:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,804
Активни 913
Страници 2,734
За един ден 1,302,066

Здравеопазването и образованието - ахилесовата пета на управлението

Премиерът лансира нови политически идеи, за да остане на власт още един мандат
Снимка: Борислав Николов
Отвореното писмо на премиера е своеобразен отчет на постиженията и грешките в управлението и ясна заявка за втори мандат. Три години след като дойде на власт и една година преди редовните парламентарни избори, Сакскобургготски очерта основните акценти в предизборната програма на НДСВ.

Премиерът смята, че управлението на НДСВ и ДПС е успешно въпреки някои слабости.



Образованието и здравеопазването

са слабите места



сега и ще са приоритет за НДСВ през следващите години, става ясно от обръщението. Сакскобургготски, който смени министрите на образованието и здравеопазването - Владимир Атанасов и Божидар Финков през юли миналата година, очевидно смята, че проблемите в тези две сфери остават. Политиката на правителството в областта на здравеопазването и образованието беше атакувана по време на два вота на недоверие през 2002 и 2003 г. Първият дойде след кризата с цените на лекарствата през зимата на 2002 г., а вторият бе насочен за социалната политика на кабинета.

Премиерът смята, че трябва да се работи за издигане на образователните стандарти и компютризацията на училищата. Според него основно трябва да се реформира системата на здравеопазването. Затова ще бъде предложен изцяло нов кодекс за здравно осигуряване, който да бъде приет с обществен консенсус. Един от акцентите в новия кодекс ще бъде промяна в устройството на здравната каса.

С цел обединяване на събирането на здравните вноски НЗОК и Националният осигурителен институт може да станат една обща институция, обясни вчера пред "Сега" доц. Атанас Щерев, председател на здравната комисия в парламента. Подобна идея - касата да стане отдел на НОИ, бе лансирана още преди 5 г. от сегашния съветник на президента и тогавашен управител на НОИ Николай Николов.

Създаването на кодекса вече бе обявено от здравния министър Славчо Богоев в края на миналия месец. Документът ще бъде готов през есента или напролет, но той не може да се осъществи в оставащата 1 година до края на мандата, обясни Щерев. Кодексът ще замени многократно променяния Закон за здравното осигуряване (ЗЗО). Ще се изчистят също всички противоречия в съществуващата нормативна база, касаеща осигуряването за здраве, обясни пък зам.-директорът на НЗОК Дечо Дечев. Документът ще регламентира пакета здравни услуги, който държавата гарантира на гражданите, работата и контрола върху доброволните здравни фондове. Ще се опише и практическата организация по събирането на здравните вноски, която в момента не е предмет на ЗЗО, каза Атанас Щерев. Кодексът ще включи и лансираната през м. г. идея за промяна в начина на заплащане на болниците чрез замяна на финансирането по клинични пътеки със заплащане на базата на т. нар. "диагностично-сходни групи". Това са сходни медицински дейности, които се прилагат за различни диагнози.

За разлика от здравеопазването



в сферата на образованието

революционно нови идеи няма



По-високите образователни стандарти и компютризацията бяха приоритет и при предишни управления. Само за компютризацията на училищата до момента са написани две стратегии - едната на екипа на Иван Костов, другата - на НДСВ. За по-високи образователни стандарти пък ще може да се говори едва след създаването на инструменти за измерването им. В момента няма система за външно, тоест обективно оценяване на учениците. Липсва система за оценяване и на учителите, както и на училищата като цяло.

"Част от приоритетите на НДСВ в сферата на образованието като цяло се поставят и от останалите партии и това е добра предпоставка за постигане на консенсус", призна пред "Сега" зам.-председателят на НДСВ и член на образователната комисия Татяна Калканова. Затова според нея е нужно да се приеме не толкова стратегия, колкото конкретен план с дейности, срокове и отговорности. МОН получи такава задача още в началото на годината, след изготвянето на проектостратегия за средното образование. Документ още не е представен.

За разлика от обръщението от 2001 г., в което Сакскобургготски обеща незабавно и несимволично увеличение на доходите, без да се спира на начина, по който това ще стане, сега премиерът изрично уточнява, че повишаването на жизненото равнище ще се изразява в това



всеки да може да си намери

работа и да печели достатъчно,



за да живее добре. За това е необходима действаща и създаваща работни места икономика, което е било приоритет за правителството досега и ще остане и за в бъдеще. "Въпросът не е да има по-малко богати българи, а да бъде намален броят на бедните", смята премиерът. Заставайки на твърди десноцентристки позиции, той предупреждава, че всякаква социална политика на преразпределение е немислима, но обещава ефикасна и трайна програма за борба с бедността. Тя ще се осъществи, ако продължи икономическият растеж. Част от нея според премиера са увеличаването на минималната заплата от 85 лв. на 150 лв. и намаляването на най-ниския данък от 20 на 10%, повишаване на жизнения минимум и подобряването на социалната обезпеченост на работещите чрез регламентиране на техния статут. Това на практика означава, че правителството няма намерение да се съобрази с МВФ, който не е съгласен с вдигането на минималната заплата от сегашните 120 лв. на 150 лв.

Специално внимание е отделено на пенсионерите. Премиерът се хвали, че средното равнище на пенсиите се е увеличило с 30% спрямо 2001 г., и обещава да бъдат предприети нови по-амбициозни мерки за солидарност.

В своето писмо премиерът инициира



дискусии по плюсовете и минусите

от присъединяването към ЕС



С това на практика той признава, че информационната политика в тази област не е на ниво. Много експерти и бизнесмени неведнъж досега се оплакваха, че главите от преговорите се затварят набързо и на тъмно, а поетите ангажименти не се разясняват на хората, които ще трябва да ги спазват. Така може да се окаже, че изискванията на ЕС са неприложими у нас или пък ще нанесат тежък удар върху икономиката.

Сакскобургготски очевидно не е доволен от реформата в държавната администрация, защото смята, че на нея трябва да се обърне специално внимание в периода непосредствено преди подписването на договора за присъединяване към ЕС.

През последните 3 г. редовните доклади на ЕС и на комисията "Сигма"



остро критикуваха

нашата администрация



за корупцията и за липсата на капацитет. Под този претекст МС непрекъснато разкрива нови звена и щатове. След 10-процентното механично съкращение на чиновниците в края на 2001 г., признато по-късно като грешка и от самия министър Димитър Калчев, служителите бързо наддадоха на бройка и вече надхвърлят 85 000. Брюксел обаче разбира под "капацитет" не количество, а качество.

В ресора на Калчев се родиха ред добри стратегии, планове и кодекси, но те трябва и да се изпълняват. Още не е влязъл в сила новият закон за обществените поръчки по европейски стандарти. Влачи се въвеждането на електронно правителство, периодично съпровождано с изблици към Калчев, че толерира "Майкрософт". Самият той на няколко пъти бе спряган като отиващ си министър, но това така и не се случи. Последният крупен скандал около него бе с ведомствените апартаменти.

Според премиера внимание трябва да се отдели и на борбата с престъпността и корупцията, както и на съдебната реформа, които са пречка пред по-бързото икономическо развитие на страната.

Симеон Сакскобургготски отправя сериозна критика към съпартийците си и очертава пътя, по който трябва да се развива НДСВ. Основната слабост според него е кадровият потенциал на партията. Затова за бъдещите парламентарни избори



той смята лично

да реди листите



На миналите избори тази задача бе поверена на Пламен Панайотов и Стоян Ганев.

Повечето от хората, озовали се в парламента през 2001 г., не познаваха премиера, той тях - също. Затова логично се стигна до серия от скандали, напускания и разцепвания на парламентарната група. За 3 години 23-ма депутати напуснаха групата на НДСВ и партията на последния монарх загуби мнозинството си в парламента. На практика НДСВ изпадна в зависимост от коалиционния си партньор ДПС. През последните месеци управляващата коалиция НДСВ-ДПС загуби мнозинство и сега Сакскобургготски разчита на подкрепата и на новосформираната група на Новото време.

Премиерът си признава, че не може да се очаква да се повтори чудото от 17 юни 2001 г. Затова



дава заявка за

коалиционно управление



За разлика от другите партии, които побързаха да обявят с кого няма да се коалират, той не назовава поименно никого - нито сигурни или потенциални съюзници, нито непримирими врагове. Симеон обещава да предложи на всички политически сили програма за цялостно по-нататъшно развитие на страната, към която да се присъедини всеки, който е съгласен с идеите, изложени там.

Очевидно е, че царят лансира политическа програма точно в момента, в който десните политически сили пишат усилено своите програми, за да ги сравнят на обща конференция на 10 ноември т. г. НДСВ обаче не бе поканено на тази конференция, която се организира от Европейската народна партия и СДС.

Премиерът изрично отхвърля спекулациите, че има аспирации към президентския пост в близко бъдеще. Очевидно усилията му ще са съсредоточени към спечелване на втори мандат.

"Такива важни послания трябва да се четат спокойно и дисциплинирано - само по редовете", заяви вчера лидерът на жълтата ПГ Станимир Илчев. Според него писмото на Сакскобургготски дава едно разгърнато обяснение на сигналите от отминалата "решителна парламентарна сесия", през която бе променена конфигурацията на 39-ото НС.
 
В края на септември м. г. министърът на държавната администрация Димитър Калчев обяви официалния старт на българското електронно правителство. Сакскобургготски обаче обяви, че не е доволен от реформата в държавната администрация.
 
Последният български цар Симеон II направи изявление на 6 април 2001 г. във Врана, с което заяви готовността си да се бори на парламентарни избори.
16
778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
18 Юли 2004 23:49
Тъпотии............ И Симо пенцията никога не е бил цар....... Аре не ни заблуждавайте. И е прост - нема образование........ А за фесовете - нема да думам тука.....
19 Юли 2004 01:36
За какво ни показвате снимката на този гангстер? А, това било Стоянчо Ганев. Е таке де.
19 Юли 2004 02:13
Последният български цар..... Ух, дано да е последен! И дано го надживеем, макар и с малко!!!!!
Обаче много синя кръв блика в таз´ приказна държава!
19 Юли 2004 04:36
Когато стане дума за детето симеончо, винаги се сещам за предизборния му плакат, от който хитро ухиления му образ /покрит с червените жилчици на стар квартален пияница/, прелъстяваше електората... В този форум има доста "американци", на които искам да им задам въпрос - бихте ли си купили кола втора употреба от дилър с подобна физиономия?
19 Юли 2004 07:13
...циреят с тъмните очила стоян ганев ли се казва...
19 Юли 2004 07:45
Щом царят лично ще реди ЛИСТИТЕ значи мажоритарни избори, разбирай и Избирателен кодекс, няма да има. Ало, Новото време, кажете нещо, де!
19 Юли 2004 08:50
Поради обидното ниво на интелект на голяма (опасно и вредно голяма) част от тия дето имат право на глас, на величеството май му е вързан втори мандант. За оставащата година ще се споразумее с червените окончателно и ето ви го монархо-комунизЪма
19 Юли 2004 10:26
Тука е най-постно и най-малко може да се краде. Затова ги няма тук и голямите специалисти на Величеството. Те начело с него са там където може да се "носи" най-много. Както той например "отнесе" Рила с Мусала. Нищо, че няма образование. Но всеко зло за добро. Добре, че поне с образованието и здравеопазването не се захванаха "царските специалисти".
19 Юли 2004 10:48
Старата песен на нов глас
Добре ще е, да се прегледат целите от 2001-ва, с които декларира, че ще ни оправи и които го качиха на власт и всеки да си даде сметка, доколко те са изпълнени. Аз ще коментирам само една от тях: За бърза и качествена промяна в стандарта на живот у нас... за 800 дни. Досега минаха 1091 дни(почти 3 години) и има реално (а не номинално) увеличение на заплатите и пенсиите, но то е около 16-19% за заплатите, а на пенсиите е около 6-7%. За минималната заплата през 2001 бе 85 лева, сега е 120 лева. Увеличение има, но коригирано с инфлацията реалното увеличение е 17-18%, приблизително колкото и за всички заплати.
Е, това реално увеличение за 3 години може ли да се смята за бърза и качествена промяна на стандарта на живот у нас?
19 Юли 2004 10:51
В вчерашното ... писмо има и господарската нотка, цитат:
Именно по повод на изборите след една година искам да ви уверя, че благодарение на натрупания опит в страната лично ще контролирам подреждането на бъдещите депутатски листи.
Няма що, висша проява на демократичност - еднолични решения. Това вече сме го виждали, макар и не чак до такава степен, а после сме ги наричали обикновено тирани, диктатори или нещо друго от този род.
Толкова ли не е ясно, че именно едноличните (недемократични) решения съсипаха и продължават да съсипват България. При демократичните колективни решения може да се получи същото, но риска е много по-малък.
19 Юли 2004 10:52
Интересно ми е дали Стоянчо ще се върне при Надето или Командира, когато види, че С2 е бита карта.
19 Юли 2004 11:32
Професор Ганев -
19 Юли 2004 12:30
Все пак има една бърза и качествена промяна, за която почти пише премиера в последното изречение на обръщението си. Но вероятно от скромност изречението е поорязано.
По-добрата (ми) действителност, драги сънародници, вече не е една (моя) мечта, някъде далеч на хоризонта, а факт (повече от 200 милионен, доларов).

Редактирано от - XYZxyz на 19/7/2004 г/ 12:33:07

19 Юли 2004 15:18
Премиерът смята, че управлението на НДСВ и ДПС е успешно въпреки някои слабости.
Образованието и здравеопазването
са слабите места

Тоест децата в училище затъпяват, болните в болниците мрат(ако въобще ги приемат или ако линейката не дойде с двучасово закъснение, тогава хорицата у тях си умират...), но иначе управлението е успешно....как човек да не гласува за тия мушмуроци...
19 Юли 2004 16:00
Аз бих казал че приватизационните далавери също са ахилесова пета. В известна степен дори надминаха СДС по далавери. Очевидно от тая дума идва буквичката "Д" в името на двете партии.
19 Юли 2004 17:27
Zdraveite,
Pri tolkova mnogo otvra6tenie i negoduvanie vav foruma, za6to ste ostavili sudbata si v rucete na nekadurnici i korumpirani leketa, koito monopolirat presata i vi draznqt? Kakvo 4akate o6te edna godina, ne se li nagleahte na bezo4ie i bezaberie na va6 grub?
union_gp@yahoo.com

















Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД