В момента, в който температурите скочат над 30 градуса, мислите на всеки останал в града човек започват да се въртят около море, прохладен бриз или хладна планинска сянка. При условие че до ваканцията има още много време или човек не разполага с достатъчно финанси за по-дълъг излет сред природата, остават три решения. Едното понякога излиза по-скъпо и от почивка на море. Това е климатикът, но е добър вариант за години наред. Второто е по-евтино и обикновено към него се прибягва масово. Става дума за познатия на всички вентилатор. Според мнозина обаче третият вариант е най-добър - тентата.
Сенниците са наистина универсални и удобни
При тях няма опасност да се настине и в най-големия пек, както може да се случи при наличието на климатик, нито пък се налага да се затискат постоянно всички хвърчащи листове, за да не бъдат издухани от струята на вентилатора. Тентата спира слънчевите лъчи, държи прохладно и освен това стои красиво на фасадата.
Последните тенденции при сенниците пък предлагат екстри и за най-разглезените. Най-новите модели са задължително снабдени с дистанционно управление. Така човек може спокойно да контролира ъгъла на покритие или степента на спускане директно от дивана.
Освен това имат опция за много плътно,
херметическо затваряне, когато стопаните са извън дома за по-дълго време. Това естествено не гарантира безопасността на жилището, но го предпазва от натрупване на прах и мръсотия.
Третата екстра на сенниците е материята. Тя е така разработена, че да издържа на най-бурните ветрове. Повърхността й е със специално тефлонирано покритие, така че да не задържа влага при по-обилни дъждове, да е резистентна на слънчевите лъчи, да не създава условия за образуването на мухъл и да изолира от градския смог.
Единственият проблем засега остава високата дори за Западна Европа цена - около 1500 евро. При това за парче с размери 3.60 х 2.00 м. За сметка на това гаранцията е 5 години.
Докато чакаме да забогатеем достатъчно, за да си напазаруваме такъв сенник, може да се възползваме от
останалите новости на пазара,
които са също доста атрактивни и не така скъпи.
Специалистите в тази област съветват, когато се купува тента за дома, да се имат предвид четири основни компонента: качествена материя, здрав механизъм, сигурност и адаптивност. Ако харесаният сенник отговаря на тези четири условия, изборът е добър.
Относно материята спор няма. Тя трябва да бъде здрава, да издържа задължително на вятър и да не се просмуква от влагата.
Що се отнася до механизмите и конструкцията, те трябва да са достатъчно здрави и по възможност олекотени, за да може с тях да се борави лесно. Най-новите разработки са от инокс.
Под сигурност се разбира не само устойчива конструкция, а и издръжливост при всякакви атмосферни обстоятелства. Новите разработки са снабдени със специален ветрометър, който отчита силата на вятъра във всяка една минути. При опасност към централния "диспечер" се подава команда и конструкцията автоматично прибира тентата на безопасно ниво или пък просто затяга връзките, така че да издържат на напора. В момента, в който вятърът спре, сенникът заема първоначалното положение.
Последното условие се отнася за външния вид. Харесването от пръв поглед не трябва да е решаващо при купуването. Разбира се, и то има значение. Но в Европейския съюз вече не се гледа с добро око на своеволния избор. Тентата трябва
непременно да отговаря на фасадата на сградата,
за да не я загрозява.
За улеснение има много проста схема, в която сенниците се делят на девет основни групи. Най-лесно е поставянето на сенници, които падат по стъклото на прозореца. Това са познатите на всички щори, при които единственото ново е, че могат да бъдат сложени и от външната страна. Те пасват на сгради с изчистена форма (жилищни кооперации, офиси и т. н.). Чадърите са друго лесно решение. Могат да се използват при наличието на по-голяма и открита тераса. Не са подходящи за офиси, освен ако не са във вътрешна градина.
Най-разпространени са сенниците с проста конструкция, които се разпъват хоризонтално и не се прибират. Те обикновено се използват за магазини, тъй като
най-красиво стоят в най-ниското ниво
на сградата. Не са добър вариант за жилище. Но пък могат да се използват за засенчване на първия етаж на къща с голям двор. По принцип в градините най-подходящи са тентите тип шатра. Отдавна ги има в най-различни форми и големини и на нашия пазар.
За къщи се използват и статичните сенници с масивна конструкция, които образуват дебела сянка под формата на чардак. Те са два вида, различаващи се минимално помежду си. Първият, който е и по-прост, представлява плавно повдигната към къщата конструкция с дълбок навес. Вторият е
по-плосък и с по-къс навес
Най-красиво стоят извитите сенници, при които конструкцията е с много ребра. Според вида на извивката те се делят на линия "роза" и урбанистични. В първия случай сенникът е прихлупен над вратата, прозореца или витрината. Във втория се извива нагоре.
Последният вид включва най-новите механизирани разработки. Но те, както вече стана дума, излизат доста солено.
КАРЕ -------------
Ако трябва да избирате
- Сенник с лек наклон и проста, права конструкция - най-добре стои на по-обикновени къщи, в градини, по-големи тераси. Идеалният вариант е с десен на широки райета.
- Линия "Роза" - идеален е за ниски сгради, при които са използвани много детайли в архитектурата.
- Тип "щори" - съчетава в едно практичност и елегантност. Ако живеете в кооперация, това е вашият избор. Подходящи са също за сгради с историческа стойност, тъй като не се натрапват, за стилни къщи и витрини на луксозни магазини;
- Тип "чардак" - идеални за стари къщи с голям двор, особено ако са с дървена конструкция.
|
|