- Г-жо Кунева, каква оценка бихте поставили на депутатите, ако трябваше да оцените работата им през лятната сесия?
- Оценката не я поставям аз, а хората. Мисля, че депутатите направиха всичко възможно да придвижат някои приоритетни законопроекти напред. Повечето от ключовите закони бяха приети, без да мога да твърдя, че това е 100% изпълнение на програмата, която ние самите сме си поставили. Струва ми се обаче, че е твърде инфантилно, ако аз продължавам да задавам темпото на законите, които трябва да бъдат приемани.
-------------
Всяка седмица изпращах на председателя на парламентарната група на НДСВ и на ръководството информация кой закон сме забавили и какви последици очакваме от това. Направих всичко за подобряване на диалога. Да продължа с критиките би било по някакъв начин като в детска градина.
------------
Не бих искала да поставям в неудобна ситуация нито изпълнителната, нито законодателната власт.
- Нека да попитам така: успяха ли депутатите да се справят поне с половината от програмата, която сами утвърдиха?
- Вие упорито се опитвате да стигнете до цифрата, но можете сама да направите тази сметка. Сравнете законодателната програма на МС с това, което е прието от парламента.
- Получавате ли логични обяснения защо се бавят важните и ключови законопроекти?
- Упорито не искам да бъда в позицията на изпитващия вече. И не става дума за обяснения. Но аз безспорно виждам трудностите. Работата в парламента е много напрегната. Има едно специфично напрежение, което отстрани ненапълно се разбира. Има закони, които по една или друга вътрешна целесъобразност изпреварват законите, необходими и важни за европейската интеграция. А има и много технически ловкости, с които една или друга тема може да бъде отложена за по-късен етап. Или да се правят по-ефектни заседания на парламента. Понякога депутатите се опитват да дублират функциите на прокуратурата. Или правят някои несвойствени за парламента в собствения смисъл на думата обсъждания. Естествено е, че депутатите имат право да вземат такова решение, но не знам дали не е по-добре една комисия, която се занимава с разследване, или една анкетна комисия да заседават в събота и неделя. Там да се търси нов времеви ресурс. А времето за същинска законодателна работа да бъде неприкосновено.
- Не е ли по-добре да има определени дни от седмицата, които да са посветени изцяло само на закони за европейската интеграция?
- Как да оптимизира работата си - въпросът действително стои пред парламента. Има една възможност, която не сме използвали достатъчно - да се променят законите само там и само в тези текстове, където действително става въпрос за хармонизация с европейските директиви. А не да се търси промяна на целия закон. Не знам дали точно организацията по дни би могла да помогне.
-----------
Може би ако се прояви разбиране и малко се удължи работното време през пленарните дни - поне с един час, - могат много неща да се свършат! Разбира се, ако законите влизат добре подготвени.
--------
Може да се използва и така наречената бърза процедура на комисията по евроинтеграция, т.е. ако поправката е безспорна, да не минава през другите комисии. Като решение се взема на принципа на единодушието.
- Кои от законопроектите, които трябваше да минат тази сесия на всяка цена, биха ви създали проблем в Брюксел? През септември вие отивате там за представите предварителната информация за Годишния доклад.
- Не трябва да се фиксираме само в една сфера, защото европейската интеграция дава системата на функционирането на цялата държава. Ако имаме забавяне на повече закони в областта "Свободно движение на стоки" или "Дружествено право", а по-малко забавяне в област "Околна среда", това не прави общо картината по-добра. Всяка една от областите има еднаква тежест, на ако държим да поставим акцент върху най-важната за България, бих казала, че това е "Правосъдие и вътрешен ред". И то не толкова като Глава 24, колкото като политически критерии.
- След срещата при премиера в петък за съдбата на следствието установихте ли, че ще имате проблем с Брюксел през септември? Смятате ли, че там ще разберат това наше забавяне?
- Винаги съм била максимално откровена с медиите за трудностите в процеса на присъединяване, но оттук нататък моята позиция е не да критикувам, а да защитавам позиции. Каквито и уговорки и мое собствено знание за забавяне и несъвършенства да имам, не бих искала да ги казвам, защото това ще отслаби позицията ни пред Брюксел. В Брюксел ще направя всичко възможно, за да покажа, че ние се движим напред, че знаем какво правим и че посоката е вярна. След три години опит при защитата на българските позиции там знам точно как да го направя!
- Според вас кога се очертава да се реши окончателно въпросът за следствието?
- Не бих могла да говоря от името на още няколко колеги, при всички случаи министър Станков, министър Петканов и вицепремиера Панайотов. А и самата система е твърде чувствителна, за да мога аз да правя прогнози от името на всички тях. По някаква странна причина моята откровеност се възприема като думи на Брюксел. Това е твърде лесно обяснение! Всъщност аз имам за задача да представя нашата позиция пред Брюксел и тя да бъде максимално откровена. Това, ще се съгласите, е доста по-сложно!
- Проблемите с преместването на следствието могат ли да повлияят негативно върху Годишния доклад за България?
- Срещата при премиера не беше посветена само на преместването на следствието, но при всички случаи аз ще представя аргументите, които получих като позитивни за усъвършенстване на досъдебната фаза. Както вече знаете, с мен ще бъдат господата Станков и Петканов. Убедена съм, че всичко възможно ще бъде направено.
-------------
Задачата, която стои пред нас, е броят на престъпленията да е равен на броя на осъдените, броят на регистрираните престъпления да отговаря на броя на разкритите престъпления. Това уравнение трябва на постигнем и да решим!
---------------
- Според вас какъв гратисен период би ни отпуснал Брюксел за решаването на този въпроси и дали няма да се наложи една междинна проверка в съдебната сфера, която би могла да ревизира констатациите на Годишния доклад?
- Не, Годишният доклад се прави само веднъж, а проверките са нещо друго. Такива партньорски проверки могат да бъдат правени в рамките на 6 месеца, а може би година. От своя страна ние сме задължени на всеки 6 месеца да представяме отчет за това как върви развитието на реформата в съдебната система. Гратисен период тук просто няма.
- Възможно ли е да се стигне до някакъв компромисен вариант по отношение на следствието и други реформи в съдебната система?
- Ако ние имаме добре действаща досъдебна фаза, бихме могли да защитим нейните постижения. Ако нашата система функционираше добре, щеше да се говори за успешен български модел! Е, аз пак ще попитам: ние самите доволни ли сме? Защо не използвахме опита, знанията, парите на Брюксел, за да подобрим нещо в България в това отношение?!
- В следващите 2 години трябва ли да изработим на всяка цена нов НК и НПК?
- В преговорната глава е записано, че имаме ангажимент за нов на НПК и за нов ГПК. Ако видите кога са правени те, ще се убедите, че са доста стари. Впрочем целта е записана и в стратегията за съдебна реформа!
- Не е ли по-добре още сега да започне подготовката на един нов НПК и това да бъде нашият аргумент пред Брюксел за отсрочката?
- Точно така е. И има такава точка в плана за действие . Има цял проект по ФАР, посветен на промяна в НПК.
- Има ли опасност 2005-а да бъде изгубена за европейската интеграция, защото се очаква тя да мине под знака на парламентарните избори?
- Всички избори отбелязват известен спад. Ще има няколко месеца, в които парламентът няма да работи. Но се надявам, че при една добра организация и убеденост на всички в това, което искаме да постигнем, това няма да се допусне. Да си спомним, че имаме недобър опит от предишните избори, когато на 16 юни в Гьотеборг България беше поставена в една група с Румъния и разделена от другите 10 страни.
-----------
Все още не могат да се наваксат и онези 20 закона, с които закъсня предишното Народно събрание. Надявам се, че сме поумнели за изминалото време!
----------
- Оттук нататък кой трябва да задава законодателното темпо, казахте, че не бива това да сте вие?
- Мисля, че трябва да пораснем. Мисля, че всеки един участник в политическия живот знае точно очертанията на своите права, задължения, отговорности и не е необходимо някой да ни го казва отвън. Имаме както шанса, така и най-последния момент, в който трябва и можем да се разделим със своята инфантилност. Дай, Боже, и с празното говорене! И просто да си свършим работата - така както хората очакват от нас. Доверието е национален ресурс и не бива да го пропиляваме.
- На последното заседание на кабинета преди ваканцията направихте ли си равносметка защо МС бави някои проекти? Например законът за защита на потребителя влезе на последното заседание, а законът за акцизите дори не е внесен?
- Това го правя на всяко 15-о число всеки месец. Последния месец имах среща с всичките си колеги по закъснелите актове, защото това не са само закони, а и вторично законодателство. Обикновено в такива случаи правим нещо като кризисни планове по теми. Надяваме се, че ще започнем да наваксваме. Очакваме и стратегията за образованието, която е ключова.
- За да получим добра оценка в доклада, на практика ни остава само септември. Това означава ли, че тогава МС и НС трябва да работят с ускорени темпове?
- Обикновено ние вършим работа в 12 без 5. Сега е 12 без пет, даже без една минута. Очаквам, че на по-бързи обороти ще се движат и Министерският съвет, и Народното събрание. Аз ще направя всичко възможно за това и просто няма да ги оставя на мира.
|
|