:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,849
Активни 322
Страници 6,414
За един ден 1,302,066
Интервю

Милор Михайлов: Ще плащаме на почистени улици, а не за часове дежурства

Дори нито веднъж да не вали сняг, ние даваме по 2,80 лв. на машина на "Волф" и по 7 лв. на "Чистота", твърди столичният зам.-кмет по екологията
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Визитка

Милор Михайлов е роден на 22 септември 1967 г. в Банкя. Завършил е психология. Беше два мандата кмет на район "Банкя" - от 1995 до 2003 г. Преди това е бил зам.-кметски наместник и общински съветник в столичния общински съвет. Сега е зам.-кмет по екологията. Женен, с две деца.

---



- Г-н Михайлов, временната комисия за анализ на концесионните договори към СОС излезе в заключителния доклад с предложение за предоговаряне на концесията по чистотата. Вероятно Вие ще водите работната група, която ще преговаря с трите фирми-концесионери. Осъществими ли са предложенията на комисията?

- Една част от предложенията са осъществими. Има обаче някои неща, които не са ми ясни. Предвижда се да се проведе експеримент на територията на някой район. На мен обаче не ми е ясно за какъв експеримент става въпрос и кой ще плаща за него. Ако трябва да говорим за промяна в чистотата на столицата, това е свързано с промяна на организацията на работа на фирмите.

- В какъв смисъл?

- Те могат и трябва да предложат вариант, при който да бъде обхваната по-голяма територия за поддръжка. Не говоря само за междублоковите пространства, за които вече стана дума. Аз съм сигурен, че концесионерите ще се съгласят да поемат междублоковите пространства. Това обаче е свързано с допълнителни средства, които общината трябва да осигури. Освен тях трябва да се включи метене и миене на вътрешнокварталните улици, както сега се мият централните улички.

- Веднъж на 10 г.?

- Напротив, поне веднъж в годината. Затова говорим, че тези неща трябва да бъдат заложени в договора. Веднъж на 10 г. не прави нищо.

- Идеята на този доклад е при вече договорените пари - 70 млн. лв. на година, да се увеличи обемът на работата. Но концесионерите едва ли ще се съгласят да поемат прилежащите пространства и зелените площи за тези пари, все пак става въпрос за голяма по площ територия.



--------------------

- Вярно е, че става въпрос за голяма територия. Също така е вярно, че голяма част от тази територия е с неустановена собственост и още има реституционни преписки. В наредбата за чистотата, която действа повече от 15 г., прилежащата около блоковете територия е ангажимент на домсъветите. Според мен трябва да остане така. При междублоковите пространства обаче една част от собствеността е общинска, друга е частна, вече реституирана. Няма как ние с общински средства да чистим частни терени.

------------------------



- Тогава как в договора ще направите разделението между частни и общински междублокови пространства?

- Би трябвало да се определят наряди. Първо трябва да изясним собствеността. Върху териториите, които са частна собственост и не са почистени, трябва да се налагат санкции. - Доста трудно е в цяла София бързо да се установи собствеността върху тези терени.

- Трудно е, защото още текат реституционни процеси. Иначе не е трудно да се събере информацията. В районните администрации има данни коя земя е частна, коя е общинска, коя е държавна.

- Парковете също не са включени в концесията?

- Да, и моето мнение е, че не трябва да бъдат включени. Централните паркове се поддържат от общинска фирма "Озеленяване" и тя се справя добре. Имаме намерение и сме изготвили проекти за реконструкция на трите големи парка - Северния, Южния и Западния парк. Става въпрос за цялостна подмяна на алеите, пейките и детските съоръжения. В тези паркове дълги години не е правен никакъв ремонт. Нужната сума е около 2,5 млн. лв. Ще ги потърсим от общинския приватизационен фонд и "Красива България". Средствата обаче са изключително недостатъчни както за поддръжка на големите паркове, така и на вътрешнокварталните градинки, които са на разпореждане на районните администрации. Средно районите имат 15-18 000 годишно за поддържане на зелените площи. Като ги разделим на 12 месеца, се получава горе-долу колкото за заплатите на 3 работника.

- Как ще се опитате да намалите цените на отделните услуги при предоговарянето на концесията?



----------------------

- В сегашните договори има разлика в цените на различните фирми. "Чистота - София" е с най-високи цени. Цената на дежурство на машина за зимното почистване е 2,80 при фирма "Волф" и 7 лева при "Чистота - София". Това е резерв. Дежурството е нещо, за което нямаш разход за гориво. "Чистота" трябва да обясни защо се налага тази висока цена. Виждам възможност за промяна и в цената за миене на декар. При "Волф" тя е 23 лв., при "Чистота" - 44 лв.

---------------------



Цените, приети при сключването на договорите, вече не ни удовлетворяват. Цената в отделните райони също трябва да е различна. Във вилните зони например като Панчарево, Бояна хората не живеят целогодишно. Там не е необходимо 5 пъти в седмицата да се извозват отпадъците. Зимата може да се минава веднъж седмично. За сметка на това като намалим честотата на сметоизвозването, парите могат да се пренасочат към миене или ръчно метене. Аз съм на мнение, че тротоарите също трябва да се поддържат през зимата. Като дойде лятото, бързо забравяме колко хора със счупени крайници отиват в "Пирогов".

- В доклада на временната комисия се подчертава липсата на инвестиционен план и отчет за направените инвестиции. Нормално ли е да не отчитат инвестициите си? Какво ще иска общината да се запише в този инвестиционен план?

- Да, те ще трябва да представят инвестиционен план, който да бъде одобрен от столична община преди средствата да бъдат похарчени, а не след като са вложени като инвестиции. Ако искат да похарчат 5 млн. лв. за нови съдове, общината трябва да има право да прецени. Например половината от съдовете да се подменят следващата година. Или да ги подменим не през пролетта, когато трябва да измием, а през есента. За 2,5 млн. лв. знаете ли колко улици ще бъдат измити? Ще искаме да знаем колко средства ще отидат за материали. В сегашните концесионни договори липсва цената на солта. Освен това зимното почистване се отчита почасово веднъж на ден. Сега концесионерът казва, че е работил 10 часа през нощта.



-----------------------

Погрешно е да плащаме почасово. Трябва да се премине на декар или на чист район. Улиците, които са включени в нарядите, трябва да бъдат почистени. А не те да ни таксуват 10 или 12 часа. Защото като напише, че е чистил 12 часа, ние плащаме повече. Да ги почисти за 5 часа, ако иска, но да се плаща на почистена улица. Не да ми казват, че чистят с 400 коли и ние да плащаме на кола на час. Аз мисля, че София може да се чисти и с 250 коли. Не искам заплащането да бъде обвързано с броя на техниката или с часовете работа, а със състоянието на пътната настилка и на тротоарите.

------------------------



- Т.е. ако дадена улица е чиста, тя се заплаща по някаква тарифа?

- Да.

- Ако не е добре изчистена, какво става?

- От цената, която се заплаща на концесионера, се свалят 20, 40 или повече процента.

- Вие искате да отпадне почасовото заплащане?

- Точно така.

- То не е ли голяма част от плащаните суми.

- Голяма е. По сегашните договори ние плащаме дежурства. Дори да не вали нито веднъж сняг, ние плащаме на машина по 2,80 на "Волф" и по 7 лв. на "Чистота". Пловдив плаща само 96 часа или 4 денонощия зимни дежурства. Ние плащаме 3 месеца дежурства.

- Тези 70 млн. лв. на година за трите фирми не са ли много все пак?

- Много са.

- С колко пари годишно може да се чисти София?

- С около 60 млн. лв. Но аз мисля, че и с тези средства, които сега даваме на концесионерите, а те рядко надхвърлят 55-60 млн. лв., може да се постигне по-добър резултат.

- Предвиждат се по-големи санкции за неизпълнение на договорите. Какви ще са те?

- Намаляване на заплащането, както е и досега. Но ние досега нямаме един случай въобще да не се плати за непочистени улици. Имаме и друг проблем - не всички улици са включени в зимното почистване. Аз съм съгласен, че има улици, по които и да искаш, не можеш да влезеш зимата с тежка машина. Но има улици в кварталите, където може да се влезе, и те трябва да се чистят през зимата. Може да не са всички квартални улици, но голяма част от тях трябва да се поддържат. Освен улици с масов градски транспорт, трябва да се метат и улиците около училища, детски градини, болници. След това идват вътрешнокварталните улици в комплексите. Там в момента е трагедия.

- Ще бъде ли създадена нова структура към общината, която да следи работата на концесионерите?

- Не, това ще прави столичният инспекторат, както и досега. Наскоро СОС реши към столична община да се създаде нов отдел по концесиите. Той ще следи изпълнението на договора, а контрола по работата ще е задача на инспектората.

- Но инспекторите са натоварени с всевъзможни задачи - от незаконната търговия през почистването до бездомните кучета. Явно не могат да се справят с всички дейности едновременно.

- Това е въпрос, който аз няколко пъти поставих. Когато инспекторите са натоварени с контрол на фирмите и на гражданите, те физически не могат да се справят. Все още смятам, че функциите им трябва да бъдат разделени. Едни хора да отговарят за незаконната търговия, други за чистотата, трети за зелената система, четвърти за бездомните кучета. Тогава и нашият контрол върху работата на инспектората ще бъде по-добър.

- Какво се случва със завода за изгаряне на битови отпадъци, ще бъде ли построен скоро. Имаше едно споразумение с "Кремиковци" да бъде разположен на негова територия.

- Водим преговори и трябва да изберем инвеститор, който да го построи. Моето притеснение е, че се бавим. От голямо значение е и цената за преработване на тон отпадъци, защото това ще рефлектира върху такса смет.

- Кой ще определи тази цена?

- Инвеститорът, който общината и "Кремиковци" ще изберат. Другият важен момент е процентът, който ще остава след изгарянето, понеже трябва да го депонираме някъде.

- Възможно ли е тази нова услуга - изгарянето на боклука, да доведе до повишаване на такса смет?

- Зависи от цената, която фирмите ще предложат за изгаряне на тон отпадъци.

- Кой ще плаща?

- Столична община.

- Парите от такса смет ли ще са?

- Може и да не са от такса смет, може да са от собствени приходи.

- Мислите ли, че ще успеете да промените условията в концесионните договори до края на юни, както предвиди председателят на СОС Владимир Кисьов? Ако концесионерите не се съгласят с всичките ви условия, ще прекратите ли договорите?

- Мисля, че концесионерите проявяват разбиране, че трябва да предоговорим. До юни можем да го направим. Работната група обаче трябва да отстоява всички условия, които ще поставим пред концесионерите.
8
1282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
23 Април 2004 20:56
Милор... Мил-ор? Ми-лор? Що за развинтена фантазия са имали родителите му? Трудов стаж някакъв преди да стане управник? Рипал, крякал, демонстрирал за СДС и хей на, шеф на боклуджиите. Кариера...
23 Април 2004 21:40
"...Не да ми казват, че чистят с 400 коли и ние да плащаме на кола на час. Аз мисля, че София може да се чисти и с 250 коли..."
Тази констатация на г-н Милор явно е инспирирана от неговото образование на психолог... АЗ МИСЛЯ е хубава фраза, стига да имаш с какво и на базата на какво. Аз пък мисля, че София може да се изчисти и с 3 коли, при това волски и от двама роми. Е, воловете трябва да тичат с MACH 3, ромите да са с 1200 ръце, държащи по 2 лопати всяка, но както би казАл господина - въпрос на психологическа нагласа...
Случи София на управници, няма съмнение...
24 Април 2004 11:02
Ако всички замърсяват, а малко са почистващите, никога няма да е чисто в България, не само в София. Тия дни се завърнах от Италия, Испания, Франция. Как не видях в нито едно селище/ а бях в доста-и малки, и големи/ хартийки, найлонови пликове и фасове? В милионен град като Мадрид улиците и тротоарите са като измити, и те наистина са измити- видях малки почистващи мащини, които прибират всяка прашинка, без да пречат на разхождащи се хора, или на движението по отлично поддържаните улици и булеварди. Ще речете- пари имат. Надали само в парите е работата. Първо- никой не замърсява, всеки пази града или селото, в което живее. Второ- почистването е незабележимо, но действащо. Така че хич не ме интересува как ще им плащат на тия фирми от Столичната община, а дали е чисто в София и дали парите, които всеки от нас плаща за чистота, са дадени комуто трябва.
24 Април 2004 12:24
Nqma nachin - shefovete na virmite pochistvashti Sofiq sa sred nai bogatite bulgari
Ogledaite se da vidite kakvi koli katat te i tehnite madami
24 Април 2004 16:27
Хайде преди да се правят нови договори, да се разбере кой е подписвал старите и да му се потърси отговорност, а?

Иначе караме на принципа-Било каквото било, от утре-пак същото!

Разследват ли вече мазния лисан и кой го разследва?
24 Април 2004 16:38
Как се става от психолог- буклуковед?Докато е следвал в СУ с пари от соц.държавата , обикаляйки софийските улици е научил всичко по въпроса за боклуците-в тях се крият много парички.
24 Април 2004 21:19
ПСИХОЛОГ - ЕКОЛОГ = ЕДИН ОТ ПОДСКАЧАЩИТЕ ВЕРОЯТНО
Е тогава ще е почистена Сф като такива вземат ВАЖНИ решения, професионални, екологични. Явно интервюиращата е наблегнала на количеството написано, А КАКВО Е КАЗАНО??? А, заглавието чудо, ГОЛЯМО ОТКРИТИЕ Е НАПРАВИЛ КАК И КОЛКО ДА ДАВА И ЗА КАКВО. Ами интервюто става и за лекция в икономическия, тоз човек е българския аналог на откривателя на ТОПЛАТА ВОДА. Халал да ви е Софиянци!!!
24 Април 2004 21:34
Ну что возмешь от дурака?
Но он то возмет все
С други думи - кой ти дърпа за език бе
Като си изпуснал поне мини с достойнство
Все ще се мисли че някой друг се е олайнявил
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД