Няма как Санчо Панса да не стане върл фен на главния секретар на МВР Бойко Борисов. "Крайно време е да престанем да се самобичуваме", бойко отсече генералът. Думите му са в отговор на забележките на европейски наблюдатели, че в страната ни борбата с организираната престъпност куца, престъпниците са на свобода, а в МВР цари "шуробаджанащина".
В историческо-литературен план Санчо Панса си е типичен европеец на магаре. Нещо като българин пред портите на ЕС. Когато неговият евронаблюдател Дон Кихот забелязва от висотата на коня си, че има да изкупва грехове, му възлага да се самобичува. Санчо възприема с неохота идеята и дълго отлага изпълнението й. Накрая под натиск отгоре се съгласява да започне, като за начало си удря два шамара. Докладва, че е пристъпил към самобичуване, и решава, че му стига толкова.
Здравата селска философия подсказва, че
самобичуването е излишно,
ако и без това си изложен на постоянен риск да бъдеш бичуван. Защо сам да се биеш, след като другите така или иначе те налагат? Точно към този извод ни водят нашите управляващи, които системно ни доказват, че в България нищо не помръдва към оправяне, ако няма външен натиск.
Публикуваният миналата седмица от в. "Труд" доклад на поканения от Еврокомисията независим британски наблюдател Байрън Дейвис казва неща, които са широко известни. В МВР има корупция. Не се бърза с мерките срещу организираната престъпност, поради което подземният свят дръзко е излязъл на светло. Изводът сам се налага - България е най-слабото звено в борбата с престъпността на Балканите.
"Констатациите, които бяха направени от независимия експерт Байрън Дейвис, не са нещо, което Министерство на вътрешните работи да не е установило", каза генерал Борисов. Същото може да каже и всеки мъченик на родната криминална действителност, защото го е изпитал на гърба си. Но какво от това? Властите сякаш приемат скандалните факти само за сведение, а народът - за сплашване. Така от години се
напластява мръсотия,
заради която няма как държавата да се покаже с чист образ пред света.
Доста преди Евросъюзът да се захване с нашите проблеми същите констатации правиха и наблюдателите от Съвета на Европа, където страната ни бе под мониторинг до 2000 г., а сега е в процедура на последващо наблюдение. Когато през 1999 г. Дейвид Аткинсън (британец) и Хенинг Гелерод (датчанин) сочеха корупцията и нарушенията на елементарни демократични принципи в България, тогавашният премиер Иван Костов високомерно твърдеше в Народното събрание, че техният доклад е "само информационен", т.е. за сведение. И си караше както знае. Проправителственият вестник "Демокрация" ги наричаше "евросламки", за да покаже колко са незначителни техните забележки.
Костов си отиде, но мафията остана, а с нея си остана и
костовизмът в поведението на властта.
С реакциите си срещу критиките от Европа сегашните управляващи следват много точно примера на своите предшественици. Дори ги надминават. Ръководството на МВР нарече британския докладчик Байрън Дейвис "квартален инспектор", "не особено високопоставен полицейски служител", "пенсионер, който никога не е заемал управленски длъжности". С което показа две неща: първо, че го е заболяло, защото чужденецът е назовал фактите, без да се влияе от услужливите рейтинг-класации, които тонизират нашите популярни полицейски фигури; второ, че народът има пряка полза от кандидатурата за ЕС дори още преди приемането на държавата.
България е на правилен път, защото контролът, който започват да упражняват над нея наднационалните европейски структури, удря право в сърцевината на злото. Стъписването на управляващите, опитите за прикриване и омаловажаване на европейските критики са доказателство, че те са ефективни. И може и да дадат резултат.
хахахахаха
боза