- Доц. Щерев, с какво концесиите, които предлагате за лечебните заведения, са по-добри от приватизацията?
- Със свои колеги съм автор на два закона за приватизация на лечебните заведения. Общо взето, нашата парламентарна група искаше приватизацията да бъде по общия ред. Направихме справка как е минала тя в други страни. В Чехия са направили приватизация по общия ред, лекарите са взели заеми, купили са болници и те до 12 месеца са фалирали. Значи не е това пътят. Това е специфичен пазар. На лекарите им липсва началният капитал, платежоспособно население. От друга страна, ОДС искаше приватизацията да става чрез РМД-та - с преференции за хората, които работят в лечебните заведения. Нашата група са възпротиви на този подход заради лошите примери за приватизация с РМД.
Аз непрекъснато се мъча да сложа този въпрос на дневен ред, а той непрекъснато се отлага. Заявявам, че нямам никакъв интерес от приватизацията. Нямам интерес да приватизирам която и да е болница или поликлиника. Но съм дълбоко убеден, че собствеността на поликлиниките и на болниците е тежест, специално за общините. Те трябва да имат възможност да приватизират, ако искат. Не съм казал, че трябва да продават на всяка цена. Там, където сметнат за необходимо, трябва да имат възможността.
- Защо да се приватизират поликлиниките? Те са печеливши.
- Печеливши за кого? Те не са печеливши за болните. Идете във Втора поликлиника на площад "Славейков" и я вижте на какво прилича.
- Повечето обаче не са на загуба.
- Може да не са на загуба, но парите влизат в общинския съвет. Това не е разрешаване на въпроса. Ако общината иска, може да си ги държи. След като не се приема приватизацията в продължение на 3 години, аз се мъча да намеря някакъв подход. В Румъния например са дали на дългосрочни наеми бившите поликлиники и част от болниците и това е първият етап на приватизацията.
- Защо 3 години чакахте, за да предложите концесиите?
- Защото сега дойдох до тази идея. Когато се прави нещо в политиката, трябва политическа подкрепа. Без нея може да имате блестящи идеи, но нищо не можете да направите. Мъча се да намеря приемлив за повече хора подход. Там, където на една болница или поликлиника трябва да се промени собствеността, обществото ще има интерес това да стане. Оставям открит въпроса дали ще се приеме закон за концесиониране на лечебните заведения, а също оставям открит и въпроса дали в преходните и заключителни разпоредби да се запише, че това ще стане в годината, която идва или в следващия мандат. Да няма обвинения.
- Логично е да има обвинения, че се бърза.
- Тогава ще запишем, че през следващия мандат ще се концесионират лечебните заведения.
- Има и подозрения, че вече има готови концесионери.
- Сигурно има.
- И от средите на депутатите.
- Нещо трябва да се направи. Държавата и общината са лоши стопани. Държавните болници и поликлиники се декапитализират непрекъснато. Ще дойде критична точка, когато те няма да могат да бъдат възстановени. Декапитализацията се изразява в рушене на покриви, основи, водопроводни и електрически инсталации, липса на ремонти, преустройства, апаратура. Тази сграда и апаратура се използват непрекъснато от лекари и сестри, като в държавната болница и с държавна апаратура се прави частна практика. Това е лош подход и ще доведе до катастрофа. Тя почти е дошла - онзи ден се е запалил покривът на една болница. Утре ще започнат масово да се палят.
- Каква е гаранцията, че концесиите ще оправят този проблем?
- Който концесионер вземе лечебното заведение, трябва да го развива. Концесиите ще се дават за определено време, концесионерите ще се задължават да запазят предмета на дейността, да обслужват населението на района по определени дейности. И оттам започват да работят. Вземат заем и започват да правят лечебното заведение по-приветливо.
- От какво ще печели концесионерът в болниците?
- От същата дейност, както и досега. Обиколил съм над 150 болници в над 30 държави по света. Никъде не съм видял губеща болница. Тук това е мит, защото се краде в болниците, затова са губещи. Например санаториума в Радунци, в Стара планина. Огромна сграда, която се руши. Има собствен ВЕЦ и електростанция, път има дотам, разкошна природа. Защо да не го вземе някой и да го развие? Защото ще забогатее ли? Аз няма да го взема.
- Вие не, но ваши колеги депутати може да го направят. Например един, който има медицински център. Защо да не вземе и общинската поликлиника.
- Не виждам нищо лошо в това. Да я вземе. Той ще поеме и задължение. Нали, като я вземе, трябва да я управлява и стопанисва. Това не е лесна работа.
- Хората се дразнят, че всичко отива в ръцете на шепа хора.
- На мен само ми пречи това депутатство на частния бизнес. Не мога да си гледам професията. Но от друга страна, влязох в парламента, за да правя определени закони, които са в интерес на всички лекари и граждани. Искам да има ред в здравеопазването.
- Няма ред.
- Какво да направя, като не зависи само от мен?
- Откажете се. Защо да си цапате името.
- Добре, да се откажа. Ще продължавам да работя като лекар. Но все пак приехме Закона за здравето, там има много добри неща, променихме Закона за здравното осигуряване, там също има добри неща. Опитах се да променя Закона за лечебните заведения с цел да се въведе пазарният принцип в приватизацията - не се получи. Опитах се да направя камара на лекари и стоматолози с цел по-добро качество - засега не се получава. Както виждате, полагам усилия, които са в обществена полза, а не в моя. Аз нямам лична полза от престоя си в парламента. Отделен е въпросът, че ефективността на този престой е може би една четвърт от това, което съм си въобразявал, че мога да направя.
- Има ли в други държави концесии на лечебни заведения?
- Тази справка беше правена преди 2 години. Може да я вземете от секретарката на здравната комисия.
- Концесиите имат лоша слава - водата в София, плажовете. А и обикновено на концесии се дават природни дадености, от чиято експлоатация се печели. При болниците не е ли малко по-различно?
- Печели се от болниците. Вие смесвате икономическите показатели на печалбата и това кой плаща. В цивилизования свят - Америка, Япония, никой, отивайки в болница, не е върнат. Няма такова понятие - който няма пари да не може да влезе в болница. А кой ще плаща за това? Първо, цените в болницата трябва да са такива, каквито може да плати българинът. Второ, има здравноосигурителна система, която плаща на лечебните заведения, без значение дали са държавни, общински или частни. Министерството на здравеопазването също плаща, концесионерите нямат пречка да сключват договори и с него.
- Ще има ли изрично указание, че на концесия могат да вземат само работещите в лечебното заведение?
- Не бих казал, че трябва да има такова ограничение. Трябва обаче да се запази предметът на дейност. Въпросът е и да могат да го стопанисват. Много хора казват - някоя болница ще фалира. И си представят, че един ден тя заключва вратите и престава да приема болни. Това не може да се случи, болниците не фалират по този начин. Болницата е търговско дружество, не може да затвори врати. Има ръководен състав, когато се обяви фалит, влиза синдик и започва да установява как се е допуснал този фалит. И когато има достатъчно документи, ръководителите отиват на съд. И понеже това сега не се прави, директорите на болниците само искат допълнително субсидии. Защо не ги обявят във фалит? Болницата ще продължи да работи, ще дойде ново ръководство, което ще трябва да се справи с проблема. Но не може да се плашат хората с несъществуващи неща.
- Официално се казва, че системата е недофинансирана.
- Ако един рейс трябва да отиде от София до Бургас и е недофинансиран, ще отиде ли? Няма. А болниците как работят?
- Трупат дългове.
- Държавата плаща ли ги? Плаща ги. Има една система на едни мушмуроци, които непрекъснато се мъчат да продължават по същия начин. Системата е финансирана съобразно възможностите. Но по такъв начин, че определени хора да се облагодетелстват. Тя се финансира чрез здравната каса. От министерството, което е неправомерно, защото щом ще се дават пари за дейност, да е за всички болници, включително и частните, а не само държавните и общинските. Дългове не трябва да се плащат, а кешовите плащания ще се регламентират. Който не може да си плати кешово, социалното министерство ще му доплати.
- Защо не е направено това?
- От 3 г. искам да го направя. Търсете кой пречи. Щом не се прави, значи на някого му е изгодна сегашната система.
- На кого?
- Помислете на кого е изгодно. Не може да се говори, че системата е недофинансирана, след като болниците продължават да работят. И само някой да се опита да спре болница - ще влезе в затвора. Не може болница да спре работа. Тя не е на загуба, освен по документи.
- Няма ли опасност никой да не пожелае да вземе на концесия болница?
- Големите болници няма кой да ги вземе - нито с приватизация, нито с концесия.
- Ще има ли защитен механизъм, за да не реши концесионерът да работи само с кешови плащания?
- Собственикът дава концесията под условие. Да се запази предметът на дейност и да обслужва населението в дадения район. Ако се наруши условието, договорът се прекратява.
|
|