:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,363
Активни 759
Страници 23,928
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИИ

В България високите технологии все още са бъдеще

Скандинавските страни са отличнички в интернетизирането на живота
Снимка: Николай Дойчинов
Държавите, в които които липсват големи частни инвестиции в развитието на Интернет-средата, както и в нови технологии, имат шанс да наваксат изоставането само чрез правителствени програми в този сектор. Малките и средните предприятия и правителствата в държави като Мексико, Румъния и България са основни инвеститори в развитието на информационното общество. Това се казва в годишния доклад за световната иформационна и технологична индустрия на Economist Intelligence Unit, разработен с подкрепата на IBM. България е на 42-о място в годишната класация на изданието сред 64 страни. Тревожното е, че в миналогодишната класация страната ни е била на 40-о място.
Готовността на страните за интернетизация (е-readiness) е мярка за това как се възприемат базираните на Интернет възможности. Класацията е направена при отчитане на 6 фактора - свързаност и технологична инфраструктура, бизнессреда, адаптираност на бизнеса и на потребителите, социална и културна среда, правна и политическа среда, предлагане на e-услуги.
За пета поредна година страните от Скандинавския полуостров държат първенството. От 2000 г. "Economist Intelligence Unit" публикува ранглиста на страните за тяхната подготвеност за интернетизация. Дания е на първо място в класацията, следвана от Великобритания, Швеция, Норвегия и Финландия. През 2001 г. първата четворка е била съответно САЩ, Австралия, Великобритания и Канада. В Азия най-бързо развиващата се държава в това отношение е Сингапур. Тя е на седмо място в света, което е скок с пет места в сравнение с миналогодишната класация.
За да навакса изоставането, Министерството на транспорта и съобщенията стартира няколко инициативи, които тези дни бяха обединени в обща програма iБългария з@ твоето утре. В нея са включени проектите "iцентър" за достъп до компютър и интернет за всеки, "iуниверситет" за обучение през интернет, "iклас"- за оборудване на всяко училище с компютри, "iнет"- Българската наука в европейската информационна мрежа и "esiцентър"- България-център на Европейския софтуерен институт за Източна Европа. Вицепремиерът Николай Василев ще поиска 100 млн. лв. от бюджета за 2005 г. за оборудване на българските училища с компютри.

Класация 2004

Място 2003Място 2004Страна
12Дания
23Великобритания
31Швеция
47Норвегия
56Финландия
63САЩ
712Сингапур
83Холандия
910Хонконг
108Швейцария
-----
4240България
--
4539Турция
--
5043Румъния

Достъп до технологии в България през 2003 г. (% от населението)

Фиксирани телефонни линии - 75,9%
Мобилни телефони - 45,3%
Кабелна телевизия - 43,5%
Персонални компютри - 6,8%
DVD плейъри - 1,3%
Цифрова телевизия - 0,6%

Източник: НСИ и Агенцията за развитие на информационните технологии

Потребители на мобилни телефони
19990,3 млн. души4%
20000,9 млн.11,4%
20011,8 млн.22,6%
20022,3 млн.28,8%
20033,6 млн.45,3%

Източник: Агенцията за развитие на информационните технологии

Потребители на Интернет
19980,16 млн. души2%
19990,27 млн.3,3%
20000,56 млн.6,8%
20010,83 млн.10,4%
20021,12 млн.14%
20031,36 млн.17%
2004(п)1,63 млн.20,5%
2005(п)1,91 млн.24%

* п- прогноза

Източник: Агенцията за развитие на информационните технологии

Потребители на персонални компютри
19990,34 млн.3,8%
20000,36 млн.4,5%
20010,4 млн.5%
20020,47 млн.5,9%
20030,546,8%
2004(п)0,597,5%
2005(п)0,658,2%

Източник:Агенцията за развитие на информационните технологии

ПО СВЕТА Шведите най-напредничави във възприемането на цифрови технологии, гърците - последни

Когато става въпрос за бърза ориентация при сърфирането из Интернет или за възприемане на най-новите цифрови джаджи, шведите са най-напреднали в Западна Европа, докато гърците са най-изостанали, предаде Ройтерс. Британците пък най-много пазаруват през глобалната мрежа. Средният потребител на Интернет в Обединеното кралство купува всичко от компютъра си - от самолетни билети до клечки за зъби.
Изследването на "Юпитер" "Индекс на дигиталния живот" обхваща потребителското възприемане на цифровите технологии в 17 западноевропейски страни.
"Европейските страни може и да се доста близки по своето икономическо развитие, но като стил на живот, като навици те остават много различни. Никъде това не личи толкова ясно, колкото при консумацията на цифровите технологии", коментира анализаторът в "Юпитер" Марк Мълиган.
Швеция, Дания, Норвегия и Финландия са най-напреднали в приемането на последните новости, докато средиземноморските страни като Гърция, Португалия и Италия са под средното ниво за региона.
Първото място на Швеция се дължи на високите нива на употреба на високоскоростен Интернет и притежанието на мобилни телефони и джобни цифрови устройства.
Гърция е на дъното по всичките 6 показателя - достъп до Интернет; цифрова и сателитна телевизия; безжични, мобилни и цифрови устройства, ниво на онлайн реклама и електронна търговия.
Рекламодателите дават най-малко пари за привличане на гръцките потребители чрез Интернет. Фирмите харчат средно 5 евро за потребител на Интернет, за да представят продукцията си и 18 евро за потребител на Интернет в Швеция.
Франция и Германия са на 10-о и 11-о място по индекса на цифрово възприемане, докато Великобритания е 4-а.

У НАС
Срещу левче Yuki зарежда мобилни телефони за минути
Апаратът работи като обикновен автомат за кафе, говори и пее на български

Ралица Василева

От няколко седмици трийсетина столични ресторанта и луксозни барове предлагат нова за този край на Европа екстра - автомат за зареждане на мобилни апарати. Срещу монета от 1 лев приличащият на голямо тамагочи Yuki (Юки) зарежда десетина апарата едновременно. "Интересът към устройството е много голям и очакваме то да става все по- популярно", каза за в. "Сега" търговският директор на фирмата собственик "Bulgarian Vending Network" (BVN) Милен Шуманов.
Yuki може да говори на български и да пее.
Използването му е елементарно. Действа като обикновен апарат за кафе. Достатъчно е да включите GSM-а си в правилния отвод, след което светва зелена светлина. В противен случай Yuki няма да приеме монетата. Когато зареждането приключи, машината ще ви информира на чист български език, че телефонът е зареден и можете да си го вземете. Yuki може да зарежда Nokia, Sony-Ericsson, Motorola, Siemens, Alcatel и Samsung. Времето, необходимо да се зареди батерията, е от 2 до 10 минути. Апаратите работят с монета от 1 лев, с изключение на петзвездните хотели и летище София, където ще работят с монета от 1 евро.
София е петият град в света след Сингапур, Париж, Франкфурт и Лондон, в който апаратите за зареждане на мобилни телефони се пускат в масова употреба. В трите европейски града разпространението на "китайското чудо" е започнало от международните летища и постепенно се е разпространило и в административните центрове. У нас схемата е точно обратната. Причината е, че летище София не е транзитен възел и пътниците пристигат половин час преди полета си и си изключват телефоните, като се качат в самолета. До средата на май в София ще има няколко десетки апарата, инсталирани в офис и административни сгради, в хотели, университети и търговски центрове.
Идеята за български Yuki се родила съвсем случайно. "Сърфирах из Интернет и случайно попаднах на уебстраница на сингапурската фирма производител на Yuki", разказа Шуманов. Заедно с колеги веднага осъществяват връзка със сингапурската компания "Infinitek", чието производство е изнесено в Китай. "Китайците останаха, меко казано, изумени, че фирма от Източна Европа се е свързала с тях. Въпреки празненствата за азиатската Нова година веднага изпратиха оферти, снимки, дори примерния маршрут на доставката. Върхът на изненадата ни беше, когато предложиха да напишат софтуера на български език", изумява се Шуманов.
Първоначално устройствата ще бъдат разположени само на територията на София. Вече има сключени договори с големи административни сгради, с ЦУМ, Халите и т. н. "Целта ни е да монтираме апаратите в сгради с голям поток от хора, които се охраняват, за да бъдат опазени от вандали", обясняват от фирмата. В ресторанти и клубове Yuki ще се намира вероятно зад бара и ще се обслужва от бармана, за да се избегне опасността от кражби.
На втория етап от разрастването на мрежата зарядни устройства ще се поставят в големите курорти - зимни и летни, както и в по-големите градове на страната.
Основната фокус група са младите, дейни хора на възраст между 20 и 40 г., които водят активен светски живот. "Разчитаме предимно на дамите, които все нямат място за зарядното устройство в чантите си", шегува се търговският директор на BVN.
Освен от риска българските клиенти да не посрещнат радушно новата идея от фирмата се притесняват как ще решат проблема с голямото количество монети, които трябва да се предават в БНБ. Ако мрежата се развие според плановете, вероятно оборотът от монети ще достигне 800 кг месечно.
 
Голяма част от българите вече не си представят живота без мобилни комуникации. Въпреки това все още сме далеч от северноевопейските страни, които са лидери в тази насока.
12
1411
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
19 Май 2004 22:17
След, 14 години дУмокрация, новите технологии са "назад в бъдещето"!
20 Май 2004 01:22
Нови напреднали технологии имат приложение там, където са решени основните проблеми на възпитанието, образованието и културата на нацията.България е зарината от мръсотия и простотия, срещу която"Yuki" няма да помогне.
20 Май 2004 06:24
Bongo съгласен съм..........
20 Май 2004 07:34
Много добре! Трябва ни такова апаратче на входа на Хотел Плиска...
20 Май 2004 09:53
Още едно доказателство, че изоставаме т. е. вървим на доло!
20 Май 2004 10:26
Най-готина е частта от статията за "опазване от вандали".Тъй де, всички детайли да се изпипат!
20 Май 2004 10:35
Светът е преминал през няколко рволюции. Първа е била аграрната, дала възможност да се увеличи рязко населението на света. После е дошла промишлената за да подкрепи аграрната и успокои новите нужди. След това се е оказало, че е необходима и течнологичната за да подобри пъвите две и ги направи ефективни и по-малко вредни. В частност новити ИТ технологии покриват споменатите нужди. Но когато продуктите на първите революции липсват ИТ технологиите са за какво? Правилно за нищо. Същото е и с Интернета. Ако се използва за предлагане и купуване на продукти и услуги е много ползотворен. Ако обаче го спонсорирате изкуствено без споменатата необходимост, става полезен само за достъп на обща информация. По-полезната информация през Интернет е за пари. Или искам да кажа, самото влагане на пари само и само да има в БГ повече компютри и Интернет потребители не води до никъде а е хвърляне на пари за едното сърфиране, което между другото си го правиме сега ние. А полза от нас никаква.
20 Май 2004 12:45
а достъп до Демокрация? а? колко?
%
?
20 Май 2004 13:10
Би било добре, когато се пише за "високи технологии" редакцията да привлича хора, които наистина са запознати с високите технологии. Хем хората ще вземат някой лев хонорар, хем няма да се печатат глупости.
Един токоизправител НЕ е висока технология.
Проучването е по-скоро ориентирано към интернет пазаруването - т.е казва на фирмите къде могат да продават по интернет. Това няма пряка връзка с високите технологии. Важен елемент е доверието на купувача към е-продавача. В България те мамят и на най-обикновена сергия, а за е-сергия и не ми се мисли...
Образованието винаги е било най-високата технология!
Знаещия и можещ човек винаги ще се справя по-добре. Няма нужда некой чичко да решава къде да изхвърли бюджетните милиони за нищо.
Държавата ни трябва да инвестира само в една висока технология - Образованието. Останалите не са нейна работа.
20 Май 2004 13:42
Vestnikarite pod "visoki tehnologii" razbirat mai samo IT. Tova e tapo!
20 Май 2004 16:05
Дъръ-бъръ, блах-блах.

Поредната профанска статия, гарнирана с некакви тъповати класации. Забележете, че в първите десет държави липсва Япония .
На вниманието на авторката - интернет е твърде нищожна част от така наречените високи технологии и това в коя държава кой колко го ползва говори много повече за начина на живот на жителите й, отколкото за развитието на високите технологии. Скандинавци, американци и канадци са най-редовните интернет потребители поради затворения си начин на живот, отчуждението, климата, дори типа жилища, в които живеят. Това е по-скоро проблем, отколто нещо за хвалене - блестящ пример са пишещите в този форум, повечето от нас прекарваме твърде много време в нета

20 Май 2004 16:10
Ако госпожата визира само интернет-технологиите, заглавието трябва да се промени на: мно-о-о- го далечното бъдеще.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД