Представител на българския кабинет за първи път официално допусна изпращането на още български военни в Ирак освен батальона в Кербала. Според външния министър Соломон Паси те ще се включат в евентуалната мисия на НАТО за обучение на иракските сили за сигурност. В момента имаме 485 бойци в Ирак.
В близките седмици ще стане ясно какъв може да бъде българският принос в тренировъчната мисия на НАТО, заяви Паси, преди да отлети за Брюксел вчера. В централата на НАТО дипломат No.1 ще има среща на тази тема с генералния секретар на алианса Яп де Хоп Схефер.
През юли в Истанбул страните от Северноатлантическия съюз се съгласиха да помогнат на иракското правителство да възстанови армията и полицейските си сили преди изборите, предвидени за януари 2005 г.
На 7 август за Багдад заминаха първите офицери от НАТО за пробна тренировъчна мисия. Те вече са се завърнали и са подготвили предварителен доклад. В момента в алианса тече дискусия дали да увеличи броя на инструкторите си от няколко десетки до 350 или дори 3000, цитира АП дипломати.
Настояването на САЩ е пълната мисия да започне възможно най-скоро. Основната спънка пред консенсуса е спорът дали тази тренировъчна мисия да означава видимо присъствие на алианса в Ирак. Така настояват САЩ. Правителството на Буш желае да демонстрира растяща международна подкрепа за политиката си в Ирак.
"Западният свят преодоля кризата около Ирак, възстановено е политическото единство", заяви Паси оптимистично за завършека на дискусиите в НАТО. Външният министър отказа да конкретизира българските предложения за участие, преди да се запознае с доклада на инструкторите. Попитан дали ще има придвижване на нови войници от България, първият ни дипломат отвърна, че този вариант не е изключен. Решения в тази посока обаче още не са взети.
Очаква се на срещата на НАТО тази седмица да се вземе решение и за създаване на ръководени от алианса центрове за военно обучение. Сигурността им ще бъде гарантирана от многонационалните сили в Ирак. Паси дебело подчерта, че на този етап българските сили в Кербала са част от международната коалиция, която ще осигури сигурността на мисията на НАТО и бъдеща мисия на ООН в Ирак.
"На този фон всякакви случайни призиви с посочване на конкретни дати за изтегляне на контингента са необосновани", изтъкна Паси. Подобен срок най-скоро даде вицепрезидентът Ангел Марин. Преди дни той заяви, че завръщането на бойците може да се реализира след януари 2005 г., когато в Багдад ще се проведат демократични избори.
ОПИТ
България вече има едногодишен опит с обучението на 401-и батальон на иракската армия в Кербала. Началникът на Генщаба ген. Никола Колев пък декларира, че след съответните политическите решения вече има готовност за разширяване на това обучение. Двадесетина български инструктори обучават танкисти в Афганистан. Веднага след срещата в Истанбул българският посланик в НАТО Любомир Иванов заяви, че е убеден, че по подобен начин можем да помогнем и в Ирак, защото въоръжението и техниката там са все още руски. Кабинетът отпусна 185 600 лв. на МВР за обучение на 30 иракчани в Академията на МВР.
|
|