Австралиецът Тони Робинсън има 15 години стаж в телекомуникациите. През 1990 г. поема ръководството на австралийския телеком Telstra, а четири години по-късно става директор на Hong Kong Telecom. И на двете места ръководи компаниите по време на прехода от пълен монопол към либерализация на телекомуникационния пазар. Носител е на награди за успешно разработени и внедрени продукти за управление на маркетинга и продажбите, една от които е KPMG Peat Maewick prize for Strategic Management. В БТК е от един месец и е изпълнителен директор по маркетинга и продажбите.
- Г-н Робинсън, как гледа БТК на задължението да допусне конкуренция на пазара на фиксирани разговори?
- България се намира в много интересна ситуация в момента. Защото по едно и също време, и то за съвсем кратък период, се появиха няколко различни фактора - приватизацията на БТК, навлизането на конкуренцията на други телекомуникационни компании и на нови технологии като например преноса на глас през Интернет. И за фон на всичко това има присъединяване към Европейския съюз. Като резултат тази индустрия в България се променя много бързо и неочаквано.
Ние ще работим с новопоявилите се телекомуникационни компании, но моля ви - дайте ни време, за да се подготвим! В Обединеното кралство 18 години делят сключването на споразумението за взаимно свързване между "Бритиш телеком" и новите телекоми и появяването примерно на услугата достъп до високоскоростен Интернет. В България имахме всичко на всичко 18 дни.
- Със сигурност никой няма да чака 18 години, дори в България. Кажете някакъв по-реалистичен срок.
- Според мен вече има реална конкуренция - и сега имате възможност свободно да избирате оператори за национални и международни разговори. Но тъй като вие вероятно имате предвид сключването на споразуменията за взаимно свързване и даването на достъп на наши абонати до чужди фиксирани мрежи, според мен това ще отнеме още около 3 месеца. Ако го сравнявам с времето, което е отнел този процес в Западна Европа, явно става въпрос за много кратки срокове.
- Ако разбирам правилно, вие обещавате през октомври всички абонати на БТК или поне цифровите да имат възможност с помощта на няколко набрани номера в повече да говорят през мрежите на други оператори?
- Мога да обещая да работим усилено в тази посока и не виждам причини това да не се случи. Но искам да отбележа, че и в световен мащаб този процес не тече толкова бързо. В Словакия например някои от тези свързвания между операторите са отнели повече от 18 месеца. Така че се нуждаем от сътрудничеството на нашите конкуренти. Трябва да сме сигурни, че сигналът, който те изпращат в нашата мрежа, може да бъде приет от нея, и то с добро качество.
- Кои ще са първите алтернативни оператори, с които ще сключите договори?
- В момента водим преговори с трима оператори, но процесът продължава. Мисля, че няма да е редно да съобщавам имената им, докато няма подписан договор. Лицензираните оператори са пет, а в страната има 28 точки за взаимно свързване между нашата мрежа и техните. Всяка такава точка трябва да бъде проверена, всяка връзка трябва да се тества, трябва да се инсталира необходимото оборудване, така че ще отнеме известно време.
- Сред телекомуникационните и Интернет-специалистите в България напоследък се чува една теза - че силна и могъща БТК, каквато вие и акционерите ви сигурно желаете да видите, непременно означава потиснат телекомуникационен пазар. Можете ли да разсеете това опасение?
- Ще се опитам. Първо, ние, както и всички останали компании от отрасъла подлежим на силна регулация от страна на държавата. И второ, ако намалим много цените си, ние ще убием компанията. При положение че плащаме заплати на 24 000 души, няма как да го направим, нали?
Но в същото време искам да отбележа, че ще се борим с конкуренцията, за да осигурим защита на пазарния си дял. И ако победим, победителят всъщност няма да сме ние, а потребителят.
- Добре, но в много части на страната хората нямат алтернатива на БТК. Там няма и да разберат, че има конкуренция. И по правило това са силно неплатежоспособни клиенти. Как смятате вие като маркетингов директор да се отнасяте към тях?
- И сега БТК има широк спектър от намаления и преференциални цени. Инвалидите например плащат 1,50 лв. като месечна такса и имат 200 безплатни импулса. Това е най-евтината телефонна услуга в целия свят, с по-ниска цена от тази аз не съм се сблъсквал никога досега.
Ако потребителят ползва много ограничено домашния си телефон, той може да избере пакета от 3 лв. на месец. Първите 40 импулса ще му струват по 1 стотинка. Възможно ли е според вас нещо да бъде по-евтино?
- Но всеки разговор след тези 40 импулса струва 50 пъти по-скъпо.
- Не е точно така. Първо, това е специален пакет за хора, които ползват ограничено телефона и се предполага, че няма да изговорят повече от 40 импулса на месец. А един импулс се отброява на всеки 4 минути през деня и на всеки 9 през нощта. Ако говорят повече, плащат 38 ст. за всеки следващ импулс след четиридесетте. Или ако сметнем заедно с евтините импулси и също толкова скъпи импулси, средната цена излиза 4 ст. на минута. Това също е изключително евтино.
- Аз имах предвид по-скоро това дали БТК ще продължи да опрощава сметки на хора, чиито броячи показват примерно 1500 лв. за разговор, а очевидно става въпрос за самотни възрастни хора, които няма как да са изговорили толкова?
- Със сигурност ще запазим политиката си да предлагаме преференциални пакети за хората в неравностойно положение и за тези, които смятат, че ще говорят ограничено. Стремежът ни е да разширим това, което предлагаме, за да има по-голям избор. Ще спомена само, че техниката позволява и да се ограничат по желание на самия потребител част от разговорите.
За другите клиенти - със сигурност ще поощряваме онези, които говорят много. Ще им предлагаме специални намаления за междуселищни и международни разговори. Ще правим специални намаления за т. нар. лоялни клиенти.
- Какво значи "лоялен клиент на БТК"? Аз познавам хора, които са такива от 60 години, защото не са имали друга възможност, освен да бъдат "лоялни".
- Имам предвид, че те ще имат избор сега и за в бъдеще, така че няма да броим годините назад. Под лоялен клиент ще разбираме такива, които ползват нас за телефонни разговори. В България например има много бивши абонати на БТК, особено сред корпоративните клиенти, които ползват друг изход от телефонните си централи, който няма нищо общо с мрежата на БТК. Т. нар. VOIP-мрежи са много развити и бих се радвал да спечелим техните клиенти обратно. Колкото повече разговори водят те през нашата мрежа и ни осигуряват печалби, толкова по-големи отстъпки ще им правим и ние.
- Не смятате ли, че антимонополното законодателство ще е пречка пред предлагането на пакети от услуги, за които говорите? Ако вие въведете някаква много ниска цена за обаждане от мрежата на БТК към мрежата на третия GSM-оператор, другите два мобилни оператора с право ще възразят.
- Всички тези пакети ще трябва да бъдат одобрени от Комисията за регулиране на съобщенията, така че нямаме намерение да нарушаваме законодателството.
Сега обаждането от мрежата на БТК към мобилните оператори е най-скъпата възможна тарифа, ако изключим предплатените разговори. Тя е 60 ст. с ДДС за минута разговор. Това е нещо, което със сигурност трябва да спрем. Мобилните оператори създадоха монопол в това отношение, и то монопол, който не подлежи на регулация по закон, т.е. е нещо съвсем различно от доскорошния монопол на БТК.
Проблемът в случая е, че мобилните оператори ни искат по 38 ст. на минута за разговор от нашата мрежа към техните, така че крайната цена, която трябва да искаме от нашите абонати за такива разговори, е 50 ст. без ДДС. Или разполагаме с 13 ст., защото все нещо трябва да печелим. Нали не искате да търпим загуби?
А в същото време ние сме принудени да таксуваме всеки техен разговор, идващ в нашата мрежа, по 3,5 ст. на минута, защото така изисква наредбата за цените. Така че това не е справедливо и ще трябва да се прекрати. Съвсем естествено е при това положение, че ще предложим по-ниски от тези цени за обаждане от БТК към третия GSM-оператор.
- Месечната такса за домашен телефон вече е 10 лв. без ДДС - тя се доближава, а дори е по-висока от тази на мобилните оператори. Защо стана така?
- По-ниски са месечните такси на мобилните оператори само за някои от тарифите им. Прав сте, че твърдите месечни такси вече се доближават до тези на мобилните, но направете следната сметка: вземете служебния си телефон и се обадете през него до другия край на София. Ще платите само 4 ст. на минута. Направете същото с мобилния си телефон и ще платите поне 59 ст. Кое е по-евтино?
- Но не всички мобилни тарифи са толкова скъпи. Ще премине ли всъщност БТК някога към изчисляване на цените си в минути вместо в импулси, защото това много обърква хората?
- Да, ще преминем към изчисляване на всички цени в минути. И то възможно най-скоро. Проблемът е, че това не може да бъде направено с аналоговите централи. Но ще водим дискусии с далекосъобщителната комисия, за да видим дали трябва да получим разрешение и кога.
- Връчването на лиценза за третия GSM-оператор ли стана причината "Мобилтел" и "Глобул" да направят такова намаление на цените на предплатените си разговори, и то едновременно?
- Не мисля. Все пак на нас ще ни отнеме време поне до февруари-март догодина да изградим мрежата си. Мога да направя предположение, че просто цените са им били толкова високи, че е дошло времето да ги намалят. Разбира се, те ще направят всичко възможно да задържат клиентите си и виждам, че са притеснени от стъпването ни на пазара.
Из провинцията вече ходят анкетьори на БТК да питат
Бихте ли заменили абонамента си с МТел или Глобул с GSM на БТК?