:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,365
Активни 757
Страници 23,930
За един ден 1,302,066
Дискусия

Можем ли да си помагаме и сами?

Гражданското общество притежава колосална сила и възможности. За съжаление присъдите над медиците в Либия не са единственият кризисен случай с българи зад граница
Снимка: Емил Иванов
Идеята за създаване на национален фонд за подпомагане на българите в беда извън нашите граници, изглежда, наистина набира скорост. Поне ако се съди по реакциите в публичното пространство. Понякога искрено се учудвам как ние, политиците, не успяваме добре да обосновем идеите си или доста често го правим половинчато. Преди няколко дни аз наистина споменах за възможността такъв фонд да бъде създаден - в контекста на усилията ни за подкрепа на сънародничките ни в Либия. Именно примерът в Либия ни даде повод да се замислим за принципа "по принцип" - един по-богат и по-гъвкав инструментариум за бърза реакция, за оказване на помощ и съдействие както на изпаднали в беда българи по света, така и на техните роднини тук, в България. И само част от такъв бъдещ фонд би могла да се използва за създаване на проект за борба със СПИН в Северна Африка или в друг район...

Очевидно темата се нуждае от широко обсъждане в обществото. На първо място, защото един подобен фонд може да се реализира не непременно от държавата, а със силата и енергията на гражданското общество, със средствата (парични вноски, завещания, услуги и участия) на отделните граждани, както е във всяка демократична държава! Е, ще се радвам, ако тези редове се приемат като продължение на дискусия на страниците на авторитетния вестник "Сега", започнала с коментара на уважавания от мен автор Георги Готев "Паричният фонд за Либия ли е "тихата дипломация"?" в броя от този понеделник.

Пак ще повторя: нямам предвид само случая с Либия, нито пряко подпомагане на семействата на заразените деца. Става дума за това



сънародниците ни по света да чувстват грижата и подкрепата



както на своята държава, така и на своите сънародници. Сиреч на всички нас.

Вярно е, че в момента в центъра на вниманието ни е съдбата на сънародничките ни в Либия. Вярно е, че се търсят пътища за спасяване на техния живот. В момента реакцията на гражданите, на неправителствените организации и на политическите партии - практически на всички действащи субекти в България, е заредена с много висок емоционален градус, което е разбираемо. Усилията на обществото са насочени към главната цел - да се докаже цялата абсурдност на едно обвинение, върху което е произнесена отчайваща присъда. Затова хората прибягват до всевъзможни достъпни средства - протести, шествия, молебени, подписки, публикации и призиви в пресата. Действително големият въпрос е кой и по какъв начин, с каква организация и средства да използва най-ефективно тази енергия и да постига резултати.

Защото случаят в Либия за съжаление едва ли ще бъде единственият, в който българи попадат в беда. Слушал съм от различни хора по различни поводи, и то преди произнасянето на присъдите, че самото развитие на модерния свят няма да спести подобни критични ситуации на обществата и занапред. Те може да възникват и в бъдеще, и то - не дай боже - с по-голяма интензивност, защото в разнородната среда, в която живеем, предизвикателствата понякога зреят дълго, но ни изненадват изцяло. Друг път ги смятаме за отзвучали, а те се възпроизвеждат отново.



Съдбата може да ни поднесе и други изненади



Защото случаят в Либия засега наистина е най-разтърсващият, но на фона на тази драма преживяхме и потъването на кораба "Хера" със 17 млади мъже на борда. Търсихме, оплакахме и погребахме децата, намерили смъртта си в река Лим. Забравихме ли, че преди месеци в критична ситуация бяха изпаднали нашите полярници на Антарктида. Три толкова различни случая, а всеки искаше бърза намеса, средства и усилията на много хора.

От тази гледна точка и българското общество като че ли има нужда от допълнителен резерв. Затова смятам, че няма да бъде излишен един общонационален фонд, в който да се акумулират постепенно такива финансови средства, които да се използват именно при разразяването на по-необичайна криза. Тук не става дума да се използват традиционните и добре известни инструменти, които съществуват и бездруго в областта на застрахователното дело, на нормалното бюджетиране и в две-три ведомства, където има всяка година заделени средства за посрещане на последствията било от катастрофи и инциденти, било от сложни казуси, които засягат български граждани.

Целта е създаването на един



фонд, който да е предназначен за специфични ситуации,



в които понякога е възможен драматичен сблъсък между ценностни системи, политически интереси, при усложнения от географски и логистичен характер. За действие в такива случаи фондът ще спонсорира и поддържа (или наема) професионални екипи от лекари, юристи, преводачи, парламентьори (за събития със заложници) и ще развива постепенно собствен капацитет от комуникационни, транспортни, медицински и други елементи!

И още нещо - често се пита дали правилно се харчат парите на данъкоплатците. Или ако те се харчат правилно, кое е приоритетно. Много често се оспорват едни или други действия на изпълнителната власт или много често се казва, че изпълнителната власт е длъжна да посрещне разхода по едно събитие. А всъщност по закон, по конституция, а и по традиция понякога това не е толкова лесно осъществимо. Нерядко в обществото се появяват остри въпроси - кой кого спасява, с чии средства, дали това има смисъл в момента, дали се прибързва, или се закъснява, можем ли да постигнем по-голям напредък...

Някои недоразумения може да се избегнат чрез формулата на фонда, в който да участват теоретично всички български граждани абсолютно доброволно и напълно съизмеримо с техните възможности. Със средствата от такъв фонд може да се реагира по-гъвкаво, с тях



могат да се решават въпроси от етичен характер,



защото, без да премълчаваме част от цялата истина, ние сме длъжни да припомним, че е имало и двусмислени реакции, когато държавата се е втурвала да помага на изпаднали в беда. Спомняте си споровете в парламента, когато за потънал кораб се задават немаловажните въпроси "С какви договори е бил екипажът?", "Под чий флаг е плавал корабът?", или за българи, попаднали в конфликтни райони - дали държавата е длъжна веднага да реагира, като изпрати самолет, друго транспортно средство или да поеме хонорарите на адвокати на място и т. н. Тоест такъв фонд би намалил и опасността лесно да се разруши възникващото в подобни случаи национално единство около благородна цел.

В конкретния случай с българските медици като че ли конфликти в мисленето не възникват и дано не възникнат. Но има други, несъизмерими с този случай ситуации, при които се налага също бърза реакция в подкрепа на български граждани извън границите на страната, и тогава усилията и законовите възможности на държавата трябва да се допълват от структури под контрола и управлението на неправителствения сектор с неговата много по-гъвкава система и необременена свобода на действие.

Мисля, че най-добре ще бъде създаването на един такъв фонд да бъде по инициатива на обществото, на една или няколко неправителствени организации. Как ще възникнат, как ще се структурират? Как ще се набират средствата? Дали техен основен партньор ще стане Червеният кръст, Гражданска защита или някаква нова фондация? Как ще си взаимодействат с държавата? Какви ще бъдат отношенията с динамичните български групи по света? Как ще получават одобрението на обществото и как ще се отчитат пред него? Това са само част от практическите въпроси, чиито отговори се надявам да чуя в дискусията. Обнадежден съм, че правителството се отнася насърчително към подобни идеи и все повече колеги в парламента ги подкрепят.



---------

Б. Р.: Вестник "Сега" открива дискусия по предложението за създаване на национален фонд за подпомагане на българи в беда зад граница. Очакваме вашите мнения по въпроса.
35
556
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
19 Май 2004 22:00
Това с фонда е добре, ама кой ше варди мангизите?
19 Май 2004 22:15
Бре Илчев , бре недоносено политиче , сега ли разбра за нуждана от това , след като сина ти попадна зад решеткте на испанския затвор и то за бая углавно престъпление . Такъв фонд не е нито ново , нито чуждо за другите европейски страни и идеята има поне 50- годишна история!

19 Май 2004 22:15
Отново идеи за измъкване на пари от данъкоплатена, напр. за сина на автора на въпросната статия. Солидарността е хубаво нещо, но ако се проявава системно, а не само за пропаганда и политическа полза. Защо не се проявява солидарност с хората вътре в страната.
19 Май 2004 22:56
Браво jaret
19 Май 2004 23:12
Ах, колко е сладко да помагаш на ближния си понякога.Колко е доходно, колко е...българско...
20 Май 2004 08:24
.
20 Май 2004 08:43
Boatswain Spyder, виж пасмината , която е обладала МвНР и външната ни политика, този на снимката е едно от т.н. "безобидното" зло!Срам!

20 Май 2004 09:23
Споделям по-скоро мнението на Boatswain Spyder - "Либийското дередже не е предвестник на бъдещи подобни ситуации, а последен отглас от тоталитарното ни тъпоумие и слугински манталитет".


Отнасям се крайно скептично към всякакви идеи за фондове с държавно участие или под патронажа на държавата - а най-вече, ако тази държава е нашата. Примерите със здравеопазването, пенсиите и жилищните влогове трудно могат да въодушевят. Разходите на измислени комисии като комисия по защита на личните данни - също. Системата явно не е измислена така, че да работи за това, за което е създадена. Докато е така, не е необходимо да се насърчава създаването на нови метастази във вид на фондове, инициативни комитети и други подобни.


Има и друго, то се нарича "лична отговорност". Пример за това ни дава Германия - да, там водят преговори за освобождаване на взетите като заложници туристи, но след като ги освободят - от Министерството на външните работи им пращат сметка за парите, които трябва да преведат на бюджета във връзка с разходите, направени по тяхното освобождаване. И те плащат. Това става в Германия, повтарям - а тя не е чак толкова бедна. Това поражда, разбира се, дискусии и в самата Германия - но при тези дискусии обществото е на страната на държавата. Ето, например, подобна дискусия в един немски форум по въпроса за заложниците от Алжир. Натиснете тук


Last but not least: идеята на подобен фонд от няколко века е реализирана на практика, и то не чрез държавни учреждения. Нарича се застраховане. На тези, които ще кажат, че и застрахователните ни компании са такива - ами има и застраховане в чужбина. Е, скъпо е - но то зависи от риска. Искаш да работиш в Либия - малко са компаниите, които ще те застраховат, ще ти поемат разходите при съдебен процес срещу теб и ще те обезщетят за последиците от такъв процес (справедлив или не). Но точно тук е и най-важният момент: ти сам решаваш дали се застраховаш или не, както и сам решаваш къде отиваш да си дадеш задника под наем. Още повече е твое решението, ако отидеш там, за където поради висок риск никой не застрахова. Изборът е твой, но и отговорността е твоя. Неща, с които трябва да се свиква.


Така нареченият "обратен принцип на Левски" ("ако спечеля - печеля само за мене си, ако загубя - отговаряТе всички солидарно" се разпространи ненужно много сред индивиди, малцинствени групи и псевдополитически движения и следва да се изкоренява когато и където даде кълнове.
20 Май 2004 09:34
"...Либийското дередже не е предвестник на бъдещи подобни ситуации, а последен отглас от тоталитарното ни тъпоумие и слугински манталитет..."
Как бе?
Гаражната преводачка подходи изключително нетоталитарно и неслугински, когато се поизтегна на плажа по Средиземно море, като с това помогна изключително много либийското дередже да е последен отглас на подобни ситуации.
20 Май 2004 09:37
Е, скъпо е - но то зависи от риска. Искаш да работиш в Либия - малко са компаниите, които ще те застраховат, ще ти поемат разходите при съдебен процес срещу теб и ще те обезщетят за последиците от такъв процес (справедлив или не).

Падащия, няма такава застраховка , която да обещетява последиците при ЗАГУБЕН процес- всички зстраховки са за процес , който е СПЕЧЕЛЕН , само при СПЕЧЕЛЕН процес се обещтява!
Ето тънкстта:
Но, в държави с високо развита социална система , държавата плаща всички разходи по процеса на двете страни- загубили или спечелили, също и международен процес, ако претърпевшия покаже доходи , по-малко от отпределен социален минимум! Това е практиа в западноевропейските В твоя случай на германците , които са получили сметките от държавата по тяхното освобождаване , ще им бъдат върнати разходите от други места, ако имат по-малко доходи от социалния минимум.
Просто-западняците умеят точно да си правят сметките, но справедливо!

20 Май 2004 09:50
Абе, какво стана със сина на тоя? Чу се, че дори живее в посолството с балерините си! Още ли е командирован в Испания, днес вдигнаха командировъчните за EU на 35 ЕURO дневно...., нека там в посолството се погрижат за копелето!
20 Май 2004 10:07
Вчера Илчев говори за фонд за борба със СПИН-а в Северна Африка. Днес говори за нов фонд. Утре - за фонд за спасяване на хималайските мечки. Ами какво ще прави Бриджит Бардо.
20 Май 2004 10:10
Уважаеми 128,

Действията на "гаражната преводачка", както я наричаш, са част от това, което Boatswain Spyder определя като "тоталитарното ни тъпоумие и слугински манталитет". Илюзия от радиотеатъра за младия слушател е, че подобни тъпоумия и манталитети изчезват като на филм - лягаш си на 9.11. тъпоумен и със слугински манталитет, а на 10.11 си вече интелигентен, остроумен и горд. Но дискусията около този случай (която в други времена щеше да бъде заметена като лайно под килима), както и дискусията около други подобни случаи (сина на Илчев, както някой припомни тук) - това са неща, които неминуемо водят до формулиране (а не размазване) на отговорностите. Защото едно време Тодор Живков беше казал: "Всеки пред всекиго за всичко е отговорен" - което и до днес е в сила в смисъла си "Никой пред никого за нищо не е отговорен". Е, изживяването на това тъпоумие е в ход. Трябва време, за да им светне на повече хора под козирката.
20 Май 2004 10:20
КАКВО СТАНА СЪС СИНА МУ? ОСЪДИХА ЛИ ГО ИЛИ ГО ОПРАВДАХА???
Смешно е Илчев да говори за драмата в Либия след като за сина му и "балерините" се грижи цялото Външно!
Журналята защо не питат???
20 Май 2004 10:22
Аре бе форум смачкайте го тоя!!!
...Защото случаят в Либия за съжаление едва ли ще бъде единственият, в който българи попадат в беда...
СИНА МУ Е В БЕДА?! В ИСПАНИЯ
20 Май 2004 10:55
Абе Илчев, какво гражданско общество търсиш и очакваш?Това е да чакаш от умрял писмо.За какво гражданско общество бълнуваш, когато няма национална трибуна или медии за това гражданско общество за което говориш.Ами до като медиите са пълни с хора, които се мъчат да рушат, лъжат и клеветят и е пълно с комунисти с изпрани биографии, каво очакваш?.На която и телевизия включа, все мутри от миналото, внушават, лъжат и клеветят.Илчев ти нямаш ли телевизия?Днес гледах по bTV, най-некъдърната известна "журналистка"която се е появявала по телевизията някога с червена блузка, вече като кореспондент на вестник "Труд" в Брюксел, Бетина Жотева.Ами като видят хората само това и като си представят, кой е насърчил да облече тази блузка и защо и каво прави тя в Брюксел вместо някой страдалец и гражданското ти общество изчезва като дим.Ами питай съпругата си, защо и кой е задължава да кани само от тия с изпраните биографии, а и явни комунисти и никой друг, даже и от представителите на това мнозинство, което спечели изборите не се допускан до ефир, а само представители на малцинството, което се скъсва с помоща на журналистите, да лъже и клевети от името на мнозинството, правителството и Царя.
20 Май 2004 11:26
Нека правим разлика между идея и автор на идеята. Идеята е добра, още повече, че в радица страни тази практика е позната и работи. Естествено е важен механизма на разходване-това е обект на добра упрамлевческа мисъл, нещо което у нас липсва. А за автора-изборите ще покажат...
20 Май 2004 11:36
Падащ, под материалчето за водомерите по фонтаните ти предложих съвместна дейност, ама тук няма да се съглася напълно. Слугинският манталитет не се опраделя само от тоталитарността. И не главно от тоталитарността. И водоразделът не е този преход 9.11. - 10.11. - той е чувствително по-древен. Корени се вероятно във времената, когато е възникнала поговорката "Преклонена главица сабя не я сече". (Междинен въпрос: Има ли друг народ с подобна поговорка? Или да кажем, "Да би мирно седяло, не би чудо видяло".)
А иначе овчото българско можем да го прочетем в дядо-вазовите "Чичовци".
Сегашното овчо обаче е странно овчо - нещо като овца, кръстосана с хиена. Овца, която след като се държи като такава, в някакъв момент решава, че може и да хапе, но обикновено се упражнява на други по-слаби от нея ОВЦЕ!
20 Май 2004 11:45
...Защото случаят в Либия за съжаление едва ли ще бъде единственият, в който българи попадат в беда...
СИНА МУ Е В БЕДА?! В ИСПАНИЯ...
Какво ли прави Външно по въпроса?

20 Май 2004 11:49
Мараба, народе! По-добре да създадем фонд за подпомагане на българите в България и за изхвърляне от политическия живот на откровенни лакеи от типа на това недоразумение Илчев.Боже, боже, кога ще си прибереш вересиите............?
20 Май 2004 12:06
Уважаеми 128,
За произхода на слугинския манталитет съм напълно съгласен. Упоменах датите 9/10.11 (а них могъл да упомена произволни други), защото след подобни дати политици и журналисти започват да се надпреварват да ни убеждават, че е настъпила "нова ера" и всичко се е променило като с вълшебна пръчица. Подобни напъни са всъщност само още едно доказателство за наличен (а не изчезнал) слугински манталитет. От такава гледна точка си вероятно прав - либийският случай може да не остане последен като пример на подобен манталитет, колкото и на мен това да не ми се иска и колкото и добре да звучат думите на Boatswain Spyder.


А за съвместната дейност по фонтаните - никак не е зле. Ще помисля върху евентуална проучвателна тема, финансирана от Министерството на екологията, например "Върху някои екологични аспекти при инсталирането на водомери върху фонтани в условията на Марс". Проучването можем да го правим в пустинята Невада, с изходна позиция Лас Вегас. Само трябва да ни гласуват специални командировъчни, защото там проучванията били скъпи.
20 Май 2004 12:19
Въпроса с командировъчните вече е уреден. (виж пак този брой - забравих на коя страница). Напред към Лас Вегас.
20 Май 2004 12:21
А бе за политиците няма лош Фонд Като се създаде, че като почнат едни боричкания кой да го оглави, кои партии или парламентарни групи да са представени в управителното му тяло, пък после - коли, помещения, заплати...пък правила, изисквания към попадналите в беда българи - каква точно беда, какво е "беда", пък доброволно ли се е набутал потърпевшия и пр. и пр... Ако все пак тази "неправителствена" организация започне да функционира, тогава пък се включва глутницата журналисти, Форумци и пр., които започват под лупа да обследват чий човек е, аджеба, подпомогнатия от Фонда, откъде са дошли пари за Фонда, пък недай си Боже, да са от Чорни ....
Просто нито статията, нито идеята заслужават внимание- и не защото са лоши. Просто си представете изпълнението
20 Май 2004 12:35
Като ви чета мислите е ясно - нищо добро не може да се пръкщне у нас и нито една читава идея не остава неоплюта.
20 Май 2004 12:45
ПЕРО, а защо ли става така? Виж последното изречение по-горе.
20 Май 2004 12:48
Бе ти май не си много читав, щом си Перо.Я оди се скрий и не се обаждай повече от килията в Карлуково-тука не ти е гласоподавателното или електрошокова зала!
20 Май 2004 13:14
Уважаеми Падащ,
Съгласявам се незабавно. При това с думите на един "чичовец" Иванчо Йотата: "Време е ние, учените тоест, да влезем в соглашение".
Лошото е, че въпреки уверенията за уредените командировъчни, те не са уредени. За да ги уредим, трябва да станем (моля за извинение) политици. А като видоизменям леко една известна мисъл за развитието на живота на тази земя, ще кажа: "Развитието на живите същества е една деградация. Започва се от простата амеба и се стига до най-ниското стъпало - човека. По-надолу няма нищо. Нищо, освен политика!"
Дали ще преборя отвращението да стана политик? За едни командировъчни?
Не знам, не знам...
20 Май 2004 13:31
Е, нека да не се нахвърляме да скубем перата на Перо.
Хайде да му обясним спокойно, че ДА, действително "нищо добро не може да се пръкщне у нас и нито една читава идея не остава неоплюта", защото читава идея не съм видял. Или добре, има читави идеи, ама те се оакват от изпълнителите си - а бе, все нещо не им достига на тези изпълнители, за да ги реализират пустите му читави идеи!
Като че ли така си е открай време - всяка идея, идеология, религия, колкото и да са хуманни, човеколюбиви, аванградни, добри, велики се компрометират от идеолозите и изпълнителите си! Особено пък в географските ширини, където вирее Lactobacilus Bulgarikus (така ли се пишеше?). Нито ранният никапитализъм е бил капитализъм, нито социализмът ни беше социализъм (е, все пак посъградихме нещо, щом още има за грабене!), нито посткомунистическият ни капитализъм е капитализъм, нито демокрацията ни демокрация...
А бе, к''во да говорим...
20 Май 2004 14:40
На този Илчев синът му не беше ли крадец на коли или сводник в Испания!? Също като синчето на Филип Боков. Егати излагацията, и още стоят на постовете си. Тепегьозлък !
Хайде да не ни дава акъли тогава.
20 Май 2004 14:52
Точно той е таткото!
А майчицата е Светла Петрова, която всяка съботна вечер от екрана на bTV ни дава насоки, произнася се по актуалните въпроси на престъпността и задава ангажирани въпроси по този повод - един вид "как може?" и "докога?", а понякога "не е ли вече време?".
Парадокси...
20 Май 2004 15:30
За предходните двама.....
THanxxx!!! Най-сетне ! Цял ден се чудя нямали други нормални освен мен да попитат същото!
А останалия СЛУГИНАЖ предпочите други тези освен конкретни въпроси! Форума губи смисъл и придобива формата на локум, който всеки може за малко да посмуче и подъвче!
Пак питам какво става със Илчев - младши!
20 Май 2004 16:01
Сега виж какво, Zujo, по този въпрос т.нар. четвърта власт мълчи. Иначе журналята се пишат много ербап, докато не им скръцнат със зъби или докато не ги цапардосат по същите (но техните, де).
Я си спомни как предъвкваха случая с върнатите 1000 долара, дарени от една мутреса на една екс-президентша. А после изведнъж - ПЪЛНА ТИШИНА. Все едно че нищо не се е случило!
Ти как си го обясняваш?
И сега същото с Илчевото...
20 Май 2004 16:20

Прав си 128,

No guts no glory!

КАКВО СТАВАВА СЪС СИНА НА ИЛЧЕВ, КОЙТО Е ОБВИНЕН В ТЪРГОВИЯ НА ЖИВА ПЛЪТ В ИСПАНИЯ?КАКВО ПРАВИ ВЪНШНО ПО СЛУЧАЯ ?
КОЙ ЩЕ РАЗНИЩИ ТАЗИ ИСТОРИЯ ? КЪДЕ ЖИВЕЕ? КАК СЕ ИЗДЪРЖА?
ДАЛИ И ОБГРИЖВАН ОТ ДЪРЖАВАТА?

...

КОЕ ДАВА ПРАВА НА БАЩА МУ ДА НРАВОУЧИТЕЛСТВА?



20 Май 2004 16:55
Четете и благославяйте съдбата, че сте се родили в тази държава:
"Синът на директора на врачанското следствие Веселин Йотов, 29-годишният Павел, който през юни миналата година в пияно състояние блъсна и уби двама младежи, получи условна присъда от Софийския окръжен съд.

Делото срещу Павел Йотов беше гледано в София заради отводите, направени във Врачанския съд.

3-годишната условна присъда, постановена от Софийския окръжен съд, се дължи на множество смекчаващи вината обстоятелства, обясни адвокатът на Павел Йотов, Христо Христов.

В същото време защитникът на Йотов обясни, че на всеки в България се случва да кара пиян. Това е проблем на цялото общество, с който се занимават много институции. Хвърлят се много средства, но въпреки това той не може да бъде решен, коментира Христов пред БНР.

Припомняме, че на 22 юни миналата година, шофирайки личния си “Форд Ескорт” с 2.5 промила алкохол в кръвта, в района на Враца Йотов причини на 17-годишната Мария Въльовска и 18-годишния Десислав Станкулов. Това, според съда е станало по непредпазливост.

Всеки един от родителите на двете деца ще получи и парично обезщетение от по 30 000 лева.
Видимо разстроен, бащата на Мария заяви на излизане от съдебната зала, че не може два човешки живота да струват една условна присъда. "


20 Май 2004 17:17
На кой ли политик синчето не е дивак и варварин!?
Голяма тема, няма да ни стигне времето.
Апропо, какво стана с онзи рязания Роко, и за него млъкнаха. Май Соколето си върши тихо работата. Все нови и нови герои, нямат чет !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД