:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,072
Активни 375
Страници 27,482
За един ден 1,302,066

НАТО расте, но за дребни роли

Алиансът няма да гони тероризма по целия свят, но в България може да свърши работа
Снимка: Ройтерс
Колкото повече НАТО расте, толкова по-дребни роли си избира. Срещата в Истанбул потвърди, че най-могъщият военен съюз в историята на човечеството продължава да се рее в екзистенциална криза, след като загуби главния си враг - съветския военен блок.

През пролетта на 1999 година, когато алиансът едва бе набъбнал от 16 на 19 държави, смело се хвърли да бомбардира Югославия на Милошевич, за да защити Косово от етническо прочистване. Новоприетите Полша, Чехия и Унгария участваха символично. Въпреки някои пукнатини в блока поради несъгласия на отделни държави и особено на Франция с начина, по който се набелязваха целите за въздушните удари, НАТО твърдо се ангажира да въведе нов ред в провинцията. Съюзът нагази решително в Косово, откъдето не можа да се измъкне и до днес, защото няма представа с какъв статут да го остави.

През есента на 2001 г., когато след атентатите на 11 септември НАТО прояви небивала политическа солидарност, като задейства за първи път своя член 5 за колективна защита на изпаднал в беда неин член (САЩ) и за първи път се престраши да прекрачи собствените си географски предели, за да накаже талибаните в Афганистан, съюзничките внезапно проявиха колебливост. Удари нанесоха само САЩ и Великобритания, а останалите обещаха летища и пристанища за тилова подкрепа, както и евентуално патрулиране в Афганистан след бойните действия.

Миналата година НАТО въобще не се отзова на сигнала на американския президент Джордж Буш за удар по Ирак. Алиансът отказа да участва както във войната, така и в следвоенните коалиционни сили за умиротворяване.

Неотдавна той извърши най-голямото си разширяване в своята история, като прие наведнъж седем държави, сред които и България. На срещата в Истанбул тази седмица НАТО за първи път се яви в състав от 26 държави и за първи път



даде такава воля на празната фразеология



Илюзорна остана надеждата на Афганистан, че натовските войници ще излязат от добре защитената столица Кабул и ще тръгнат да гонят талибани по чукарите в провинцията. НАТО се съгласи само да увеличи с 1500 души контингента си от 6500 души и да разшири присъствието си в по-спокойната северна част на страната по време на изборите наесен. Бунтовният юг си остана за американците.

Що се отнася до Ирак, лъжливи бяха очакванията на Буш да издигне там поне за пред телевизиите натовското знаме. Той настояваше пактът да обучава иракски войници на място, за да покаже, че НАТО все пак скланя да го подкрепи в Ирак. Противниците на войната - главно Франция и Германия - намериха начин да му подложат крак, като привидно приеха инициативата. Те заявиха, че обучение на войници в Ирак могат да извършват само държави, които участват там със свои контингенти, а онези, които не участват, биха могли да организират курсове за иракски офицери на своя територия. И след като не всички натовски държави присъстват в Ирак, няма защо там да се вее натовско знаме.



Всяка държава да си развява своя байрак



и сама да си носи отговорност. Което си е досегашното положение.

Истанбул трябваше да покаже на избирателите в САЩ, че разделението в западния блок е излекувано и че войната е била оправдана със закъснялата благословия на Франция и Германия. "Но зад тази фасада съществува един кух съюз - писа в понеделник "Ню Йорк таймс". - Предишната му обща цел - да спре нашествието на съветския империализъм - не бе заменена с новата цел да се бори с тероризма."

Изглежда, че световната борба на НАТО с тероризма няма да се състои. Но изпразването на съюза от съдържание не означава, че България нахалост се е натискала за членство в него. Той показва готовност за действие там, където рисковете за него са малки. Такъв подходящ терен е България, която е жертва на криминален тероризъм. Оплетена от мафиотска престъпност, тя има само един начин да влезе в правия път - под



здрав външен натиск



Затова всяка чужда държава и международна организация, включително и НАТО, която настоява да си оправим законодателството и съдебната система, е полезна за България. Друга страна може и да се обиди, ако служители на ФБР дойдат да й контролират отблизо полицията и правозащитната система, но за нашия народ са добре дошли. Само тях да ни пратят американците, пак ще сме им благодарни, макар че се надявахме на военни бази, които да ни пазят от международния тероризъм.
14
568
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Юни 2004 21:49
Като цяло статията не е лоша. Само последното не го разбрах добре!!!??
Друга страна може и да се обиди, ако служители на ФБР дойдат да й контролират отблизо полицията и правозащитната система, но за нашия народ са добре дошли.
ФБР ли е еквивалент на НАТО? Не може ли, например, Германия, Франция, Италия или защо не Чехия и Латвия (с тези имаме далеч повече допирни точки) да контролират отблизо!!!! И аз може да се обидя.
Само тях да ни пратят американците, пак ще сме им благодарни, макар че се надявахме на военни бази, които да ни пазят от международния тероризъм.
Да не ни пращат тях американците, няма да сме им благодарни. Нито на военни бази сме се надявали, да ни пази от поредния торбалан (що за кретенизъм в медийното пространство). Но, в случай, че американците решат да ситуират в България инвестиция с обема и мениджмънта на севлиевската "Видима" - наистина добре дошли.
30 Юни 2004 22:25
Успеха на НАТО е повече от впечатляващ!
НАТО е главната причина за разпада на комунизъма!
Голям е успеха на НАТО в опасната сръбска криза!
НАТО не е виновен че няма сериозни противници след като ги повали всичките!
А ФБР е добро прието в всяка страна!
Разузнаването е преди всичко архиви и информации!
Наи големият архив в света за терористи и престъпници е в USA!V FBR и CIA!
01 Юли 2004 00:36
FL che si tapunger e yasno, ama PONE DA SE BESHE NAUCHIL DA IZPISVASH PRAVILNO FBI!? kOI TI PISHE ZA KOMUNIZAM BE magare s magare?
01 Юли 2004 00:58
Толкова долнопробна антиамериканска пропаганда ловеше дикиш преди 10 години. Тогава още се вихреха "специалистите" по Ялто-Малтенската обреченост на България в съветската зона.
От тогава обаче все пак измряха 1 000 000 души, предимно "твърд"електорат. Не е ли време освен креватите да се подменят малко и курвите?
01 Юли 2004 07:45
Като видя толкова престъпници събрани на едно място почвам да мисля за бомби. Уви, това не решава проблема. Напротив, работи в негова полза.
01 Юли 2004 08:01
Изглежда, че световната борба на НАТО с тероризма няма да се състоиИ слава богу , че почнаха да им увират картуните на западноевропейците! Щото отвъд Атлантика само се мисли - какви пачи яйца да им се поставят. Като Косово , например - гангрена в центъра на Европа.Развъдник на тероризъм.Следващите мераци на чича Сам са за Кавказ и Средния изток , за което му и трябват България и Румъния. Затова сме в НАТО. Да бъзикат с нас Руската Мечка.Жалка роля , неблагодарна
01 Юли 2004 09:06
На САЩ НАТО вече не й е необходим... И без това твърде много станаха маймуните на този клон, и на американчетата им става все по-трудно да водят бащината дружина. Но нали знаете поговорката за вълкът, дебелия врат и работата? Та така е и тук!
01 Юли 2004 10:50
Светославe Терзиев,

с това добре дошли - ходи на оная работа на майка си - никой не те е упълномощавал да говориш от името на много хора.

А инак - викай си янките и ФБР-тата и който искаш да ти въвеждат ред у стомашно чревния тракт с техните си методи.

Толкоз от мен.
01 Юли 2004 10:57
НАТО беше отбранителен военен съюз за противодействие на СССР и Варшавския договор. Сега противникът го няма. Военен съюз срещу тероризма е безмислица - срещу атентатори се борят полицията, агентурата а не танковете и балистичните ракети. НАТО остана без цел, значи излишен. Той е с затихващи функции. Време е да се закрие.
01 Юли 2004 11:43
тоя па, нато че закрива смях голям, закрий си задните части с един термометър!
01 Юли 2004 13:09
Като гледам накъде отиват нещата, Неверния Тома има известно право. НАТО вече престана да бъде разширение на САЩ. И САЩ престана да се надява, че чрез НАТО ще накара европейците да му вършат работа. Явно доброто решение е европейците да си направят своя система за сигурност, партньор на НАТО и да си се грижат за сигурността на Европа и разширение към Азия. Така и Америка ще знае, че не винаги може да разчита друг да и върши работата и да вади горещите кестени от огъня.
01 Юли 2004 15:38
Тома неверни, аз не вярвам че НАТО беше изграден като отбранителен съюз. Най-малкото че когато НАТО беше създадено, нямаше Варшавски договор (създаден като противовес на НАТО). НАТО имаше за цел да утвърди американското военно присъствие в Европа, която трябваше да послужи като буфер между СССП и американският континент. Затова и когато СССР кандидатсва в НАТО, го отхвърлиха ... и се създаде Варшавския договор
01 Юли 2004 15:53
Siol En,
Формално, но само формално си прав. По времето когато се основа НАТО "светът е разделен на два лагера" беше пропагандната мантра на източния блок. Той се състоеше от СССР и сателитите. Практически нямаше нужда от Варшавски договор - де факто армиите на сателитите бяха на разположение на Кремъл. В отговор бе създаден НАТО. Варшавския договор само формализира съществуващото положение.
01 Юли 2004 16:56
"НАТО - най-могъщият военен съюз в историята!" - ??????????????
Че Варшавският договор по-слаб ли беше?
...........................
Най-могъщ заради ядрените оръжия ли е?
Щото ако се гледат нещата в относителелен план (тоест какво е съотношението между силите на даден военен съюз и тези на всички останали) то в исторически план е имало поне 2-3 други съюза, които са били по-силни!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД