Приемането на последните промени в Наказателно-процесуалния кодекс, внесени за обсъждане в кабинета, ще доведе до срив в правосъдната система, прогнозира зам.-шефът на НСлС Румен Андреев пред БНР. Промените предвиждат 95% от всички дела да се разследват от дознателите от МВР. На следователите юристи оставят 5% - шпионажа, диверсията, престъпленията срещу мира и човечеството, умишлените убийства и подкупите. В МВР отива разследването на икономическите прегрешения - присвояванията, измамите, престъпленията по служба, както и тези, свързани с банките и приватизацията. Проектът бе огласен през юни, когато евроинспектори ни проверяваха как изпълняваме ангажиментите по глава "Правосъдие и вътрешни работи". Тай бе внесен в МС преди дни.
Няма подготвени хора, които да поемат работата на следователите, и така неминуемо ще се стигне до срив, обяви вчера Андреев. Той даде пример - през последните 4 години 37 000-38 000 дознания са преобразувани от прокуратурата в следствени дела, за да се свърши работата. Обикновено това са случаи с фактическа и правна сложност, те не могат да бъдат довършени от полицията, предупреди Андреев.
В българското следствие работят 900 подготвени юристи, то няма европейски аналог - там юристите са изключително високо платени и държавните органи не могат да си позволят услугите им, заключи Андреев.
Но както "Сега" вече писа, евроинспекторите са препоръчали следствието да мине към прокуратурата или в МВР. Това трябва да стане с промяна в конституцията, извършена от Велико народно събрание.
За утре е свикано на заседание на парламентарната комисия, оглавявана от Камелия Касабова. Депутатите ще разискват подобрен проект за промени в основния закон, който да се приеме до края на годината. Досега проектът не предвиждаше изменения в съдебната власт.
|
|