- Г-н Петков, БСП стартира новия политически сезон с мащабно честване на 60-годишнината от 9-ти септември 1944 г. Не е ли рискована тази инициатива? Давате чудесен повод на десницата да ви атакува.
- Идеята за честването на 9-ти септември е преди всичко на Национален инициативен комитет, в който има доста именити наши сънародници и безспорни морални и обществени авторитети. Там са кметът на Сухиндол Али Рафиев, журналистът Гаро Хайраледян, бизнесменът Добромир Гущеров, художникът Сули Сеферов, скулптурът Вежди Рашидов, композиторът Тончо Русев и още много други. 9-ти септември не е дата на БСП, а на България. Това е дата, която позволи на България да влезе в антифашитската коалиция, дата която позволи на страната ни да запази границите си и дата, която ни извади от една коалиция, която остана най-мрачната в световната история. 9-ти септември е дата в историята ни, която не може да бъде подминавана, особено от една партия с такива богати традиции, каквато е БСП.
- Но 9-ти септември е противоречива дата заради последвалите 45 години.
- Не бива да бъркаме жанровете. Случилото се след 9-ти септември - изкривяванията, извращенията и репресиите, не може и не бива да бъдат обвързани с 9-ти и антифашистката съпротива преди това. Още повече, че толкова коментираният Народен събор в България е по инициатива на САЩ, а не на БКП. Опитите да бъде приписвано всичко, което се случи след 9-ти на тези хора, които дадоха най-святото - живота си, в името на антифашистката идея, е несериозно.
- Какво целите всъщност с това честване? Искате да мобилизирате предизборно по-възрастния електорат?
- Една държава не може да върви напред без да оценява историята си. И ако се опитваме да пренаписваме историята си с всяко ново политическо мнозинство, това няма да бъде добре за народа ни и за националното ни самосъзнание, нито пък ще е добър знак към външните ни партньори. За съжаление, учебниците по история, които се издават в последните 15 години, са категоричен пример на опити за пренаписване на историята с нова дата и със събития, които имат доста спорна трактовка.
- Но вие сега говорите за нов прочит на 9-септември. Не е ли и това опит за пренаписване на историята?
- Не. Стремежът ни е да дадем една обективна оценка на 9-ти септември. Това е дата, за която големи заслуги имат и организираните земеделци, много безпартийни, социалдемократите, които също са дали много жертви. Естествено, че България се нуждае от един много сериозен анализ и прочит и на периода след 9-ти септември с всички негови изкривявания, но и плюсове. Ще бъде доста голяма грешка ако се опитваме да обясним, че след 9-ти в България са станали само лоши неща.
- Но защо точно сега решихте да правите този нов прочит?
- Този 60-годишен юбилей е изключително сериозен. За мен би било много интересно догодина на 9-ти май къде ще бъдат всички тези тежки критици на антифашистката съпротива и на 9-ти септември. Дълбоко убеден съм, че и Европа, и САЩ, ще отбележат подобаващо 60-годишния юбилей от разгрома на хитлерофашистка Германия. Интересно е каква ще е тезата на тези наши критици догодина. Да се твърди днес, че в България не е имало антифашистка съпротива е несериозно. Още по-несериозно е да се твърди, че Русия е окупирала България. - Трябва ли 9-ти септември да бъде официален празник?
- Не мисля, че трябва да е официален празник. България има официален празник - 3-ти март и 6-ти септември. Това са дни, които имат безспорен характер, дни, в които България е декларирала своето място в политическата световна карта. Но и дни като 9-ти септември не могат да бъдат зачерквани от календара. Честването, което правим е най-вече и знак на почит към тези, които загинаха в името на антифашистката идея.
- Как се вписва това честване с желанието на БСП да бъде по-модерна? Тази соцносталгия и поглед назад към миналото не е ли пречка за социалдемократизирането на партията?
- Не мисля, че 9-ти септември днес е знак на носталгия по годините след 1944 година. Пак казвам, че трябва да направим ясната разлика между периода 1923-1944 г. и периода след 1944 г. Не може на 9-ти септември да бъдат приписвани събития след 1944 г. За нас е важно да покажем, че знаем нашата история. Ние сме една модерна партия, пълноправен член на Социалистическия интернационал и асоциран член на Партията на европейските социалисти. И процесите на модернизация на БСП не подлежат да съмнения за никой здравомислещ човек. Тъй че опитите на 9-ти септември да му се придава нюанс на спомени и носталгия не са оправдани. Още повече, че ние не гледаме на 9-септември като същностен елемент от предизборната ни подготовка. Твърдението, че по този начин мобилизираме твърдия си електорат, не е реално. За нас честването е въпрос на историческа памет, която трябва да търпи своята съвременна оценка. Най-важното е да уважим по подходящ начин хората, които активно са участвали в антифашистката съпротива. Не може да не си даваме сметка, че огромната част от тях живяха честно и достойно в целия период след 1944 г., а днес живеят доста мизерно. И един такъв знак към тях е необходим и от човешка, и от обществена, и от държавническа гледна точка.
- Тези хора са предимно ваши избиратели. Как ли гледат те на евентуалното ви намерение да се коалирате с царя след изборите?
- БСП е заявила волята си да спечели изборите. Смятам, че нашите членове и симпатизанти добре разбират и волята ни за спечелване на изборите, и готовността ни да дадем на България едно отговорно управление. А въпросът за коалиционния партньор не може да бъде решаван днес. Готовността за диалог на БСП със синдикатите, със структурите на гражданското общество, с политическите партии е добре известна в последните 6-7 години. И не е новост това, че сме заявили готовност за диалог и за формиране на едно солидно националноотговорно управление. Опитите да се преекспонира волята ни за диалог и достигане на управленска политика, която ще има по-широка политическа и обществена подкрепа, не могат с нещо да смутят нашите избиратели.
- Създава се впечатление обаче, че бягате от самостоятелно управление, търсейки панически партньори. От какво се страхувате?
- Паниката не е характерна за БСП. Страхът още по-малко. И тук трябва да бъде откроена сериозната разлика между БСП и десницата. За десните партии властта е желание да не бъде допусната БСП на власт. Защо? Защото за десните властта е приватизация и предприсъединителни инструменти, или по-грубо казано - кражбата. Десницата не е фиксирала през последните години нито един ясен управленски проблем. Десните говорят за това, че те трябва да управляват предприсъединителните инструменти, че те трябва да извършат приватизацията. Тоест, това е стремеж да бъде разграбвана България и средствата, които идват по линия на ЕС. Докато за нас властта е отговорност и затова заявяваме своята готовност да търсим широко парламентарно мнозинство и убедителна подкрепа за работата на бъдещия кабинет. Но на базата на ясни управленски, политически и обществени ангажименти, а не на договорки зад гърба на народа.
- И все пак, ако БСП има шанс да управлява сама, защо да не го направи?
- А кой е казал, че няма да го направи. Погрешно е впечатлението, че БСП бяга от такава отговорност. За нас е важно да постигнем солидна подкрепа за политиката, която ще води следващото правителство. И ако съумеем да постигнем едно широкопарламентарно мнозинство, което подкрепя тази политика и което може да излъчи един солиден кабинет, от това по-добро за България няма. Но никой не бива да има илюзии, че ако не постигнем съгласие по необходимата на България политика, и при наличие на абсолютно мнозинство, ще имаме колебания по формиране на самостоятелен кабинет.
- Само под знака на идващите парламентарни избори ли ще мине новия политически сезон?
- Не. България има много проблеми, които трябва да реши през следващата година. Те произтичат и от ангажиментите, които са поети в преговорния процес с ЕС, и от ежедневието на българина. Разбира се, че изборите ще са една от доминиращите теми, но не бива те да са единствената. Би било грешка ако стане така.
- Бюджетът ли ще е горещият картоф през новата парламентарна сесия?
- Всяка година бюджетът е горещ картоф. Нека видим какво ще предложат управляващите и тогава ще коментираме. Очаквам политическият сезон да е динамичен. За пръв път сме свидетели на едно правителство на малцинството. По тази причина и премиерът не отива на смени на отделни министри - защото може да ги смени, но не може да ги избере. А за да получи необходимата парламентарна подкрепа за някакви промени, той ще трябва да направи доста тежки и нехигиенични компромиси, които ще бъдат въпрос на задкулисна договорка. А това ще провали премиера окончателно в очите на гражданите. Проблемите, които се натрупват и в енергетиката, и в социалната сфера, скандалите в сферата на културата са достатъчно ясен показател за невъзможността на премиера да формира екип, който да води разумна политика. Свидетели сме на една несъстоятелна за страната политика.
- Смятате, че премиерът няма да прибегне до смяна на министри?
- Ако го направи, това ще е въпрос на задкулисни договорки, които ще го допровалят в очите на българските граждани.
- Добре, а как приемате идеята на правителствения говорител парламентарните избори да са в края на юни 2005 г.?
- БСП още преди повече от два месеца обяви, че изборите трябва да бъдат организирани най-късно през юли, тоест в никакъв случай не бива да са август. Целта е участие на максимален брой избиратели в изборния процес. Достигането до подходящата и възможна според закона дата на изборите е въпрос на техника и публичен политически разговор.
- Краят на юни подходящ ли е?
- Във всички случаи август е неподходящ и ако разсъждаваме логично и неемоционално дали изборите ще са третата десетдневка на юли или първата на август, разликата не е съществена. Въпрос на политическа воля и на разум, главно от страна на управляващото мнозинство, е да се избере необходимата техника, за да се направят изборите възможно най-рано. От тази гледна точка БСП няма да има нищо против изборите да са в края на юни. Това би било едно добро решение, ако се намери правилната законова техника.
А, бе господин Овчаров, докато не се разграничите поименно от "осралите" идеята, и ограбили държавата ваши лидери, докато не върнете откраднатото... докато не вкарате в сатвора поне десетина от бившето политбюро.... 9, 9, 1944 ще остане символ на ЧЕТВЪРТАТА НАЦИОНАЛНА КАТАСТРОФА!!!
Казвате..."Защото за десните властта е приватизация и предприсъединителни инструменти, или по-грубо казано - кражбата." ... АМИ "ЛЕВИТЕ" ОБИРДЖИИ???
Казвате...." Десницата не е фиксирала през последните години нито един ясен управленски проблем. Десните говорят за това, че те трябва да управляват предприсъединителните инструменти, че те трябва да извършат приватизацията. Тоест, това е стремеж да бъде разграбвана България и средствата, които идват по линия на ЕС." .... НАИСТИНА ЛИ СИ МИСЛИТЕ, ЧЕ НЯКОЙ ВСЕ ОЩЕ ДЕЛИ ПОЛИТИЧЕСКИТЕ ТИКВИ В БЪЛГАРИЯ НА... ЛЕВИ И ДЕСНИ???И... не ви ли е страх, че овчедушният български гражданин.... може да събуди задрямалия лъв в себе си??? И да се наложи да се изнасяте при съпартийците си, отнесли ограбеното вече в... Канада и Щатите???