:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,137
Активни 727
Страници 23,702
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Александър Янков: ООН не може да се намеси за спасяването на медиците ни

Неправителствени национални и международни организации трябва да засилят акциите по защитата на петимата осъдени на смърт в Либия, смята специалистът по международно право
Снимка: НИКОЛАЙ ДОЙЧИНОВ
Чл.-кор. проф. Александър Янков е зав. секция "Международно право" на БАН. Ръководител на Катедрата по международно право на Софийския университет. Президент на Камарата на Международния трибунал по морско право - по споровете относно опазването на морската среда в Хамбург. Специализирал е международно право в Хагската академия по международно право. Чел е лекции в университетите в Ню Йорк, Южна Каролина, Вирджиния, Лондон, Кеймбридж, Европейския университетски институт във Флоренция, Дипломатическата академия в Москва, Дипломатическата академия за Южна Америка (Лима, Перу), Европейската академия по морско право в Солун и др. Бил е член на Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата и на Постоянния Арбитражен съд в Хага.





- Г-н Янков, според вас може ли да се въздейства чрез международни институции за решаване на проблема с българските медици в Либия?

- Зависи какво имате предвид под понятието "международни институции" в случая. Ако става дума за междудържавни организации или институции, аз не виждам до каква институция от този род може да се прибегне за уреждане положението на осъдените български медици.

-ООН например?

-Съгласно своя устав ООН може да се намеси при въоръжен конфликт само ако се касае до нарушение или заплаха за международния мир и сигурност. При спор относно спазването на правата на човека, който се отнася до европейска държава, членка на Съвета на Европа, спорът може да се отнесе до Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Но Либия е африканска, а не европейска държава. От няколко години в Организацията за африканско единство се обсъжда идеята за създаване на регионален африкански съд за правата на човека - подобно на европейския и американския. Но досега в Африка няма такъв правораздавателен орган. При това Либия не е страна по конвенции в областта на закрилата на правата на човека, които съдържат отделни разпоредби относно международни механизми за уреждане на спорове по тази материя. Друг е въпросът за прибягване до дипломатически, политически и други извънсъдебни средства за привличане вниманието на международната общественост против несправедливите присъди срещу български медици в Либия. Моралната подкрепа и солидарност на международни и национални организаци и хуманитарни движения несъмнено може да създаде благоприятни условия за ревизиране на несправедливите и чрезмерни санкции, наложени от либийския съд.

------------

От друга страна, при двустранни преговори трябва да се спазват правилата на дипломатическа конфиденциалност. Това се отнася особено до отговорни правителствени и други официални държавни представители, които се изкушават да се произнасят прибързано и некомпетентно с необмислени прогнози, при които за съжаление има несъответствие между желаното и реалното.

--------------



- Какво може да се направи в правен план за спасяване на осъдените?

- Казано схематично, има две основни писти за действия, насочени към подобряване участта и спасяване жертвите на либийското правораздаване на този етап на процеса. Едната е правната и процесуалната. Другата е политическата, хуманитарната и дипломатическата. Трябва сериозно и разумно да се използват специфичните особености на средствата и възможностите, които могат да ни предоставят всяка една от тях. Подготовката на материалите за писменото производство на обжалването има важно значение за анализиране недостатъците на съдебните доказателства, порочните методи и средства на насилие и заплахи, упражнявани по време на предварителното следствие и други сериозни процесулни способи, несъответстващи на основни принципи на правото и меродавни разпоредби на либийското наказателно право. Инициативите и конкретните действия в политическата, хуманитарната, дипломатическата и разяснителната сфера се оказаха неадекватни и некординирани и поради това неефективни, като се има предвид значимостта на съдебния процес и проточването му в продължение на пет години. Участието на неправителствени национални и международни организации и институции в защита на жертвите на една съдебна разправа се оказа несъразмерно на моралното и хуманно значение на този съдебен процес. Все още не е фатално късно де се преодолеят тези слабости в кампанията.

- Има ли неяснота и разминавания между съдържанието на термините "мироопазване" и "мироналагане" и по-специално с оглед на разнозначната им употреба от нашите политици? Военни също признават, че не знаят какво правят в Ирак.

- Действително има известна разлика между тези две понятия - не само от езикова и терминологична гледна точка, но и по техния правен статус. Тази терминология се формира в процеса на приемането на резолюции и други документи от Общото събрание и Съвета за сигурност на ООН при прилагането на т. нар. "операции на ООН за поддържане на мира" ("UN peace keeping operations). В началото се използваше общото събирателно наименование "операции за поддържане на мира", прилагани към най-ранните прецеденти - като например конфликта между Индия и Пакистан относно областта Кашмир, разделена през 1956 г.



-------------

Понятието "мироопазване" обхваща предимно превантивни действия за предотвратяване на потенциален въоръжен конфликт чрез политически и дипломатически мерки, създаване на специални зони, разделяне на противостоящите страни, постоянно наблюдение за предотратяване на въоръжени инциденти и представяне на периодични доклади чрез Генералния секретар до Съвета за сигурност. "Мироналагането" има по-подчертани полицейски функции за поддържането на обществения ред и в някои случаи встъпващи в ролята на местна аминистрация, осигуряване нормални условия за произвеждане на местни и парламентарни избори.

--------------



- Бихте ли уточнили в каква мисия участва България в Ирак?

- Имам впечатлението, че мнозина, включително и от военните среди, изтъкваха в началото на военната кампания, че мисията на нашия батальон се изразявала в полицейски, правохранителни и правоприлагащи мерки за поддържане на вътрешния обществен ред. Впоследствие въз основа на практиката се появиха и разширения на това опреление при наличието на въоръжени нападения, които са по-скоро въоръжени действия по време на война. По мое мнение при сегашната ситуация в някои райони и градове на Ирак - като Багдад, Кербала, Наджав и др., преобладават характеристики на организирана въоръжена съпротива срещу агресията на чуждите окупационни сили.

- Ние участваме ли в тази агресия? Нали изпълняваме други задачи?

- Разбира се. България е част от коалицията и участва в нейните действия с определен военен контингент. В печата се появи изявление на наш офицер, който твърдеше, че участващият в батальона състав е бил обучаван не само за участие в полицейски, а също така и в други военни операции, които му бъдат възложени. Но и без това обяснение е видно, че нашите въоръжени сили в Ирак са неделима част от коалиционните окупационни сили. Нарушенията на разпоредби на устава на ООН и норми на международното хуманитарно право не всякога могат да се прилагат индивидуализирано освен в ноторно известни прецеденти. Както е известно, след Втората световна война бяха учредени два военни трибунала. Единият - за съдене на главните военни престъпници от европейските страни на Оста със седалище в Нюрнберг, а другият - за Далечния изток, за съдене на главните японски военни престъпници със седалище в Токио. Под юрисдикцията на тези международни съдилища попадат три категории престъпления, които водят до индивидулна отговорност, а имено: (а) престъпления против мира, т.е. за ръководство, подготовка, предприемане и водене на агресивна война; (б) военни престъпления и (в) престъпления против човечността.



-----------------

Разбира се, не следва да се твърди, че така може да завърши и агресивната война срещу Ирак, но не може да се отхвърли и възможността Международният наказателен съд в Хага да бъде сезиран. Той е компетентен да разглежда дела относно международни престъпления, между които влизат и посочените по-горе, водещи до индивидуална отговорност на държавни и военни ръководители.

------------------



- Според вас има ли някакви индикации, че ООН ще се намеси в Ирак?

- Не разполагам с достоверна информация за някакви преговори между правителството на САЩ и ООН по този въпрос, макар че в средствата за информация от време на време се появат коментари за интереса на президента Буш още преди предстоящите избори да прехвърли тежестите и негативните последици от неговата военна авантюра в Ирак върху ООН. Имам впечатление, че подобна инициатива не се възприема поне за сега от мнозинството членове на ООН, включително и от постоянни членове на Съвета за сигурност и държави, които покриват значителна част от редовния бюджет на ООН и би трябвало да поемат в Ирак задължения за предоставяне на въоръжени сили за сметка на намаляване числеността на американския контигент. Увеличението може да бъде предизвикано и от усложняването на на военната обстановка и засилване на въоръжената съпротива на местното население. Президентът Буш е поискал от конгреса нови 25 млрд. долара, за да покрие растящите разходи за окупационните сили, за да достигнат общо около 200 млрд. Такова финансово бреме е абсолютно непоносимо и изобщо немислимо за редовния бюджет на ООН. Тези и други обстоятелства от политически характер правят инициативата на САЩ доста непопулярна в ООН, независимо от бодряшките обещания на някои сервилни представители на държавите от коалицията на Буш.

- Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер иска увеличаване броя на въоръжените сили във всички точки на конфликти.

- Това предложение по всяка вероятност е внушено от САЩ, които се стремят да облекчат тяжестите от поетите ангажименти за военни операции в Афганистан и Ирак, предизвикани от тях.



------------------

И в този случай американската инициатива едва ли ще бъде посрещната с готовност за положителен отговор. Известно е,че и в средите на НАТО американските инициативи в Афганистан и Ирак не се ползват с особени симпатии. Дори най-отзивчивият и верен приятел и поддържник на Буш британският премиер Тони Блеър, преименуван от Маргарет Тачър в Тори Блеър е съветван да отслаби връзките си със САЩ и да се разграничи от правителството на Буш. Не е изключено ходът на агресивната война в Ирак да предизвика известно изтрезняване, както в ООН така и в НАТО.
9
1137
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
19 Май 2004 21:08
Моите дълбоки уважения към професионалиста и дипломата над всички проф. Янков . Много здраве и дълъг живот професоре!
Паси разгони около себе си всичко професионално подготвено в българската дипломация , обгради се с аматьори , хора без образование и опит. Действия на некадърния политик , добре осъзнаващ некадърието си . Разбира се , неговите солови операции и приватизиране на българската външна политика в ЕТ "Соломон Паси" ще остане за сметка на България и целокупния български народ!Срам!


19 Май 2004 23:39
Уважавам професор Янков като голям професионалист и честен човек.Мисля си обаче , че той би следвало да каже , че след като ООН не може да се произнесе и да се намеси за спасяването на медиците ни , то ние трябва да организираме контрапроцес за спин делото и нарушаване на човешките права на подсъдимите невинни българските медици в Либия.Друго не ни остава , освен да направим достояние на света доказателствения материал доказващ нечовешките изтезания и разобличаващ либийските мъчители от една страна и безусловната невинност на медиците ни от друга!Така постъпихме за освобождаване на Сергей Антонов и спечелихме при много голяма изолация на страната ни , а сега имаме и подкрепата на цивилизования свят!
20 Май 2004 00:27
С.Паси трябва да носи куфарите на чл. кор. проф. Александър Янков, а НЕ да е външен министър на България! Още повече, че г-н Янков е БУРГАЗЛИЯ!!!
Имате моите ДЪЛБОКИ ПОЧИТАНИЯ, господин Професоре !!!
20 Май 2004 04:45
Много смешно и забавно е да се види как ООН-аниста Валентин Хаджийски alias Чичо Фичо и ред други клонинги седнал да си мери пишката с титана по международно право проф. Янков - Президент на Камарата на Международния трибунал по морско право.
Кой е в същност Хаджийски? Всички във форума го знаят, даже и снимката си е постнал барабар с половинката и родните - злополучен бивш български дипломат, който дума не обелва, с какво се занимава в момента и кой му плаща за това. Достатъчно обаче е, да се прочете едно от неговите "оригинални" писания и на всеки средно интелигентен човек му става кристално ясно, за какво иде реч. Та това нищожество седнало да коментира проф. Янков - също като пале дето се вре в краката на слон.
Не по-малко забавно е сравнението с измисления професор-политолог от новелата (НБУ) Дайнов, който е откровен клиничен случай.
Вместо коментар ще дам малко биографични данни и за Лайнов:

Бащата Александър Дайнов е дългогодишен кореспондент на "Работническо дело" В Лондон.След връщането му в България е шеф на София Прес.
Колегите му се дразнят от това, че непрестанно парадира със социалния си произход - "от КРАЙНО БЕДНО селско семейство". То и други са го правели тогава, но той изглежда попресолява, защото му излиза прякора "Сиромах Сандо".
Хвали се, че когато му се ражда мъжка рожбица и умуват как да я именуват, голямото братче Евгений извикало "Владимир, като Ленин!"
От Форейн Офис два-три пъти подмятат на наши дипломати, че за години престой в Англия не се е подлъгал да напише поне един положителен материал за нея. Посланикът по това време (проф. Янков) го вика и го съветва да напише нещо неутрално-положително: за старите университети, за природните красоти, за твърдостта на лондончани по време на бомбардировките на Луфтвафе и т.н. Сиромах Сандо обаче е по класово-партийному непреклонен и се опъва на посланика, като намеква, че има пагонест гръб в София. Нещо, което и без това се знае.Сиромах Сандо дори и не подозира, че и по тази линия не може да плаши посланика, но професорът е деликатен човек, няма да седне да се заяжда с гърбав човек - природата го наказала и белязала. После името му заглъхва, след 1989 г. не се чува.
Евгений наистина завършва в Оксфорд, обаче специалността "русистика", свързана повече с културата и философията, отколкото с политологията, този факт обаче старателно укрива от официалното си CV.
Грешно е твръдението, че бил в АОНСУ. Постъпва на работа в Института по история на международното комунистическо и работническо движение към ЦК на БКП, който се намира в района на АОНСУ - сегашния НБУ alias НОВЕЛАТА. Там парадира с това, че е израсъл "в бърлогата на звяра" и громи капитализЪма и империализЪма с асенаговска жар.
По това време се жени за съветска гражданка от добър и правилен за времето си (КГБ) произход и в името на социалистическия интернационализъм веднага получава жилище. Панелно, наистина, но безочливо прережда колегите си.
Кръстителят на малкия Владимир пръв поиска да разкарат паметника на "азиатския монголоид" (негов израз) от мястото му.
По някое време измисли от нейде пари и започна да издава седмичник, по хартия и полиграфско оформление докаран 1:1 като Нюзуик. Само дето вътре неговият портрет сам или в компания го имаше на 18 (осемнадесет) места. Излязоха още два броя и седмичникът заглъхна.
По друго време се отби в Англия, за да се опита да почне работа като преподавател в Оксфорд. Нищо не се получи на даскалското поприще и си опита късмета като бизнесмен - да внася български мотики и лопати на острова. И тук нищо не излиза. Както споделя с лондонски българи, "защото в България никой не разбирал от бизнес".
Това за избора на лопатите като предмет на бизнес е забавно. Кое е сработило подсъзнателно у него? Селското начало, или капитализмо-гробокопаческото?
Повръща се в България. Последвалото му житие битие на син шаман е добре известно.


Редактирано от - American bastard! на 20/5/2004 г/ 08:24:27

20 Май 2004 13:51
Моите уважения към г-н професора, но в общи линии той нищо не казва - може би са го сварили неподготвен. В света не съществувала никаква възможност за повлияване на делото - на г-н професора или му е все тая каква ще е съдбата на медиците ни, или язък му за всичките специализации и знания щом нищо не вижда.
Според него имало 2 писти - по първата можело да се пробваме още (като че ли е имало някакъв ефект досега), по втората - същото. Либия като не е страна по нищо защо председателства комисията по правата на човека (или каквото и беше името)? Как няколко снимки можаха да накарат Буш и Ръсмфелд да ръсят извинения и да потърсят отговорност от подчинените си, а в Либия подобни изверги са национални герои? ООН като не може да вземе отношение по правата на човека, не може ли да прасне една резолюция против Либия заради обвиненията към България в биотероризъм и уронване на авторитета?
20 Май 2004 14:07
хе-хе и мойте безкрайни уважения към професора янков, имал съм честа да ме изпитва, ама тоя път нещо го фащам в пропуски
ООН си има специална конвеция срещу мъченията и изтезанията и Специален комитет по въпроса и Либия е страна по конвецията още откак е приета.
е те тая Конвеция предвижда некои механизми, които мога да се използват принашите медици. Но е верно, че това едва ли може да предопредели изхода на делото. Но все пак е възможност, който още никой не е използвал.

Та съветвам другите форумци преди да идолопоклоничат, да прочет аджеба кво точно е казано или не е. щото пророците отдавна са се свършили, а сите други бая често правим грешки
20 Май 2004 15:55
NEPUKIST,
МАЙ и ти ставаш да носиш куфарите на чл. кор. проф. Арександър Янков?!?
ИЛИ пък си много разсеян днес?!
ДЕЛОТО в Либия ВСЕ ОЩЕ НЕ Е ПРИКЛЮЧИЛО! Кога и как ще приключи НЕ СЕ ЗНАЕ !
НО, на този етап, това, което НЕ разбираш е, че ТВЪРДЕНИЯТА за "изтръгване на показания чрез ИЗТЕЗАНИЯ НЕ могат да бъдат основание за намеса на международни институции! Просто, защото на този етап на съдебното производство /БЕЗ влязла в сила съдебна присъда!/ и твърденията на обвиняемите -за ИЗТЕЗАНИЯ, както твърденията на либийския прокурор за НЕизтезания, СА предмет на ТЕКУЩ съдебен процес и СЪДЕБНО ДОКАЗВАНЕ !!! Което означава, че е ВЪЗМОЖНО тези твърдения да бъдат ПРИЕТИ или ОТХВЪРЛЕНИ ! А докато това НЕ стане- международните институции НЕ МОГАТ да се месят /в съдебния процес!/!!!
ВПРОЧЕМ, и България съвсем наскоро беше осъдена/ и няколкократно преди това, също!/ за "използване на изтезания за изтръгване на показания и признания"- НИЩО, че и България е подписала и е страна по разните ООН-конвенции, и че си нямаме "Диктатор"-Кадафи, а си имаме "Цар"- Симеон-2 !!! НО ОСЪЖДАНЕТО на България също стана ЕДВА след приключване на делата във ВСИЧКИ български съдебни инстанции!!!
ТАКА че, довери се на ерудираността и опита на чл. кор. проф. Александър Янков! НЯМА за сбъркаш !!!

Редактирано от - paragraph39 на 20/5/2004 г/ 15:59:20

20 Май 2004 20:30
Здравей параграфе,
прав си, ама аз се притеснявам, че ако потвърдят присъдата ония може да я изпълнят, преди някой да успее да протестира. Все пак целта е хората да бъдат спасени. Какво ме топли мен, че след години когато Кадафи вече няма да го има, някой бъдещ либийски президент ще каже, че това е било голяма грешка и ще ни се извини от името на страната си? На близките на загиналите в Локърби по-добре ли им е сега?
Преди години, в зората на БГ демокрация, един чужденец ми обясняваше, че капиталистическия строй е несправедлив. Сигурно е бил прав, но в случая нямам нищо против подобна несправедливост да се приложи към несправедливия (според мен) либийски съд.
По-добре 5 несправедливо пуснати на свобода българи (но живи), отколкото несправедливо разстреляни. Впрочем то май ще станат 6 българи като гледам какво мисли палестинеца.
21 Май 2004 00:39
LZ,
ТАКА Е !
НО НЕсправедливостта, както и НЕзаконността НЕ са нито от днес, нито от вчера! А и "законно" НЕ значи "справедливо"- навсякъде по Света !!! Въпреки, че на всички нас ни се иска да е ОБРАТНО- "щом е законно-значи е и справедливо!" или "щом е справедливо-значи е и законно" !!!
Процесът срещу медиците ни в Либия отдавна вече НЕ е само юридически! Той вече е и "ПОЛИТИЧЕСКИ" ! А в Политиката НЯМА "обжалване пред по-горна инстанция"- там резултатът настъпва МИГНОВЕНО! Затова всеки "политически" ход на БГ в случая трябва да бъде МАКСИМАЛНО прецизен! Аз мисля, че Либия и Кадафи имат НУЖДА сега ВЕЧЕ от "политическа ПОМОЩ"-а НЕ от заклеймяване!-за да излязат БЕЗПРОБЛЕМНО за тях от тази "цук-цванг" ситуация?! А , за да се постигне това, е нужно ГОЛЯМА "Политика" от страна на българските и чуждите политици! А, както е известно, "Голямата Политика" е ТИХА и задкулисна!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД