ВИЗИТКА
Робърт Финч е нещо повече от суверен на една квадратна миля от Лондон. Той е председател на Лондонската корпорация и представлява в чужбина британската финансова индустрия, концентрирана в Ситито. При пътувания в чужбина има статут на министър от британския кабинет и ранг на посланик.
Той е роден през 1944 г. в Индия, завършва право в Есекс. От 1969 г. работи в лондонски юридически компании, като се специализира в търговия с недвижими имоти. Лорд Финч е към края на едногодишния си мандат на поста. От 1992 г. заема различни постове в администрацията на Ситито.
- Ваше Превъзходителство, какъв сигнал за бизнеса е визитата ви в България?
- Тук съм да представлявам британските финансови интереси. Имаме огромен опит в областта на финансовите услуги. Искаме да дадем сигнал, че силно желаем да работим с българските компании и правителството на България. В момента те подготвят икономиката и цялата страна да станат член на общността на ЕС. Това е много важен сигнал.
- Какви бизнесмени водите в делегацията си?
- Всички са от областта на финансите с едно или две изключения. Имаме адвокати, счетоводители, консултанти в областта на общественото осигуряване, експерти по застраховки "Живот", също и от водния бранш. Всички те са опитни в обезпечаването на инфраструктури услуги.
- Вие сте посланик на лондонските инвеститори, догодина тук ще има избори и е вероятно на власт да дойдат социалистите. Нямат ли инвеститорите едно наум от последния им провал през 1997 г.?
- Не съм политик и не бих прогнозирал какво ще се случи на вашите парламентарни избори. Надяваме се само, че най-добрите хора ще се представят на тях най-добре. Инвестиционният капитал е много мързелив. Той ще отиде в страни, където местните и международните компании играят при равни условия. Там, където има добри стандарти в общото управление. Където няма корупция и законите се прилагат. Ако нямаше желание за такива реформи, каквито сегашното управление провежда, нямаше да видите нито една директна чужда инвестиция в България. Ние сме тук, защото смятаме, че условията са правилни.
- Значи смятате, че сегашното правителство добре се справя с привличането на инвеститори?
- Не аз трябва да коментирам успехите. Но определено разговорите, които водихме през май т. г. в Лондон с г-жа Лидия Шулева и представители на вашето министерство на финансите, ни убедиха, че програмата за реформи тук и състоянието на икономиката са подходящи, за да продължим да работим заедно. Британските компании ще продължат участието си в приватизацията. Трябва да се мисли за начина, по който правителството да осигури инфраструктура за компаниите.
Фундаментално е да имате здрава съдебна система, да има върховенство на закона и безупречни съдии. Има какво да реформирате в съдебната си система.
- Какво трябва да се направи?
- Съдиите на всички нива да са подготвени достатъчно. Да прилагат закона без пристрастия. Всички виновни да се преследват и наказват.
- Оплакват ли се британски компании от бавните български съдилища?
- Да. Абсолютно безнадеждно е, ако имаш съдебна система, където да чакаш 10 години едно отсъждане. Ключът към силната икономика е система, където да можеш бързо и ефективно да решаваш спорове.
- Корупцията проблем ли е за британските инвеститори?
- Така ми казват. Казват ми, че има прекалено много корупция и тя трябва да бъде ликвидирана. Това е едно от предизвикателствата пред правителството - да приложи закона без всякаква толерантност към корупцията. Получаваме много ясни сигнали от вашето правителство, че това е тяхната позиция. Корупцията бе като епидемия в някои страни, но те се справиха с нея. Колкото по-бързо го стори и България, толкова по-бързо ще преуспее.
- С министъра на икономиката Лидия Шулева обсъждахте ли конкретни проекти?
- Стана дума за две сфери. Знаете за интереса на британски фирми в приватизацията в енергетиката. Знаем и че правителството е решено да участва с финансиране в много от инфраструктурите проекти в партньорство с частния сектор. Обсъждахме редица проекти как финансистите от лондонското Сити да помогнат за развитието на част от тези идеи.
- Инвеститорите в Лондон спокойно ли приемат провали като този с "Булгартабак"?
- Мисля, че сме научени да живеем с успешни проекти. Умението е да направиш схеми, които работят. Когато имаш частно партньорство с правителството по неуспешна схема, тя е обречена. Провалите не са в ничий интерес. Заинтересувани сме от успех. И то не само за едната страна, а и за двете.
- Какъв съвет бихте дали на българското правителство?
- Виждаме икономика, която се бори. Страна, която е пълна с решимост да спечели и това е много добре. Имате много скрити съкровища тук. Трябва да разгласявате добрите неща. Имате една успешна история, която трябва да разказвате. Икономиката е в добра форма, инфлацията - също. Вижте растежа на България. Докато другите страни преживяха спад, България остана остров с положително развитие.
|
|