Предложенията на Сакскобургготски за приоритетни реформи в сферите на образованието и здравеопазването дойдоха, след като опозиционните партии лансираха през последната година редица предложения за промени.
СДС бе партията, която най-усилено дискутираше през последните месеци проблемите в образованието и здравеопазването. Сините вече имат предизборна програма по повечето управленски ресори. В сферата на здравеопазването мотото им е да се създадат условия за бърз и равен достъп до качествена медицинска и стоматологична помощ.
Според СДС е нужно още от 2006 г. да се отделят 6% от БВП за здравеопазване и този дял ежегодно да расте с 0.5%, за да достигне през 2010 г. 8% от БВП. Отделяните от бюджета средства за един човек пък да са средно $400.
В синята партия планират да се запази ролята на държавата като инвеститор, но и да се приватизира дейността с преференции за работещите в лечебните заведения и смесено участие в собствеността. Основните приоритетни групи са майките и децата, възрастните и социално слабите.
На последното си заседание Националният съвет на сините одобри и социалната си програма. В нея СДС залага на падане на безработицата до 10% чрез създаване на реални работни места в индустрията и услугите.
Програмата на СДС в сферата на образованието е готова, но все още не е одобрена от Националния съвет. Очаква се това да стане през октомври. "Основните приоритети в нея обаче са ясни и са разделени на две - за средното и висшето образование", разказа членът на НИС Младен Влашки. Освен че трябва да се увеличат заплатите на учителите, в средното образование сините ще работят за стабилност на системата - държавата ще изработва само стандартите за учебни планове, оценяване и др. и ще гарантира преквалификацията на учителите. Управлението на училищата пък трябва да се поеме реално от училищните настоятелства. Те дори трябва да си избират и директора. "В средното образование са необходими и външни оценители, а не както досега - държавата пише стандартите, осъществява изпълнението им и после го оценява", смята Влашки.
БСП все още работи по предизборната си програма. Социалистите обаче постоянно критикуват управляващите за здравната и просветната им политика.
|
|