:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,165
Активни 554
Страници 19,632
За един ден 1,302,066
ДЕБАТ

Трябва ли да се премахнат добавките за клас

Снимка: "Сега"
От години работодателските организации настояват да се премахне добавката за прослужено време към заплатата като нелогична. От синдикатите пък са категорични, че това плащане трябва да се запази при нивото на доходите у нас. Сега добавката е минимум 0,6% за всяка прослужена година след първите 3 и от него се ползват около 1,5 млн. души. В някои професии хора с 15-20 г. служба получават от добавката по 100-150 лв. над основната си заплата.

Въпросът стана актуален покрай проектомеморандума с МВФ, който правителството ни трябва да подпише наесен. Преди дни стана окончателно ясно, че от мисията настояват да се премахне добавката за клас в сегашния й вид. Те предлагат да има бонус за дългогодишна служба при един работодател.

Според социалния министър Христина Христова въпросът трябва да се реши между синдикати и работодатели, но синдикатите досега са блокирали диалога по този проблем. Де факто тя подкрепя мнението на работодателите, че бонусът трябва да е по договорка - колективна или индивидуална, между работник и работодател.

От тази седмица работи комисия от представители на профсъюзите, работодателите и правителството, която до края на октомври трябва да реши дали ще останат компенсациите и с какви стимули могат да бъдат заменени.



Димитър Манолов:

Частният бизнес и сега не плаща компенсация за стаж

У нас се правят всякакви хватки, за да се ощетяват работниците, твърди вицепрезидентът на КТ "Подкрепа"



- Защо трябваше МВФ да поиска премахването на добавката за стаж, за да започне у нас диалог по този въпрос?

- Нека да изясним нещо - не е МВФ, който ни натиска отгоре, а нашето правителство се натиска пред МВФ по силата на нечии внушения. В плащането за клас наистина има много неща, които могат да бъдат критикувани, раздаването на калпак по възраст е схема, в която могат да бъдат намерени недостатъци. Това, което мен ме смущава, е замисълът тези пари да бъдат иззети от средствата, които се разпределят във връзка с труда. Така както днес говорят за класовете, утре ще заговорят за обезщетенията при пенсиониране. Те го говорят отдавна и утре ще намерят някой да го каже от тяхно име.

Би било приемливо парите, които ще спестят работодателите от добавката за клас, да бъдат икономически целесъобразно разпределени отново между работната сила. Абсурдно е точно работодателите да повдигат този въпрос, защото тях въобще не ги касае по същество.

- С това искате да кажете, че в частните фирми не се плаща за клас?

- Прави се следното: смята се какви средства могат да бъдат заделени, от тях се изваждат задължителните плащания, в които влизат и класовете, и така се формира работната заплата. Вземат например един работник на 40 г. и един на 20 г., решили са, че на двамата ще плащат по 400 лв., но на по-възрастния трябва да плащат и 50 лв. за клас затова основната му заплата ще е 350 лв. Това е практиката. Реалното плащане за клас се случва само там, където има синдикати и колективни трудови договори.

- Социалният министър ви обвинява, че проблемът с плащането за клас не е решен, защото това е въпрос на колективното договаряне, а у нас твърде малко хора са обхванати от колективни трудови договори?

- Цинично е точно социалният министър да говори за това, тъй като единствено той е упълномощен от закона да разпростира един колективен договор върху целия бранш. Това е цинизъм. Този министър и предходният са били молени многократно да извършат това и те не са го извършвали. Някак този упрек звучи екзотично. Не виждам защо ще обвиняват синдикатите, тъй като тук става въпрос за държавен акт. Добавките се изплащат по силата на държавен акт, който е издало някое си правителство. Христина Христова 2 г. е министър. Да беше направила нещо по въпроса.

- А не е ли проблем това, че синдикатите са се заинатили, че няма да отстъпят за тази добавка и не склоняват на преговори с работодателите по този въпрос?

- Няма такова нещо. Ние предложихме да седнем и да мислим как да бъдат преструктурирани тези средства и как в рамките на работната сила те да бъдат похарчени. Има редица възможности. Едно старо предложение на КТ "Подкрепа" и на КНСБ, което сега се изказва на глас от Съюза на работодателите, е еднократно тези средства, които сега се плащат за клас, да бъдат включени в основните заплати и нататък компенсациите да вървят по някакъв друг ред. Това предложение се критикува от работодателите с аргумента, че ще се направи чисто механично и няма да отразява резултатите от труда. Но в огромния брой от случаите резултатите на по-възрастния работник са по-големи от тези на младия. Това не е така само ако някой носи камъни на гръб, тогава по-младият ще пренесе повече камъни, там не се иска опит. Но там, където се иска квалификация, тя идва с опита, а опитът - с възрастта.

- Ако се стигне до премахване на класовете с прибавяне на досега натрупаните добавки към основните заплати, не трябва ли да се предвиди нова схема, която да осигури стимули за младите хора, които тепърва ще трупат стаж?

- Разбира се, че ще мислим за някаква друга схема за растеж на доходите, която да е функция от резултатите на труда, колкото и това да е измислена категория. Навсякъде по света се плаща за това колко време си бил на работното си място, като се предполага, че работодателят ти ще създаде перфектна организация ти да дадеш резултати, съответстващи на парите, които той ще ти даде. Но това е въпрос на организация на труда, докато у нас се правят всякакви хватки, за да се тормозят и ощетяват работниците.



Иво Прокопиев:

Готови сме да включим бонуса

към основното възнаграждение



Стимулите за работници не трябва да се определят по административен път, те са въпрос на фирмена политика, смята зам.-председателят на Съюза на работодателите



- Съюзът на работодателите настоява ли за абсолютно премахване на добавката за клас, или смятате, че този бонус може да остане за някои групи работници?

- Нашето принципно разбиране е, че за един и същ труд работниците и служителите трябва да получават едно и също възнаграждение. Това мисля, че е универсалният принцип и е най-честният подход. Въпреки че като цяло смятам, че споразумението с Международния валутен фонд е вредно за икономиката ни и за нейното развитие, специално това структурно изискване е полезно.

Това, което стои като проблем зад евентуалното премахване на класовете, е, че много хора го разбират като намаляване на заплатите със съответния процент. В Съюза на работодателите сме съгласни парите, които в момента се изплащат за клас, да станат част от базовите работни заплати. И отсега нататък да се въведе универсалният принцип на заплащане, което мисля, че е разумен подход и би бил приветстван от всички заинтересовани страни.

- Това означава ли, че настоявате оттук нататък въобще да няма бонус за продължителен стаж - например при един работодател или в една и съща професия?

- Настояваме принципът да е без клас за прослужено време оттук нататък. Всяка организация има своя бонусна схема. Тези схеми са най-различни и постоянно се усъвършенстват. В интерес на работодателите е да имат добра бонусна схема за служителите си. Сигурен съм, че всеки среден и голям работодател има действаща система за стимули за работниците. Само критерият прослужено време да бъде предпоставка работодателят да плаща по-високо възнаграждение според мен е лишено от смисъл и не работи. В момента вие за една позиция, ако имате по-млад и по-стар работник, трябва да видите какъв е законово определеният бонус за по-стария работник и с толкова по-висока базова заплата да определите за младия, за да е равна на другата с бонуса.

- Това потвърждава твърдението на синдикатите, че в повечето частни фирми в момента не се плаща за клас.

- Не, плаща се, но това реално е част от заплатата. Формално това е заплащане за натрупан стаж, защото така е по закон. Това и предлагаме ние - да узаконим статуквото, сегашните бонуси да станат част от заплатата и отсега нататък това да отпадне. Това е едно от очевидните недоразумения в българското законодателство. Има и още такива.

- Доколкото разбирам, вие сте против по административен начин да се определят каквито и да било бонуси и стимули за работниците.

- Всяка фирма трябва да има своя индивидуална политика по този въпрос. И вярвайте, че работодателят е не по-малко заинтересован работниците му да са мотивирани и лоялните служители, които са дълго време във фирмата, да имат по-високи бонуси от другите. Същото би било, ако Кодексът на труда задължи работодателят да дава примерно по 0,1% от капитала на фирмата като бонус за работниците. Нали звучи абсурдно.

- Има опасения от страна на синдикатите, че ако се премахне добавката за стаж, парите, които в момента се заделят от работодателите за това плащане, ще бъдат насочени към други разходи - като например за нови лъскави коли?

- Точно това казвам, нека този разход остане същият чрез прибавяне на сегашния бонус за клас към базовите заплати. Нашата позиция, на работодателите, е, че сме готови да поемем такъв ангажимент, но оттук нататък това плащане да е въпрос на фирмена политика. Такава все пак е международната практика. Не може да приемаме само нещата, залегнали в европейските директиви, които са в интерес на работниците. Трябва да видим и другата страна на монетата - интересите на работодателите, за да се осигури нужният баланс.

- Кои са другите недоразумения в българското трудово законодателство, които ще настоявате да бъдат отстранени?

- Другият такъв очевидно недомислен момент е т. нар. защита за уволняване преди пенсиониране. Има определен период, в който работодателят може да уволни един служител само ако му изплати огромни обезщетения. Резултатът от тази мярка е, че всички работодатели намират начин да се освободят от хората, от които и бездруго искат да се освободят, преди да влязат в този "защитен" период. В резултат на това в тази категория от хора, които са на прага на пенсиониране, процентът на безработните е доста по-голям от средното ниво, защото работодателите искат да са сигурни, че няма да им се налага да плащат тези компенсации. Това е един от примерите, когато вместо да бъде защитаван работникът, на него му се нанася голяма вреда.

Принципната посока на реформата трябва да бъде държавата да си поеме социалните функции. Да направи такава регулация на пенсионното и здравното осигуряване, че да може работодателят да бъде разтоварен от всички социални ангажименти, които в момента са му прехвърлени чрез Кодекса на труда.
 
Иво Прокопиев
21
2745
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
01 Юли 2004 23:22
Не, ама кой ни пита?
02 Юли 2004 07:09
Тъй наречения "клас" трябва да се премахне. Той няма нищо общо с резултатите от труда. Работодателите сами ще намерят форма как да стимулират дългогодишните си работници. Но защо се говори само премахване на "класа" по трудовите договори?
Държавните служители също имат "клас" по Закона за държавния служител. Но за тях изобщо не се говори. А фактически те са хрантутенците на трапеза, щото ние с данъците си осигуряваме "класа" им. Те имат и ред други правилегии - не внасят за своя сметка здравни и осигурителни вноски - те пак са за наша сметка. Стига!
02 Юли 2004 08:40
Категорично съм за премахване на това плащане по начина който се прави сега. Като прескочим синдикалиските и популиски приказки трябва да си дадем сметка за следното. Парите заделяни за заплащане прослуженото време влизат във фонд работна заплата и намаляват възможността за начисляване на премии, награди и т.н. Много по-разумно е върху месечният фонд работна заплата всеки работодател да е длъжен да начислява процент ( примерно 5-6%) "премии" които да бъде задължен да разпределя мижду персонала по някаква съгласувана със сидикатите схема. Като се спази принципа работодателя да определя по свое усмотрение персоналните премии.
02 Юли 2004 09:20
Когато се пише и говори за добавката за клас, мисля че не трябва да се забравя и кой го прави: млад или стар, работодател или наемен работник, държавен или частен служител и т.н. Много естествено е позицията им да е противоположна. Примерно млад и стар наемен служител - младия още не е оценил какво означава надбавката за клас, но си прави сметката (без кръчмаря), че ще започне да получава повече за сметка на по-възрастния. Според мен много се лъже. По-възрастния след като години наред е бил с нищожна надбавка, сега най-вероятно не иска пак да го лишат от нея. А за него тя би могла да бъде 20-30-40%, че и повече върху заплатата.
Има един по-особен случай - хората на минимална работна заплата - с тях нали ви е ясно какво ще стане - яко орязване без компенсация


С премахването на класа се премахва и задължителното ежегодно повишаване на получаваните пари - от 0.6 до 2%.
02 Юли 2004 09:21
В същия момент, в който толкова хора работят без трудови договори, по 12 ч. на ден и при гадни условия, работодателите са се сетили, че така ще премахнат една несправедливост. Може и да е несправедливост, ама не е приоритетна за премахване.
Прокопиев бил готов да включи бонуса в основното възнаграждение - ами то и сега го включват (и български и чужди работодатели).
Много хора искат да ни учат какво да правим и единствената причина е само защото при тях ‘било’ така. Представяте ли си колко смещно би било ако отидем в централата на МВФ и да ги агитираме да добавят към заплатите си и добавки за клас. Също толкова смешно е те да ни карат да я махнем.
02 Юли 2004 09:35
Geo 19, би ли си затворил устата!
02 Юли 2004 10:44
Канаваро, да не си държавен служител?
02 Юли 2004 13:27
Това с класовете ми се струваше подозрително още когато започнах работа като млад инженер-конструктор. Та значи аз проектирах, пресмятах, чертаех и бришех и когато всичко беше готово, една чертожничка само тушираше отгоре. Аз получавах 170 лв, тя 185. Жената много мило ми обясни, че разликата е заради прослужени години и класове. Хич не останах доволен. Сега работя в друга държава и това което получавам е онова, за което съм се договорил с работодателя. В крайна сметка хората имат различни възмойности и трябва да бадат заплащани различно. Интересно ми е дали на футболистите плащат според прослуженото време?
02 Юли 2004 13:37
Айде стига, бе! Пари за проспано време! Това вид пенцийка ли е ?
02 Юли 2004 13:40
geo 19, не съм държавен служител, макар и да работя в държавния сектор. А защо ли оставам с впечатление, че ти мразиш работещите в държавния сектор? Ние не сме престъпници, а и най-често се връщам напълно грогясал от работа. "Класовете" ми едва ли изяждат твоя хляб. Проблемът е, че МВФ иска да се правят икономии в бюджета, за да им излизат сметките. На тях хич не им пука за българите. Ние МФВ не избираме, но виж тукашните техни подлоги можем скоро да изметем от властта.
02 Юли 2004 14:22
Моята гледна точка се различава от тази на останалите пишещите тук. Надбавката за клас се отнася само за наемните работници(служители). За мен има три съществени въпроса:
1. Има ли разлика в труда на по-възрастния и на по-младия?
2. Заплащането в България зависи ли от положения труд?
3. Заплащането в България отговаря ли на положения труд?
Само на първия въпрос моя отговор е ДА - в преобладавашите случаи "стария" върши повече работа от "новия", освен когато става въпрос за тежък физически труд, когато по-често е обратното, но там действат и други принципи на заплащане.
На другите два въпроса моя отговор е НЕ. В България нито има справедливо съотношение между заплащането за определен труд, нито въобще има достойно заплащане. В този смисъл надбавката за клас донякъде компенсира заплащането на труда на по-възрастните служители и по-важното - осигурява ежегодно номинално повишение на заплащането за всички. Отделно при тези на минимална заплата им помага донякъде да не умрат от глад.

02 Юли 2004 14:31
Според мен постановката на "клас прослужени години" е грешна изначално. Тази категория в никакъв случай не е мерило за качеството на труд, особено при сравнение по-възрастен/по-млад. Става дума за компенсация, един вид амортизация на работника, когото държавата компенсира за вложения труд, усилия, здраве, като му изплаща "клас прослужени години". Аз поне така разбирам тази категория. Не виждам нищо лошо в нея предвид факта, че човек прекарва целия си съзнателен живот в работа, а после (специално в България) живее в мизерни условия заради ниските пенсии (това пък е съвсем друга тема за разговор). Тези, които настоявът класът да отпадне на практика никога не са го плащали или признавали и сега искат това да се озакони. Качеството на труд се определя от т.нар. щат и ако назначеният на този щат не изпълнява според изискванията възложената му работа, бива отстранен за сметка на по-кадърен и това няма абсолютно нищо общо с прослужените години. Доводите на противниците на класа са повече от смехотворни, че трябвало било да се намерят стимули за младите, да се заложи този клас в заплатата и т.н., което на практика изобщо не променя статуквото. Просто ще сменят името на нещата. А на младите стимулът винаги е бил един и същ - да постигнат нещо в живота си, например ръст в кариерата, някакво професионално развитие, трупане на кинти и др.под. Не виждам никакъв смисъл младият да бъде стимулиран и по този начин да му се секне развитието. Всеки, който бъде стимулиран, особено финансово, когато е млад рано или късно стига до извода, че е незаменим и шоковете за него стигат доста неприемливи нива. А пък тези, които смятат, че чрез данъците си издържат държавните чиновници, нека първо с ръка на сърцето си кажат в същност каква част от заработеното оставят на държавата да лапне като данък.
02 Юли 2004 14:43
"Но там, където се иска квалификация, тя идва с опита, а опитът - с възрастта."

Това ще си го повтарям всеки път, когато някой по-възрастен колега или началник ме викне да му оправям форматирането в Word
02 Юли 2004 15:12
ПИКУИК, здравей, поздравления за написаното - не може да се каже по-ясно
02 Юли 2004 16:11
pikwick q
dido ne si misli 4e kato mozech da formairash na word si hvanal gospod za 6liferaq nomera vatre v formata kakvo.
02 Юли 2004 16:27
dibo,
май си дал подходящ пример,
"старото" върши същинската работа, а "младото" върши техническата и по принцип по-неквалифицирана работа - форматирането на Word.
02 Юли 2004 17:35
От тоя "квалифициран" труд на "старото" сме цъфнали и вързали

Но то в държавната администрация наистина по-ценна "квалификация" е да знаеш как да избегнеш работата, отколкото да знаеш как да я свършиш. И това наистина се учи с годините, няма спор. А пък разни вредни знания като компютърна грамотност, чужди езици и т.н. и качества като инициативност (тук не говоря за интрижките, които са любимо занимание), способност да си свършиш работата в срок и прочее, само ти носят допълнителни задачи - като да вършиш работата на другите например. Но пък то заплащането както ви е известно е за "прослужени години", а не за свършена работа.

А иначе въпросът ти е поставен неправилно...
Не "Заплащането в България отговаря ли на положения труд?", а
"Аз какво съм свършил/върша всъщност за парите, които ми дават?". Само, че много малко хора в България си го задават честно....Щото отговорът често не е удобен...
02 Юли 2004 18:30
Канаваро, не се засягай. Не мразя държавните служители. Но мразя правилегиите. Защо едни ще са по-равни от другите?
Всъщност МВФ трябаше да акцентира на бюджетните разходи за клас - нали там "изтича" обществен продукт. Но то наблегна само на класа произтичащ от трудовите отношения. А би трябвало да важи за всички. Не изповядвам "Не сакам на мен да ми е добре - сакам на Вуте да му е зле".
По начало наемен труд в 70% се упражнява в частни структури. Аз съм дребен работодател - горд собственик на ЕТ. Разбира се клас на моите 3-4 работника не съм мислел да начислявам, ако че е в разрез с КТ. /иначе плащам достатъчно/. Така, че лично тази тема не ме вълнува. Но все пак аз плащам данъци и с моите данъци се издържа държавната стуктура. И не ми е безразлично за какво се харчат моите данъци.
02 Юли 2004 18:41
па кой те кара да ги плащаш бе, пишман капиталист
02 Юли 2004 20:00
дибо, мога да те уверя, че този синдром го има и сред младоците. Това е до възпитание, а не до възраст.
02 Юли 2004 21:49
Проблемът с премахването така наречените пари за клас към работната заплата е пример за изкуствено създаден проблем. Той не се разглежда
от гледна точка на баланс между политиката по цените и политиката по
доходите. Защо трябва постоянно да ни убеждават в това, че политиката
по цените е достигнала до някакъв заключителен етап/разбирай увеличение
на цената ел.енергия от 1 юли/, а пък в политиката по доходите няма никакви етапи. Държавата прехвърля отговорността за политиката по доходите в частта за работната заплата на работодателите. Работодателите от своя страна
се възползват от тази отстъпчивост на държавата, което стестнява възможностите за нормално възпроизводство на работната сила и човешките
ресурси. Без да претендирам за изчерпателност ще посоча как най-общо ще
въздейства в негативна посока премахването на парите за клас върху здравето на работещите, а оттам върху здравето на нацията.
1.Чрез ножицата в достигане на европейски цени и орязани доходи от работна заплата работодателите автоматически ще снижат своите разходи
за вноски за социално и здравно осигуряване. От своя страна това ще доведе
до по-голяма финансова нестабилност на здравното осигуряване и здравеопазване. А здравето на работещите и на нацията ще отбележи нови
прояви на влошаване.
2.Премахването на парите за клас означава тези, на които им предстои да се
пенсионират в много от случаите да имат по-малка база за определяне на
техните пенсии. Следователно за тях няма да важи принципа "Парите днес
са важни за пенсионното осигуряване утре".
3. Прилагането на всякакви похвати за заменянето на парите за клас без
ясна политика по достигане на европейско равнище на доходите е поредния
абсурд. Защо Правителството, Работодателите и Синдикатите не се ангажират
ясно и конкретно с етапи на достигане на европейски доходи за работещите в
България.
Донасят се от "десет кладенци вода" за да се размие отговорността за
всякакви действия, които са безсмислени по своята същност. Както казва
народа "Не по врат, а по шия". Игра на думи и нищо повече/Парите за клас
стават пари за бонус, добавките по условия на труд стават компенсации за
нарушен комфорт и пр./ Това не са нищо друго, а примери от реалния живот
на създаване на взаимовръзка между цени и доходи по метода на "тиквени жълтотиквеничета" - кръстоска между евроинтеграция и проектомеморандум на МВФ. Но с тях хората като богатство на България все повече ще намаляват
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД