Съкращения в армията ще има - това е записано в Стратегическия преглед на отбраната (СПО), в раздела за трансформиране на армията: "Макар и болезнен, процесът е необходим, дори и когато включва съкращаване на личен състав и структури, за да се осигури съответствие на възможностите с налагащите се изисквания."
При изготвянето на стратегията министърът на отбраната Николай Свинаров обясняваше, че няма да има съкращения, а само ще се пенсионират военни и няма да се назначават същият брои служители. По този начин той обяснява разликата от сегашната численост на войската - 45 000 лв., и предложената от него и приета от правителството бройка от 39 000 души. Броят на щиковете в армията беше и един от първите сблъсъци между него и началника на Генщаба ген. Никола Колев. Шефът на ГЩ оправда негодуванието си, като заяви, че с по-малка армия страната ни няма да може да пази суверенитета и целостта на страната.
В документа отново е записано, че "основна цел на отбраната остава да гарантира суверенитета, сигурността и независимостта на страната и да защитава териториалната й цялост".
Някои от политиците очакваха, че тези текстове ще отпаднат,
тъй като като пълноправен член на НАТО страната ни има вече друга форма на защита, която е регламентирана в устава на алианса.
Запазват се и ангажиментите на армията по подпомагане на населението при природни бедствия, аварии или терористични актове, както и национално участие в международни хуманитарни действия в други държави.
Тук отново военното ръководство е направило компромис, тъй като и Свинаров, и ген. Колев искаха, ако тези задължения на армията останат, да бъде създадена "четвърта въоръжена сила" (извън Сухопътни войски, ВВС и ВМС), към която да влязат Гражданска защита и пожарната. Срещу това предложение обаче остро негодува главният секретар на МВР ген.-лейтенант Бойко Борисов. Според него пожарната и ГЗ работели много добре и самостоятелно и нямало нужда да отиват при военните. Хората на ген. Колев пък се заканиха да не обучават пилотите на хеликоптерите на ГЗ, както и да не изпращат сапьори при откриването на неизбухнали снаряди и авиобомби.
СПО прави и анализ на демографските дадености
и тяхното възможно развитие в периода до 2015 г., който показва, че независимо от прогнозите за общо намаляване, застаряване на населението и емиграционните процеси съществуващият човешки ресурс в подходяща за военна служба възраст ще бъде достатъчен за осигуряване нормалното функциониране на въоръжените сили.
Независимо от желанието за бърза професионализация на въоръжените сили набирането на наборни войници ще продължи до 2015 г. Това означава, че в бъдещия нов закон за отбраната, който трябва да влезе в парламента до края на годината, няма да отпадне наборната служба. Така момчетата отново всяка година ще гледат нервно по пощенските кутии дали не са получили призовка за казармата. След съкращаването на армията на 45 000 души пък стана невъзможно минаването на един випуск за една година през казармата. На година завършват средно по 35 хил. момчета, а на девет месеца има възможност да влизат не повече от 10 000 новобранци. Независимо от това законово си виси заплахата от строги санкции, ако не си се явил на военна комисия. По чл. 307 от закона за военната служба глобите са от 375 лв. до 1125 лв. Броят на неявилите се донаборници всяка година е около 20 хил. Това са предимно момчета, които работят в чужбина или учат в чужди училища, но не са представили документи за това. Проблемът е, че от границата не ни дават информация, ако са влезли в страната, за да ги търсим и санкционираме, довериха от МО.
Голяма балтия се гласи и над Сухопътните войски
СПО отрежда в състава им да има две механизирани бригади, една лекопехотна бригада, една бригада специални сили, артилерийски, инженерен и логистичен полк, подразделения за бойна поддръжка и бойно осигуряване, както и съответна система от учебни центрове и полигони.
На практика това означава, че ще останат механизираните бригади в Карлово и Казанлък. За сметка на това ще бъдат закрити бронетанковите поделения в Сливен и Горна баня, както и 101-а планинска бригада в Смолян.
Военновъздушните сили пък ще поддържат изтребителна, вертолетна, транспортна и учебна база, както и база за предно разполагане, "в случай че обстоятелствата налагат пребазиране на летателни средства", пише в прегледа. Системата на наземно базираните средства за противовъздушна отбрана ще се състои от зенитно-ракетна бригада и радиолокационен полк. В състава на силите ще се поддържа инфраструктура за бойна поддръжка и бойна подготовка.
Военноморските сили ще трябва да редуцират структурата си до две военноморски бази със съответните елементи за бойна поддръжка, бойно осигуряване и подготовка.
Прегледът предвижда намаляване на основно въоръжение и бойна техника в съответствие с новите задачи на видовете въоръжени сили, като едновременно с това са предвидени възможности за поетапното им превъоръжаване.
В момента
армията разполага с 560 танка, 1230 БТР-и, 762 единици
артилерия, 175 самолети и вертолети и 62 кораба. Голяма част от тях също ще отидат за скраб, както се получи с повечето военна техника по време на изпълнението на "План 2004".
"Няма реалистична възможност за увеличаване на финансовите параметри за въоръжените сили. Допълнителни ресурси за нови инвестиционни разходи трябва да бъдат намерени предимно чрез намаляване на разходите за поддръжка на определен тип способности, които няма да бъдат необходими в бъдеще, както и чрез постигане на максимална ефикасност при разходване на ресурсите за отбрана", пише в СПО.
Документът е разработен при отчитане на декларирания ангажимент на правителството за поддържане дела на годишните разходи за отбрана в рамките на 2,6 на сто от брутния вътрешен продукт на страната за периода 2005-2007 г. и прогнозен относителен дял на годишните разходи за отбрана в същите рамки за периода 2007-2015 г.
175 samoleta i 62 koraba? Stiga be..