Гейминдустрията смело загърбва настолните устройства и все повече работи по темата "пълноценно забавление чрез джобно устройство". Под това мото мина и последното специализирано изложение за игри E3 (www.e3insider.com), проведено в Лос Анжелис миналата седмица.
Sony първи демонстрираха готовия прототип на своята игрова приставка PlayStation Portable (PSP) - широкоекранно портативно устройство с поддръжка на видеоизображение с добро качество, съчетано със звук. С портативно устройство атакува пазара и конкурентът Nintendo, който демонстрира своя DS. Една от следващите главни цели, които ще преследват производителите на игри и игрови устройства, ще е да разширят твърдата до момента детска аудитория. Стремежът е да се привлече вниманието на младежите със самостоятелни, високи доходи, които изпитват афинитет към високотехнологични играчки и към виртуални геймове. Това вероятно ще се отрази и на съдържанието на игрите, предназначени за тази аудитория - предимно спортни игри и такива с много стрелба и бойни стратегии.
Както обяснява Андрю Хаус, изпълнителен вицепрезидент на Sony Computer Entertainment America, портативната версия на PlayStation "ще измени ландшафта на портативните игри". "Главната ни цел е да достигнем в мобилното пространство това, което постигнахме с PlayStation при игровите приставки." DS-устройството на Nintendo може би ще се продава под марката Game Boy. С новото устройство Nintendo също се цели към малко по-отрасналата аудитория от типичния потребител на Game Boy Advance. Двете нови устройства на Nintendo и Sony се различават помежду си предимно по функциите, които не засягат толкова пряко играта. Sony разглежда PSP като средство за доставка на видео, музика и други форми на развлечения. Този контент ще се разпространява на дискове със специално създадения от Sony цифров формат Sony UMD. Ще могат и да се даунлоадват чрез сайта Sony Connect.
В устройството на Nintendo ще се акцентира на възможностите за изобразяване на видео, но тази компания заяви, че предпочита да предложи добро специализирано устройство вместо мултифункционално с ограничени възможности.
|
|