"Аз съм сержант Иванов. Работя в КАТ. Аз не съм корумпиран. Подкупът ме обижда". Униформен полицай стои пред камера и говори. Това е част от видеоклип, който трябва в скоро време ще се появи по телевизиите като най-новата част от антикорупционната кампания, активно развивана от МВР през последната година.
"Видеоклипът е заснет само с полицаи доброволци, никой не е принуждаван да участва. Не можем да покажем някой, за когото на другия ден гражданин ще съобщи, че е искал подкуп. Така ще се излезе от анонимност и ще се види, че има и честни хора в министерството", каза пред "Сега" шефката на пресцентъра на МВР Соня Момчилова. През кастинг са минали близо 50 служители, главно от София, но и от провинцията. Все още обаче се търси лице на кампанията и снимките продължават. Те се правят изцяло по идея и със средства на МВР, не е използвана рекламна агенция. Проблемът е, че ведомството няма заделени в бюджета пари, за да плати за пускането на клипа, затова оттам разчитат, че телевизиите ще им партнират на добра воля.
От МВР предвиждат още да търсят финансова подкрепа за поставянето на билбордове с ликовете на честни полицаи.
Както и да се изработят
стикери с надпис "Не съм корумпиран",
които пътните и патрулиращите полицаи да залепят на колите си.
За туристическия сезон пък от министерството ще предложат на регионалните радиостанции в морските градове да завъртят аудиоклип, включително и на английски език заради чужденците, в който ще ги призовават да съобщават за корупционни действия на служители на МВР на определен телефон или в най-близкото РПУ.
До края на тази седмица пък в Интернет страницата на МВР ще има линк, чрез който ще могат да се изпращат писмени сигнали срещу корумпирани полицаи.
Вече от две седмици действа специалният телефон, който МВР откри за граждани за такива сигнали. Само за това време са регистрирани над 200 обаждания - по около 10 дневно. Повечето са от София, но все често звънят и от провинцията. В началото хора обаждали и през нощта, други ентусиазирано поздравявали МВР за идеята. Първоначално телефонът работеше на секретар, но от няколко дни слушалката вдига служител на дирекция "Инспекторат". Идеята е на гражданина да се задават и допълнителни въпроси, за да се получи по-подробна информация. Анонимността на хората е гарантирана, тъй като служителите, които имат достъп до техните данни, са много малко и всеки влиза в софтуера със специална парола. А веднага
щом се свали на хартия, информацията се засекретява
Всеки сигнал се проверява и вече има над 10, които са много сериозни. Очаква се по тях да бъдат заведени преписки срещу съответните служители.
Най-често сигналите са срещу униформените на пътя, гранични полицаи и такива, които издават лицензи. Освен обикновени граждани, има и обаждания от бивши служители на МВР.
От два месеца пък в министерството е открит вътрешен телефон, на който действащи служители могат да подават сигнали за незаконни действия на свои колеги. Има и неверни данни, вероятно подадени за разчистване на лични снимки.
По принцип подкупите, които се вземат от наши служители, варират от 500 до 10 000 долара, казва Валентин Николов, шеф на направление "Корупция" в НСБОП. То беше специално създадено със заповед на Георги Петканов преди 2 години и половина. В него има два сектора против корупцията - единият в МВР, а другият - в държавната и местна администрация.
Смятаме, че преди това се е работило по епизодични задачи, не сме имали необходимия опит и кадри, признава Николов.
В направлението трябваше да работят 20 души. Щатът обаче не е пълен. Подпомага го информационно-аналитично звено от 3-ма души.
Всички сигнали за корупция в МВР първо отиват в инспектората. От там ги разпределят по преценка за сериозността към антикорупционните звена в различните служби. Такива освен в НСБОП има в НСС, ДНСП, Гранична полиция, СДВР. Във всяко РДВР има определени служители, отговарящи за тази дейност.
"За да има обективност, когато има сигнал срещу наш служител, той се проверява от други служби", казва Николов.
И уточнява, че досега
само един антимафиот е бил уличен в корупция
Той работел в сектор "Наркотици", но го хванали да участва в искането на откуп за крадена кола. Проверявани са и други, но сигналите не са доказани.
"Трудно е, защото разследваме служители, които много добре знаят с какви средства и методи се работи срещу тях и как да се предпазват. Затова дори да имаме информация, тя не винаги е подплатена с достатъчно доказателства, за да послужи за следствено дело", казва още шефът на направлението.
През 2003 г. там са водени 52 проверки срещу служители на МВР. 9 са приключени, 17 са прекратени поради непотвърждаване на данните, срещу 3-ма са образувани следствени дела. Едното е срещу барета от отряда за борба с тероризма, уличен, че е участвал в издаването на нередовен паспорт на чужденец. Другото - срещу служител на СДВР, който изнудвал за пари собственик на компютърен клуб с обещанието да не го затвори. Третото - срещу полицай столично РПУ, който взел подкуп, за да прекрати преписка срещу криминално проявен.
Един от най-сериозните случаи, по които в НСБОП са работили, е през 2002 г., когато служителят на дирекция "Човешки ресурси" Александър Ведър беше задържан за трафик на хора, в съучастие с още 4-ма служители на МВР. Групата е арестувана, докато охранява ТИР с 67 иракчани, влезли нелегално през границата. Те трябвало да бъдат отведени до къща в софийското с. Кокаляне, където бяха открити 22-ма араби и кюрди. Всеки от тях платил 1500 евро. Случаят е разкрит, след като за един от полицаите се получава информация, че има контакти с престъпници.
Бившият шеф на Икономическа полиция в СДВР Михаил Димитров
държи рекорда за най-голям подкуп.
През 1999 г. той беше задържан със 75 000 долара - половината от сумата, която трябвало да получи от убития по-късно шеф на музикалната фирма "Унисон" Емил Димитров - Макарона. Димитров бе осъден на 20 г. затвор на първа инстанция.
"У хората има нагласа, че много служители на МВР са корумпирани, но на фона на общия брой, те всъщност са малко. А и ние не крием, когато уличим някого. Затова не трябва да се приписват на системата недостатъците на хората, срещу които самата тя се бори", категоричен е Валентин Николов.
Каре
СТАТИСТИКА
От началото на годината са приключили проверки за корупция срещу 80 служители на МВР. Потвърдени са сигналите за 57. За 10 материалите са предадени на прокуратурата, 3-ма са задържани под стража. 6-ма са уволнени дисциплинарно, други 3-ма - по непригодност. 6-ма са преназначени на други длъжности с цел извеждане от корупционната среда. 11 са изпратени на реподбор в Института по психология на МВР.
Сравнение с предходни години показва, че назад във времето цифрите са били по-големи.
През 2003 г. са проверени 307 служители, като 172 от сигналите са потвърдени. Дисциплинарно уволнени са 31, 6 са задържани под стража.
През 2002 г. са проверени 312 души, потвърдени са сигналите за 212. Дисциплинарно уволнени са 47, 14 са задържани под стража.
През 2001 г. са приключени проверките срещу 699 служители, потвърдени 441. 84 са дисциплинарно уволнени, за 117 материалите са предадени в прокуратурата.
Каре
Сретен Йосич предлага да изплати половината ни външен дълг
Най-големият подкуп, предлаган в България, е този от международния престъпник Сретен Йосич, който беше задържан през 2002 г., разказват антимафиоти.
40-годишният сърбин беше издирван от Интерпол за около 20 тежки престъпления, 3 от които убийства на полицаи от различни страни. Иначе основният му бизнес е наркотрафик и фалшива валута. Години преди това той е избягал от холандски затвор, където режимът е много либерален.
Преди да бъде арестуван в София, Йосич няколко години живее необезпокояван у нас под фалшива самоличност. Никой не знае как изглежда, защото снимката, с която разполага Интерпол, е от младежките му години. Използва паспорти с 14 различни имена. Под едно от тях официално Йосич се занимава с трансфер на спортисти, има влиятелни приятели в тази сфера. В същото време работи активно с мощна наша групировка. Не случайно след задържането му настъпи сериозно преразпределение в престъпния свят, последваха убийства. Въпреки връзките си, когато се получава информация, че Йосич е в София, тя не изтича и арестът му е абсолютна изненада за него. Това му личи. Държи се нагло. Постепенно обаче разбира, че не търсят сърбина под чието име се подвизава, а истинския Сретен. Службите разполагат с отпечатъците му и още същата вечер той е идентифициран. Когато в НСБОП научават добрата новина, по коридорите се разнасят радостни възгласи. Йосич, който е там за разпит, чува това. И разбира, че е разкрит. Става сериозен и напрегнат. И иска да говори с "шефа". Осигуряват му среща с очи в очи с висш антимафиот. И Сретен прави направо невероятна оферта. Не предлага на спецполицая подкуп, а огромна по мащабите си сделка - заявява, че има милиарди долари и може да изплати почти половината външен дълг на България, ако го пуснат. Страната ни дължи над 10 млрд. долара.
"Удари го на патриотизъм, държеше се като сърбинът, който иска да помогне на братята си българи. Сякаш смяташе, че като стои лице в лице с офицер, ще успее да го убеди да "работи" по този начин за родината си", разказват антимафиоти. И припомнят, че някога Йосич е бил от най-приближените на убития Желко Ражнятович-Аркан.
Сега Йосич е пак в холандски затвор и очаква нова присъда. Тя може да е доживотна. В Холандия няма смъртно наказание.
"Аз съм сержант Иванов. Работя в КАТ. Аз не съм корумпиран. Подкупът ме обижда".
А заплатите не ги ли обиждат(все пак не са прилични)?!
Иначе идеята отдавна искат да я реализират, но се оказва че няма доброволец да се снима за рекламата билбордовете...за да не му се смеят колегите...а за видеоклипа вече са наели няколко човека завършили НАТФИЗ, но не излъчват клиповете, защото при тестовото представяне се оказало, че зрителите изпадали в истеричен смях..или започвали неистово да псуват..