:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,118
Активни 686
Страници 22,683
За един ден 1,302,066
Интервю

Харалан Александров: Отглеждаме несретници, които в големия свят все се оказват жертви

Българите проявяват първична форма на солидарност със заложниците и не са готови да отстояват високи каузи като отхвърлянето на тероризма, смята социалният антрополог
Снимка: Сега
- Г-н Александров, с убийството на шофьора заложник нашето общество сякаш изведнъж с "кожата си" усети, че е вече част от глобализирания свят, без да е подготвено да преживее подобни случаи.

- За жалост ние много бързо започнахме да чувстваме негативите на глобализацията, докато явно за позитивите й ще трябва да чакаме още. Доколкото мога интуитивно да твърдя, обществото е неприятно изненадано. Но аз забелязвам мобилизация на солидарност и това е много добра новина, защото солидарността у нас изначално е в тежък дефицит.

- Адекватно ли реагираха институциите на кризата?

- За пореден път стана ясно колко ограничени са възможностите на нашите институции да направят нещо друго, освен да осведомят хората какво се случва с тях, когато се окажат на фронта. За мен човек сам трябва да носи отговорност за живота си, когато отива там, където валят куршуми. Масовото свръхочакване държавата да се погрижи за нас, да ни осигури безопасност, да направи чудеса явно е вече силно фрустрирано и започваме да се учим какво значи да поемаш индивидуален риск, като се движиш по широкия свят.

- Въпреки че институциите пак априори са виновни за гражданите и при тази криза, натискът и очакванията към тях в сравнение с кризата с медиците ни в Либия сякаш намаляват.

- Има такава нагласа и това е разбираемо, защото двата казуса са различни.

--------------

В случая с Либия имаме насрещна институция - вярно, авторитарна, основана на друг, не на правовия интерес, имаме съд, поставил политическия интерес над справедливостта и контролиран от клана на Кадафи. Но все пак това е някакъв партньор, с когото можеш да преговаряш. Големият въпрос е да го подкупваме ли, т.е. да се държим ли с него като с митничар, или да отстояваме твърдите позиции на справедливостта и правото.

---------------

Докато в иракския случай няма отсрещна страна - с терористи просто не може да се преговаря. Затова и тероризмът е толкова плашещо явление - той се изплъзва от всички опити да бъде положен в някаква институционална рамка, която да направи възможно договарянето. В този смисъл смятам, че нашата публика реагира напълно интелигентно, като очаква много повече от институциите при казуса с Либия в сравнение със заложническата криза.

- Въпреки че държавата ни застана твърдо на позицията, че с терористи не се преговаря, и препотвърди външнополитическия си ангажимент към Ирак, все пак не стана ясно какви други средства - а публиката постоянно бе уверявана, че се използват всички възможни такива, - тя използва, за да спаси своите граждани. Дори теоретично те не бяха изговорени. Други демокрации в подобна ситуация, въпреки че официално не преговарят и не отстъпват пред терористи, нелегално използват всевъзможни методи, за да постигнат успех. А ние не знаем какво е направила българската държава.

- Много се съмнявам, че българската държава има такъв ресурс. Тя, изглежда, го имаше преди 1989 г. - съответните служби са поддържали контакти с криминални и прочие нелегитимни мрежи в чужбина. Но ако сега такъв тип контакти са мобилизирани, това пак би могло да бъде оправдано от гледна точка на целта. Но няма как да бъде казано. Аз обаче лично се съмнявам, че нашата държава има ресурса, който би имала една мощна държава за спасяването на свои граждани в подобна ситуация. Не съм експерт в борбата с тероризма и не мога да теоретизирам какво и как е можело да се направи. Но ми се струва, че публиката е махнала с ръка и не очаква да се случи чудо. От първите ходове най ме впечатли реакцията на президента Първанов - неговото поведение бе възможно най-адекватното. Соломон Паси и Бойко Борисов по-скоро запълваха медийното пространство със сигнали, че нещо се прави.

- Управляващите сякаш бяха изплашени, че медийната и обществената критика ще се стоварят над главите им и че ще бъдат държани отговорни, ако двамата шофьори бъдат убити. И поради либийския синдром залитнаха към преекспонирано "развиване на дейност".

- Основателна е тревогата им, че една поредица от трагични случаи може да акумулира масово усещане за външнополитически провали на управлението. Но даването на неизпълними обещания и вдигането на медиен шум - нещо, към което нашите политици са изначално склонни, - в крайна сметка се връща като бумеранг върху им.

- Какво могат да направят политиците, за да спечелят обществеността на своя страна и да се получи единение между институциите и гражданското общество?

- Единственото смислено нещо, което може да се направи в този и в подобни нему случаи, е да се намери правилният език да бъдат казани истините на обществото. Институциите трябва да започнат най-сетне да се държат прозрачно, т.е. да обясняват начина, по който функционират, и най-вече какви са границите на техните възможности. Фантасмагоричните очаквания, че институциите са всесилни, че са върховни разпоредители с реалността, системно се провалят. Оттам и ниското доверие към тях. Преживяването за пълна несигурност и уязвимост е факт и ако политиците си признаят, че и те се чувстват така - а това е очевидно по паническите им реакции, - биха спечелили по-скоро симпатии.

- С авантюризъм в българския характер, с какво ли да си обясним факта, че и след трагедията продължават да пътуват наши шофьори към Ирак? И нито е ясен техният брой, нито какво правят българските институции да ги възпрат.

- Институциите могат да направят малко, понеже това е въпрос на индивидуален избор и избор на съответната фирма, която е пратила шофьорите. От други изследвания сред хора от високорискови професии - например заминаващи в чужбина на работа като сервитьорки и танцьорки - виждаме, че те напълно съзнават, че могат например да станат жертва на трафик, и въпреки всичко заминават. Това е изумително неинтелигентно отношение към опасностите.

- "На мен това няма да ми се случи" - казва обикновено в такива случаи българинът.

- Това е магическо мислене, един много примитивен тип автозащита. Това е наследство отпреди прехода, каращо хората да живеят по хазартен начин - така, сякаш животът им не е ценен, а някакви други неща като печалбата, като това да се покажеш юнак и пр. са по-важни. Тепърва трябва да бъде изследвано какво кара българите да се въвличат във високорискови дейности, за които хората от развития свят не биха и помислили или ако биха го направили, то ще е със съзнанието, че това е изцяло тяхна лична отговорност.

--------------

И тук трябва много ясно да поставим границата на отговорността. Задачата и отговорността на държавата е да даде на своите граждани достатъчно информация за опасностите, които ги дебнат по света. Това много лесно може да бъде организирано, това правят и медиите в достатъчна степен. От друга страна, трябва да се приеме, че индивидите са достатъчно зрели - което за съжаление често пъти не е така - и трябва да правят сами избора си, не да чакат друг да им носи отговорността.

--------------

- Ако погледнем по-утилитарно на проблема, от една страна, държавата не може да отмени свободата на движение на своите граждани, от друга обаче, харчи ресурси заради рисковото им поведение - впрягат се институции, харчат се външнополитически козове и пари за спасяването на живота им. Къде е балансът между свободите на гражданите, които държавата е призвана да отстоява, и последиците от това им свободно поведение, за които и тя трябва да плаща?

- Не съм подготвен да отговоря на такъв въпрос. За да се случи този разговор, трябва да има информирани партньори от двете страни. А аз никак не съм сигурен, че тях ги има. Т.е. трябва да започне разговорът за отговорността, която държавата има към гражданите, и отговорността, която гражданите имат сами за себе си. Обикновено и двете страни се опитват да приватизират печалбите и да национализират отговорността. Но ресурсът, който се изразходва в случаи като този със заложниците, е неимоверно по-голям от ресурса, който би бил похарчен за превенция на подобни ситуации. Но когато се случи драстична ситуация, всички вкупом се впрягаме да решаваме проблема.

--------------------

Това е тип мислене за обществото като пожарна команда. Така преди години, когато като деца си играехме на улицата, имаше такова очакване за солидарност - нашият двор воюваше със съседния и когато някой биваше пленен, всички вкупом трябваше да хукнем да го спасяваме. Това е племенно мислене, не е мислене на атомизирани индивиди, които влизат в сложни отношения помежду си и с обществото. Мобилизацията на голяма група при екстремна ситуация у нас е много примитивна форма на заедност. В същото време наблюдаваме пълна невъзможност за мобилизация на хора при рутинни, всекидневни задачи.

---------------

- За нас остават непознати по-развити форми на солидарност като масовите демонстрации и митингите, каквито срещу тероризма имаше в много европейски страни. Може би защото врагът е абстрактен и няма сграда, под чиито прозорци българинът да скандира?

- Причината е, че ние много трудно се свързваме с ценности и идеологии. Свързването помежду ни е на едно първично равнище на преживяване за уязвимост и за симпатия към жертвата. Това е едно травматично съпреживяване - понеже всички се чувстваме жертва, когато някой изпадне в още по-драстична ситуация, ние сме в състояние да развием емпатия към него и да се просълзим. Между другото тъкмо с това са пълни таблоидните вестници - със сърцераздирателни истории. Много по-трудно е хората да се съберат, за да отстояват кауза - това наистина им изглежда много абстрактно.

-------------

Каузите сякаш по дефиниция сме делегирали на институциите, към които пък, също по дефиниция, сме отчуждени. Преотстъпили сме им правото да вземат морални решения, за да можем самите ние да се държим аморално, да се нагаждаме според конюнктурата, да се чувстваме свободни да обвиняваме политиците, институциите, световната конспирация за всичко, което ни се случва.

Този тип оттегляне от морален ангажимент към високи каузи е и въпрос на неукост.

----------------

А каузите, които ни изкарват по митинги и протести - както бе през 90-те години на миналия век, - са по правило каузи "анти". Разбира се, по-зрелите поколения са жертва и на злоупотреба с високите каузи. Когато те организират от детската градина, училище или ОФ клуба да размахваш на манифестация знаменце в името на световния мир, с това те лишават от възможността да направиш зрял автономен избор. Т.е. ние сме обучавани да се държим отчуждено и аморално спрямо високите каузи. Те могат само да ни връхлитат. И това ни дефинира като жертви за много дълго време. Ако не успееш изпреварващо, от позицията на ценности да се свързваш лично със случващото се в големия свят, все се надяваш, че тъкмо на теб няма да ти се случи нищо лошо, че ще минеш между капките, че ще надхитриш дявола. Рано или късно обаче шамарите изплющяват и тогава се оказва, че си способен единствено да отговориш със сълзи. Така че такъв тип трагични събития са повод да се учим - и хората, и институциите.

- А подобни събития, доколкото глобализацията все повече ни засмуква, вероятно ще стават все по-чести. Дали така все повече ще се оттласкваме от травматизма и ще откриваме като общество по-развити форми на солидарност?

- Обществото е нещо много хетерогенно. Аз продължавам да смятам, че големи части от него обитават една недиференцирана форма на квазипубличност. Тя е сведена до сълзливи истории, с които изобилстват таблоидните вестници...

- ...и популярните телевизии...

- Да. Зрялото, ангажираното и проактивно отношение към света предполага развита демократична публичност, каквато в България още няма, има само някакви острови. Медиите, училището, семейството и институциите на властта продължават да отглеждат и възпитават жертви. Едва когато тази макаренковска доктрина бъде заменена с либерална, когато семейството започне да зачита нормата - сега тя е по-скоро патриархална, възпитаваща зависимост, - когато започне да се възпитават автономност и взаимозависимост, когато институциите започнат да се държат по отчетен и отговорен начин към гражданите, тогава могат да възникнат достатъчно големи обществени групи с принципно различно отношение към света. Иначе ще продължим да живеем по този объркан и нещастен начин - като несретници в глобалния свят.
58
1132
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
15 Юли 2004 22:57
Г-н Хараланов,
Като си спомня как възхвалявахте г-н Иван Костов когато беше на власт хич
не вярвам на Вашите антропологични разсъждения. Хубаво е преди да се
изявявате да се връщате отново към някои теми - след като този, за който сте
писали вече не е във властта. Когато се освободите от идеологическо-антропологическата Ви същност тогава ще Ви повярвам на това, което пишете.
С най-голямо уважение: Вячеслав Попов
15 Юли 2004 23:07
"Прекръстих" Ви антопологично Хараланов - белким г-н Харалан Александров
обърне нещо и започне да разсъждава не като видеодисплей, а като независим от политически пристрастия изследовател. Ако прочетете предишни
броеве на това издание ще видите, че и Вашия антропологичен любимец
г-н Иван Костов позира пред видеодисплей. Вероятно това е някаква антропологична особеност и сходство във възгледите. Е, понеже сте в елита,
затова и разсъжденията Ви са далеч от истината за процесите в човешките
общности.
С антропологично уважение: Вячеслав Попов

PS. И много поздрави на Анжела
15 Юли 2004 23:09
Добро интервю.
Изводът, обаче е банален - ние нямаме ценности, които да ни обединяват като гражданска реакция, един вид "Ad hoc" коалиция, когато "се вкризим". Затова в обществото ни няма адекватни реакции в критични ситуации, за това и медиите ни задоволяват примитивните страсти на публичната "телесна долница". Как да си изградим такава животоспасяваща обществена реанимация? Това е жестокото питане.
За жалост липсата на отговор (за сега) устройва мнозина овластени идиоти. На твърде много хора е удобно обществото ни да е спинозно, без имунна система и защита против отровите, които идват отвън.
15 Юли 2004 23:25
Съгласен съм с Харалан напълно
15 Юли 2004 23:40
15 Юли 2004 23:53
Любимецът на Манчева от Бастилията. Или на Неделчева беше...?
15 Юли 2004 23:59
Поне от година не съм чел нещо толкова смислено и задълбочено нито във вестника, нито под него. Чуе ли за лична отговорност, рефлективното левичарство веднага се възбужда и скача на барикадата с пяна на уста. Изречението “Медиите, училището, семейството и институциите на властта продължават да отглеждат и възпитават жертви” е по-точно от вчерашната едностранчива критика на Дайнов. Тази преобладаваща обществена настройка е вид племенна реакция на модернизацията и е вариация (смекчена заради географското отместване) на много други източни народопсихологии. Затова майката му е отваряне, озападняване, Желев-Костов-Симеон в противовес на Димитров-Живков-Станишев.
16 Юли 2004 01:59
Strashno mnogo anlogii sus pisanieto na Dainov ot vchera.
Probleema v Bulgaria e ot misleneto/nemisleneto na populaziata.
Izobsto bulgarite abdikirat ot otgovornosta za sobstvenia si
jivot i chakat opraviane ot niakude, a jivota e borba.
Daje v prehvalenata USA e ne borbe a "rat race"
Izkluchitelno na miasto kazano. Po malko mrunkane, poveche bachkane
po vedro i vsichko ste e OK.
16 Юли 2004 02:46
Чукундур, Но, да знаеш, левичарството не е рефлективно, а просто fucked up!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
16 Юли 2004 03:46
Cavron, събрал си същината в едно-две изречения:
"По-малко мрънкане, повече бачкане. По-ведро и всичко ще е ОК."
Само така! Браво и на Харалан!


16 Юли 2004 03:47
за Харалан и неговия изключително прецизен анализ на тези фундаментални постановки.
и за Стойнев, който е успял да стимулира тези анализи и адмирации за умението му да води интервюирания в "правилна посока".
Да не забравяме: Качеството на интервюто зависи в много голяма степен и от способностите на интервюиращия да провокира и да работи за максимален КПД ( коефициент на полезно действие ).

16 Юли 2004 04:53


ДО ТОШКО ПОШЛЯКА
НА СЕЛО


Мило ми, обидено от живота деденце,
Нали съм си милозлив, все по-често се замислям над гОрката ти участ. Сигурно някъде в дебрите на времето някой як комуняга се е отнесъл непочтително към анатомийката ти, по-точно към определени нейни части. Повредил те е навсякъде, монстърът му с монстър! Откъде иначе тази налудна злоба,
която ще довърши и без това помрачения ти мозък?
Избърши си устенцата, гълъбе, потекла ти е пяна и от двете страни. И си пази сърчицето - от цели 10 хиляди километра долавям неравния му ритъм...
Ще бъде за народа загуба велика...


16 Юли 2004 04:58
Седерастия.Пак народът му бил примитивен.
16 Юли 2004 05:04
Абе аз защо не можах да издържа, да дочета докрая тая лакърдия.....
16 Юли 2004 05:27
Пий една бира, бе светло, дано ти се стъмни пред мозъка (така може да си осигуриш по-добра видимост)!
16 Юли 2004 07:26
Много думи, а иначе авторът все едно и също е дъвкал до края, че в България няма "развита демократична публичност" , а само " сълзливи истории, с които изобилстват таблоидните вестници" ...
Мдаааа, и най-вече обществото ни било много хетерогенно и големи части от него обитавали една недиференцирана форма на квазипубличност. Тцъ-тцъ-тцъ.... Тоя антрополог ще да си е направил изводите от форума на "Сега". Голяма чест за форумците, та затуй и аз реших да стана един от тях
16 Юли 2004 08:20
Господинът явно е един сериозно образован човек и толкоз. Използва си натрупаните готови ресурси. Но за анализи освен да имаш ресурси, трябва и да умееш да ги използваш подходящо и, най-важното, да правиш свои логични заключения. Иначе си е сбор от изрезки от вестници… Затова и не си струва да се коментира!
16 Юли 2004 08:52
Злобничко, В.Попов! Злобничко, дребнавичко и като че ли - от позицията на лично засегнат от философския антрополог... От постинга ти аз разбрах, че нямаш зябележки къ м текста, а не му ВЯРВАШ? Ами това с вярата и доверието не се оправя с постинги във форума.
Казаното е сериозно и умно и въобще не ме интересуват политическите му пристрастия на интервюирания. Добре е, че тая тема продължава от вчера - в друга форма и с други акценти. Браво и на двамата участници в интервюто!!!
16 Юли 2004 08:56
Струва си да се замислим дори само заради заглавието, макар че интервюто не казва нещо особено фундаментално, но като първоначален материал храна за размисъл става...
16 Юли 2004 09:04
Много думи, за да не се каже ИСТИНАТА, кой е виновен, че напоследък на България и се случват все такива неща в арабските страни.
А това е нейната политика. Това е че имаме правителство от ИБРИКЧИИ.
Главният въпрос е:
Чий го дирим в Ирак.
Това е основния въпрос. Не се ли отговори на него следват увъртания като по-горните, не сме били зрели, не сме получили плюсовете от глобализацията и др. такива.
16 Юли 2004 09:21
Простете невежеството - но кой е човека от интервюто..........?
16 Юли 2004 09:25
Интервюто е типичен пример на заглавичкване чрез нищоказване и beating around the bush, без да дава смислен анализ, не дай боже отговор на основния проблем - оттеглянето на държавата от грижата и защита за своите граждани. Изобщо наукообразен безсмислен словесен талаш в стил напредвал фичовизъм.
16 Юли 2004 10:07
Блестяща статия-удоволствие да се чете, а ако успее да предизвика и размисъл в някои глави..... Няколко мисли в същото направление:
А за повода-акция за освобождаване на заложници е по възможностите само на великите в тази област като САЩ и Израел, а и те често се издънват, Е, ако бяхме случайно успяли, щеше да гръмне по цевия свят и да бъде наша страхотна реклама....
И друго-защо всички медии ни набутват в тази тема, а не в темата за наркокомуните, които за разлика от освобождаването на похитените, ВСЕКИ ОТ НАС може да подпомогне и резултата ще е много по значим за нацията.
С други думи-Обичаме да говорим/парадираме (справка Слави), а не да свършим работа.
Никаква самоорганизация!!! Затова и българи емигрират и успяват, а у нас:
-управляващи говорят, но не организират "нормална" държава
-управлявани философстват, но не се самоорганизират, за да реализират желаната държава.
Приятно говорене за заложниците.
16 Юли 2004 10:18
От днешния "Стандарт":
30 септември 1985 г. Ливанската криза. Терористи отвличат в столицата на Ливан четирима руснаци. Това са аташето на съветското посолство Олег Спирин, сътрудникът в консулския отдел Аркадий Катков, сътрудникът в търговското представителство Валерий Мъйриков и лекарят на посолството Николай Свирски.

Похитителите, представени като Джихад и ислям, поставиха искане: незабавно да се прекрати огънят в Триполи между сирийската армия и охраната на палестинските лагери. Иначе ще убият заложниците.

Три дни по-късно заплахата е изпълнена. Катков е убит. Към исканията е добавено ново. Всички съветски представители да се изтеглят от Ливан.

Става ясно, че зад похищението стои Хизбула. От Москва казаха, че СССР с терористи не преговаря. За спасението на тримата заложници КГБ създава специална група.

Какво прави спецотрядът? Отвлича роднини на предполагаемите похитители. И изпраща в щабквартирата на терористите главата на един от тях. На следващия ден заложниците са освободени.

Ето така се действа с терористи.
16 Юли 2004 11:05
Посредствен събеседник в интервюто.
Не е лошо СЕГА да представя събеседника си - тук има само две думи - социалния антрополог, нещо което ми навява идеи за миналото, а не за настоящето.
Не знам как по-меко да го кажа, ама в отговорите на интервюто няма нищо за запомняне, разсъжденията, ако могат да се нарекат разсъждения са невярни, да не кажа доста глупави. Май господина се изказва неподготвен за неща, от които си няма понятие. Въпросите в интервюто не са лоши, но са отправени не към когото трябва.
И един друг аспект - по-рано беше задължително да напишеш нещо хубаво за Партията, сега стана задължително да я оплюеш. И двете издават едно и също нещо - политическа подлизурщина и нагаждачество, а в случая има и липса на нещо за казване.
16 Юли 2004 11:24
Много добро интервю. Въпреки проявената от г-н Харалан Александров тактичност, много ясно е поставена диагнозата на населението - ниска степен на обществено развитие, слаби притегателни сили и традиции между индивидите, чувство на общност на ниво "племе" или "махала" (с наличие все още на елементи от ниво "стадо", липса на механизми (в т.ч. и при възпитание и средно и висше образование) за стимулиране на индивидуализъм (абсолютно необходима предпоставка за формиране на модерно общество), поемане на отговорност и преценка на ситуации. Гротескна представа за ролята на държавата вместо като инструмет за регулиране на отношенията между индивидите, за странно съчетание (в зависимост от ситуацията) между грижовна майка-кърмилница и опасен паразит впит в плътта на т.нар. народ. Някакъв родово-общинен егалитарен синдром (патологичен и крайно вреден) - всички равни във всичко, вкл. и в страданието и всяко кривване в посока индивидуализъм и амбиция е гледано като екстравагантно "гражданеене", придружено с въпроси от типа "тоа пък цървул за къв се мисли". С едно изречение - проблеми на поведението, общуването, себеусещането и светоусещането. Тежки при това. За всичко това си има разбира се обективни исторически и географски причини, но по-опасна е тенденцията да не се полагат осмислени усилия за преодоляването им. Иначе рискуваме, наистина рискуваме, в глобалното село да си заплюем махалата с овчарските колиби на баира, обрасал с драки и диви джанки и гледан с презрение и недоверие от обитаващите къщята на и около мегдана.
Нема смисъл да ме обиждате - и аз съм в кюпа.

Редактирано от - каруцаря на 16/7/2004 г/ 11:27:19

16 Юли 2004 11:38
Каруцарп, където и да кликна, си се изпразнил научно...
16 Юли 2004 11:45
Рейвъне,
Днес това ми е първото участие, а по мои наблюдения ти кликваш и изказваш аргументирани становища почти навсякъде, изключаем кинопремиерата, модата, прогнозата за времето и новините от света на ханбала. Иначе, явно съм те заинтригувал, щом ти се привиждат мои творби под всяка тема. И толкова си бързал да ми "отговориш", та чак и буквички си добавил в повече в краткото си обръщение до моя скромност. Ма ти май, май нещо си се фиксирал в мен? Да не си нещо с алтернативна сексуална ориентация? Да не поверва човек... Боже, изчанчи се тоя свет...
16 Юли 2004 11:51
То интервюто, че хубаво – хубаво, ама може ли някой да посочи къде ХА е казал формулираното в заглавието. Хайде стига с тия бомбастични евтини вестникарски трикове
16 Юли 2004 11:58
Посредствен е не събеседникът, ами форумът. И това най-ясно се вижда именно под текстове като днешното интервю или статията на Кьосев от събота. Те са напълно или до голяма степен неразбираеми за 99% от изказалите се под тях - просто защото изискват и подготовка, и дълго култивирани навици за мислене над равнището на всекидневното. И тук веднага сработва защитният механизъм - текстовете и авторите им биват обявявани за глупави, защото иначе ще пострада самочувствието и самооценката на неразбралия ги. А това е пропукване в неговата идентичност и може би малка крачка към неприятна криза на идентичността (защото засяга най-важната й част - представата, която човек има за себе си; образът, който той е изградил сам за себе си и който винаги е в по-малка или по-голяма степен далеч от реалността). Затова и неразбиращите подобни текстове бързат да ги обявят за глупави, иначе би трябвало да признаят себе си за глупави или поне не за толкова умни, колкото са смятали, че са. Могат просто да свият рамене и да преминат към някой по-разбираем за тях текст (от типа на Божовите кръчмарски лакърдии или вчерашните надве-натри скалъпени глупости на Дайнов, които срещнаха широко одобрение), но не - те се чувстват задължени да демонстрират арогантно невежеството си и да оплюят текста. Напълно допустимо е той да бъде критикуван (има какво), но с конкретни аргументи - "този текст е глупав, защото...първо, второ, трето, пето", а не с общи квалификации от сорта "ква е тая глупост, бе", "къв е тоя тука, бе". Само че при конкретното говорене веднага ще се види кой е глупавият - текстът или изказващият се за него. Да, да, знам, ценно ви е времето и няма защо да го хабите за такива очевидни глупости. Ами маркирайте поне несъгласията си, ако не можете да ги аргументирате. Или очертайте с по-едри щрихи и без да навлизате в подробности ваша позиция по проблема. Всичко друго е използване на форума за евтина психотерапия, но като всичко евтино и лесно, и тя няма да бъде ефикасна, тъй че пак си губите времето.
16 Юли 2004 12:04
Тъжно е когато чета политически обусловени отзиви на статии, които се опитват да обяснят причините за неуспешния преход с извън политически факти. Означава, че или хора като Рейвън и Незнаещ са безкрайно тъпи, което не е много вероятно, или те съдят по човека за написаното, а не обратното. Което е безкрайно тъжно и отговаря на въпроса "Защо комунистите не трябва да бъдат допуснати до властта".
16 Юли 2004 12:06
Извинявай Незнаещ, имах предвед Песимиста и Вячеслав Попов!
16 Юли 2004 12:06
На това се казва:"Дрън, дрън, ярина!". Изобилие от купешки думи, добре подредени(по чифутски), с които критикуваш другите, като се поставяш над тях. Надживял тяхното ниво и си се издигнал високо над съгражданите си, откъдето сипеш глупости и се възхищаваш от тяхната форма, нищо че са лишени от съдържание.
Колкото до глобализацията - тя има много отрицателни страни, преди всичко създаване на евтина потребителска "pop" култура, разпад на семейството, снижаване ролята на училището - не сериозно обучение, а "fun", насочване на вниманието на подрастващите към секса и разврата, наркотиците и хомосексуализма - резултат: намаляване на раждаемостта, деградация и загниване на обществото, създаване на фалшиви ценности, като правата на малцинствата, които ужким били ценностите на демокрацията. Признаците по които могат да се сформират малцинства са произволни, като например расов, полов, сексуален, политически и др. Малцинствата използват това за да се наложат над мнозинството и да ползват специални права, и за да сплашат хората и постигнат своето, предварително и без основание ги обвиняват, че са расисти, фашисти, антикомунисти и т.н. Хомосексуалистите искат обществото да им признае право на бракосъчетание, нещо което е против човешката природа, против всяка от религиите и е като рак на обществото, защото атакува основната му клетка - семейството. Без да допринасят за възпроизводството на обществото - раждане , отглеждане и възпитание на деца, тези содомисти искат да ползват семейни придобивки! Някои от тях осиновили или родили деца - но такива деца ще израстнат с психични отклонения, защото за разлика от другите деца ще имат две майки, или двама бащи.
Проблемите, на които се спра авторът са обусловени исторически и постепенно ще изчезнат. Не са достатъчни само констатации. Училището трябва да подготвя младежите - като бъдещи родители как да възпитават правилно децата си!

Редактирано от - Белами на 16/7/2004 г/ 12:30:23

16 Юли 2004 12:27
Някои хора много обичат да се слушат как говорят и направо се опиват от това. Хубаво има проблеми, но да бъде така добър да даде и решенията, както и какво е направил в този смисъл.
Иначе Хари е самонаречен антрополог, в действителност е завършил българска филология.
Ама наистина много говори!
16 Юли 2004 12:34
Balgarina pak dokaza proslovutata si zavist i otrichane na vsichko , koeto otvaria ochite mu .Mislia che statiata e savsem bezpristrastna i tochna.Ne se interesuvam ot negovi predishni takiva.Prosto cheteiki tova interviu, otkrih vatre moeto mnenie. I ne e neobhodimo da pliuem lichnostta, napisala tolkova smislen text, a da go razberem/texta/.Moje bi ako poveche hora misliat po tozi nachin , ste ozeleem.
16 Юли 2004 12:58
Каруцар, много си наблюдателен, бе... Професия, а?
16 Юли 2004 13:56
Т.н. анализ е най-малкото едностранчив и некоректен – не би трябвало да се правят генерални изводи само от поведението при криза.
Днес излезе в медиите как софийските полицаи си поделят съдаржанието на дамска (в другия случай мъжка) чанта в две РПУ-та. Става въпрос за около 60 лева. Купуват си китайска вечеря или просто ги прибират. Номера е скроен само в 2 управления и общо от около десетина полицая вкл. офицери, нито един не намира, че правят нещо нередно.
Няма кризисна ситуация, няма нищо. Просто хора предават чанта с пари в полицията.
Ха, нека разсъждава Харалан сега за българската антропология…
16 Юли 2004 14:03
тоа цървул каруцаро па за каков се мисли
16 Юли 2004 14:27
Има на нашият книжен пазар и в момента много добри 2 книги по народо-психология на българина. Така че тази статия-интервю от тая гледна точка
няма стойност - по точно е много далече като дълбочина и обем ...

Що се отнася до ОЦЕНКАТА на конкретното събитие със Заложниците - като всяка оценка тя се прави от НЯКАКВА ОПРЕДЕЛЕНА гледна точка.
Поради това претенциите за "научна - обективност" са неуместни.

За ангажимента на държавата в такива случаи - то за пример САЩ. Неговите граждани ОЧАКВАТ ДА БЪДАТ ЗАЩИТАВАНИ С ВСИЧКИ ВЪЗМОЖНИ СРЕДСТВА - И ИЗИСКВАТ ТОВА. Примери за спец.операции на специалните части на САЩ по света много ... от по-далечно и от най-близко време. Доколко са възможностите на БГ и че не винаги се получава е ДРУГ
ВЪПРОС. Основният въпрос е в каква държава искаме да живеем - тази която все още тотално регулира икономиката включително чрез социалистически методи, която преразпределя огромен ресурс от произведеното, която активно "преструктирира" икономика и социални взаимоотношения и която под прикритието на "смяна на външно-политическата ориентация" сътвори родоотстъпнически действия многократно - точно като интернационалистите - социалисти в миналото ....
И тази същата държава в такива моменти казва " е поне тук не ни месете " ... така де ние сме по другата част - "по одирането inside" не "по спасяването outside" ...
16 Юли 2004 14:41
И кои конкретно са тези две книги, които превъзхождат статията по дълбочина, по обем е ясно, че една книга винаги превъзхожда коя-да било статия или интервю?
16 Юли 2004 14:50
Този път г-н Александров някак е съумял да покрие малко егото си, което за съжаление е първото нещо, което забелязвам, четейки негови текстове (извинявам се предварително за своята провинциалност). Може би заслуга наистина има интервюиращия.
Отлично интервю и верен анализ,
16 Юли 2004 16:25
Плява, плява и КРЕТЕНСКИ заключания. Не виждам какво ценно виждат някои в тази плява.
Само едно нещо като пример:
Господинът явно вижда нещо лошо в това, да искаш световен мир.
Ами да грабва пушката и да търчи в Ирак, а не да седи и да генерира простотии.
16 Юли 2004 16:36
Така като гледам и самият автор май се е включил в дебатите....
16 Юли 2004 16:37
- Г-н Александров, с убийството на шофьора заложник нашето общество сякаш изведнъж с "кожата си" усети, че е вече част от глобализирания свят, без да е подготвено да преживее подобни случаи.
- За жалост ние много бързо започнахме да чувстваме негативите на глобализацията, докато явно за позитивите й ще трябва да чакаме още. Доколкото мога интуитивно да твърдя, обществото е неприятно изненадано. Но аз забелязвам мобилизация на солидарност и това е много добра новина, защото солидарността у нас изначално е в тежък дефицит.

Първи въпрос и първи отговор
Има такова определение за глобализация: отваряне на границите за идеи, инвестиции и капиталови потоци и движение на хора и производствени процеси по целия свят. България къде е в този процес? Ако тук става дума за движение на хора, това в никакъв случай не е от 2004-та или малко преди това. Глобализация - какви негативи сме започнали много бързо да чувстваме, кои позитиви ще чакаме още? Интуитивно твърди, че обществото е неприятно изненадано. От кое? От глобализацията ли, или от негативните последици, или от двете, или от нещо друго? Забелязвал мобилизация на солидарност - къде? по медиите ли, които само за шофьорите ни говорят или солидарност за изтеглянето ни от Ирак, за какво пише? Солидарността у нас била изначално в тежък дефицит - за него може би е така, но как е за останалите? Всъщност за какво говори в отговора си? Всичко това са общи думи, които могат да се интерпретират по най-различен начин.

Редактирано от - Pesimista-bg на 16/7/2004 г/ 17:19:23

16 Юли 2004 16:39
Aз, че съм от от 99-те процента неразбрали е ясно като бял ден, но наистина не разбрах как се изговаря "теоретично". Ей го текста, който за мен е напълно противоречив:
"Въпреки че държавата ни застана твърдо на позицията, че с терористи не се преговаря, и препотвърди външнополитическия си ангажимент към Ирак, все пак не стана ясно какви други средства - а публиката постоянно бе уверявана, че се използват всички възможни такива, - тя използва, за да спаси своите граждани. Дори теоретично те не бяха изговорени. Други демокрации в подобна ситуация, въпреки че официално не преговарят и не отстъпват пред терористи, нелегално използват всевъзможни методи, за да постигнат успех. А ние не знаем какво е направила българската държава."
16 Юли 2004 16:50
- Адекватно ли реагираха институциите на кризата?
- За пореден път стана ясно колко ограничени са възможностите на нашите институции да направят нещо друго, освен да осведомят хората какво се случва с тях, когато се окажат на фронта. За мен човек сам трябва да носи отговорност за живота си, когато отива там, където валят куршуми. Масовото свръхочакване държавата да се погрижи за нас, да ни осигури безопасност, да направи чудеса явно е вече силно фрустрирано и започваме да се учим какво значи да поемаш индивидуален риск, като се движиш по широкия свят.

Втори въпрос и втори отговор.
Адекватно ли са реагирали - отговор:
-ограничени са им възможностите
-могат само да осведомяват
-за мен(ХА) човек сам трябва да си носи отговорност
-имало свръхочакване държавата да се грижи за нас
-сега щели сме да се осъзнаем(учим) на индивидуален риск
Все пак да беше отговорил и на въпроса, а не да ми пише какви са според него нагласите ни и какви щели да станат.
16 Юли 2004 16:58
... Други демокрации в подобна ситуация, въпреки че официално не преговарят и не отстъпват пред терористи, нелегално използват всевъзможни методи, за да постигнат успех. А ние не знаем какво е направила българската държава.
- Много се съмнявам, че българската държава има такъв ресурс. Тя, изглежда, го имаше преди 1989 г. - съответните служби са поддържали контакти с криминални и прочие нелегитимни мрежи в чужбина....Не съм експерт в борбата с тероризма и не мога да теоретизирам какво и как е можело да се направи. Но ми се струва, че публиката е махнала с ръка и не очаква да се случи чудо.

Края на едни от въпросите и част от отговора.
Би ли могъл ХА да цитира поне една криминална и една прочие нелегитимна мрежа в чужбина, с която службите ни преди 1989 година са поддържали контакти? Няма да може. А за останалото какво казва - не съм експерт, не мога да теоретизирам, струва ми се. Доводите му са железни.
16 Юли 2004 17:03
Верно е, че непрекъснато ни възпитават психика на жертви.
А ако някъде не сме следствие, а причина за нещата, то там задължително пък сме виновни.
Значи или следствие-жертви, или причина-виновни.
Да се чуди човек къде да се навре...измежду жертвите или измежду виновните?
16 Юли 2004 18:33
Ако българите можеха да отстояват високи каузи, то първата щеше да е да се нахранят. При този гладен народ за какви други каузи може да се говори? Още повече- външни.
И не мога да разбера какво означава " отглеждаме несретници". Кой кого отглежда? Прасета ли отглежда? Фактът, че някой отгоре ни отглежда, дори и да полага грижи на добър стопанин , означава сам по себе си, че от нас самостоятелни личности не става.
Интересно, в каква посока трябва да се променят грижите по отглеждането ни, според автора, за да не се развиваме повече като несретници?
16 Юли 2004 18:36
Поне да хранеха добре!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД