:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,447
Активни 662
Страници 23,012
За един ден 1,302,066

Коалицията на желаещите се разпада

Администрацията на Буш е разделила съюзниците на 3 категории с цветовете на светофара
Снимка: Ройтерс
Администрацията Буш е изправена пред растящи трудности да запази коалицията от 32 държави в Ирак. Четири страни вече си тръгнаха, пета напуска през септември, а други съобщават своите решения да съкратят своите сили или да си тръгнат, преди да приключи политическият преход догодина. Всички тези данни са основани на официални позиции, изразени от 28 участващи страни.

Драмата с филипинския заложник в Ирак, довела до решението на филипинското правителство да изтегли своя контингент преди изтичането на мандата през август, е само последният появил се проблем и е един от най-дребните за САЩ. Вашингтон се опитва да задържи 22000 войници от коалицията, които заедно със 140-те хиляди американци съставляват многоноционалните сили, опитващи се да стабилизират следвоенен Ирак.



Норвегия тихичко изтегли своите 155 военни инженери



този месец, оставяйки в Ирак само 15 души, които да подпомагат новия проект, координиран от НАТО, за подготовка на иракските сили за сигурност. Нова Зеландия възнамерява да изтегли своите 60 инженери през септември, докато Тайланд планира да прибере своите над 450 войници същия месец, казаха официални представители на двете страни. "90% е сигурно, че си тръгваме", каза тайландски дипломат.

Холандия се очаква да се изтегли идната пролет, след първите от трите иракски избори, докато полските военни предупредиха Пентагона, че големият полски контингент ще си тръгне в средата на 2005 г., казаха други дипломати.

Всякакво намаляване на силите на коалицията - било по собствен избор или вследствие на взети заложници или друго насилие - усложнява още повече и без това трудната задача за запазване на многонационалните сили. А това поставя под съмнение твърдението на Вашингтон, че има международна подкрепа за своята иракска мисия. Процесът на разпад може да бъде поощрен и от по-нататъшни отвличания и нападения на контингентите с цел да вдигне градуса на политическия натиск и да се подкопае ръководената от САЩ мисия, казаха дипломати от коалицията.

"Смятаме, че изтеглянията на контингенти изпращат погрешен сигнал", каза говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър.



Известно изхабяване беше неизбежно да се прояви,



след като ръководената от САЩ окупация официално приключи на 28 юни, казаха представители на Вашингтон. "Очаквахме това, когато суверенитетът бе предаден. Някои отчаяно се опитваха да се измъкнат, защото бяха закопчани с белезници в този процес", каза дипломат от важна страна от коалицията, пожелал анонимност заради чувствителността на темата. "В някои страни общественото мнение беше против отиването в Ирак, така че имаше политически натиск - било за това, че войниците нямат работа там, било, че не трябва да остават дълго. Предаването на суверенитета неизбежно е момент, в който страните си задават въпроса колко дълго ще останат", добави източникът.

За да следи настроенията, администрацията на Буш поддържа цветна таблица на членовете на коалицията: червен цвят за страните, които се изтеглят, жълт за тези, които обмислят изтегляне, и зелен за тези, които остават.

Размерът и квалификацията на силите на коалицията бяха източник на спорове и злепоставяне на администрацията още от времето на войната за свалянето на Саддам Хюсеин.



Символичното значение на международното присъствие



беше поне толкова жизнено необходимо за администрацията на Буш, колкото беше ограничена и незначителна ролята, която те играеха от военна гледна точка. И докато администрацията споменаваше бройката на страните, които са изпратили сили, други акцентираха върху скромната численост на контингентите и на продължаващото отсъствие на някои от големите сили.

Много участващи страни изпратиха по-малко от 100 души. В други случаи контингентите се стопиха значително в течение на времето. Контингентът на Молдова е най-малкият - 12 души, от първоначално 42-ма. Сингапур неотдавна дискретно намали присъствието си от 191 на 33-ма души.

Администрацията на Буш поддържа, че коалицията се държи, акцентирайки върху ангажимента за подновяване на контингентите от такива големи съюзници като Великобритания и Италия. "Тяхната подкрепа укрепна заедно с развитието на политическия процес", каза Линкълн Блумфийлд, помощник държавен секретар по политико-военните въпроси.

"Ако проследите колко много съмнения прозвучаха, че предаването на суверенитета изобщо ще се състои, можете да оцените стремежа военната коалиция да се сплоти зад иракското правителство и да завърши целия процес, преминавайки през различните избори и стигайки до пълния суверенитет в края на 2005 г. Въпреки всички предизвикателства



голямата картина показва, че планът работи",



изтъкна Блумфийлд.

Салвадор поднови своя ангажимент за 380 души, след като президентът Буш прие в Белия дом неговия президент Антонио Сака миналата седмица. Това бе поредната от цяла серия визити от лидери на страните от коалицията. Литва потвърди ангажимента си в Ирак от 105 души миналата седмица.

Няколко други страни обещаха да увеличат чувствително своите контингенти. Южна Корея увеличава своите сили от 600 до 3700, докато Азербайджан обеща да изпрати още 250 войници към 150-те, които са вече в Ирак. Грузия заяви, че е готова да увеличи на 400 души сегашния си контингент от 159 войници.

"Не забелязваме някакви големи дезертьорства, виждаме войски, които идват и си отиват, както е било обещано, даже има повече попълнения, отколкото съкращения", каза висш служител от Пентагона, отговарящ за Ирак.

Все пак някои обещания, цитирани от администрацията, са подвеждащи или съдържат условия, които



поставят под въпрос колко всъщност войници ще останат



след първите избори, насрочени за януари.

Ангажиментът на Австралия да увеличи силите си ще попълни бройката до 880 - по-малко от двете хиляди австралийци, които бяха в Ирак по време на войната. От тях всъщност само 250 са в Ирак, а останалите - във военновъздушни бази и на кораби около Ирак, уточниха австралийски официални представители. За Австралия и за много други страни увеличението на контингентите е свързано най-вече с подобряването на сигурността на тези сили, които вече са на място, както и на посолствата.

Подкрепата е хилава и сред доста държави, които Вашингтон счита за ключови играчи. Вотът тази седмица в италианския парламент за продължаване на италианския ангажимент беше 257 срещу 207 гласа, което отразява и разделеното обществено мнение, каза италиански пратеник. Заигравайки със силните антивоенни настроения, австралийската опозиция обеща да изтегли контингента преди Коледа, ако спечели изборите. В същото време разкритията за изстъпленията срещу затворниците в "Абу Гариб" накараха унгарската опозиция да призове за изтегляне на контингента, въпреки че първоначално бе подкрепила неговото заминаване.

Вземането на заложници от Япония, Южна Корея, Полша, Италия, България, Филипините и САЩ нажежиха общественото мнение и политическия натиск. В много страни се очаква дебатите да наберат инерция наесен.

Първият удар по ръководената от САЩ коалиция бе решението на испанския премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро да изтегли испанските 1300 войници, което доведе до решението на Хондурас и Доминиканската република да върнат вкъщи своите неколкостотин. Великобритания и Испания бяха двата най-близки съюзника на САЩ по време на иракската война. Избирането на Сапатеро след терористичния атентат в Мадрид увеличи противопоставянето срещу присъствието на Испания в Ирак.

За други страни проблемът е квалификацията. "Има страни с ограничени ресурси и огромни ангажименти - например Афганистан, Соломоновите острови, Босна, Косово и Тимор", каза дипломат от Нова Зеландия. Не драмите със заложници промениха нашите планове или нашите нагласи. Просто нямаме ресурс", добави той.

Най-твърдо решените да останат страни са от Източна Европа и бивши съветски републики. "Ние се облагодетелствахме през изтеклите години от присъствието на чужди миротворци, така че разбираме стойността на нашия ангажимент. Нашето оставане в Ирак е твърдо и нашето присъствие не е под въпрос", заяви македонският посланик Никола Димитров.

В деня, в който Испания се изтегли, Албания писа до Вашингтон, че подновява своя ангажимент, и обеща да увеличи бройката си от 71 на 200. "Ние сме най-проамериканската нация в Европа - обяви посланик Сатос Тариса. - И оставаме в Ирак колкото и дълго да е необходимо."
34
905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
15 Юли 2004 22:57
Марко Тотев и съвременните му последователи

В деня, в който Испания се изтегли, Албания писа до Вашингтон, че подновява своя ангажимент, и обеща да увеличи бройката си от 71 на 200. "Ние сме най-проамериканската нация в Европа - обяви посланик Сатос Тариса. - И оставаме в Ирак колкото и дълго да е необходимо."

тия па къде се ръгат между шамарите ?
15 Юли 2004 23:09
На албанците не са им рязали главите, затова се перчат. А и на иракчаните не им е лесно. При Садам диктаторът, поне имаше единна светска държава. Сега това не е една държава, а отделни шейхове, етноси-шиити, сунити, кюрди , не се знае кой пие, кой плаща. Трудно ще се подреди държавата, а и терористите няма да я оставят така, тяхната цел е ислямска държава, а не светска.
15 Юли 2004 23:27
mila zorinа
15 Юли 2004 23:51
"Коалицията на желаещите се разпада "...
......................................... .......................
ЗНАЧИ, че "Коалицията от НЕжелаещи" се РАЗРАСТВА, МАЙ?!

Редактирано от - paragraph39 на 16/7/2004 г/ 00:19:03

16 Юли 2004 02:54
Нямаме ресурс-добави той.
А ние какви ресурси имаме, ехееее.
Гошо със Соколи Свине Паси.
16 Юли 2004 05:29
Аз доколкото си спомням, преди войната, Джорджи заяви:'Или сте с нас, или сте против нас!'Така, че не виждам за каква коалиция на 'желаещите' става въпрос?Може би за желаещите да лижат дебели американски гъзове.
Да Ви е сладко...
16 Юли 2004 06:09
След продължителни дебати Албанскят парламент е решил да изпрати и трите си танка.
16 Юли 2004 08:29
Да, ама България остава!От тук до края на света !Завинаги!Навсегда!For ever!Per sempre!

16 Юли 2004 09:40
Накрая ще останат в Ирак България, Албания, САЩ и Тони Блеър........ за да могат вкупно да се прехвърлят в Македноия ноември 2005г.
16 Юли 2004 10:24
Име(Прякор-лайното)!
Щом завони във форума, знайте - Лайното пак е излезло от нечий задник!
Впрочем на америанците няма да им дойде акълът в главата, че за няколко години няма да очовечат арабските цигани и да направят от тях граждани. Само харчат парите на американските данъкоплатци и прехвърлят проблемите с арабския тероризъм от Израел върху войниците на коалицията. Затова намаля броя на атентатите в Израел, а не заради стената!
16 Юли 2004 11:39
Коалиция на желаещите. Желаещите какво? Да окупират Ирак, да си върнат дългове от Ирак, да изпълняват нарежданията на САЩ, да откраднат иракски нефт, какво желаят желаещите?
При подобни случаи винаги наименованието или няма нищо общо или е противоположно на истината и това си е част от промиването на мозъците.
Първоначално официално поставената цел беше: да се унищожат иракските оръжия за масово поразяване, които представлявали голяма заплаха за САЩ. После понеже такива оръжия няма, тихомълком беше подменена официалната цел с установяване на демократично правителство в Ирак, като това е главно за пред ООН и огромния брой държави противници на агресията срещу Ирак. Сега се "избра" и иракско правителство, което да поеме управлението на Ирак. Сега пак възниква въпроса "Какво желаят желаещите от коалицията" при сегашното положение? И подвъпроса какво желае България в Ирак?

Редактирано от - Pesimista-bg на 16/7/2004 г/ 11:40:05

16 Юли 2004 12:50
Отговор на Песимиста:
1. Желаят да участват в нормализирането на Ирак.
2. България иска да се откачи от имиджа на най-верния съюзник на СССР, на бълг. чадър и мното други.
Ще отговоря и на 3-ти незададен от теб въпрос-Защо иска да се избави?
3. За да се откачи от Северната мечка и за да спечели (в силно конкурентна среда) повече чужди инвистиции. А това защо?-За да живеят българите по-добре/заможно и не емигрират!
16 Юли 2004 13:22
Камене, не отговаряй от името на всички, повечето, или някои българи. Говори за своите желания. Аз лично не ги споделям.
16 Юли 2004 13:39
ТАЙЛАНД ОБЯВИ ИЗТЕГЛЯНЕ. Контингент 450 човека.
16 Юли 2004 13:39
Камен (от тук),
чудех се дали има смисъл да ти отговарям.
Чета написаното от теб и ми идват едни асоциации:
-за всичко лошо са виновни предишните
-има само бяло и черно
-Иванчо и краставицата
и все такива от този род.
Както и поне един въпрос - коя година сме сега?
Надявам се да разбереш.
16 Юли 2004 13:43
Камене, не се демонстрира "откачване" като безогледно се хвърляш в чужди прегръдки и изпълняваш МРЪСНИ ПОРЪЧКИ.
Такова хвърляне е най-ясен знак за инфантилноста на една държава. Никой не уважава такива "налепи" - просто ги използват.

А 'уби рибата" с мнението че чужди инвестиции ще дойдат поради участието ни ( за бройка ) в агресията в Ирак. Бас ловя че няма да си вземем нито дълга нито някой ще дели с нас Петрола. Точно ОБРАТНОТО - за болниците ни не достигат поне 80млн а ние похарчихме 200млн USD там . За какво ... ?!
Да стреляме по жени, деца и идиоти които не искат да се "демократизират" -
само родени малоумници могат да повярват на такава плоска пропаганда.

Инвестиции ще дойдат като си "стегнем двора" и не продаваме печеливши и без това бизнеси а само там където е печелившо но нямаме пари да вложим за да вземем печалбата. На много от сделките които им казват "приватизация" утре учебниците по история ще им казват "кражба на общественото богатство".

Гладна кокошка просо сънува ...

16 Юли 2004 14:05
Не се косете, остават верните ни съюзници от Тонга, Палау, Ангола, Еритрея и Маршаловите острови. Както казва Камен (отзад), те всички желаят да участват в нормализирането на Ирак. Защото и те, като нас, са нормални държави... или по-скоро нормализирани държави... И те искат да се отърват от своите Големи братя, съответно Фиджи, Кирибати, Намибия, Етиопия и Тувалу. Безспорно и другият велик член от т.нар. Коалиция на желаещите е Афганистан. Както знаем Афганистан отдавна е нармална държава. Ами Уганда?! Един екваториалиен рай... Доминиканската република, Микронезия, Соломоновите острови - велики демокрации, за които доскорошният баасистки тоталитарен режим представляваше непосредствена заплаха! Нима можем да забравим прочувствените слова на доминиканския президет Леонел Рейна, който още през 2002 г. каза, че Саддам можел само за 45 минути да зарази всички ананасови насаждения в Републиката с фузариум и единственият начин да се спаси реколтата е "преемптивната" намеса! Нима Саддам не се опитваше, чрез свои подставени лица в Йемен - баасисти, да напада миролюбивите еритрийски събирачи на рапани, като по този начим им отнемаше хляба. Нима Саддам не подкрепяше Франция, която извърши серия подземни взривове край атола Муроа и остави хиляди микронезийци без традиционното препитание - богатия улов на риба луна. Но тези страни, велики демокрации вече са сигурни, че към тях ще потекат реки от инвестиции. Само още малко послушание му е майката...
16 Юли 2004 14:39
големи гъзоблизци са нашите управляващи-не защитават народа си а чужди интереси
16 Юли 2004 14:55
Ей, Бушче, копеле американско, нема да се плашиш!Другите щели да си ходят.Голяма работа!България се управлява от БУШ-мени, а най-големия БУШ-мен и ЮДА-мен е онова смачкано задниче Пасито.На тебе ти стига за компания такъв партньор като България, друго ти не требе.Те, ония мани ги, те са управлявани от нормални правителства, не са ти еш!
16 Юли 2004 16:24
Ще продължа дискусията, не с Беев-простащината, особенно обвита в комунистически воал, не ми е интересна.
Шейк, прочетох си мейла-никъде не говоря освен от мое име-само ТЖ знаеше какво мисли и иска прогресивния Бълг. народ.
Песимиста-в политиката никога не избираш между бяло и черно-вярно. Избираш дали:
1. Да оставиш Садам да избива народа си, или да направиш война, която (като всяка война) не е хубаво нещо. Във всеки случай социолозите в Ирак дават данни, че 74% от иракчани са по-доволни от живота си сега. Това има ли значение според теб. Тоест аз вярвам, че тази лоша война ще донесе хубаво за Ирак.
2. Да се дистанцираш от решението (не участваш) или да участваш, с възможността да загубиш. Ако българите от 1876г. мислеха само какво ще загубят, със сигурност нямаше да правят възстание. Е, мнозинството и не участваше!! Ти от кои щеше да бъдеш?
Дакиец,
цената на всяко нещо е тази, която ПАЗАРА даде, а не тази, която искаме. А че трябва да си стегнем двора-в смисъл повече работа и инициативност и по-малко кражби-няма 2 мнения. Да си оправим и престъпниците и съдебната система, в която и 3-те части са виновни, да........ Но освен всичко трябва да имаме и добър/приемлив имидж. А имахме МНОГО лош имидж, за което писах. А той не се оправя с стоене отстрани на събитията. Питал ли си се защо всички бивщи соц. страни падкрепиха американците? Какъв е твоя отговор?
16 Юли 2004 16:36
Бря, Камене ( оттук), кам ги тез социолози бе? Дето твърдят, че 3/4 от иракците били доволни? Дай линк, ако обичаш, щото иначе ще ти завра постинга там, откъдето е излязъл.
Много ви бива да измисляте, дейба боклуците ви...
16 Юли 2004 16:47
Каменчо, бе оно язе, че съм простак - простак съм... Ама ти ми кажи верваш ли, че наистина целата окупация е от някакви користни подбуди, а не е за нефт или само се опиташ да ни пробуташ елементарна агит-пропаганда?! Оти ако го верваш наистина, не е добре за теб. Айде нема да те питам кво направиа щатите с Пол Пот, Диди Амин Дада, Сухарто и пр. Нищо, а? Е оти?
За по-кратко: Според теб, за нефт ли е войната или за "един по-добър, демократичен свят"?

















16 Юли 2004 16:56
Камене, тези социолози как правя изследванията, бре? И при хората на Ибн Ладен ли ходят? Пък ние се чудим, що имало отрязани глави - то било от радост... Ми радват си се хората... кво да ги правиш...
Бива ли да ръсиш такива простотии??? Ако си умно момче, помисли малко, преди да пишеш... Не е хубаво пръстите да са по-бързи от ума ти...
16 Юли 2004 17:10
Камен (от тук),
желязна ти е логиката, няма що!
Да оставиш Садам да избива народа си, или да направиш война
Защо по твоята логика не се направи война примерно на Пиночет, който избиваше народа си? Или още по-назад - война срещу САЩ, която избиваше индианците. Кой има право да прецени тези случаи? В момента отговора е: по-силния. И не забравяй петрола. Ако нямаше петрол в Ирак - нищо подобно нямаше да се случи. Я обясни защо приравняваш една национално-освободителна борба с една агресия? Априлското въстание и агресията срещу Ирак!!!
Принципът при агресията е известен - победителя винаги е прав. Е, след 100 години, а сега и по-рано нещата излизат наяве, но какво от това. След не повече от десетина години американчетата ще учат по история защо е била тази агресия, както сега учат как е започнала Виетнамската война и манипулацията с повода за нея.

16 Юли 2004 17:53
Трябва да си изкарвам хляба, а сте много. Все пак защо никой не отговори на въпроса за позицията на всички бивщи соц. страни?
Проучването четой-мисля в дир.бг
Песимист-до преди по малко от 100г. силните нации можеха да си правят всичко-и често го правеха-ще добавя участта на арменците и бълг. от източна тракия. Но света за щастие се промени. Пиночет не е блестящ пример-той започна с много убийства, но остави най-силната икон, страна в региона.
А нефта си го продава иракското правителство и по международни цени, и парите не дава на САЩ. Така че аргументирай се!!
Агресия извърши и Русия, нападайки Турция след Баташките кланета, но ти наричаш ли Русия агресор за тази война-отговори!
16 Юли 2004 18:15
Камене , не си в час , момче. Какво иракско правителство продава нефт , бе , приятелю ?? Ирак няма правителство - има окупационни войски и шепа зорко охранявани ренегати , дето през ден /два ги гръмва съпротивата. Въобще, наясно ли си , че основната част от петрола на Ирак пътува през Йордания за ИЗРАЕЛ ! За какви международни цени бълнуваш ? Ако Ирак е суверенен и продава по международни цени - тогава защо не може да върне нито цент от 120 милиардния си дълг
16 Юли 2004 18:39
Само не разбрах - България на кой цвят отговаря. Подозирам, че по традиция на жълтото. Все пак това е царски цвят...
16 Юли 2004 18:43
Чети сега за нефта и се просвещавай, та да не говориш напосоки :САЩ крадат нефт от Ирак
Появата през нощта на странна светлинна линия, минаваща през недостъпен район на Кувейт и стигаща до границата с Ирак, шокира военните и петролни експерти. Изображението беше забелязано при прехващането на снимки, изпращани от военен метеорологичен спътник. Разположението на светлинната линия, която минава през Кувейт и стига до иракската граница не съвпада с нито един известен тръбопровод. Говорителят на Централното командване на САЩ заяви, че не знае за каквото и да било изграждане на тръбопровод в този район.
Няма смисъл и тезата, че става дума за нова пътна магистрала, тъй като в района вече има една, която е напълно достатъчна за местните условия и едва ли за втората биха използвали нощно осветление при строителните работи. Но тръбопровод изисква нощна илюминация заради интензивните строителни работи - изкопи, заварки, боядисване, проверки и т.н.
Според експертите, става дума за таен нефтопровод, до който американците изпомпват нефт от Ирак, за да покриват разходите за войната. За тази теза говори и обстоятелството, че година след войната, която причини много малки щети върху иракската нефтена инфраструктура, в Ирак продължава да има огромен дефицит от нефт и бензин. Страната сега произвежда почти толкова, колкото преди войната, но в опашките пред бензиностанциите се чака с часове. Дефицитът се дължи на нелегалния износ на по-голямата част от добивания в Ирак нефт, от който печелят такива фирми като Halliburton.
А дефицитът в Ирак приписват на "саботажите на партизаните
16 Юли 2004 20:07
Evala Kamencho. Natrivaj im strahlivite muzuni na chervenite draskachi. Russia navremeto osvobodila Bulgaria, ama sega USA njamali pravo da osvobodjat Irak. Tochno i jasno.
Gadno i jalko komunistichesko nasledstvo!!!
16 Юли 2004 20:22
Минувача , не си хаби почивката между две купчини чинии за миене , да се шматкаш в нета
16 Юли 2004 20:57
Арабските страни от години живеят от петрол и не правят нищо за развитие на икономиките си. След като обаче петрол беше намерен и в други райони на света, те загубиха монопола си и жизненят им стандарт започна да намалява прогресивно. Икономическото им безсилие породи тероризъм и връщане към ислямски фундаментализъм. Създаването на демоктаричен Ирак в центъра на арабския свят ще стимулира развитието на района и ще пресече опасното развитие на международия тероризъм. Добре е за България че остава в Ирак, въпреки варварщината на терористите и филмирането на убийства на невинни хора. Наи-добра защита срещу тероризма е да покажеш, че не те страх.
17 Юли 2004 10:23
България иска да се откачи от имиджа на най-верния съюзник на СССР, на бълг. чадър и мното други.

Камене, ти ли си България?
17 Юли 2004 10:37
MUKTADASAXKOBURGIDIOTSKI,
ДАЙ източника /или линк/ на материала за Тайния петролопровод в Ирак!

17 Юли 2004 11:26
ЗЕВЗЕК,
/:/ "...Създаването на демоктаричен Ирак в центъра на арабския свят ще стимулира развитието на района и ще пресече опасното развитие на международия тероризъм."
......................................... ......................................... ..............................
А ЗАЩО НЕ ТОВА беше ИДЕЯТА /тезата и основанието/ на САЩ и Великобритания пред СС на ООН за нападението /АГРЕСИЯТА/ и ОКУПАЦИЯТА на Ирак?!?
Ако тази ИДЕЯ /теза и основание/ е била НУЖНА и ПРИЕМЛИВА за повечето от държавите- членки на СС на ООН- тази ИДЕЯ /теза и това основания/ ЩЕШЕ да бъде ПРИЕТА от ООН ! И, тогава, нападението/АГРЕСИЯТА/ над Ирак и ОКУПАЦИЯТА му НЯМАШЕ да са в НАРУШЕНИЕ на Устава на ООН, и всичко щеше да е О.К. , нали?!
НО, явно, НЕ това е била ИДЕЯТА /тезата, причината и основанието/ за "Войната срещу Ирак"- а и САЩ посочиха за причина ОМП на Ирак ?!? Или пък такава е била идеята на САЩ и т.нар. "Коалиция от желаещи" , но тази идея НЕ би била възприета от повечето държави- членки на СС на ООН ?!?
Въпросът е: ЗАЩО САЩ и Великобритание ПОИСКАХА разрешение и РЕШЕНИЕ на ООН ЗА употреба на военна сила срещу Ирак, позовавйки се на наличието в Ирак на ОМП, а НЕ посочиха ИДЕЯТА за "демократизиране на Ирак" ?! Отговорът е много, много лесен и прост: защото НЕ Ирак е /беше/ ПЪРВАТА, основната и единствената държава в района, която ТРЯБВА/ше/ да бъде "ДЕМОКРАТИЗИРАНА" ! Нищо чудно, че ако САЩ и Великобритания така бяха поставили въпроса в ООН, то ООН да реши и посочи друга държава-МИШЕНА в региона, а и по Света, която повече от Ирак да е НЕОБХОДИМО да бъде "демократизирана"- например, Саудитска Арабия/която обаче и пръв "приятел на САЩ" !!!
Изобщо, "ПЕСНИТЕ" /тинтири-минтиритата!/, че "Войната срещу Ирак" е война за "ДЕМОКРАТИЗИРАНЕТО" на Ирак , а по-после и на целия регион и Света, както и, и , че войната срещу Ирак е "Война срещу международния тероризъм"- са ФАЛШИВИ изпълнения -ОТ НАЧАЛОТО-ДО КРАЯ!!! Защото, НИТО Ирак е била НАЙ-НЕдемократичната държава в региона /към март-2003 г./, нито е имало "Тероризъм" в Ирак /вътрешен или международен/ ПРЕДИ нападението /АГРЕСИЯТА/ и ОКУПАЦИЯТА на Ирак от САЩ и "Коалицията от желаещи"!!!
Освен всичко друго, Световната Демокрация ИЗИСКВА /по принципите й!/ да бъде уважавана Волята на Мнозинството от държавите-членки на ООН / и на СС на ООН/ ! Това изискване на Световната Демокрация беше НАРУШЕНО ! И то НЕ от Бангладеш , Бруней или Кокосов остров №5, а от НАЙ-"демократичините" СТОЖЕРИ на Световната Демокрация- САЩ, Великобритания и сие!!! След тази АГРЕСИЯ срещу Ирак и след тази НЕЗАКОННА окупация на Ирак от САЩ и т.нар. "Коалиция от желаещи" най-големият ГУБЕЩ е Световната Демокрация!!! Обратните твърдения са най-обикновени ТИНТИРИ-МИНТИРИ-та и евтина МАНИПУЛАЦИЯ!!! КАЗАХ!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД