"Основахме първата си фирма почти без пари - имахме идеи в главите си. И една дрелка." Така започва историята на бизнеса си Кольо Колев, шеф на варненската фирма "Мауер локинг системс". Тя наследи "Декаба" - един от пионерите в производството на заключващите системи, на които повече българи разчитат за сигурността на имуществото си.
Началото е с услуги по домовете - поставяли брави на хората. "Лично съм монтирал поне 3000, дори и до ден-днешен ме викат", спомня си с усмивка Колев.
"Ударът" обаче е първата ключалка с висока степен на секретност,
която проектират и патентоват. "Тя ни осигури бъдещето, постави основата на производството", обяснява Колев. Стартът е необичаен - с почти 95% кооперация. Отделните компоненти били изработвани в три различни фабрики в страната, а монтажът се извършвал във Варна от две пенсионерки, "да са живи и здрави". Лично Колев се захванал с маркетинга на ключалката из цяла България с помощта на стария си "Москвич-408". "А беше 1991-92 година, частник беше още странна и опасна дума", припомня си той.
Първият офис на "Декаба" се намирал в наето помещение към музея "Владислав Варненчик". През 1992 г. вземат под наем стаята, в която тогавашната общинска "Чистота" съхранява въглищата си. "Лично съм ги изнесъл", обяснява Колев.
Когато по-късно "Чистота" мести администрацията при гаражите си и освобождава помещенията на ул. "Петко Стайнов", за "Декаба" се отваря възможност да се разшири. Днес предстои построяването на собствена фабрика на три етажа само на метри от първия офис с въглищата.
В началото реинвестирали в производството всички средства от продажбите на ключалки и брави. Кредити никой не даваше, припомня Колев. През 1993 г. получили писмо от Националната дирекция на полицията в София. Заради нарасналата престъпност, по-специално на взломните кражби със счупване на патрони, полицейските шефове искали идеи за по-сигурно заключване на домовете. "Предполагам, че това писмо е било изпратено не само до нас, а и на другите фирми - тогава 2-3 се занимаваха с подобно производство", уточнява Колев.
"Декаба" бързо дава предложение
- първата модификация на ключалката "Гард". Само с една замяна на патрона на вратата влизането в апартаментите беше парирано, обяснява той.
Колев уточнява, че не се самозалъгва със 100-процентова защита срещу набези в домовете. Никой не може да го направи в света, просто няма такъв начин, казва той. Той обяснява, че целта на заключващите системи с марката на "Мауер локинг" е да забави крадеца. "Още по-добре би било той направо да се откаже от идеята си", добавя той.
Европейските и световните стандарти в областта на заключването са създадени точно на този принцип. В сертификационните документи на европейските лаборатории са описани 10-11 условия, на които трябва да отговаря една секретна ключалка.
С последната разработка на ключалката "Гард"
фирмата печели награда на фондация "Конрад Аденауер"
и става един от шестте призьори от общо 50 представени проекта.
Наградата освен диплом е и 6-дневно пътуване в Германия. То не било като екскурзия, а за всички фирми имало организирани срещи по браншове. Един от немските домакини на Колев признал, че качество като показаното от варненската фирма е рядко срещано дори и в Германия.
В последните години производството скача не с проценти, а в пъти. С нарастването му "Декаба" разширява и щата си. След първите две пенсионерки работа във фирмата намират още 207 души. С новото разширение персоналът ще "скочи" с още поне 20 души, казва Кольо Колев.
Нещата се променят в средата на 90-те години. Съдбата среща шефа на "Декаба" с германския бизнесмен Гюнтер Мауер, двамата осъществяват заедно няколко проекта, след което, през 1999 г., решават и да направят "нещата по-сериозни". Мауер купува заедно с един холандски партньор дялове от фирмата - това означаваше средства за инвестиции, разказва Колев. Според него решението за влагане на средства във варненската фирма е дошло след много сериозно проучване. "Сега сме българо-германско-холандска компания и се наричаме "Мауер локинг системс". Името не идва заради фамилията на германския съдружник - думата "мауер" (стена на немски) била наистина подходяща за запазена марка на продукцията на "Декаба". Съдружниците се съобразили и с това, че в Европа има стара компания с утвърдени позиции, която се нарича "Каба", и заиграването с името "Декаба" не било в услуга на никого.
От 2000 година насам
експортът на "Мауер локинг системс" рязко нараства
Тази година достига до 35-40 процента от цялата продукция. "Никой не ни посрещна с отворени обятия, завоювахме пазара с много работа", казва Колев. Продукцията на фирмата минава през строги тестове за качество във всяка страна, където се продава. Износът е насочен към страните от Бенелюкс, Унгария, Австрия, Германия, Сърбия и Черна гора и Великобритания. Това са трудни пазари, но аз ги обичам, защото ме мотивират, казва Кольо Колев. За него разширяването на ЕС вече е факт, той се чувства "стъпил" в Европа.
Партньорите му на Запад имат към варненската фирма няколко изисквания. "Първо, да имаме работеща система ИСО 9001, да имаме сертификати от независими европейски лаборатории и трето - искат мостри, които те си тестват по техни си начини", разяснява той.
Колев настоява в България да бъде създадена лаборатория за тестване на заключващи системи. В Холандия върху ключалката се поставя щемпел на лабораторията, където е тестван продуктът. Това е гаранция, че клиентът може да бъде сигурен в този продукт. Застрахователят отказва да застрахова жилището, ако ключалката не е с този щемпел. "Представител на полицията идва още преди да заключите дома си, преди още да сте извикали застрахователя, носи каталог с указани качествени и сертифицирани заключващи системи и казва - ето това и това трябва да използвате", обяснява Кольо Колев.
В България такава лаборатория няма, а и никой до момента не се е наел да я направи. "Аз не мога, по простата причина, че съм производител и конкурент - тази лаборатория трябва да е напълно независима." Според варненеца най-важната цел на подобна лаборатория е да отсява "зърното от плявата". Да може след време клиентът в магазина да търси щемпела за качество върху всеки продукт, а не да се доверява на преценката на продавачката, която най-вероятно е субективна.
Създаването на сертифицираща лаборатория в България е една от надеждите на Кольо Колев. Мечтата му обаче е свързана с бъдещата фабрика. "Искам да имаме достатъчно средства за инвестиции. Искам след време, дори да останем 210 човека, да мога да дам на екипа си европейски заплати. Защото те го заслужават."
|
|