяма част от тях учат до 3 или 8 клас. В бъдеще няма да има образовани турци.
Категорично не е вярно.
Проблемът с грамотността на населението е както за турците, така и за българите и ромите в малките населени места поради реформите в образованието и бедността на родителите, които не могат да изпратят децата си да учат в по-големите градове. ДПС прави всичко необходимо, за да намери решение на този проблем. Грамотността на децата от малцинствата трябва да е държавна политика, за да могат всички български граждани да имат възможността да се развиват еднакво, за да има страната общ възход. Няма значение за коя група от населението говорим.
КИР СПИТАМА: Г-жо Етем, не мислите ли, че една партия на етническа основа като ДПС в близките години може да стане причина за междуетнически конфликти? Въпросът ми е предизвикан от геополитическите интереси на САЩ в региона, а именно: заличаване от картата на Европа на Македония, създаване на Велика Албания, която след години може би ще граничи с Турция, като горното се прави с една единствена цел - слаба Европа, раздирана от конфликти между християни и мюсюлмани!!!
Явно е необходимо още време, за да се преодолее предразсъдъкът, че ДПС е в буквалния смисъл етническа партия и да се приеме, че е партия, която разшири основата си от етническа в национална. Няма и не може да има заплаха за етническия мир, защото политиката на ДПС през тези 14 г. беше обърната към интегриране на малцинствата, а не към тяхното сепариране, както и към пълноценното им участие във всички процеси на вземане на решение и изпълнението им. Една от най-големите заслуги на българската демокрация в тези 14 г. е т.нар. "български етнически модел", с който доказахме, че по пътя на диалога може да се стигне до интегриране на малцинствата в една държава, а не до конфликти, които се случиха и се случват в съседни до нас страни.
В съвременния свят няма предпоставки за ново териториално прекрояване и не бих искала да определям политиката на никоя от големите сили като протектираща подобни процеси. Затова има и организации като ООН, които са гарант срещу подобен тип желания и намерения.
five: Г-жо Етем, направете прогноза: предстоящите избори за Велико Народно събрание ли ще бъдат?
Пред България има поставени много сериозни задачи и срокове, свързани с приемането на страната в ЕС, и едно ВНС би било чиста загуба на време. Вече се налага мнението, че промените в Конституцията касаят текстове, които при добра воля от политическите сили могат да бъдат направени от Обикновено народно събрание. Говоренето и настояването за свикване на Велико народно събрание е по-скоро обслужване на вътрешнопартийни интереси, които обаче могат да доведат до забавяне на интеграционните процеси, а не до тяхното гарантиране.
Аз и други работи я питах !!! Но поради липса на отговор, ДПС закри въпросите !!!! ???