Тя е била перла в короната на Британската империя. Днес Индия е перла, потънала в прах и звуци, мирис и цветове. Не е загубила блясъка си.
Най-впечатляващото в тази мегадържава е, че всичко тече пред очите на всички - животът е на улицата. Там индийците не само ходят, там те работят, там много от тях дори живеят. Дори край големите булеварди на Ню Делхи може да видите джуги - нещо като биваци, на десетки бездомници, които опъват скъсани картони, одърпани мушами и превръщат улицата в свой дом. Там, на тротоара, до оградата, те се мият, ядат, облекчават естествените си нужди, а вечер пак там лягат и спят в дълги, дълги редици. Повечето от тези хора нямат документи за самоличност, но имат друг, по-ценен документ - продоволствена книжка. Тя им осигурява дажбата от ориз и брашно, от което те на същата улица пекат питки. Ако имат късмет, си готвят в големи казани. Пак на улицата. Вълшебна история.
На улицата може да видите десет души, които, без да си дават зор вършат, работа за двама, може да видите бръснарница на открито - стол и огледало, клиент и майстор, който върти бръснача. Може да видите на едно място продавач на вода и изгладнял индиец, който клекнал омита поредната люта манджа. Най-лютата манджа на света.
Това е Индия - най-голямата демокрация в света
Една от ядрените сили.
Разбира се, Индия не е низ от джуги. Индия е страна на невъобразимите за европееца контрасти. В Делхи може да видите просяк, които тика из пазара количка с прокажен - човек останал вече без пръсти и без цвят на ирисите. Но в Делхи има и квартали на много богатите, например Гургаон. Безспорно е, че в Индия има доста хора, които са готови да те преследват километри по старата улица-пазар Джан патх само за да направят сделката на живота си - да ти продадат шал, малка дървена Кали или пък тибетски звънчета за 45 рупии (1 долар). Но Индия е и страната на Ратан Тата - основателя на свръхмогъщата "Тата груп", който се занимава с комуникации, чай, GSM, часовници, химия, финанси, кафе, металургия, хотелиерство, енергетика и т. н. И разбира се, с автомобилостроене. Поне половината от индийците с коли карат "Тата". У нас карат италиански, немски, американски, а там марката е "Тата". Заради традицията дори първенците на държавата се придвижват с един стар, много стар вариант на "Тата" - "Амбасадор". Сигурно е бил модерен през 50-те. "Тата груп" е консорциум с оборот от 12 млрд. долара и 230 000 работници. Какво знаем за това?
Най-тежкият, разтърсващ и зашеметяващ индийски контраст между бедност и богатство, между мизерия и величие, между прахоляк и красота, може да видите на 202 км от Делхи -
край старата столица Агра
Там мизерията е всеобхватна, мръсотията е на пластове, а хората са се слели със свещените крави. Но там се намира Тадж Махал - вероятно най-прекрасната сграда на света. Чудо. Идеална симетрия. Място, където приказките оживяват.
Мавзолеят, който Шах Джахан (Господарят на света), построява за съпругата си - Мумтаз Махал (Възвишената в двореца). Тя умира при раждане на 39 години. 20 000 души работят 17 години, за да построят през 1648 г. този паметник на любовта. На всяка една от 4-те кули на Тадж Махал майсторите изписали по 1 буква - Р, Х, М, Н. Заедно те казват - Ар-рахман (Всемилостивият) - едно от 99-те имена на Аллах. Това всъщност е друга зашеметяваща подробност за Индия - огромна част от храмовете и гробниците, които красят Делхи и Агра, са мюсюлмански. Червената крепост, най-голямата индийска джамия - Джама Масджит, гробниците на Хумаюн, на Сафдарджанг, Низамуддин Аулия. И разбира се, 72.5-метровата кула Кутаб Минар - кулата книга - мястото, от което правоверните са искали да обявят победата над неверниците. Всички те са дело на великите могули или на някоя по-ранна династия. Всичко това е построено заради 8-вековното мюсюлманско господство по тези земи. Днес Индия има население от 1.1 млрд. души и само 150 млн. от тях са мюсюлмани.
Днешният президент на Индия е мюсюлманин
- симпатичният баща на индийската ракетна и космическа програма д-р Абдул Калам. Въпреки че доктор Калам пропагандира секуларизма - освобождаването на нацията от религиозното влияние и засилване на светското, Индия все още е твърде религиозна страна. В 14-милионен Делхи има достатъчно свети места, в които да се съберат всички последователи на Сидхарта Гаутама (Буда) и на основоположника на сигкхизма Гуру Нанак. В Делхи се намира най-големият храм в света на една от младите религии - бахайците - последователите на родения в Техеран през XIX век Бахаулла. Недалеч от лотосовия храм на бахайците, върху хълма Харе Кришна, се издига построеният през 1998 г. храм на индуската секта, известна в България като "кришнари". В храма са поставени роботи, проповядващи свещени индуски текстове... А кметът на Делхи А. Р. Варма е християнин.
Разбира се, и английското "присъствие" в Индия се забелязва и досега. То не свършва само с невероятния английски, на който говорят индийците при среща с чужденци. За европейците това е "индиш инглиш", а за азиатците е смес от хинди и английски.
Или просто "хинглиш"
Наследство от английските колонизатори е и Ращрапати бхаван (президентството). В него се е намирал дворецът на вицекраля на Индия. Фундаментална сграда с 340 стаи - по-голяма от двореца на Луи ХIV във Версай. И уличното движение е като на Острова - левопосочно. Индия все още изглежда като бедняк, който знае, че притежава богатство, но още не го е намерил. Икономиката има ръст на БВП за миналата година от 8.2% при инфлация от 4.2%. През последните години държавата успява да натрупа валутен резерв от 119 млрд. долара при външен дълг от 112 млрд. долара. На година индийската икономика поема около 4 млрд. долара чужди инвестиции.
Всяка година там се раждат над 20 млн. души и при тези темпове след няколко десетилетия ще задмине Китай по население. В местните електронните медии текат реклами на осигурено с кола и жилище щастливо 4-членно семейство, но хората не ги разбират. Другите показатели са отчайващи за индийците - 37% от населението са неграмотни. Така е и в Делхи, така е и в Мумбай (преди Бомбай), така е и в Колката (преди Калкута). Да не говорим и за други цифри - 40% от гражданите и 50% от селяните живеят под границата на бедността. Тези, които работят, изкарват по 3000-4000 рупии - около 90 долара на месец. Добре платените индийци взимат по 12 000 рупии - около 420 лева на месец. Изключително рядко и съвсем през последните години в държавния сектор са се появили заплати от порядъка на 35 000 рупии - 1200 лева. Вземат ги професори, академици, висши администратори.
Цялото това огромно население се изхранва благодарение на уникалната природа на Индия. Делхи се намира на същата географска ширина, на която е Кувейт, но за разлика от пустинната държава в Индия всичко е зелено през цялата година. Две трети от работещите индийци се трудят на полето, където расте всичко, което може да си представите.
Освен като родина на Радж Капур и най-голям производител на филми в света - Боливуд, Индия днес е една от най-сериозните износителки на софтуер. С темпове на растеж от порядъка на 20-25% през 2008 г. Индия ще изнася повече софтуер, отколкото всичко останало.
---каре---
България не е непозната за Индия. Особено след двете посещения на Индира Ганди в София. Отношенията са приятелски, но бизнесът не върви. Руският военнопромишлен комплекс създаде доста главоболия на нашия "Кинтекс", а военните ни доставки са повече от половината от всичко, с което търгуваме с тази страна. Външният ни министър Соломон Паси се завърна оптимистично настроен след тридневна визита в Делхи, където заведе 22-ма бизнесмени.
След разговори с президента Абдул Калам, военния министър Пранаб Мукерджи и с колегата си - външния министър Натвар Сингх, Соломон Паси и колегите му - зам.-министърът на земеделието Бойко Боев, зам.-министърът на отбраната Неджми Али, националният координатор на Пакта за стабилност Милен Керемедчиев, се размечтаха как едни 26 млрд. лева ще влязат в хазната, ако всеки един индиец хапне по едно бурканче кисело мляко. И колко ще вземем, ако поне едно българско копче краси дрехите на войниците от 1-милионната индийска армия. Все неща, които сме чували около визитата на Паси в Китай. Или пък приказките за вноса на индийски биволи от породата "Мура" в България... Индия има 90 млн. бивола, ние си имаме 6000, но ни трябват поне още 500. Да видим кога ще ги доставят. Индонезийските биволи на Доган още не са стигнали.
Въпреки това подходът на Паси бе изключително правилен - той призовава Индия да се възползва от България като плацдарм към Европейския съюз, и то сега, две години преди да станем страна-членка. Паси отвори очите на индийците, като им обясни, че сега е моментът в България да започнат нови производства, тъй като преговорните глави са затворени, всичко е договорено. Но страната ни няма ограничителни квоти за продукти, които не е произвеждала до този момент. Това означава, че София може да произвежда например LSD-монитори, климатици и др., които Индия прави и иска да пробие с тях в Европа. На практика Паси даде на индийците ключа към европазара. От тях зависи дали ще се възползват.
---
В Делхи няма много свещени крави по улиците. Индийските слонове са кът. Маймуните са като нашите улични кучета - нападат и се движат на групи. Рикшите не са от онази картинка - впрегнат човек дърпа количка с возещи се. Днес те са моторизирани - нещо като мотор с три гуми и тента от жълт найлон.
Но всичко друго е така, както е било винаги - убийствена жега, невероятна влага, спарен въздух и миризми - на дезинфектанти, на мръсотия, на екзотични аромати. И хора, много хора - едните работят, хранят се и се обличат така, както са го правели по времето на Шах Джахан. Другите правят ядрени ракети, спътници, първокласен софтуер.
|
|