:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,667,417
Активни 738
Страници 9,982
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Средното образование - в плен на централизацията и статуквото

Хроничните проблеми на системата са заложени в самото й скеле. Нито отговорностите са разпределени добре, нито има стимули за развитие
Снимка: Александър Михайлов
3278 училища. 1 250 139 ученици. 122 986 преподаватели. Това са параметрите по данни на НСИ на една от най-тежките и все още нереформирани системи у нас - тази на средното образование.

Години наред просветата е разтърсвана от скандали - отменят се матури, водят се купища дела, пада качеството на учебниците и т. н. Колкото и странно да звучи обаче, това са дребни проблеми. Българското училище боледува тежко от две трудно лечими болести - липсата на каквито и да е било стимули за развитие и пълния разнобой при разпределянето на отговорностите между различните нива на управление.

Проблемът със стимулите е обвързан тясно с механизмите за финансиране на системата. Към момента може спокойно да се твърди, че на ниво финансиране държавата стимулира поддържането на статуквото - наличието на раздут преподавателски щат и обвързаното с него ниско заплащане на труда.

Убедително доказателство за това е сравнението между демографските данни и статистиката за броя на учителите. Парадоксално, но факт - драматичното намаляване на броя на учениците не е довело до сходни драстични промени в броя на преподавателите. Вярно, в системата минаха вълни на съкращения (част от тях с цинично-административен тласък). Въпреки това съотношението учител-ученик в България продължава да е високо.

Статистическият фокус малко деца-много учители става възможен благодарение на един любопитен финансов механизъм. Дълго време определянето на числеността на персонала в училищата ставаше на база брой паралелки. Тоест колкото повече паралелки има едно училище, толкова повече учители ще бъдат наети в него. Толкова по-ниска ще бъде безработицата в региона и съответно по-висок общинският бюджет за образование.

Тази стройна система, от която всички по презумпция са доволни, години наред крепи



едно от най-тежките изкривявания на системата - маломерните паралелки



При този механизъм на финансиране никой няма полза от сформирането на големи паралелки, приближаващи се до максималния позволен брой деца - 26. Напротив, и училищата, и общините са стимулирани да поддържат паралелки на долния минимум. Така системата е обречена да не работи на оптимален режим.

Този проблем има и друг аспект - липсата на стимул за училищата да се борят за привличането на отпадащите ученици. Истина е, че в последните години се води люта битка за записване на деца. Тя обаче свършва на двете сакрални числа 16 и 18 - минимумите за брой деца в паралелка от I до IV и от V до XII клас. Училището няма никаква финансова изгода от това да обикаля из кварталите и да събира отпадащите деца, ако вече си е сформирало паралелка на минимума.

Не може да се отрече, че просветното ведомство направи сериозна стъпка напред в опит да въведе яснота в механизмите за финансиране. До 2003 г. училищата се финансираха на базата на така наречения исторически принцип - сумата, която са взимали предходната година, с известна актуализация, ако е необходимо. Миналата година обаче и при тях по подобие на висшите училища се въведе издръжка на 1 ученик. Държавата изчисли, че средната годишна издръжка на 1 дете в общообразователно училище е 134,56 лв. Това е опит да се избяга от порочната практика на финансиране на паралелки.



Този опит се оказа половинчат



Средствата за работни заплати не влязоха като компонент в издръжката, а месечните възнаграждения представляват основната част от общите бюджети за образование. Така отново остана въпросът как се определя числеността на персонала.

Потърсеният изход тук е откровено смехотворен. За да избяга от лошата думичка паралелка, МОН реши да я замени с друга - пълняемост. Доколко фиктивна е терминологичната подмяна показва новата формула за определяне на учителските щатове. Държавата този път сметна, че на 1 ученик в паралелка с до 15 ученици се полагат 0,152 учители. За всеки ученик над заветната бройка 15 коефициентът за броя на учителите намалява с 0,0074. Тоест колкото повече стават децата в паралелката, толкова повече намаляват учителите. Това на практика преповтаря порочния модел на поддържане на маломерни паралелки.

В момента в МОН текат преговори за поредната промяна на тази формула. Експертите на ведомството обсъждат да изчислят



коефициент за броя на учителите на 1 ученик,



без да го обвързват с никакви други уговорки. Ако това стане, може да се очакват сериозни положителни промени в системата.

При този вариант училищата ще получат определен брой учителски щатове независимо от броя на паралелките, които сформират. Това им дава възможност да водят по-гъвкава политика и при желание да сформират по-малко класове с по-голям брой деца. Подобно решение би довело до освобождаване на определен брой учителски щатове, тъй като педагозите ще трябва да влизат в по-малко часове и съответно хорариумът им ще намалее. Освободеният щат освобождава и отпуснатото от държавата за него възнаграждение. Училището си запазва парите, тъй като те му се полагат на базата на броя ученици, и по желание може да да ги използва за увеличаване на останалите заплати или за други инвестиции.

"Хубавото на подобен подход е, че никой няма да насилва училищата какво решение да вземат. Те могат да запазят всичките си учители, като съответно сформират повече паралелки. Могат обаче и да приемат другия подход - да се разделят с част от педагозите с цената на освобождаване на средства за инвестиции", обяснява главният секретар на просветното министерство Димитър Танев.

В механизма за финансиране съществува и друг нонсенс. Общините получават по 134 лв. за всеки един ученик на територията на общината. Местните власти обаче в момента не са длъжни да разпределят тези пари между различните училища на същия принцип. Ако училището Х има 100 ученици, логично би следвало да получи 100 пъти по 134 лв. Дали това ще се случи в момента



зависи от добрата воля на общинските съвети



Делегирането на подобна свобода на общините е донякъде разбираемо, защото нуждите на училищата се различават драматично, а пари за ремонти дежурно липсват. Абсолютната свобода обаче поставя под въпрос целия механизъм на финансиране на базата на брой ученици. И по тази тема текат разгорещени дебати между МОН и местните власти, като идеята е училищата задължително да получават минимум 20% от предвидената издръжка за всеки свой ученик.

Тепърва трябва да бъде решен и проблемът за финансирането на държавните училища. При тях издръжка на 1 ученик не е изчислена. Отделно стои и необходимостта от децентрализация на финансирането им. В момента просветният министър Игор Дамянов одобрява всеки непредвиден разход на държавните училища - за счупени прозорци, избили инсталации и т. н. Това натоварва експертите на МОН с неприсъщи задачи - да се опитват да проверяват действително ли са възникнали подобни проблеми. Идеята е управлението на парите за държавните училища да се прехвърли към регионалните инспекторати на образование.

Сериозен проблем с поделянето на отговорностите съществува и при общинските училища. На фона на сега съществуващите механизми не би следвало да се учудваме и на най-драстичните случаи на безконтролност.

Най-парадоксалното тук е обезвластяването на общинските власти. На практика общините в момента са лишени почти напълно от възможност да провеждат местна образователна политика. От една страна, това се дължи на предприетия подход у нас на централизиран учебен процес със спуснати отгоре програми и изисквания. Не това обаче е най-тревожното.



Общините са лишени от друга ключова възможност -



да участват на кадрово ниво в управлението на системата.

Общинските училища в момента са такива главно по заглавие. Директорите им се назначават от началниците на регионалните инспекторати. Те пък от своя страна се избират от министъра. Тоест кадровата политика се провежда изцяло от просветното министерство. Така местните власти са лишени от каквито и да е било възможности за дисциплинарни санкции. Колкото и да е лош директорът на дадено училище, общинският съвет и кметът не могат да направят нищо.

Това разкрачено положение неведнъж е било критикувано. МОН дори се опита да го промени, като вкара поправка в просветния закон школските директори да се избират от общините. Предложението обаче падна заради опасения, че това ще доведе до политическо кадруване.

Прехвърлянето на избора на школски директори в общините би облекчило сериозно инспекторатите по линия на контролната дейност. В момента регионалните звена на МОН са затрупани от жалби за неправомерни уволнения и други нередности, част от които биха минали към новия работодател - общината. Така инспекторатът



ще има повече ресурси да контролира случващото се в процеса на самото обучение,



а не разприте между персонала. Опасенията за политизиране на избора пък могат да се избегнат, като в конкурсните процедури по определен механизъм се включат училищни настоятелства и други обществени структури.

Свеждането на отговорността на общините единствено до финансирането на училищата поражда и сериозно неразбиране на процеса на децентрализация. Немалко общини например виждат в делегираните училищни бюджети посегателство над собствените им права. Основният плюс при делегираните бюджети е, че всяко училище получава цялата си годишна субсидия и ако реализира икономии, те остават за следващата година, а не се връщат в държавния бюджет. Обикновено пари се пестят по линия на по-голяма отговорност към режийните разходи.

Възниква и друг проблем. Правомощията на общините в момента хем са малко, хем са лаконично регламентирани. Малък пример - просветният закон вменява на общините едва 6 сфери на отговорност. За сравнение нещата, за които отговаря училищното настоятелство, са 16.

Всичките тези диспропорции могат да бъдат решени само и единствено чрез цялостно преразглеждане на системата от отговорности. Докато това не се случи и не бъдат създадени стимули за по-добро управление, рецидивите в българското училище ще продължат да са ежедневие.
13
689
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
01 Юли 2004 01:06
Нищо няма да се промени, дотогава докато учителите не променят мастото си в обществото.Това изисква първо добро образование и второ добро заплащане.Не може да се иска от най-слабите ученици, да станат отлични учители.Нека просветният министър направи справка за успеха от дипломите на учителите. Дълги години, а и сега учтели стават тези, които за нищо друго не стават, обикновено завършващи някой от филиалите на безбройните университети.Единици са хората с призвание.Има ги из цяла България, но са като защитен животниски вид - малко.Ако има реален пазар на труда, няма нужда да се плаче за планиране.
01 Юли 2004 03:33
Абе прави ми впечатление, че децата на всичките ми познати от Бг са все отличници в училище. Ама само шестици и нищо друго...

Някога имаше за вкус и петици, че и четворки, а и до тройки сме стигали. Ега ти. Или се е родило много умно поколение, или даскалите пишат оценки просто ей така... да се подмазват на родителите. Как може от клас 20 човека 15 да са отличници?
И след това се чудят що на изпитите за университети изведнъж се оказва, че нещата били други. Почват да мрънкат що им били трудни задачите и темите...
01 Юли 2004 04:15
emacs отговора е лесен. Ми дипломите в университетите се купуват. Защо да се залъгваме. До висше ще стигат дечицата на "надарени" родители. В смисъл богати и то в определени ВУЗ. В останалите, тъпрговията с дипломи просто щe си върви.
Та каквото ни висшето, такова ни и средното.
01 Юли 2004 08:44
Много сте заблудени познавам лично учителски деца, които учат математика и информатика в СУ. С отлична диплома са и успеха им съвсем не е посредствен. За учители остават хора идеалисти, останалите си намират друга работа особено в големия град. И аз се чудя, колегите специалисти защо не си открият фурна, вместо да си късат нервите с чуждите деца. Но някои го направиха с компютърни клубове и също се върнаха в училище, защото конкуренцията е голяма.
Вчера писах бележници на 9 кл имаше само 1 отличник и обещах да го почерпя, всичко друго само 3. Аз се майтапех пред колежките, че ако пиша 3 без да гледам няма да сбъркам.
Когато започнах като учителка паралелките бяха по 36 ученика. После след реформата 80 ги намалиха на 26. А вие знаете ли, че в Горна баня децата на ЦК на БКП 3деца са обучавани от 2 учитела, докато 1 се упражнява другите 2 се обучават от 2 учитела. Сега какво ревете пак 1 учител обучава по-вече деца.
Като влезем в ЕС нещата ще се оправят няма какво да се косите.
01 Юли 2004 08:48
Вярно е всичко казано дотук. Само че не решава проблемите на тая система, защото няма система - нито в мисленето на министерството , нито на журналистката. Всичко тръгва от проблема - в министерството въобще не са наясно какъв модел на образование правят, въобще няма такъв, работят на парче и в хаос. Оптимизацията на образованието не е в колическтвото на учителите, а в качество им. Знаете ли как се работи с 28 ученика /13 паралелки/ и на всичкото отгоре - да се формират мислещи хора. Ами да въведат компютри в клас , въобще не им трябват учители.... И няма да е зле компютрите да заменят и истеризираните министерски чиновници.
01 Юли 2004 11:18
Виолета, малко се притеснявам да ти го кажа, ама имаш проблем с правописа на някои думи. Дано да е от невнимание, а не от незнание. Щото ако е от незнание ... лошо....
01 Юли 2004 11:21
Рибата мирише откъм главата.

И като цели и като изпълнение.
01 Юли 2004 11:39
Калинке-малинке точно си го казала. Липсата на дори зачатъчна идея кое за какво се прави, прави нещата толкоз трагични.
Вярно, а каква точно цел има родното училище в момента?
01 Юли 2004 11:41
не мога да разбера защо основният проблем на автора е уж големият брой на учителите. В развитите европейски държави паралеките са от 12 до 15 ученици. Смята се, че колкото са по-малко учениците в една паралека, толкова е по-добро качеството на обучението. Мисля, че статията е писана от човек, който не е в час!
С поздрав!
01 Юли 2004 13:37
На какво ли му викат "средно образувание"? И кат' е "средно" не трябва ли и да е "централизирано", 'щото иначе си е направо "наркивено"
01 Юли 2004 13:43
Най-големия проблем с образованието е, че се финансира от държавата и при нашата икономика, това е най-переспективното място за печелене на големи пари. Значи интересите са големи и различни и затова няма единна стратегия и план за развитие на образованието. Помислете колко пари се източват с ежегодните конкурси за учебници. Ако образованието до 8-ми клас е задължително, то трябва да е и по задължителна обща програма и по еднакви учебници. Не е ли по-добре да се направи тази обща програма, да се направи търг от колективи за съответния учебник и след това печатниците да са длъжни да печатат един и същи учебник. Всеки ще си прави сметката колко хубав искъп учебник ще купува на детето си.
Защо трябва да има кандидатски изпити за гимназия. Нека след седми клас се кандидатства по документи или с оценки от изпит (нещо като матура) провеждана в 8-ми клас. Сегашното положение е ограбване на родителите чрез частни уроци и не стимулира учителите да преподават като хората в клас. Както едно време изучавахме задължително руски, сега трябва да се въведе английския и то с усилено изучаване още от началните класове. И училищата трябва да се модернизират и с техника и с технологии. И учителите трябва да се модернизират да предават съвременно и съвременни неща, които ще са нужни в живота на децата.
01 Юли 2004 15:45
Дедовец, ако въпросът не е реторичен - основната цел на родното училище в момента и както го виждам отвътре е превръщането му в поделение на министерството на социалните грижи. Учителите са снишили, правят си каквото са си правели винаги, защото иначе ще загубят и малкото, което получават сравнително редовно. За учениците това е място, където има сигурност и сравнителна яснота какво ще стане утре. За родителите- източник на илюзии.
04 Юли 2004 14:45
Както винаги основното, заради което се правят реформите в нашата държава са икономиите на пари - в случая на учителски заплати. Под празните приказки за повишаване на качеството се крие само един подтекст - да се съкратят учители, следователно да се плащат по-малко пари за заплати. Известен факт е, че в училищата в света, които дават качествено образование, тенденцията е точно обратната - един учител да обучава колкото е възможно по-малко ученици или студенти (в съседна Гърция средната училищна паралелка е 12 деца, а максимумът е 16 деца). Представяте ли си какво качество на обучение ще даде нашият учител изправен пред тълпа от 36 ученика. Най-малкото тези от задните чинове нищо няма да чуят.
Та това е горчивата истина. Докато нашите "държавници" гонени от политически, икономически и лични интереси, а понякога и от комплекси, които се чудят как да избиват (замислете се защо беше това напъване да влезем в НАТО, водено от един дребен човечец, когото винаги като малък са го мачкали и били по-големите батковци) правят все нови и нови "коренни реформи" в образованието, все ще си бъдем на това дередже. "Коренна реформа" е да извадиш едно дърво от земята и да го посадиш с корена нагоре, пък да го чакаш да се развива и расте. Затова нека не закачаме учителите, да не ги съкращаваме и уволняваме, а напротив да търсим начин в образованието да се влеят повече външни средства за квалификация на учители, за увеличаване на броя на учителите по специални предмети, за нова техника и учебни помагала - това е истината. Другото е лъжа и измама и цели само икономии, а икономисаните пари е ясно къде отиват - в по-високи министерски, депутатски и чиновнически заплати, в раздути щатове в министерства и агенции, за поддържане на ненужни окупационни батальони в чужбина и за ковчези за тях, в нови правителствени БМВ-та и Мерцедеси. Аман...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД