Някои текстове от закона за вероизповеданията ще се наложи да бъдат променени заради забележките на доклада на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа по него. Това се разбра от изказванията пред БНР на Юнал Лютфи и Лъчезар Тошев, които участват в делегацията ни в ПАСЕ. Става дума за текстове, които според докладчиците са в противоречие със стандартите на Съвета на Европа.
Според Лютфи е важно да се промени текстът от закона, който разрешава на Софийския градски съд по свое усмотрение да забави и да не регистрира определено вероизповедание. От Съвета на Европа съветвали депутатите да напишат така норматива, че да не се дава право на съда да тълкува закона, а само да го прилага.
Законът за вероизповеданията беше приет в навечерието на 2003 г. С него на практика се забранява т. нар. Алтернативен синод на Инокентий, като е записано, че Българската православна църква автоматично се вписва в регистрите на съда за разлика от всички останали църкви, които трябва да подадат заявления. Правната комисия на Съвета на Европа беше сезирана от хората на Инокентий и от неправителствени организации за дискриминация.
Тошев цитира препоръка на асамблеята, според която специалното признание за източното православие е възможно да остане в закона, но трябва допълнителна гаранция, че това няма да води до държавна и общинска подкрепа, реституция на имущество и специална данъчна политика.
След като миналия месец прокуратурата нареди на разколниците да освободят храмовете, те заплашиха с Европейския съд по правата на човека.
|
|