Над 900 американски войници стоят затворени в новоизградения си палатков лагер на полигон "Ново село" до Сливен. Тук са вече от няколко дни, но не им позволяват да излизат навън, защото ги е страх от инциденти, казват хората от намиращото се до полигона село Мокрен.
Трима охранители с пищови стоят до една цистерна с надпис "питейна вода" и не дават пиле да прехвръкне. Това е вода, която използват за баните и за миене, но ни е наредено да я пазим, за да не реши някой да хвърли нещо вътре, а иначе те си пият от бутилки гръцка минерална вода, казва охранителят от частна фирма от Сливен.
Няколко афроамериканци с работнически дрехи и каски боядисват пирамиди на пътя, които не позволяват да влезе автомобил. Други опъват още телени серпентини около лагера. Щатска военна полиция и наши наборници пазят по бариерите и около вишките, видя "Сега".
Янките спят в големи палатки, в които има климатици, хладилници и всякакви удобства.
"Като бяха тук французите преди години, си излизаха свободно и се разхождаха из селото, един дори ми подари едно хубаво радио, но се счупи и трябва да го поправям. Абе мъж си трябва за тая работа, а моят ме напусна преди няколко месеца", разказва Василка. Жената е седнала в хоремага и дъвче жилава баничка.
На масата до нейната са седнали Свата и Жеката и са я подкарали от рано сутринта на бири. Иначе чакат автобус. Двамата дават различни отговори в каква дестинация ще пътуват - иначе ще ходят заедно. "Сина ми го викаха в лагера да им прави компютрите. Било за чудо и приказ. Не е като по наше време. Американчетата му се видели много любезни - все се смеели, като варени картофи", шегува се Жеката.
Част от хората в Мокрен са доволни от нашествието на американските войници. Около 40 души са наети да работят в лагера. Повечето са жени, които имат задачата само да мият и чистят. Те
ще вземат около 300 лв. за работата си при янките
Храната се приготвя от американците и не се позволява на чужди да пипат.
Освен палатките е изградена и една огромна сграда, която ще бъде използвана за столова.
Учението ще се проведе от 19 юли до 20 август. В него ще участват и български военнослужещи от Сухопътните войски. На 6 май бе подписано от правителството, а на 16 юни ратифицирано от парламента споразумение с командващия Европейското командване на американската армия и Седма армия за поддръжка на учение "Булуарк'04".
Първата цел на учението е тренировка на експедиционни сили, тяхното бързо предислоциране за участие в миротворчески операции, поясни директорът полковник Джон Стърлинг. Той изрази задоволството си, че американски и български сухопътни сили участват в следвоенното възстановяване на Ирак. На второ място искаме да подобрим сътрудничеството си с България като нов съюзник в НАТО във връзка с глобалната война срещу тероризма, каза още той. Третата цел на гостите от САЩ е да преценят потенциала на нашата армия и нейната инфраструктура във връзка с бъдещи такива учения. Полковник Стърлинг обаче беше категоричен, че "Булуарк'04" няма нищо общо с обсъжданията в Пентагона за ново разполагане на американски въоръжени сили в Европа и по света.
В разстояние на един месец на полигона ще се води стрелкова и бойна подготовка, ще се овладяват правилата на воденето на бой в градски условия, ще се проверява маневреността на малки сили, ще се тренират логистични действия в обстановка на атака срещу конвой. Американците ще обучават български войници със специална симулационна тренировъчна система с лазерно устройство MILES (Multiple Integrated Lazer Engagement System).
Учението е изцяло закрито
Предвижда се на 4 август да се предостави достъп на журналистите. 10 млн. долара струва учението, каза полковник Стърлинг. Средствата изцяло се осигуряват от САЩ.
Подготовката започна още през миналата година, когато бе получено предложението от САЩ, обясни Никола Михайлов, директор на дирекция "Международно сътрудничество" в МО. Според него "Булуарк'04" е нова много важна стъпка в нашите усилия за пълното ни интегриране в НАТО, за подобряване на оперативната съвместимост на поделенията и частите, както и на инфраструктурата на полигона.
На 16 юни парламентът разреши пребиваването от 1 юли до 19 септември на военен контингент от Въоръжените сили на САЩ в състав до 1300 военнослужещи с личното си оръжие, до 3 военнотранспортни самолета, 10 хеликоптера и 30 единици военна техника на българска територия за участие в учението.
Задачите, които ще изпълняват Сухопътните войски в него, са преди всичко осигуряващи - каза ген.-майор Кирчо Куртев, те касаят охраната на определени обекти в района на полигона и учението, охраната на мишенните полета, където ще бъдат разположени елементите на симулативната система за обучение MILES. Също и транспортно осигуряване на пристигащия личен състав и по време на ротацията му след края на учението. В него участва и български взвод от 61-а Стрямската механизирана бригада, който ще се обучава на MILES под ръководството на американските специалисти.
Това е първото ни съвместно учение на този полигон след приемането ни в НАТО, каза ген.-майор Куртев. "Ние сме си поставили за цел най-отблизо да следим работата на колегите, да обменим опит, да се учим от тях и да внедрим опита им в нашата практика. Вече като партньори целта ни е да съгласуваме действията ни и начина на работа и методиката на логистичното осигуряване така, че да постигнем съвместните цели.
Ние ще окажем помощ на американските колеги
във всяко отношение, за да нямат проблеми", допълни генералът.
Първата група американски бойци дойде от Германия още в понеделник. След това пристигнаха и бойците от САЩ. Двата ешелона с техниката са влезли на наша територия през железопътен възел Русе.
Американската техника е преди всичко лека - колесни машини. Верижни, тежки, от рода на танкове, бойни машини на пехотата, бронетранспортьори и др., в състава на учението няма да има.
"Не сравняваме американски батальон от неколкостотин воини с участието на наш взвод от 25-28 воини - ние се вписваме в един етап от техните учебни занятия, в който те ще обучават нашите така, както се обучават техните взводове." Така коментира ген.-майор Куртев разликата в задачите между българите и американците. Нашите воини определено ще имат спомагателни функции.
Отделно от споменатия български взвод в охранителни, транспортни и други логистични задачи, които ще изпълняваме, са включени около 44 единици българска техника.
"Ново село" е чудесен полигон. Батальонът, идващ от САЩ за учението "Булуарк'04", има редовни учения на своите взводове, състоящи се от 30-40 души. Искахме, но не успяхме да интегрираме по-голямо от взвод българско подразделение за обучение с MILES - една чудесна система. Когато говорим за глобалната борба с тероризма, САЩ очакват да провеждат съвместни учения и с Военноморските сили, и с Военновъздушните сили", каза полковник Стърлинг.
Само преди месеци хората от Мокрен се заканваха, че ще посрещнат на нож американските военни. Селяните се притесняваха, че няма да им позволяват да пасат животните си в полигона. Влизането на негова територия и сега е забранено, но нашите военни си затварят очите. Няколко стада от кози, овце и прасета обаче спокойно си пасяха в района на полигона - в близост до палатките на янките. Така за един месец щатските бойци ще имат възможност да се наслаждават на селския пейзаж. През другото време ще се обучават да "убиват окупатори" в измислено село. То всъщност е истинско, тъй като къщите на Ново село още си стоят в полигона. През 1962 г. хората са били изгонени оттам, за да се построи варшавското съоръжение.
Преди години там са стреляли съветски бойци - сега ще се целят американски.
Ще излязат, ама като ги пипнат Жеката и Свата в кръчмата за заложници
Стой та гледай.