:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,479
Активни 659
Страници 23,044
За един ден 1,302,066
Въпросителни

Невъзможна мисия

След като се действа по две линии за освобождаването на заложниците ни в Ирак - дипломатическа и оперативна, - не беше ли редно те да се координират и изпипат докрай? Всяка грешка в подобна ситуация може да струва човешки живот
Снимка: Вера Петкова
Вярно е, че сега не е моментът да се пита има ли виновни за трагичното развитие около българските заложници в Ирак. Още повече че все още не е ясна съдбата на втория похитен и че групировката е такъв тип, че надеждата за щастлива развръзка от самото начало бе минимална. Това обаче не означава, че не трябва да се задават въпроси около липсата на синхрон в действията на властта в труден момент, когато и най-малката грешка може да струва скъпо.

Не може да се отрече, че цялата държавна машина бе задействана, за да се спаси животът на отвлечените в Ирак. Понякога обаче



прекаленото старание може да донесе повече вреди,



отколкото ползи. През последната седмица властта опита абсолютно всичко, за което се сети или което я посъветваха. При това, без да има ясна представа за обстановката в Ирак и за хората, които могат да бъдат наистина полезни в преговорите с един жесток враг. Без да установи връзка с похитителите, за да се ориентира правилна ли е избраната тактика.

В този контекст трябва да се разглежда и изненадващото пътуване на главния секретар на МВР Бойко Борисов в Турция, където той според официалната версия е обменял опит със своите колеги как се освобождават заложници. И което - случайно или не - съвпадна с екзекуцията на единия от похитените. Идеята наистина е добра, но изпълнението - не особено.

Най-напред



тайната мисия изобщо не беше чак толкова тайна



Така например агенция Фокус, която напоследък разполага с информация от първа ръка от МВР, още от събота вечерта, веднага след заминаването на Бойко Борисов за Турция, периодично съобщава подробности около предстоящата акция за освобождаване на българските заложници в Ирак. Тя разкри, че Борисов и придружаващите го са били около границата на Турция с Ирак, за да осигурят извеждането на двамата заложници. След екзекуцията пак тя обясни, че благоприятната развръзка е осуетена от операция на иракските сили за сигурност, която ядосала похитителите. Цялата информация идваше от анонимен арабски правителствен източник.

Това изобилие от информация около дискретна мисия в никакъв случай не е предимство. Очевидно целта му е да се демонстрират на обществото активността и загрижеността на МВР. Но то дава и достатъчно



информация на недоброжелателите



за ходовете и намеренията на противниковата страна.

Изненадващо е и решението на Бойко Борисов да пътува до Турция с правителствен самолет, чието кацане може много лесно да бъде засечено и от приятели, и от противници.

Странно е и защо изобщо спецслужбите са рискували, преди да се изяснили детайлно обстановката в Ирак. И досега не е сигурно дали похитителите наистина са хора на Заркауи или криминална група, действаща от негово име? Факт е, че при анализа на първия запис със заложниците е установено, че един от хората на него наистина е от близкото обкръжение на Заркауи и е участвал в екзекуциите на американеца Ник Бърг и корейския преводач Ким. Това обаче не е достатъчно доказателство, че зад отвличането стои човекът на Бен Ладен в Ирак. Там нито криминалните, нито терористичните групи имат постоянен състав. Представящи се за ислямисти много често участват в банди, отвличащи хора за откуп. След получаването му те се разпадат.

Още по-оплетена става ситуацията, ако приемем, че спецслужбите са били абсолютно убедени, че това са хора на Заркауи.



С тази групировка не може да се преговаря,



още по-малко да й се предлага откуп. След подобна стъпка на американските спецслужби преди време терористите демонстративно екзекутираха Бърг.

Ако пък освобождаването на похитените наистина е осуетено от акцията на иракската полиция, логичният въпрос е защо нашите емисари не са координирали предварително действията си с нея или поне със съюзническите сили, за да няма провал.

"Онези органи, в това число и специалните служби, които имаха своите ангажименти по събирането на информация, по проработването на възможни варианти за решаването на въпроса, наистина направиха много. Но очевидно не достатъчно. Защото след като резултатът е такъв, поне на този етап, наистина това е резултат, който може да ни тревожи", коментира президентът Георги Първанов.

Не по-малко въпроси възникват и около координацията на българска територия. Ако се вярва на изявленията, направени след провала на мисията на ген. Борисов, за нея не са били осведомени нито външният министър Соломон Паси, нито разузнавач N1 Кирчо Киров, които би трябвало да са основните действащи лица при освобождаването на заложниците. Започнаха да увъртат и да се разграничават дори онези, които са били предварително информирани за намеренията на генерала - никой не пожела например да си признае, че го е пратил в Турция с подобна задача. Поведението едва ли щеше да е такова, ако мисията бе успешна.

Наивно е да се смята, че някой ще отговори на тези въпроси публично. Но е добре те да бъдат изяснени поне при закрити врата, между държавниците, които вземат решенията в този труден момент. Не само защото животът на един от заложниците все още може да бъде спасен. Но и защото, както правилно отбеляза Соломон Паси, това няма да е нито първата, нито последната криза, пред която ще е изправена България. И е добре да се разделим с илюзиите, а не с надеждите, че можем да направим нещо, което да осуети трагичния край.
13
567
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
15 Юли 2004 23:12
Поредният Разбирачев. След като всички разбират от футбол и политика, сега поредния дето разбира и от освобождаване на заложници...
15 Юли 2004 23:15
Да бе. Аз мисля, че бате Бойко е бил в Анталия. не може да е бил в Кушадасъ. Най-малко - в Мармарис е отишъл да гони иракчаните.
16 Юли 2004 02:28
Язък !Ас бунака си мислех, че бат Гоико ще се ръгне в Иракските песъкливи джунгли, със страховита Огнепръскачка (кат пожарникар знае силата на огъня)барбар с отряда- мега, супер , ултра-командоси(бъдещи бизнесмени)ще освободи наще, и скалпира долните терористите , и ще се завърне с Духова музика кат Крали Марко! .
16 Юли 2004 05:04
bRoiko tarsi otkade sa doshli arabskite cifri ta moje da broi tolkova dobre.
ili se e osetil che niakoi pere pari kato prevozva koli ot zapadnalata evropa za iraq
16 Юли 2004 09:29
Пак го набедиха батБойко за велик! ццц... Защо той самия не ни обясни какво е правил на турско-иракската граница ами трябва да чета журналистическия пълнеж с смело фантастични догадки за това де е бил и кви ги е вършил!...
16 Юли 2004 09:47
Глупава статия. Автора ту обвинява, че е казано на прекалено много хора, ту че не е казано/птърсено съдействие на иракски власти, които сигурно са просмукани от агенти на Ал Кайда,
И друго-акция за освобождаване на заложници е по възможностите само на великите в тази област като САЩ и Изрьел, а и те често се издънват, Е, ако бяхме случайно успяли, щеше да гръмне по цевия свят и да бъде наша страхотна реклама....
И друго-защо всички медии ни набутват в тази тема, а не в темата за наркокомуните, които за разлика от освобождаването на похитените, ВСЕКИ ОТ НАС може да подпомогне и резултата ще е много по значим за нацията.
С други думи-Обичаме да говорим/парадираме (справка Слави), а не да свършим работа.
Никаква самоорганизация!!! Затова и българи емигрират и успяват, а у нас:
-управляващи говорят, но не организират "нормална" държава
-управлявани философстват, но не се самоорганизират, за да реализират желаната държава.
Приятно говорене за заложниците.
16 Юли 2004 11:43
булшит, за какви преговори става дума - кви 5 лева?

арабите имат нещо което имат - 2 български живота. и поставят цена - изтеглqне на българите от ирак. и правителството взема решение - да q плати или да не q плати. въпрос на желание ништо повече. за какви преговори може да става дума. те не се опитват да преговарqт - те продават.

никои въобще не искал от правителството преговори. "опитахме всичко ама не стана". бушит на квадрат. решението на зада4ата е дадено и казано с големи букви "ако искате да не умрат - заминете си". Друго решение да се търси е просто прах в очите след като по дефинициq това е едниственото решение.

трqбва да се чете "ама опитахме се да не платим цената, да минем метър и не стана". ми продължаваите да пробваите - гении
16 Юли 2004 14:00
По времето на социализма имаше един лаф:
Ние успешно преодоляваме трудностите, които сами си създаваме.
Той звучи сега така:
Ние НЕ УСПЯВАМЕ да преодолеем трудностите, които си създаваме сами.
И наистена всико това, което се изсипа на главите ни е следствие на глупавата и ИБРИКЧИЙСКА наша външна политика, която водим 14 години.
16 Юли 2004 14:13
Niama kakvo da se obsqjda - nikoi ne gi e karal da hodiat v Irak. Sled kato sami ne uvajavat jivota si, nemoje da ochakvat che ciala Bqlgaria shte se skqsa da gi spasiava. Izborqt si e tehen. Koito igrae na Ruska roletka, triabva da e gotov da umre.
16 Юли 2004 15:19
Много глупава статия... Така и не разбрах какво иска да каже автора освен това, че е разбирач.
Korki, ти изобщо наясно ли си какви са исканията на терористите или просто ей така моабет да става?
Терористите искат освобождаването на иракските затворници, а не изтеглянето на българския контингент от Ирак.
16 Юли 2004 16:34
Господа, не се заблуждавайте, не се хабете. Активността на политиците е преобладаващо за вътрешна консумация, да не бъдат обвинени, че нищо не предприемат. Знае се, че всичко зависи от прищявките на онези ненормалници. Ако искат да направят нещо за Б-я и народа й, трябва незабавно да се помисли, потенциални терористи и техните евентуални помагачи да не бъдат допускати в страната ни.
16 Юли 2004 16:35
Преди време ДИ беше озаглавил колонката си "Хайде да помислим". Добре, нека поразсъждаваме, поставяйки се на мястото на тези, които трябваше да се преборят за живота на заложниците.
Вариантите заложниците да се спасят са:
1, Доброволно освобождаване -от похитителите
2. Насилствено освобождаване--от антитерористи и т.н.
При доброволното предаване имаме:
а) спазаряване, включващо откуп, размяна, изпълване на условията и т.н.
б)доброзорно- чрез методи, начини и средства, невключващи пряка агресия, но принуждаващи похитителите да се откажат от намеренията си.
Преди да избираме как, е добре да знаем с кого си имаме работа.
а) с главорез, действал по един и същ начин досега, имащ някакъв стил.
б) с кокошкар. Имитиращ някой главорез, лежащ на славата му.
Можеше ли в нашият случай да се касае за б)-кокошкар. Мисля, че не можеше. Ние си имахме работа точно със Заркауи. Защото това е неговия район и той едва ли би позволил някой да го пунтира. Не и в тази точка на Ирак. Просто главорезът нямаше да разреши такова нещо, което би му сринало имиджа, който той гради от доста време. Представете си, колко други групировки от негово име щяха да отвличат в този район за пари?!
Ако се касаеше за имитатор, или някой друг от многобойните кокошкари, вариантът а) вкл. пазарене и откуп, преговори и прочие, би донесъл успех. При работа с главореза такъв процес е губене на време и ненужни унижения-нещо повече, той говори за податливост и му дава кураж да продължава. Следователно, просто без излишно губене на време, такъв развой отпада. Остава доброзорно и насилствено освобождаване. За насилствено освобождаване трябват:
1. Хора, готови да свършат тая работа. Средства, време, планиране и прочие са подробности.
2. Инфо. Местонахождение, въоръжаване, брой и т.н
Няма повече да се спираме на този вариант, тъй като нямаме конкретни данни и можем само да гадаем.. Тук има обаче няколко акцента.
Веднъж избран, такъв вариант непременно трябва да успее-инак смъртта на заложниците е най-малката подробност. По пътя на неговото изпълнение са допустими всякакви други финтове-имитация на преговори и прочие. Тези финтове при успешен финал ще се забравят, но ако планът не успее, ще станат страхотна слабост, ще говорят за нашата немощ и ще надъхат терористите за повторен удар. Тук трябва да припомним, че могъщото ЦРУ и 150 хилядния контингент в Ирак не помогнаха за предотвратяването на екзекуцията на Ник Берг. Броят на успешните насилствени освобождавания в Ирак е..нула , доколкото знам. Всеки случай, разбира се е строго конкретен, но изискването за ресурс и задължителен краен успех е решаващото.Информационното затъмнение при такъв избор си е просто задължително.
Единственото, което все пак остава при един провал на такава акция, е превантивното отмъщение. Превантивно, защото инак тероризмът се окрилява и последствията от терористичния акт могат да се мултиплицират. Под отмъщение разбирам мощна наказателна акция, която не само да сведе психологическото предимство от терористичния акт до нула, но и да откаже терористите от подобни планове за в бъдеще.
Изискват се само ресурси и светкавично планиране. Възможни са обаче нови жертви.
Вариантът, който остана неразгледан е доброзорно предаване на заложниците. Така, както работи руското КГБ-вж Стандарт.. За целта е нужно:
Д а е под ръка достатъчно близко седящ до главореза-роднина, сподвижник и т.н. Роднини този едва ли има, но в американски арест има 19 члена на Ал Кайда. Всеки ден арестуват терористи , вчера даже и хора на неговата , на Заркауи организация
Да си в добри отношения с този, който в момента може да ти осигури достъп до такива хора.
Да нямаш скрупули. Да си наясно с това какво губиш и какво печелиш. Да мислиш разчупено и несхематично. И да имаш дупе.
Някой е поел отговорност и все пак е избрал един от тези варианта. Познайте кой от тях. Но той, в крайна сметка не успя, надцени се, изхвърли се, наложи своят вариант, но не разчете възможностите си и пое непремерена отговорност .
И не само това-прецака другите възмоности.
16 Юли 2004 17:04
Изобщо не споделям, че сега не е време да търсим кой прав, кой крив. Напротив, сега трябва да зададем въпроса: Кой ни вкара в тая каша и защо? Какво диримв пясъците на Ирак?
Колкото по-рано дадем отговор на тези въпроси и колкото по-скоро виновните си получат наказанието, в което искрено се съмнявам, толкова по-малко жертви ще даваме в бъдеще...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД