РАЙЧО РАЙКОВ е втори мандат председател на Съвета за електронни медии. Той беше един от петимата надзорници, които гласуваха за предсрочното освобождаване на Кирил Гоцев като шеф на БНТ. После обяви, че лично ще защитава съвета пред Върховния административен съд по делото, което Гоцев заведе срещу уволнението си. В деня на съдебното заседание обаче внезапно се разболя и то беше отложено.
Председателят на СЕМ беше инициатор и на процедурата по заличаване на регистрацията на телевизия "Ден". Във вторник пък поиска от колегите си да призоват ВАС да отмени това тяхно решение.
- Г-н Райков, защо настоявахте оставката на директора на телевизията Емил Владков да се приеме веднага?
- Защото смятам, че трябва да се уважи, без да се коментира. Трябваше да я приемем още днес (вчера - б. р.), защото си давам сметка какво става в телевизията.
- А очаквахте ли такова развитие на ситуацията?
- Не мога да кажа, че съм го очаквал. Случилото се не е трагедия, но не е и добре. Не бих искал СЕМ да излиза от правомощията си и да се превръща в арбитражен орган.
- За вас посочените от г-н Владков причини достатъчно сериозни ли са? Възможно ли е да е премълчал истинските си мотиви да иска да напусне?
- Какво значи истински? Такива ги вижда човекът.
- Той твърди, че е бил подложен на натиск.
- Нямам представа кой и за какво го е натискал. Ако е имало натиск, трябваше да ни предупреди. Лично аз съм много обиден от това, че е дошъл лично да си подаде оставката, знае, че аз съм бил тук, но можеше поне да попита за мен, да каже, ако някой го е притискал, или да каже, че просто така е решил заради здравето си. Можехме да проведем един мъжки разговор. Но сега се чувствам обиден.
- Как си обяснявате поведението му?
- Не знам. Не искам да му правя анализ какво и защо е направил.
- А не е ли важно кой взема решенията в БНТ - директорът или някой друг?
- Е, кой да му взима решенията на неговата възраст? Какво значи натиск? Ами ако наистина е било така, може би пък е по-добре, че човек, който работи под натиск, си е тръгнал. Но се съмнявам да е било така.
- А не се ли чувствате отговорен за ситуацията?
- С какво да съм отговорен аз?!
- Бяхте обещали, ако Владков се провали, да си подадете оставката.
- Не. Бях казал, че ако СЕМ загуби делото срещу Кирил Гоцев, бих си подал оставката. Моля да се цитираме точно!
- Тогава кой е отговорен за кризата в БНТ? От началото на годината се смениха трима директори. Сега ще избирате четвърти за изпълняващ длъжността, а после и титуляр за мястото.
- След като има подадена оставка, трябва да бъде приета. Това ще е по-добре за медията, а и за човека.
- Само Владков ли е отговорен за случилото се?
- А кой да е?! Той си подава оставката. Това, че съветът е гласувал за него, не значи, че трябва да му стане заложник. Аз вече казах - чест му прави, че е един от малкото българи, които си признаха: "Не ставам, не мога, не се разбирам с управителния съвет." Какви са тия старчески капризи?! Съвет, в който той е работил с двама от членовете, другите двама той сам е предложил и изведнъж - не се разбирал с тях! Питайте го него. Защо аз да съм виновен?!
- Да, но СЕМ реши, че той е най-достойният кандидат сред общо седмина претенденти за мястото.
- Какво се очаква от нас?! Да хвърлим оставки ли, какво?!
- Хората от БНТ продължават да настояват за оставките ви...
- Може и за това да се помисли. Ама не знам каква точно ще е ползата...
- Имате ли вече идея кой да е временен шеф?
- Не още, но и да имах, първо ще я споделя с колегите си от СЕМ.
- А ще се съобразите ли с желанието на хората от БНТ да бъде избран един от тримата - Бойка Бойнузова, Симеон Василев и Борислав Геронтиев?
- Лично аз смятам, че трябва да се съобразим с тези предложения. Но дали съветът ще реши така, не знам.
- А как си представяте работата на новия директор, при положение че той няма да работи със свой екип?
- Нека първо да мине гласуването на оставката и тогава да разсъждаваме. Но искам много ясно да подчертая: тук всеки носи отговорността си. Това, че аз съм председател, не значи, че нося по-голяма или по-различна отговорност. Много се спекулира с персоналната отговорност. Въпросът е, че аз съм длъжен да защитавам органа независимо как съм гласувал. Освен това е ужасно непочтено при едно тайно гласуване да се говори кой как е гласувал.
- Защо не искате да кажете вие как гласувахте, срамувате ли се от вота си?
- Естествено, че няма да кажа. Това нарушава решение на съвета. Ние гласувахме за тайния вот със 7 на 2 "въздържали се" гласа. Това е най-демократичният начин за избор. Иначе се създават конфликти. Миналия път, когато Гоцев разбра, че не съм гласувал за него, две години не искаше да говори с мен. Тайното гласуване наистина е най-демократичният начин. То предпазва от задължението да се отчиташ пред някого, ако приемем, че съществува някаква зависимост. Помислете!
- Не е ли по-важно да има прозрачност на решенията и мотивите?
- Процедурата беше прозрачна. Нали помните, че преди гласуването попитах всички един по един дали има достоен за избор и дали отговарят на критериите.
- Но след това стана ясно, че процедурата е нарушена и част от документите на Владков са приети по-късно.
- Нищо забавено няма, пък и Владков вече не е нашият проблем. Проблем е телевизията.
- Как смятате да сложите край на кризата там?
- С усилията на целия съвет, с усилията на професионалната общност там. И против усилията на тези, които много искат телевизията да е в криза. Този път no pasaran! Следващият път, ако продължат, ще ги назова много ясно и ще приведа доказателства кой в България иска да се срине БНТ. Няма да се срине БНТ. Убеден съм. Много опити са правени от 90-а година досега.
- Хората в телевизията виждат СЕМ като част от този заговор.
- А защо мълчат?! Нека кажат. Те много добре знаят къде се корени вината. Тя е вътре в телевизията.
- Но служителите на БНТ нямат доверие на СЕМ. Цялото общо събрание на медията ви поиска оставките.
- И ако си ги подадем, кой ще им избере шеф? Какво да направя сега?! Аз съм разговарял с тях. Те продължават да гадаят кой как е гласувал. На нас, българите, все ни трябва поп Кръстьо. Да има някой виновен. Но аз като председател съм отговорен и за спокойствието в съвета.
- Обаче много разстроихте някои от вашите колеги, като се разболяхте за делото на Гоцев в понеделник.
- Искате да кажете колежки. Но нищо. Аз прощавам на всеки, защото пожелавам на никого да не му се случва.
Помните ли какво каза папата, като дойде у нас? Той каза, че трябва мир. За да има мир, трябва да има покаяние. А за да има покаяние, трябва да има прошка. Ние непрекъснато ровим и търсим къде е скандалът! И вие включително. Нека има мир в тая изтерзана държава!
- Затова трябва всичко да е на показ и да е ясно.
- Никой не се интересува от частните медии. А когато стане въпрос за държавните, всички стават загрижени. Тази телевизия ще се оправи, когато бъде оставена на спокойствие. Очевидно там се прави всичко възможно, за да няма мир.
- Как вие ще помогнете за това?
- С нашия избор. Съветът не може да задържи насила нито един генерален директор. А сега какво? Трябва да носим отговорността за това, че някой си е признал, че не може да работи.
- При новия избор ще промените ли нещо в процедурата?
- Лично аз ще предложа много неща, но първо пред колегите си. Не може колегите ми да научават за идеите ми от вестниците. Не е редно.
- Защо поискахте да гласувате становище до ВАС да отмени решението на СЕМ за телевизия "Ден"?
- Причината е, че все по-често в съвета идват заявления за заличаване на регистрация на радио- и тв оператори. Това отразява процесите, които текат в медийната среда. Показва, че много хора осъзнаха, че едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да направиш медия. И се стига дотам, че не можем да откажем заличаване на регистрация. Струва си да се замислим дали не обеднява медийната среда и плурализмът. Но и друго е важно. Тези дни се очаква ВАС да се произнесе по делото на телевизия "Ден", но трябва да призная, че това нарушение, заради което бяхме принудени да приемем най-тежката мярка, повече не се извършва. Същият водещ със своето предаване продължава да безобразничи в една друга телевизия.
Бих се радвал, ако ВАС отмени нашето решение, защото "Ден" вече не нарушава закона.
- Трябваше ли тогава да вземете точното това решение?
- Те ни принудиха.
- А защо не постъпите по същия начин и с телевизия СКАТ?
- Натам отиват нещата.
- Да, но с телевизия "Ден" процедурата беше доста бърза, а сега протакате?
- И тогава проявихме достатъчно търпение. Не мисля, че можем да бъдем обвинявани, че сме действали бързо. Дадохме възможност на "Ден" да коригира поведението си. Бяхме принудени да вземем това непопулярно решение.
- А телевизия СКАТ?
- Като му дойде времето. СКАТ продължава да трупа нарушения, собствениците отказват да подписват актове. Ще се обърнем към прокуратурата. Ще решим и техния случай. Не Райков спира телевизии. Спират ги най-малко 5 гласа в съвета. Не Райков избира директори. Избират ги най-малко петима.
Старчески капризи, а Райков?
А като го избирахте не беше старец, нали?