:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,488
Активни 755
Страници 24,053
За един ден 1,302,066
Интервю

Христина Христова: Минималната работна заплата догодина ще е 150 лв.

Предложенията за прага на бедността варират между 88 и 119 лв. Няма приходи, с които пенсиите да се увеличат повече, твърди социалният министър
- Г-жо Христова, сигурно ли е вече, че минималната работна заплата ще бъде увеличена от 120 на 150 лв. догодина?

- Предложението на екипа на социалното министерство е за едно съществено увеличение на минималната работна заплата на 150 лв. през 2005 г. За мен беше много приятно да чуя, че г-н Сакскобургготски ще подкрепи тази идея и го е обявил пред Националния съвет на НДСВ. Това е ръст с 25%, какъвто не е имало през последните години. До края на мандата на НДСВ акумулираният ръст на минималната заплата ще стане 71,9% с всичките досегашни увеличения. Това хич не е малко като се има предвид, че не се приема с големи адмирации от Международния валутен фонд. Но ние ще им представим още аргументи в полза на това увеличение.

- Това обаче няма ли да затрудни дребните работодатели, които в момента плащат реално около минималната заплата - 120 лв., и това да доведе до съкращения и бягство към сивия сектор?



-------------------

- Това в никакъв случай няма да доведе до някакви затруднения за бизнеса. Не мога да приема, че печалбата на бизнеса идва от това, че плаща по-ниски заплати. Има граници, под които не бива да слиза цената на труда. Оттук нататък трябва да се погрижим в България да не допускаме обезценяване на труда.

-----------------



Убедена съм още, че това ще доведе до оживление на самия бизнес чрез подкрепа от страна на пазара. Имам предвид, че ще има по-високо потребление на стоки и услуги от същите тези хора, на които им се повишават доходите с 25%. Това ще допринесе и за още по-голямо настъпление срещу сивата икономика, защото знаем, че на много места работодателите изплащат официално 120 лв., а допълнително се плаща под масата.

А тези, които действително получават заплати, равни на минималната, са предимно нискоквалифицирани хора. Мисля, че ако въобще се стигне до закриване на работни места, то това са места, в които работодателите не са инвестирали за нови технологии. И ако хората са без никакво образование и квалификация, то по-добре те да дойдат в бюрата по труда и ние да се погрижим за тяхната квалификация.

Вече 3 години има устойчив икономически растеж над 4% и е редно той да се усети в живота на хората, на които в крайна сметка се дължи.

- А как това ще се отрази на програмата "От социални помощи към заетост"? Ще има ли пари за заплатите на работещите по нея догодина и въобще тя ще продължи ли да действа?

- Програмата така е разчетена, че за да има успех, трябва да продължи минимум три години. Действително ще се повишат разходите по нея, ако се плаща на всички стандартната нова повишена минимална заплата от 150 лв. Но нашите анализи показват, че все повече хора от програмата са майки с малки деца или са хора, които искат да продължат образованието и квалификацията си, и те самите искат да се редуцира работното време. Затова ще се редуцират часовете, ще се премине към почасово заплащане, а освен това ще се редуцира броят на хората по програмата. И тази година има намаление на броя на работещите по програмата спрямо 2003 г. с около 20 000 души.

- Какво се случва с хората, които излизат от програмата?

- Главното, което се случва, е, че си намират работа. Тези, които са работили в някоя администрация или в държавни и общински предприятия и са показали добри умения, остават там на работа. Мисля, че тези хора са си намерили работа, защото не са се влели в армията на безработните. Няма такова увеличение на нивото на безработица в страната.

- Предвижда ли се промяна при изплащането на детските догодина и какъв ще е размерът им?

- Още от миналата година е решено размерът на детските добавки да се увеличи на 20 лв. през 2005 г. Със сигурност обаче ще остане подоходният тест за достъп до детски. Размерът на прага за достъп ще се запази 200 лв. на човек от семейство.

- Финансовият министър спомена наскоро, че бюджетните заплати ще се увеличат с 5% догодина. Това не е ли твърде малко увеличение?



-----------------------

- Бюджетните заплати изпревариха ръста на заплатите в реалната икономика. Това не е правилно, тъй като това са плащания от бюджета. Няма съществено основание да се увеличават бюджетните заплати, освен да се покрива инфлацията. Трябва да се отчита и производителността на труда. Мисля, че 5% увеличение на бюджетните заплати при предвидена инфлация 3,5% за догодина е добре.

-------------------------



- За пенсиите пък се говори, че ще се вдигнат само с 4%, което също е доста минимален ръст. Вие споделяте ли мнението на управителя на НОИ, че минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст трябва да се увеличи повече и да стане минимум 80 лв. догодина?

- Преди всичко бих искала да кажа, че трябва да сме предпазливи, когато става въпрос за пенсионната система, да не се отклоняваме твърде много от принципите на социалното осигуряване, защото в противен случай отиваме в един механизъм на плащания за пенсиите от държавния бюджет, от данъкоплатеца. Принципът в пенсионните системи е сумите, получавани от хората, да съответстват на приноса им в системата. Ако г-н Христосков е казал, че догодина минималната пенсия трябва да се увеличи на 80 лв., надявам се, че той разполага с разчети, че ще има достатъчно приходи, които да обезпечат това увеличение. Аз не разполагам с разчети, показващи такова увеличение. Ние не можем да вървим към все по-големи плащания от бюджета към пенсионната система. Миналата година се увеличи значително максималният размер на пенсиите от 200 н 420 лв., това костваше 150 млн. лв. на държавния бюджет. Не трябва да се забравя, че за 260 000 пенсионери се покрива достигането до минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст. Имаше и допълнителен разход от бюджета в размер на 11 млн. лв. за решението да се увеличат пенсиите от юни с 6% вместо с 5,8%. Това отново са пари от данъкоплатеца.

Не трябва да забравяме и изключително неблагоприятната за България демографска ситуация. Това трябва да е най-важният фактор при планиранията в пенсионната система. Демографската картина все още няма обрат, няма развитие, пенсионерите все още са повече от тези, които се осигуряват. И още нещо - не сме увеличили осигурителната тежест, която е 29% за пенсия, а искаме пенсията да покрива поне 35% от получаваната заплата.

Друг е въпросът, че пенсионерите с минимални пенсии, са в много затруднено положение. Затова бяха и тези промени в гарантирания минимален доход, за да може пенсионерите, които получават под 80 лв., да попаднат в системата на социално подпомагане. Така те получават известна помощ, за да покриват най-належащите си разходи, получават и помощ за отоплението си през зимата.

Не е решено още с колко процента точно ще се актуализират пенсиите през 2005 г. По този въпрос работи група от експерти на социално и финансово министерства и на НОИ.

- Още от 2002 г. трябваше постепенно да започне да се променя съотношението между работниците и работодателите при плащането на осигурителните вноски и да се натоварят повече наетите за сметка на собствениците на фирми, но то остана на 25:75 работник-работодатели. Предвижда ли се от догодина да започне да нараства делът на работника и как ще става това - плавно или по-рязко?



--------------------------

- Нашето становище е категорично, че трябва да се върви към планираното изравняване на вноските, докато те станат 50 на 50. Действително две години не е правена промяна в съотношението. Предлагаме догодина то да се промени на 70 на 30. Ръстът на личната вноска на работника ще е плавен - с 5 пункта. В края на сметка това е вноска за него самия и за неговата бъдеща пенсия.

---------------------------



- Готов ли е вече анализът от националното проучване на НСИ за нивото на бедността в страната и какво показва той?

- Получих вече две големи папки, които още не съм прочела. Малко се забави изследването, защото за първи път правим такова всеобхватно проучване в страната. Основното, което искам да кажа, е, че нещо драматично или сензационно няма да се чуе от резултатите от това изследване.

Има големи регионални различия в бедността, има различия между мъжете и жените. Жените са по-ощетени. Също така по-засегнати от бедността са семействата с повече деца. Оказва се, че съществен фактор за намаляване на бедността играят социалните плащания. Потвърждават се изводите от изследването на Световната банка през 2001 г., че доходите от пенсии също са сериозен фактор за намаляване на бедността. Ромското население продължава да е сред най-бедните в страната, но в сравнение с 2001 г. турската етническа общност не е толкова силно засегната от този проблем.

- Какъв ще е прагът на бедността и как ще бъдат подпомагани хората, които имат доходи под този праг?

- Трябва да се знае, че ако изследването покаже, че бедни са хората с доход под 100 лв., например, то държавата няма да подпомага всички, които разполагат с по-малко от 100 лв. месечно. Такава система никъде не съществува. Никъде по света държавен бюджет не си позволява да подпомага всички до границата на бедността. Този измерител е да ни ориентира доколко ние се справяме с бедността и в каква степен социалните плащания и социалната политика на държавата облекчават проблема и намаляват бедността сред хората.

Очаквам от изследователите да посочат кой праг на бедността е най-подходящ за България и защо. Има няколко предложения, които варират между 88 и 119 лв. В началото на юни ще организираме форум, на който ще бъдат поканени експерти от общинската администрация, академичните среди и неправителствените организации, за да чуем и тяхното мнение въпроса.
13
657
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
30 Май 2004 23:39
Е да се зарадвам ли, да псувам ли...
31 Май 2004 03:29
ПСУВАИ, НЯМА ДА СБЪРКАШ
31 Май 2004 03:50
Ебах ти колко пари, ще преям с луканка ...
АБЕ ТИЯ ЛУДИ ЛИ СА, ЩО ЛИ ??????????

(снимка: натиснете тук)
31 Май 2004 05:33
По голяма еклектичност, безпринципност, безпомощност и признание за провал едва ли може да има.
Госпожата показва, че е напълно ненаясно с икономическата и социална ситуация в страната. Ще и дам един елементарен пример за масов високотетнологичен стопански обект - Компютърен клуб.
Обикновенно такъв клуб има 8 компютъра с цена от 50 ст. за час.
Ако работи 8 часа дневно при пълно натоварване (което е фактически невъзможно),
пет дни в седмицата и 21 работни дни в месеца, това прави 4 лв.на час, 32 лв.на ден или 672 лв. на месец оборот или 8 064 лв. годишно.
*
Сега разходите -
1.Патентен данък - 2928 лв. (366 лв.на компютър по 8 компютъра).
2.Самоосигуряване на собственика - 1 008 лв. (84 лв. по 12 месеца).
3.Електроенергия - 1800 лв.(12 месеца по средно 150 лв.)
4.Интернет достъп - 1800 лв.(12 месеца по 150 лв.)
5.Ако ползва WindowsXP -1200 USD или 1950 лв.
6.Ако има игри, само за "изискванията" на софийската "Пулсар" (Пловдивската "Трансфер груп", за да не ти пратят хранените си хора от икономическа полиция, а именно - покупка на четири нови игри на всеки три месеца за всеки компютър с цена по около 73 лв. = 73лв.по 4 игри, по 8 компютъра = 2336 лв.по 4 тримесечия = 9344 лв.
Към тях трябва да прибавим и допълнителния наем за търговско ползване на игрите, съответно 240 USD или 396 лв. (за игрите на Electronic Arts) плюс 426 лв. (за игрите на Vivendi) плюс по 7.20 лв. за игра на компютър или 912. 60 лв. ( за игрите наTake 2)
- минимално общо за игри = 11 078 .60 лв.
(Между впрочем горните западни фирми производители на игри твърдят, че нямат представител в България виж http://www.kaiowas.biz/
Натиснете тук ).
*
Приходи = 8 064 лв.
Разходи = 19 814 .60 лв.
Разлика = минус 11750, 60 лв.
Има ли смисъл за включваме амортизации на компютрите и инвестиции ?
*
Та тъй госпожо Христова със заетостта във високите технологии

31 Май 2004 09:10
Христинка е като зло помиярче. Ръмжи и недава. Това било, онова било. Кой ще ходи в ЕС? Ще си го гледаме през макарончето, че даже няма да ни дадат и да го помиришем?
И аз псувам, но какво от това?
31 Май 2004 10:36
Милата лелка, тя само мисли как да иде на коктейл за да се напапка. Същестествено повишение ще бъде тогава когато фирмите ЩЕ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ да плащат минимална заплата поне 220 лева! С тея пари 1 човек може да живее 1 месец .
31 Май 2004 11:17
S tova izkazvane priemame 4e svar6i "nezabavnoto i nesimvoli4noto..."!
Da ni e 4estito! Tia pomiari stegat kufarite da si odiat, drugi stegat bagaja da doidat pak na tiahno mesto sled godina! Abe dvijenie da stava!
31 Май 2004 13:21
Ще бъда най щастливия човек на планетата.Така със сухия хляб ще мога да пия чат-пат и айрян.Хвала на тез люде!Що не опитат поне един месец да преживеят с доходи на един инженер или лекар.ДЕРЗАЙТЕ!!!На следващия етап може с доходите си да си докарам и за сламка за напитката...
31 Май 2004 14:02
Ха-ха-хаааа .... Напред към светлото бъдеще със 75 евро месечно!
31 Май 2004 15:38
Големи яйца! Вдигането на минималната работна заплата означава само по-високи данъци! По-висока потребителска такса и т.н.т. Освен, че вдигат с по 12 лева пенсиите на дерибеите, не внесли и една стотинка за пенсии тия комунисти друго не правят! Как ще се дигнат пенсиите, след като има толкова много хора на социални помощи1 които цял живот дерибействат на гърба на данъкоплатците! Че нали и наркопласъорите не плащат данъци, но получават социални помощи и социални пенсии - а бе стиге с тия социални неща, нали не сме социалистическа държава!
31 Май 2004 16:59
Нямали от къде да набавят средства за пенсии! Ами защо не се поизтърсят джобовете на тези които застроиха през метър черноморието и си купуват какви ли не коли, хамъри и пр? Защо не им отнемат поне това което са натрупали с честен труд2 Престъпници крадат по магистрали, Ванковци проституират, политици лъжат...Мале, мале к''ва държавица!
31 Май 2004 17:26
Ало-о, на(х)акания Първанов, при сициализма немаше хора на социални помощи. Безработните(такива по собствено желание) ги водеха на отчет в МВР и ги пращаха на работа противно на желанието им. А нямаха желание да работят, щото имаше кой да ги издържа - заплатите(респективно пенсиите) на мама и тате бяха достатъчни.
02 Юни 2004 09:56
ХИЛЯДИ "БЛАГОДАРНОСТИ" ЗА "БЛАГОРОДНИЯ"
ЖЕСТ НА г-жа министърката!!!
С тия ГОЛЕМИ заплати, вече ще си ОТГЛЕЖДАМЕ дечицата по ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТАНДАРТИ!
Ами, ДА ГО ПОЛЕЕМ !!!


ТАПА, защо разказваш смехории? Кой ще вземе парички от тия, дето са застроили и продължават да застрояват цялото ЧЕРНОМОРИЕ?
Ами нали СЪЩИТЕ ТИЯ, са на власт!
Те си крадат(от нашия труд), те си строят...и САМИ ДА СИ СЕ ГЛОБЯТ?
Наивничко, нали!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД