:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 159
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Разследване

Заложните къщи помпат престъпността, а държавата нехае

През последните месеци се наблюдава бум на откриване на т.нар. "банки на бедните", какъвто имаше само в най-мрачните бандитски години. Те работят в пълен законов вакуум и без никакъв контрол, а парламент и правителство се почесват години наред
Снимка: "Сега"
През последните няколко седмици бяха открити десетки нови заложни къщи. В някои райони на столицата те станаха дори повече от аптеките, които досега държаха рекорда по брой. Този бум може да бъде сравнен единствено с най-мрачните бандитски години, в които се зароди и създаде съвременната организирана престъпност.

Мнозина от собствениците на заложни къщи обясняват големия им брой с факта, че хората нямат пари и т. нар. "банки на бедните" са местата, откъдето могат да получат бързо и лесно заеми като залагат битова техника, коли, злато и апартаменти. Всички те твърдят, че при тях не се продават крадени вещи, че всичко е законно. Служители в заложните къщи твърдят, че не приемат стоки без доказан произход и документ за собственост и са готови за полицейски проверки по всяко време. Сигурно не всички заложни къщи са проблемни, вероятно дори не малка част от тях работят или поне правят опит да са в белия сектор на икономиката.

Толкова истина обаче има и в тезата, че



бумът на заложните къщи винаги идва, когато има увеличение на домовите кражби





Изобщо не са рядкост и оплакванията за измами, натиск и дори рекет при залагането на една или друга вещ. А и често хората се страхуват да подадат жалби до полиция и прокуратура. Или защото не им вярват, или защото наивно са подписали документи, за които по-късно разбират, че са в техен ущърб, или защото се подават на натиска и заплахите. Все пак полиция и прокуратура отчитат поне по 200 оплаквания годишно от хора, които твърдят, че са загубили недвижимите си имоти в заложни къщи.

Тук обаче думата ни е не толкова за постоянни подозрения, че въпросните заложни къщи в повечето случаи са собственост на лица от бившите силови групировки (нещо, което може да се установи не само по луксозните автомобили пред тях), не е и за дълго третираната тема, че през тях минават основно крадените от нашите домове вещи или пък че почти всяка сделка, свързана с недвижим имот е в ущърб на заемополучателя. А е по-скоро за това, че



държавата допуска тази абсурдна ситуация



Защото стотиците заложни къщи, през които минават апартаменти, злато, вещи за милиони левове, работят фактически без никаква законова база. Така те създават едновременно възможност за измами и пречки за правоохранителните органи да преследват евентуални престъпления

Заложните къщи се споменават само на няколко места в българското законодателство. Едното е Валутния закон, в чиито преходни разпоредби е отбелязано, че до 1 ноември 2003 г. Министерският съвет трябва да приеме Наредба за условията и реда за дейността на лицата, които предоставят парични заеми срещу залог и вещи. Те се споменават и в закона за банките, в който е отбелязано, че неговите правила не се отнасят до заложните къщи, установени по ред, определен от правителството. Има ги и в Закона за облагане на доходите на физически лица, където е отбелязано, че те плащат годишен патентен данък в размер от 3 000 до 28 000 лв., в зависимост от района, в който се намират. И това е всичко.



Нито заложената във Валутния закон и задължителна за правителството наредба е приета,



нито е установен някакъв ред за тяхната дейност. Нищо. При това всичко това е гарнирано със странни спорове между финансовото министерство и БНБ кой да упражнява контрол върху дейността на заложните къщи. От всичко това следва, че те са фактически безконтролни.

Едва преди месец - на 22 април, правителството официално обяви, че се създава Междуведомствена работна група, която тепърва "ще изготвя концепция и проект на нормативен акт, който ще определя условията и реда за дейността на лицата, които предоставят парични заеми срещу залог на вещи". Според съобщението на кабинета председател на въпросната група е началникът на отдел "Валутно финансов" в дирекция "Външни финанси" на Министерството на финансите, а пък членове са 12 експерти от министерствата на вътрешните работи, правосъдието, икономиката и финансите, Българската народна банка, Главна данъчна дирекция, Националната агенция за приходите и Агенцията за финансово разузнаване.

Междувременно бе обявено и, че трима депутати от Новото време - Румяна Георгиева, Ралица Агайн и Борислав Цеков пишат специален закон за заложните къщи. Нещо, което безспорно е наложително, но е известно времето, което е необходимо за приемането на един закон - вкарване в дневния ред, първо четене, комисии, второ четене. Или иначе казано поне една година.





Много странно е, че заложните къщи са оставени да работят



без никакъв регламент и без никакъв контрол. В тях се осъществяват операции, които много напомнят банковите, сделки с валутни ценности и скъпоценности, покупко-продажби на недвижими имоти. Все неща, за които има строги правила и ред. Когато обаче минават през заложните къщи, те са без абсолютно никакъв надзор.

И какво се получава на практика. Заложни къщи се занимават с покупката и продажбата на злато например. Купуват го по 10 лв грама, продават го по 16. Според Валутния закон всички лица, които осъществяват сделки с благородни метали и скъпоценни камъни са длъжни да се регистрират в Министерство на финансите в 14 дневен срок преди започване на дейността. Освен това МФ поддържа и специален публичен регистър на тези лица. Има и специален ред за покупката и продажбата на тази стока. Но всичко това не важи за заложните къщи. Просто те са изключени.



И те си купуват и продават на воля злато и скъпоценности



Без документи, без контрол.

Може ли някой законотворец или член на правителството да обясни защо?

Или да вземем темата за недвижимите имоти. На всяка заложна къща може да се види с големи букви написано, че се дават заеми срещу недвижим имот. И най-често в такива случаи се сключва договор за покупко-продажба. Човекът, който е в нужда и който срещу апартамента си, струващ по пазарна стойност 20 000 евро, получава заем най-много от 5000 евро, си мисли, че е защитен. Когато обаче отиде да си върне дълга изведнъж се оказва, че вече не е собственик на имота. Нещо повече. Жилището му е вече толкова пъти купено и продадено, че и съдебните битки изглеждат безсмислени. Най-малкото заради годините, които ще траят. Започват жалби до полицията и прокуратурата. Които обаче се оказват с вързани ръце, защото собствениците собственоръчно са се подписали под договорите за покупко-продажба. И така се затваря омагьосания кръг. На няколко пъти от отговорни фактори в публичното пространство се появиха твърдения, че собственици на заложни къщи и свързани с тях лица притежават вече "цели квартали" като изкарват на улицата хората, защото не знаели условията на договорите. И при



недвижимите имоти заложните къщи действат фактически против закона



Защото всеки имот, срещу който се взема например кредит, се ипотекира. Ипотеката се вписва като тежест в службата по вписванията и всеки може да си направи справка. Освен това всяка покупко-продажба на недвижим имот е свързана с точно определени правила - нотариус, банкови сметки и гаранции, нотариален акт, проверки, вписвания. Но на практика се оказва, че за заложните къщи те не важат.

Или да вземем лихвите. Та въпросните образувания навсякъде са нашарили офисите си, че дават заеми срещу 2 до 5 на сто лихва. Така привличат клиенти. Каква е изненадата, когато се оказва, че въпросната лихва е седмична. Или казано иначе на месец по 20 на сто. Да не говорим, че в някои от заложните къщ, на листчета, разлепени по стените вътре, се предлагат и лихви по 30 и дори 40 на сто - например за заеми срещу залог на вещи за по 48 часа. И ако парите не се върнат в срок, съответната вещ се продава. Е, това го няма никъде.

Има и още един сериозен проблем. И той е отчетността на заложните къщи. Според хора, които са проверявали такива образувания, в касовите им книги често е заложен оборот от по 1000-2000 лв., а на места имало дори по 50-60. Да се чудиш тогава защо плащат патентен данък по 28 000 лв.? Проблем имало и около доказването на произхода на имуществото на собственици на такива къщи. Примерно на един от тях му се водели 15 недвижими имота. Когато бил попитан откъде са парите за тях, той казал, че е взел на заем от няколко човека. Когато и те били извикани и те казали, че са ги взели на заем. И така докато стане невъзможно да се намерят хората и докато на полицията и прокуратурата им писне. Между другото този номер с вземането на пари на заем явно става особено популярен през последните няколко седмици.

Да не говорим, че заложните къщи имат и задължението да информират Бюрото за финансови разузнаване при съмнителни сделки. Познайте колко сигнала има? Едва ли се броят и на пръстите на едната ръка.

Който каквото иска да говори



това положение е повече от абсурдно и нетърпимо



Защото е ненормално всеки да може да регистрира фирма, която да държи заложна къща. И да може да си сменя адреса всеки ден. И да няма регистър на заложните къщи. Защото в момента никой не може да каже колко е точният им брой. Не е нормално и да няма абсолютно никакъв контрол върху тях.

И дори да приемем, че всички заложни къщи са честни и законни, че не се държат от определена група хора от силовите групировки, че в тях няма лица с криминално минало, то дори само възможностите през тях без никакъв надзор да се превъртат десетки милиони левове, да се вършат измами и да се продават крадени стоки,



са достатъчни да се постави ребром въпроса



Час по-скоро трябва бъде приет нормативен акт, който да регламентира дейността на тези образувания. Необходимо е да се запише изрично, че заложните къщи може да са собственост само на лица с чисто съдебно минало. Трябва да се въведе отговорност за тях при приемане и продаване на крадени стоки, а не те да си измиват ръцете с лицата, които са им оставили вещите, защото им дали например фалшиви данни. Задължително е да се въведе регистрационен режим за всички заложни къщи, който да е към финансовото министерство. Повече от нужно е да се въведе строга регламентация и документация за лицата, които оставят вещи в тях. Необходимо е да се въведе и задължителен праг за минимален капитал, който трябва има, за да работят изобщо и който да служи за търсене на отговорност при евентуални измами. Трябва да се забрани и даването на заем срещу прехвърлянето на собственост на недвижими имоти. Необходимо е да се въведе и задължението за вписването на всички договори, свързани по някакъв начин с недвижими имоти. Повече от задължително е ако заложните къщи искат да купуват и продават злато например да отговарят на всички условия за такива търговци. Все простички и ясни неща и условия, които могат да бъдат изработени и въведени за няколко дни.

Тогава да видим колко заложни къщи ще останат.

Ама и правителството, и министерството на финансите си траят.
 
Заложните къщи стават все повече, а рекламите им все по агресивни
 
Собственик на заложна къща мери предлаган златен пръстен. Няма нормативен акт, според който въпросните образувания могат да купуват и продават злато
 
Почти всяка заложна къща слага на витрините си мобилни телефони на ниски цени, за да привлича клиенти
11
3302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
21 Май 2004 21:26
Да бориме престъпноста, сивата икономика.
Тя си ни вади очите всеки ден и час,
но забележете, НА НАС.
За борците си правете заключения сами.
21 Май 2004 23:48
Крайно време беше някой да се сети и за заложните къщи! Публична тайна е, че там се препродават основно крадени вещи. Това за доказан произход и прочие си е вятър работа. Когато преди няколко години ми обраха апартамента, както и тези на още няколко съседи, си направихме собствено разследване (представяйки се за клиенти) из околните заложни къщи. Вещите, на които вероятно може да се докаже произходът, се наредени на видно място, но навътре зад решетки и в слабо осветени помещения има складирани десетократно повече вещи. А пък злато и техника се приема като залог, без да се изисква какъвто и де е документ за произход. Смехотворно е и обяснението, че хората дотолкова са обеднели, та масово са се втурнали да залагат цялата си покъщнина. Като знам какво огромно количество вещи съм виждала в заложна къща, а пък на всяка улица има по няколко подобни къщи, това означава, че целокупният български народ е тръгнал да разпродава де що има. Пълна лудост!!!
22 Май 2004 00:31
Познавам лично началник на софийско РПУ, който изцяло се е озавел от залозни къщи безплатно. В замяна им осигурява чадър. За какво си говорим тогава. Дива, мръсна и алчна България.
Ако заложните къщи се затворят рязко ще спаднат кражбите от апартаменти. Да, ама тогава как ще се обзавеждат полицаите и какво ще стане със СОТ бизнеса.
22 Май 2004 01:36
Смешен плач!
"държавата допуска тази абсурдна ситуация" защото ние - вие и аз - допускаме тази абсурдна държава да съществува като я търпим.
22 Май 2004 02:12
Интересно е да се направи изследване за биографиите на лицата-собственици на заложни къщи.От наблюденията си, които имам, предполагам че повечето ще бъдат бивши полицаи, военни, авантюристи, криминално проявени лица с чисти "свидетелства за съдимост" и т.н.Те са хора , които търсят все на хляба мекото, никога не са се трудили и произвеждали нещо и изобщо не им се работи обществено полезен труд.Заложните къщи са едно уродливо явление , от което може да се направи извод за големината и мащабите на кражбите и престъпността, която ни залива.Държавата и МВР могат да ги използуват за разкриване на престъпленията и по този начин да ги закрият, но мисля че няма политическа воля за това.Показателно е , че известни бизнесмени свързани с политическите кръгове притежават заложни къщи през които се превъртат много пари.Корупцията в държавата е в пряка връзка с това явление и ако в скоро време затворите не се понапълнят с такива лица , тежко ни и горко!
22 Май 2004 02:32
САМ
22 Май 2004 04:12
Заложните къщи и наастващит им брой са наистина сериозен проблем за всички нас.В малките градое даже броят им надвишава този на слдкарниците.
Смятам, че властите много бързо и лесно могат да се справт с тях.само обаче ако поискат.
Преди някъде 5г..моя позната "изгоря" от такава къща като заложи масивен дамски златен пръстен, когато отишла да го откупи в определеният срок тези от къщата вече са се изнесли-иди ги търси.Прдполагам, че тя не е единствената.
След като не се предприема нищо срещу това от властите, тогава просто гражданите да престанат да посещават такъв род "магазини". Данъчнии други инстанции могат да ги съсипят ако пожелаят.
22 Май 2004 07:11
А в т.нар. "бели" държави на практика НЯМА заложни къщи. Преди да се появи eBay нещата са се продавали по "малки обяви" а на практика 90% от вещите просто са (и СЕ) ... изхвърлят!
Попитайте някой новопристигнал емигрант (в намираща се по-далечко от Източна Европа) с какво се е обзавел поне в началото...
То полината техника на "Наутилус" и аз от там съм я взвл, я....
22 Май 2004 08:44
Всички заложни къщи работят в нарушение на член 152 от ЗЗД:
152. Съглашение, с което се уговаря предварително, че ако задължението не бъде изпълнено, кредиторът ще стане собственик на вещта, както и всяко друго съглашение, с което се уговаря предварително начин за удовлетворение на кредитора, различен от този, който е предвиден в закона, е недействително.
---------------
Само на това основание те трябва да се затворят.
В крайна сметка, нали човек залага нещо за да получи някакъв бърз кредит.
Защо държавата чрез т.н. "царски заеми" не върши облекчено кредитиране?
Някой теглил ли е "царски кредит"?. Аз съм теглил, но това е за първи и последен път. Вервайте, много е по-лесно да теглиш кредит от която и да е банкова институция.
22 Май 2004 16:14
Добре, че се сетиха чак сега за тия т.нар. заложни къщи. То си беше далавера отвсякаде. При това добре
подкована по нашенски с неслучайни дупки в законите.
Не дупки, ами цели ями....Хорицата дето си залагат пръстени, покъщнина и даже домовете са ясно на кой хал са.
Ако пък някой се усети и провери, кои са купувачите от
тия мафиотски свърталища, ще се получи сигурно твърде занимателна картинка. Да, ама дали?

Редактирано от - Dedovec на 22/5/2004 г/ 16:55:11

07 Януари 2005 14:36
Поне един от Вас будни граждани да си напише името!
Лесно е да даваш съвети и да съдиш анонимно, защото Вие не се способни за това и завиждате на находчивите.
Заложни къщи е имало, има и ще има, защото пазара го налага в целия свят, а и у нас.
Като чета си мисля, че искате лесен заем, а после, да не го върнете и този който е дал парите да си върне сумата трудно и въобще да не може да се овъзмезди за безхаберието на длъжника, та това е пролетарски принцип на саморазправа с кредитора, нещо което неотдавна беше факт и в нашата страна преди 15 години.
ВЗИМАШ ПАРИ, ВРЪЩАШ, АКО НЕ ВРЪЩАШ ЗАЩО СИ СЕ ЗАГРИЖИЛ ЗА КРЕДИТОРА.
В противен случай когато взимаш, залагаш, но не връщаш, а същевременно искаш да пречиш на кредитора да си възвърне сумата е измама спрямо него.
АКО НИ ИСКАШ НЕ ТЪРСИ УСЛУГИТЕ НА ЗАЛОЖНА КЪЩА!, но и не пречи на нормалните взаимотношения между гражданите!.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД