:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,520
Активни 774
Страници 21,423
За един ден 1,302,066
Интервю

В България има прекалено много корупция

Инвестиционният капитал е много мързелив - ще отиде в страни, където местните и международните компании играят при равни условия, казва кметът на лондонското Сити Робърт Финч
Снимка: Велислав Николов
ВИЗИТКА

Робърт Финч е нещо повече от суверен на една квадратна миля от Лондон. Той е председател на Лондонската корпорация и представлява в чужбина британската финансова индустрия, концентрирана в Ситито. При пътувания в чужбина има статут на министър от британския кабинет и ранг на посланик.

Той е роден през 1944 г. в Индия, завършва право в Есекс. От 1969 г. работи в лондонски юридически компании, като се специализира в търговия с недвижими имоти. Лорд Финч е към края на едногодишния си мандат на поста. От 1992 г. заема различни постове в администрацията на Ситито.



- Ваше Превъзходителство, какъв сигнал за бизнеса е визитата ви в България?

- Тук съм да представлявам британските финансови интереси. Имаме огромен опит в областта на финансовите услуги. Искаме да дадем сигнал, че силно желаем да работим с българските компании и правителството на България. В момента те подготвят икономиката и цялата страна да станат член на общността на ЕС. Това е много важен сигнал.

- Какви бизнесмени водите в делегацията си?

- Всички са от областта на финансите с едно или две изключения. Имаме адвокати, счетоводители, консултанти в областта на общественото осигуряване, експерти по застраховки "Живот", също и от водния бранш. Всички те са опитни в обезпечаването на инфраструктури услуги.

- Вие сте посланик на лондонските инвеститори, догодина тук ще има избори и е вероятно на власт да дойдат социалистите. Нямат ли инвеститорите едно наум от последния им провал през 1997 г.?

- Не съм политик и не бих прогнозирал какво ще се случи на вашите парламентарни избори. Надяваме се само, че най-добрите хора ще се представят на тях най-добре. Инвестиционният капитал е много мързелив. Той ще отиде в страни, където местните и международните компании играят при равни условия. Там, където има добри стандарти в общото управление. Където няма корупция и законите се прилагат. Ако нямаше желание за такива реформи, каквито сегашното управление провежда, нямаше да видите нито една директна чужда инвестиция в България. Ние сме тук, защото смятаме, че условията са правилни.

- Значи смятате, че сегашното правителство добре се справя с привличането на инвеститори?

- Не аз трябва да коментирам успехите. Но определено разговорите, които водихме през май т. г. в Лондон с г-жа Лидия Шулева и представители на вашето министерство на финансите, ни убедиха, че програмата за реформи тук и състоянието на икономиката са подходящи, за да продължим да работим заедно. Британските компании ще продължат участието си в приватизацията. Трябва да се мисли за начина, по който правителството да осигури инфраструктура за компаниите.

Фундаментално е да имате здрава съдебна система, да има върховенство на закона и безупречни съдии. Има какво да реформирате в съдебната си система.

- Какво трябва да се направи?

- Съдиите на всички нива да са подготвени достатъчно. Да прилагат закона без пристрастия. Всички виновни да се преследват и наказват.

- Оплакват ли се британски компании от бавните български съдилища?

- Да. Абсолютно безнадеждно е, ако имаш съдебна система, където да чакаш 10 години едно отсъждане. Ключът към силната икономика е система, където да можеш бързо и ефективно да решаваш спорове.

- Корупцията проблем ли е за британските инвеститори?

- Така ми казват. Казват ми, че има прекалено много корупция и тя трябва да бъде ликвидирана. Това е едно от предизвикателствата пред правителството - да приложи закона без всякаква толерантност към корупцията. Получаваме много ясни сигнали от вашето правителство, че това е тяхната позиция. Корупцията бе като епидемия в някои страни, но те се справиха с нея. Колкото по-бързо го стори и България, толкова по-бързо ще преуспее.

- С министъра на икономиката Лидия Шулева обсъждахте ли конкретни проекти?

- Стана дума за две сфери. Знаете за интереса на британски фирми в приватизацията в енергетиката. Знаем и че правителството е решено да участва с финансиране в много от инфраструктурите проекти в партньорство с частния сектор. Обсъждахме редица проекти как финансистите от лондонското Сити да помогнат за развитието на част от тези идеи.

- Инвеститорите в Лондон спокойно ли приемат провали като този с "Булгартабак"?

- Мисля, че сме научени да живеем с успешни проекти. Умението е да направиш схеми, които работят. Когато имаш частно партньорство с правителството по неуспешна схема, тя е обречена. Провалите не са в ничий интерес. Заинтересувани сме от успех. И то не само за едната страна, а и за двете.

- Какъв съвет бихте дали на българското правителство?

- Виждаме икономика, която се бори. Страна, която е пълна с решимост да спечели и това е много добре. Имате много скрити съкровища тук. Трябва да разгласявате добрите неща. Имате една успешна история, която трябва да разказвате. Икономиката е в добра форма, инфлацията - също. Вижте растежа на България. Докато другите страни преживяха спад, България остана остров с положително развитие.
14
728
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Юли 2004 21:18
България остава остров, казва човекът, /е, вярно, с положително развитие, според него/, а ние -какво- Робинзоновци?!
29 Юли 2004 21:28
Всичко ни е добре с изключение на корупцията. Що ли не му вярвам? Щото живея в Бг, а не в Лондон.
29 Юли 2004 21:34
Корупцията не може да се изкоренява само със санкциите на закона. Там където има добре развито банково дело, транзакциите не се правят в кеш а по банков път и чиновниците не са в директен контакт с клиентите а се използуват компютърни комуникации корупция трудно вирее.
29 Юли 2004 21:49
Сигурно и нашите управници го знаят това, затова не бързат да въведат високите технологии.
29 Юли 2004 22:41
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<
Прекалено много корупция предполага че тя може да бъде прекалено малко, начи извода е да не се прекалява....тва е!
слънчо
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<< <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
29 Юли 2004 23:30
Увжаеми Зевзек,
Моли се българинът да си запази за по дълго време разплащанията в кеш, за да запази своята финансова независимост. Става въпрос за потребителските а не държавните и едрите бизнес отношения и разплащания.
Ако всичко премине през компютрите, то тоталнят финансов контрол над населението ти е в кърпа вързан. Тогава ще разберем, как едно семейство барабар с децата може да бъде изгонено ор родовата си къща на улицата за 24 часа.
30 Юли 2004 08:11
Добро утро.
Тоя откри топлата вода.
30 Юли 2004 09:00
Dobar den!
Devil, Toi ne otkriva toplata voda, a ti kazva, 4e toplata voda e ve4e otkrita i ne e nuzno nie da se ma4ime da ya otkrivame.Trebva , brato, da se preborime s korupciata, zashtoto i Violetka nema da izdarzi ve4e, i shte zaprashi kam London.
30 Юли 2004 09:39
Така е, прекалено много ни е корупцията. Обаче хорицата си искат и си дават! И протестират само ако им искат прекалено много и то си го мънкат под мустак и насаме!
30 Юли 2004 15:55
"Икономиката е в добра форма, инфлацията - също. Вижте растежа на България. Докато другите страни преживяха спад, България остана остров с положително развитие."Само дето сме на първо място по най-ниска минимална заплата в света, ма карай да е весело.Инфлация на 6 направо.Чак ние станах ме инфантилни от толкоз инфлация.А за корупцията добре, че ни светнах те, че ние малко на "остров" живеем, пък и нещо "недочува ме" от 15 години насам, така че, да ни е честита "важната информация".



30 Юли 2004 17:53
Драги Дяволе,
както ти споменава Смарт, то е ясно за топлата вода, но много хора въпреки че знаят за нейното съществуване, се правят на големи тарикати в нейното използване и често се попарват с нея!
30 Юли 2004 19:20
Точно така ИДВАСКОРО.
Нямам намерение педерасите да знаят какво ям и каква марка превръзки ползва жена ми.
30 Юли 2004 22:13
Eh kak mi omruzna da slusjham za
taz strashan izedniza narodna korupziata.
Toz british kaval povtari kato papagal tova deto
i prostia narod si bae na glavata. Korupzia, ta korupzia!
Istinata za korupzita e che ruskite mafioti zapiaha
taz pesen za strashnata korupzia koito kusa parcheta
plut ot snagata na bulgarskata ikonomika stoto niamashe
nikakvi materialni izmeriteli da pokajat che BG vurvi na zle
po Kostovoto vreme. A te ruskite mafioti triabvashe da se sboriat
s Kostova. I se pode edna pesen Korupzia ta korupzia
v suprovod na balalaiki!
Drugata chast ot istinata za korupziata e che po svetovni izmeriteli
Bulgaria e na mnogo prilichno miasto po korupzia mejdu Gurzia i Chehia,
mnogo po dobre ot Polska, Rumunia i nesravnimo po dobre ot Russia.
Miastoto na BG mejdu Gurzia i Chehia e mnogo pokazatelno. Namira se
mejdu edna iujna evropeiska durjava ( italia e nikaude tam susto) i edno
otlichnichka ot East Evropa.
Dragi zriteli, znachitelno namaliavane na nivoto na korupzita
ste ni otvede do niva harakterni za skandinavskite durjavi
kudeto we don't belong, darling!
Samo niakolko vuprosa:
Kak vuv Gurzia okolovrusnoto shose okolo Atina podobri svetovnia record
za nai skup put na kilometur parche?
Za kakvo si otide Gray Davis ( bivshia Californiiski gubernator), v inache heavy
democratic California?
A inache e mnogo lesno da se prikazva na angro!
Britanskite kavali kato ne im haresva da si stoiat v London.
V bulgaria ste doidat tezi koito ne iskat da izpusnat i poslednia vlak
da se namurdat na miasto kudeto vse oste zaplatite sa po $200
che komai v Chehia sa veche po $800.
Haide na maslinite!
30 Юли 2004 23:54
Тоа пъ,
кога дойде, кога установи, че в България има корупция, кога сколаса да я измери на кило, та стигне до извода, че е "прекалено" много. А колко е тамам? Като в Сити-то ли? И как ги сравни. Може би е опитал да пусне нещо в джобчето на 10 случайно подбрани МР-та и 10 представителни наши депутата?
И като е мързелив "Инвестиционният капитал", защо се занимава с инвестиции, вместо да рентиерства? И от какъв зор ще търси среща с равни конкуренти?!
Цялата наглост на богатите и цялата глупост на журналист от бедна духом страна са събрани в заглавие и подзаглавие.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД