:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,088
Активни 590
Страници 14,653
За един ден 1,302,066

Побългаряване на уестминстърската система

Проектът на Даниел Вълчев е псевдомажоритарен - той дава възможност да се гласува за личности, но не е сигурно, че избраните ще влязат в парламента
Може би най-ексцентричната досега идея за провеждане на избори роди през седмицата депутатът от НДСВ Даниел Вълчев - да има мажоритарен вот с пропорционално отчитане на резултатите.

На практика това е опит да се побългари класическата уестминстърска избирателна система на Великобритания, при която всички партии излъчват по един кандидат в един избирателен район и спечелилият най-много гласове става депутат. Проста и ясна система - една трета от страните по света правят избори по този начин. Разликата е в нюансите - едни изискват обикновено мнозинство, други - квалифицирано, но нито една мажоритарна система не отрича правото първият в едномандатен район да влезе в парламента. Даниел Вълчев предлага нещо друго.

Изборите, за които говори зам.-председателят на НДСВ, не са мажоритарни, въпреки че на пръв поглед става дума за пряк избор на личност в 240 едномандатни района. Защото един вот се определя като мажоритарен или пропорционален не според това дали се гласува за личност или листа, а по това как се изчисляват резултатите - на отделен кандидат или на цялата партия.

Проектът "Вълчев" е псевдомажоритарен, защото, от една страна, дава възможност на избирателя да гласува за личност, но от друга страна, не е сигурно, че избраните ще влязат в парламента.

Творческият принос на Вълчев в историята на изборното право не свършва дотук. Той



въвежда в употреба понятието "партиен Д`Ондт",



което преведено на български означава, че всяка партия сама ще подрежда хората си, които са победители в отделните избирателни райони и сама ще определя кои от тях да влизат в парламента.

Ето това е големият нонсенс на проекта - изхождайки от похвалната идея за въвеждане на мажоритарен елемент в българския вот, Вълчев стига отново до сегашното положение, при което политическите партии почти напълно определят състава на Народното събрание, а за избирателите остава неблагодарната задача да попълнят задните депутатски банки.

Проектът на Вълчев има и други, по-дребни проблеми - той не казва нищо за независимите кандидати; не е ясно как ще гласуват българите в чужбина, щом на територията на страната ще има 240 избирателни района; кой ще се наеме да раздели страната на 240 равни по население района; дали един кандидат ще може да се състезава в два и повече избирателни района; какво става, ако един мажоритарно избран депутат стане министър, и т. н.

Едно е ясно - Вълчев се опитва



да заиграва с избирателите,



които категорично искат да скъсат с анонимността на пропорционално излъчените депутати и да въведат мажоритарен елемент в изборите. Самата идея за съчетаване на мажоритарния с пропорционалния елемент е похвална. Колкото и да не е приятно да се признае, въвеждането на чисти мажоритарни избори ще доведе до еднополюсен политически модел и в перспектива - до нов отлив на избиратели. Ако изборите за 40-о НС се провеждаха днес по мажоритарна система, вероятно БСП щеше да вземе 180-200 мандата, ДПС със сигурност щеше да има 30, а останалите щяха да си ги поделят 320 политически партии. При тази система поне 50% от избирателите, които гласуват, няма да имат свое представителство в парламента.

Има и още един логичен въпрос. Вече две години в парламента отлежава проектът за избирателен кодекс, който също задоволява желанието за въвеждане на мажоритарен елемент в изборите и също компенсира недостатъците на тази система. Защо НДСВ и ДПС не приемат този документ, който е действащ механизъм за разлика от проекта на Вълчев?

Едно време Емил Кошлуков разправяше, че кодексът е най-доброто четиво след "За буквите" на Черноризец Храбър. В сравнение с творбата на Даниел Вълчев кодексът наистина е класика. Най-малкото защото е писан от най-добрите специалисти по изборно право у нас - Михаил Константинов, Илия Божинов, Димитър Димитров, Антон Хиджов, Севинч Солакова, Юлий Павлов, Ивелина Алексиева. Хора от различни политически сили.

Както е тръгнало обаче, нито кодексът, нито проектът на Вълчев ще бъдат гласувани в НС. Кодексът - защото политическите сили не го харесват, а Новото време приватизира идеята му. Проектът - защото дори и сред депутатите ни няма да се намери мнозинство, което да приеме подобна ексцентрична идеи.
10
1080
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
23 Юли 2004 11:11
Ясно е, че народните представители няма да гласуват нещо, което да не им осигури влизане с партийни листи. Най-добрият вариант на повсеместен мажоритарен избор е неприемлив за партиите. Освен това избирателите могат да предпочетат независими кандидати и тогава нещата стават непредсказуеми, а това не се харесва на нашего брата. Затова ще се гушнат и от ляво, от дясно и от центъра и ще оставят всичко по старому.
23 Юли 2004 11:52
Отново заявявам: проекта на Даниел Вълчев не коментирам, защото не съм го виждал. Начинът, по който ни го представят ме кара да имам “едно на ум” – ако беше толкова елементарно уязвим, нямаше да стряска толкова привържениците на Кошлуковия “Кодекс”.
А откритото превъзнасяне на кодекса (“кодексът е наистина класика” (цит.)) си е чиста проба думкане на тъпани – с кодекса имах възможност да се запозная. “Мажоритарният” елемент в него е по-скоро популистки ход, който обаче дава евентуална възможност на по-гласовити като Кошлуков и др.подобни да се промъкнат в парламента (или поне те така си мислят). Единствено по-различно от сега е, че още повече се размива отговорността на партиите.
Статията е очевидно поръчкова, авторът не си е направил труда да направи елементарна проверка на материала, който поръчителите са му дали.
Иначе не бих могъл да си обясня фразата ”писан от най-добрите специалисти по изборно право у нас” (цит.), в чието число влиза и Антон Хиджов напр. – преподавател по физкултура в СУ “Св.Кл.Охридски”…
23 Юли 2004 14:46
Та постинга на Младост ми напомня, че щом Кобург е управлявал България, България винаги е била вкарвана във война.

И ако приемем, че дядо му е искал да възстанови Санстефанска България в което се съмнявам като мотив, баща му е бил принуден от обстоятелствата да вземе страна (не съм бил съвременик да коментирам), то Симеон вкарва България в война без това да е необходимо. Война без смисъл, война без полза за България (нито една от преднике войни не е била толкова безсмислена. това е война заради самата война).
23 Юли 2004 16:00
Има нещо гнило, но не в Англия, а в България. Как да не може да се направи, или не искат да го направят.
В зората на демокрацията ни изманипулираха, като взеха старо райониране, в което се даваше превез на малките селища, а не на големите градове. Ами 15г минаха нищо не променят политиците, явно така им отърва. Аз съм за превес на мажоритарните избори, защо не го гласуват! Само ни мътят главите, а нищо не предприемат.
23 Юли 2004 17:02
[имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] [имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/бомб.ги ф[/имг] Наи-добрата изборна система!!!
23 Юли 2004 17:03
23 Юли 2004 20:48

Виолета,
Едно приятелско уточнение: В трагедията на Шекспир се казва: "Има нещо гнило в Дания" (а не в Англия), тъй като действието се разиграва в датския дворец Елсинор. Дребна подробност, но да останем верни на истината.
23 Юли 2004 22:50
БYЛГАРСКЯТ ПАРЛАМЕНТ НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПОВЕЧЕ ОТ 100-120 ДЕПУТАТИ, ЗА ДА ИМАТ НАИСТИНА ЗАКОНОТВОРЧЕСКА РАБОТА И ДА СТОЯТ ПО НА "СVЕТЛО" ПРЕД НАРОДА. В МОМЕНТА ПАРЛАМЕНТА Е КАТО ЕДНО ГНЕЗДО НА ОСИ, КОЕТО НЕ МОZHЕ ДА СЪЗДАВА МЕД (БЛАГИННКИ) ЗА ОБЩЕСТВОТО НО Е ГОТОВО ВЕДНАГА ДА УЖИЛИ АКО МУ КАЖАТ, ЧЕ НИЩО НЕ ПРАВИ.
23 Юли 2004 22:55
Идваскоро
Mисля че ни си прав! Ако ти сега беше депутат щеше да мислиш съвсем друго!
23 Юли 2004 22:59
Bg Sistema!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД