:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,625
Активни 671
Страници 22,528
За един ден 1,302,066
Миналото днес

Тангото и катастрофите се правят от двама

Няма ден, особено ако на него отбелязваме историческа годишнина, в който да не упрекваме политиците. Ние ги сравняваме в крайно негативен план с техните предшественици. Те стоят в бездънните причини за днешните ни беди. Нима глупостта, че сме повярвали на съмнителни обещания, не е адекватна на техните хитрости и не заслужава същият укор. След всяка предизборна хипноза, всяко масово лудване по поредния пропаганден мираж, следва агресивната изповед, че сме жертва на черна измама. Ние забравяме, че състоянието на всяко общество не може да бъде заслуга или провал само на неговата политическа класа. Тангото на държавно-политическото съзидание навсякъде танцуват поне двама партньори! Катастрофите също се правят от двама. Нарушаването на това съотношение води към еднозначно и еднопосочно натоварване на вина, дори и ако не е основателно. С това откриваме извинителни грешници, върху които изсипваме целия ни гняв. Но така не винаги вникваме в смисъла на нашите поражения. Всички пишем за отговорностите на Фердинанд или на Т.Живков, без да анализираме онзи обществен климат, който им позволяваше да действат по определен начин. Ние приличаме на Великия Гетсби, който мечтае да повтори миналото, но само в хубавата му част.

Но има и нещо друго. Блез Паскал ни остави предположението, че ако носът на Клеопатра е имал друга форма, световната история би приела съвсем различен курс. Кокетната конфигурация на този нос е по-скоро естетическа метафора на ирационалните двигатели на човешката участ, където суетните тръпки на лични решения често са по-важни, отколкото ефектите на продължителни културно-исторически натрупвания. Идеята за едноличната причина за световни катаклизми предполага цяла гама от предположения за съотношението между Индивид и История, за непроменимата същност на Човека изобщо. Често пъти онова, което изглежда логичен резултат от неумолими и неотменими процеси, подлежи на ирационално обяснение. То ни изнервя със своята



разочароваща простота



Поради неспособност за други обяснения, ние неясно и набързо го наричаме човешки фактор. Като че ли би могло да бъде нещо друго. Идеите добри или лоши, обикновено живеят значително по-дълго от техните изобретатели или имитатори. Често пъти те "излизат" от рамките на първоначалните идейни предписания на определена програма и добавят нещо, което изцяло я променя. Степените на съмнения, в какво и колко точно тези хора са равни на времето си, често идва от неизвестността! Докъде се простира личната отговорност на Хитлер за Холокоста и на Сталин за ГУЛАГ? Тяхното обкръжение бе не по-малко отблъскващо, отколкото те самите! Защо У.Чърчил пожертва изпепеления Ковънтри, за да запази военните секрети на британското разузнаване? Може ли да бъде посмъртно компрометиран Ф.Д.Рузвелт, че не е предотвратил атаката над Хавай, за да развърже ръцете си срещу Япония? Тук всичките антиисторически "ако"-та носят знак на съмнение не само от политическа, но и от морална гледна точка. Мотивацията е едно, приложението друго, а реализацията съвсем друго. Просто защото тези идеи се осъществяват от хора от кръв и плът. Дори и велики, те далеч не са винаги съвършени.

В този смисъл



носът на Клеопатра не е орган за пренебрегване



Той присъства в обяснението на всичко - от звездите до блатото и от пирамидите до комерсиалния триумф. Той дискретно намигва, че човекът е мяра през всичките различни призми на историческото време. Органическата тъкан на това време е непрекъсната, защото запазва константните величини за добро и зло. Техните носители обаче са хора от плът и кръв, проявили се в различна среда. Точното възпроизвеждане на минали принципи и методи не носи непременно извор за конкретна мъдрост. Затова понякога е безсмислено, когато "извикваме" от миналото нашите национални великани, за да ни посъветват какво да правим. Често обръщането към миналото е най-тревожната индикация за безизходица и безпомощност. Ние вграждаме или възстановяваме неговите добродетели с приповдигнато преувеличение в търсене на упование. Това е благородно, но не винаги спасително изобретение. Инстинктивното преувеличение на стойностите от миналото може да ни донесе и разочарование.

Хората, които "прилагат" законите на историята, не идват от житейски епруветки. В повечето случаи те едновременно са благородници или негодници, мъдри и глупави, завистливи и великодушни, добри и лоши. Често пъти в тях откриваме едновременно рицари и злодеи, пороци и добродетели. Абсолютната ясност на поведението е присъща само на светците или дяволите. Всички останали, макар и в различни степени, са подвластни на човешките слабости и изкушения.



Метерних бил толкова подозрителен



към поведението на другите, вероятно защото е прожектирал собственото си коварство върху тях. Когато чул, че руският представител на някаква среща починал малко преди нея, той замислено промълвил: "Какво ли цели с това?". В претеглянето на исторически постижения виждаме много неволни пристрастия. А няма оценка без сравнение. Когато говорим за граф Ото фон Бисмарк и за "българския Бисмарк" - Ст.Стамболов, следва да съпоставим какво е стояло зад единия като подкрепа и какво е стояло пред втория като заплаха. Тогава ще излезе, че "малкият" е по-голям от "големия". Можем да открием много такива несправедливо пренебрегнати аналози. Защото Човекът продължава да бъде най-голямата загадка. В неговата природа остават вечните инстинкти не само на доброто, но и на злото, което невинаги разпознаваме. Предполагам поради тази неунищожима предопределеност Хана Аренд ни предупреждава за баналността на злото, а Цветан Тодоров за крехкостта на доброто. Те са еднакво вградени в нас и могат да се проявят навсякъде. Нашите разочарования от чужди несъвършенства са косвено недоволство от самите нас. Онзи личностен или национален манталитет, който намира винаги причините за своята съдба вън от себе си неволно се обрича на чужда воля.
53
643
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
13 Септември 2004 22:44
Така си, прав е Дайнов.
На вълка вратът му е дебел, защото си върши работата сам. И не се оплаква. А на кривия, все нещо му пречи..... айде да не казвам какво.
13 Септември 2004 22:45
Браво, г-н Пантев!
13 Септември 2004 22:47
Malkata razlika e v tova, che politicite sa zastrahovanite pri katastrofite, a balamite deto gi izbirat plashtat zastrahovkata.
13 Септември 2004 23:10
Пантев,

Вземи препрочети една доста известна книжка - "1984" (да не ти казвам кой е автора, нали?). Та, в тая книжка има обяснена една простичка теория за пирамидалната структура на управлението - принципът 20/80 е доразвит с това, че 20-те се делят на 2 и 18. 2% Inner Party, т.е. елит и 18% Outer Party, т.е. апаратчици на ниско ниво. Та, според Оруел, системата се гради именно на тези 18%, онези, които "имат какво да губят" и които наивно си въобразяват, че могат да преминат в 2-та %.

Всичките разсъждения за носа на Клеопатра (как му казвахте по времето на диалектическия материализъм - индивидуален фактор ли беше, забравил съм вече), са забавни, но ирелевантни. Доминиращ фактор за стабилността на една система е наличието на тези 18%, които имат какво да губят и затова са поддържници на системата. ЧИновници, полицаи и др.

Всичко останало е суета. Никакъв Метерних няма да ти помогне.

Редактирано от - Калки на 13/9/2004 г/ 23:17:01

13 Септември 2004 23:31
Потапянето на американския пътнически кораб "Луизиана" от немска подводница през I с.в. става повод за включването на САЩ във войната. Бомбардирането на Пърл Харбър от японската авиация - повод за влизането на САЩ във II с.в. Терористичният акт на 11.9 - повод за война срещу тероризма и съответно войните срещу Афганистан и Ирак.
13 Септември 2004 23:34
.. сега кой знае кого ша утепат, че да се нахвърлят и връз европата
14 Септември 2004 00:31
[имг]хттп://форум.скъцоде.цом/имг/тхдоwн. гиф[/имг]
Състоянието на обществото може да бъде функция на неговата политическа класа и на неговите ковкретни водачи. Особено, когато има синергичен натиск отвaн, а всички манипулации се усилват стократно от електронните медии.
14 Септември 2004 00:48
"Тангото и катастрофите се правят от двама"
1812 г.

Армията на Наполеон влиза в Москва без бой - градът е подпален от отстъпващите руснаци и гори цели 6 дни.

14 Септември 2004 00:54
А така Пантелешко, значи било грешка да се лае срещу международното положение, епохите, космоса и т.н. Поне този вторник. Та казваш, Андрешко, глупаво било да ни обвинявате нас, политиците, в парламента. Да се опитвате да ни вземете шубицата от гърба. След толкова десетилетия упорита работа. След толкова всеот... Момент, чакай малко. Не беше ли обратното, аз съвсем се обърках...Хитрец си ти, Андрешко, хитрец. Все за сиромаха Славков мислиш...
А танго с тебе, Андрешко, може да танцуваме ако си с гръб към мен, по възможност леко поприведен. За катастрофа аз не съм ти нужен, можеш да използваш някое по-дебело дърво, преди следващия вторник.
За кво ли му е на човек да си арчи париците за книги. Ей на тука, на интернето, в. Дума сичку казва.
14 Септември 2004 01:14
Прав е Пантев- не само "политиците стоят в бездънните причини за днешните ни беди". Прав е, че " катастрофите също се правят от двама".Вярно е, че вторият партньор, избирателите, по-късно разбират, че са " жертва на черна измама" и че са " повярвали на съмнителни обещания". Но от написаното не разбрах добре- вторият партньор, избиратерите, които също носят вина според Пантев, за какво точно са виновни. Че са гласували за онези, които са ги мамели преди и по време на изборите ? Или за това, че не осъществяват достатъчен контрол върху избранниците си след изборите? Първата им вина е много трудно предотвратима. Аз не познавам партия или политици, които да не мамят с предизборни обещания. Тук вината на избирателите е, че изобщо гласуват. А втората вина на избирателя е предотвратима. Избирателят , който е гласувал за депутата Пантев трябва сутрин и вечер да го пресреща пред Народното събрание и да го профилактира с шутаве в задника. За да не забравя обещанията си. Ще кажете- но защо с шутове? Ами защото българският политик е гьонсурат. Той от културни критики не разбира. Оставка при никакъв скандал не подава.Срама от хора и страх от Бога няма. При българския политик културната критика трябва да се съчетава методично със здрави шутове от улицата, за да може избирателят да снема от себе си вината, която му вменява Пантев.
За носа на Клеопатра си мисля- ако този депутат беше семеен, онзи не беше алкохолик, трети не беше педал и останалите стотина-двеста не бяха безскруполни, алчни и подкупни, наистина съдбата на България можеше да е по различна.
14 Септември 2004 01:27
Този път зад обичайно уплетения слог има нещо - отговорността на управляваните, която те яростно оспорват, импулсивните решения на лидерите, сетне грижливо засипани с правдоподобно звучащи обяснения, неразгаданата човешка същина, "Онзи личностен или национален манталитет, който намира винаги причините за своята съдба вън от себе си неволно се обрича на чужда воля".
Очаквам обаче да се изнерви от относителната простота и яснота и да се върне към нормалното си бръщолевене.
14 Септември 2004 01:28
Интересна статия на проф. Пантев.

Прочетох я с удоволствие.

14 Септември 2004 01:51
И никакви аналогии между българската действителност и политика , и световната история не мога да приема. Българската политика е една цигания и аналогии могат да се правят само със Столипиново. Не съм съгласен да си приписваме някаква значимост, като се съпоставяме с известните и великите. Нашето е чисто и просто цигания до шия.
14 Септември 2004 02:09
"Онзи личностен или национален манталитет, който намира винаги причините за своята съдба вън от себе си неволно се обрича на чужда воля."
Верно отсекаде!
Най-ного се отнася за почитателите на конспиративни теории за трби, афганистани и прочее.
Например:
Рузвелт оставил японците да му потрошат линейните кораби, ама се спазарил да не му палят мазута и бензина за да има с какво да ги млати после по жълтите кратуни...
***
Едно време Брежко обясни нахлуването в Афганистан с опастността САЩът да инсталира радар в Афганистан и да следи колко черен хайвер крадат тюркменбашиите от КПСС и колко доларки и алмази са надиплили под дюшеците.

Редактирано от - Hugin на 14/9/2004 г/ 02:11:47

14 Септември 2004 03:38
Дори и застанал мирно пред оригиналното перо на професора с лулата, простия ми, двугънков мозък, не може да се примири със сложния и многопластов философски извод, че катастрофите да се правели от двама! Ако аз го уцеля професора със сто и шейсе, както си пуши лулата на тротоара край жолтите павета и омайва сладкодумно некоя млада каспичанска газелка, с очи жадни за мъдрост и знанье, къдя ще да е неговото участие в направата на катастрофата? В консумацията - да; но в направата....
14 Септември 2004 05:00
Ние българите имаме една странна черта. Когато някои е измамен или окраден от някого, се надпреварваме да обвиняваме жертвата. Наивен бил, или пък вместо да си внесе парите в банката своевременно, ги оставил в къщи.....
Никои не се сеща, че главната вина си е на извършителя.
14 Септември 2004 08:28
Някои хора се раждат в щастливи страни, други заминават за там, трети просто не познават щастието...
14 Септември 2004 09:11
Белами, а кой е поводът за Хирошима и Нагазаки?
14 Септември 2004 09:38
Строго погледнато твърдението, че катастрофите се правят от двама не е вярно. Човек може и сам да катастрофира. - Шофираш с несъобразена скорост и падаш в пропастта. Както и да е. Не съм изключителен фен на професор Пантев, поради липсата на ясно изразена идея и защитавана позиция в писанията и политическите му изяви. По скоро оригиналничи и се прави на интересен с “лява” резба.! Освен това винаги изобилстват с прекалено голяма доза исторически данни, поднесени с почти отблъскваща показност (вижте ме колко съм интелигентен) и твърде малко актуалност.
Като го прочетох ми хрумна, че твърде много ми напомня колумниста в сряда ДИ, само че вместо англофренски цитати и данни от политически събития тук се натъкваме на прекалено много исторически такива. Изглежда т.н. българска интелигенция не е наясно с разликите между data в смисъл на данни и information в смисъл на полезност на данните, та писанията й са бъкани с ентропия.
От фройдистка гледна точка бих казал, че го прави поради фрустрираност и търсене на изява. Това, че както се твърди впечетлява и пошибва млади хубавелки направо си е похвално, защото води до намаляване на фрустрацията и подобряване качеството на еписторалното производство.
Присъединявам се към съвета на Калки, но го разпростирам и към по-широката аудитория. Там по-лесно може да намери отговор на терзаещите го въпроси вместо в историческите аналогии.
14 Септември 2004 10:13
Струва ми се, че Пантев иска да каже нещо по-дълбоко, което сякаш ви убягва. Най-вероятно всеки е открил това което е търсил в текста. Статията ми хареса, макар и наистина да е попресолена от към data.

Редактирано от - kj_fisher на 14/9/2004 г/ 10:21:59

14 Септември 2004 10:32
Г-н Пантев е казал "Прос народ - слаба държава" Добавил е и доста допълнителни изречения за да могат да трептят.
14 Септември 2004 10:33
Ало 1-вият къв Лайнов, каква миндя?!
Като изключа, че ми е трудно да следя мисълта на профецора, защото използва прекалено много прилагателни, статията е направо в десетката.

Калки ти Гор Видал ли понтираш или Оруел. Какво си ти ? Невключен герой от "Сътворението" ли?
14 Септември 2004 10:35
Политическата класа е или корумпирана или некомпетентна, а понякога и двете. Това, което си спомняме от историята са компетентните политици, а тяхната корумпираност вече не се коментира.
Бедата е, че в страна като България твърде много неща зависят от политиците. Причината е, че в живота на хората присъства твърде много държава. В САЩ например, ако на няколко президента един се окаже кадърен, пак добре. Ама там всеки е свикнал да разчита на себе си. И ние ще се научим така, ето младото поколение дава надежди - по-гъвкаво и по-инициативно от своите родители.
Та това е! Полека лека ще се научим да изискваме повече и не само от политиците, но и от себе си. За да станем като нация по-адекватни към реалностите, не да въздишаме по миналото и да гоним разни химери.
14 Септември 2004 10:36
Най-чистосърдечно си признавам: този път статията на АП ме забавлява. Направо се чудя как днес професорът не дава толкова отговори, колкото обикновено, а задава въпроси.
Но защо само носът на Клеопатра? Къде остана носът на Фердинанд, на Тато, че и на С2? Защо е това мълчание за бифуркационните зъби на Пешо Стоянов или за белега на Горбачов?
И защо ги няма ушетата на Н.с.?

Редактирано от - Инакомислещ на 14/9/2004 г/ 10:39:03

14 Септември 2004 10:41
Инако, ми според мен, щото нейният нос е "хванал " Цезар. Да речем какво би хванал носът на С2?
14 Септември 2004 10:42
Ето идва и отговора: СУПОЛИ
14 Септември 2004 11:01
Ако се прочисти от художествената пластика и историческата баластра - в днешната реалност по защитима е преобърнатата логика .

Основната теза: Онези земни и национални богове , който не сътворяват причините за своята съдба , вън от себе си , са обричени на разбожествяване , безвластие и безпаричие.

Доказване на тезата.

-често обръщането към миналото е най-продуктивната технология за създаване на безизходица и безпомощност сред раята.
-на онова, което трябва да произведе желания резултат за тях-трябва да се придаде внушението на неумолим и неотменим исторически процеси.
Задължително е да се рационализира ирационално обяснение.
Няма ден , в който да не упрекваме народа.
Той трябва да стои в дъното на бездънните причини за днешните му беди.
Пропагандата трябва да разобличава негова глупост и простотия , как е повярвал на съмнителното си качество, и как не е адекватен и не заслужава боговете които го ръководят.

Извода:

Народните раочарования трябва да се превърнат в косвено недоволство от самият него.
Онзи личностен или национален манталитет, който се опитва да търси винаги причините за своята съдба вън от себе си , да бъде мотивиран да служи и прислужва в чужбина - на чужда воля.

Причината е проста-няма скапана държава на която народът и да не е крив!?
14 Септември 2004 11:02
Тоя Пантев е глупак. Безразборно разхвърлени цитати , идеи и изводи. Безсмислена статия.
14 Септември 2004 11:04
Пантев днес не подплюва нито САЩ, нито родната буржоазия, което е необичайно.
Лансираната идея, че тираните са да, много лоши и много виновни, но не са ли виновни и онези, дето ги избират, щеше да е забавна, ако на моменти не звучи малко зловещо.
Добре, да приемем, че всеки народ си заслужава управниците и за всяка катастрофа са "нужни двама", тоест управляващи и управлявани.
Но Професорът, хич да не е, е представител на първата категория, и то не от вчера, а дълго преди десети ноември.
Ми що се прави на ударен?
Аман от дървени глави, дето все им е виновен българския народ.
***
Темерут_1, нерде Оруел, нерде Гор Видал, нерде сътворението?
14 Септември 2004 11:12
Пантев нещо започна да пише все по-слабо.
Не е достатъчно само да напълниш определен обем с красиви думи и фрази, трябва да има и някаква мисъл. Следвайки един много елементарен принцип, че всеки ще си го изтъкува, както му се харесва, Пантев пише с все по-неясно изразена позиция. Не търся Абсолютната ясност на поведението е присъща само на светците или дяволите, но все пак абсолютната неясност мна поведението май е присъща само на дяволите.

В тази статия Пантев какво пише, че трябва да се чувствам виновен ли, че сме избрали тези престъпници да ни управляват, вместо другите престъпници ли? Или че не съм вдигнал все още революция, за да ги изметем от властта ли? Много ми прилича, на едно нещо, което по-рано се наричаше критикарство - критикуваш нещо, но нищо смислено как да бъде по-друг начин не предлагаш.

Редактирано от - XYZxyz на 14/9/2004 г/ 11:13:46

14 Септември 2004 11:14
Покойния проф. д-р Милчо Лалков цитираше "Последно танго в Париж" и по точно как една дама от близкия изток вметнала по време на прожекция - "... ние пък използваме зехтин.."......................... ПЛЕБСА тъпееше....................
................. Та, проф. Пантев, аз предпочитах лекциите на д-р Лалков, не че и от вашите не съм научил нещо..... НО ПОЛИТИКАТА ВИ ИЗЯДЕ ГЛАВАТА.........
А от живите историци в момента предпочитам проф. д-р Георги Марков.....
14 Септември 2004 11:32
Слаб е не само Пантев, но и цялата ни интелигенция - беззъба, хаотична, повърхностна. Как не се намери някой, който да направи цялостен анализ на това, което ни се случи през последните 15 и преди това 45 години.

Истината е, че не могат, това са им възможностите. Пишат безинтересно, занимават се с дребнотемия. Дори стилът им е износен.

Съжаляват за сравнението, но има статии в европейски и американски вестници, които са като есета, задълбочени, емоционални и едновременно с това аналитични. Има ли смисъл да говоря за вечно ядосаната западна интелигенция /която трябва да бъде такава, за да държи будно обществото/.

Това, което ни се предлага е пълен боклук, не заслужава никакъв коментар.
14 Септември 2004 11:46
За професора явно писането във вестници е просто едно празнословие от типа споделено в магазина, на спирката, в кафето..., А би трябвало точно тук, защото аудиторията е много по-голяма от специализираните научни издания, да си дава труд да пише ясно, аргументирано и най-вече да казва нещо смислено. Такова изобилие на собствени имена е типично за писането на исторически съчинения от петокласници. Вече стана ясно. че и за катастрофа не са нужни двама! На мен и сравнението с тангото също не ми допадна, танцуваме с любмите си и за удоволствие. Не държа да имам подобни отношения с държавата, от нея очаквам повече сигурност и стабилност, а не залитания по дансинга. И последно, професоре, да гласуваме ли или не?!
14 Септември 2004 11:53
Не е вярно , че Пантев не казва нищо.Казва много.И с уважение към всички нас.Другото е грубост , да каже какви лапни шарани сме и как ни преметат.Деликатен е професора.Подбъзиква ни мислене?Той го има в излишък
Какво казва:
Теза:
Онзи личностен или национален манталитет, който намира винаги причините за своята съдба вън от себе си неволно се обрича на чужда воля.
Признаци.
Често обръщането към миналото е най-тревожната индикация за безизходица и безпомощност.
На онова, което изглежда логичен резултат от неумолими и неотменими процеси, се дават ирационално обяснение.
Няма ден , в който да не упрекваме политиците.
Те стоят в бездънните причини за днешните ни беди.
Нима глупостта, че сме повярвали на съмнителни обещания, не е адекватна на техните хитрости и не заслужава същият укор.

Обобщение:
Нашите разочарования от чужди несъвършенства са косвено недоволство от самите нас.
Онзи личностен или национален манталитет, който намира винаги причините за своята съдба вън от себе си неволно се обрича на чужда воля.

Вярно та дрънка.Но с една уговорка -медала има и обратна страна
14 Септември 2004 11:56
Moment, определено не-живия историк предпочитам. Всичките ни "величия" ги влече към политиката. И Драганов, и Баева, и Луджев, Б. Димитров...., в това отношение Пантев не е изключение. Хубаво е да има историци в политиката, но понякога техните знания ги правят и по-опасни, по-големи демагози и интриганти. А за проф. Марков - с уважение.
14 Септември 2004 12:01
Пантев е, може би, добър историк, но е скучен списвач. Опитва се да разчупи, правейки произволна амалагама от исторически събития, което е неубедително, тъй като противната на неговата теза лесно може да се докаже с цитиране на други, не толкова произволно подбрани, събития.

Схематичен е и това произтича от образованието му, което в България учи на страхливост.
14 Септември 2004 12:14
Е, щом си намерил за себе си нещо вярно и полезно, радвам се! Това, което определяш като деликатност и уважение за мен е арогатност и високомерие, но аз към Пантев имам лично отношение (не ми е преподавал, т. е. не ме е късал- да не ме заподозреш в злопаментност) и си признавам известна необективност.
14 Септември 2004 12:20
айде пак Метерних, пак Бисмарк. Аман бе Пантев, стига с тия простотии!. Ти в коя ера живееш?
Мога от сега да ти кажа, какво ще ми цитираш за Бисмарк пак другия вторник, само ми кажи на каква тема ще пишеш.
14 Септември 2004 12:42
Пантев,
като как се опитваш да баламосваш? Четеш ли си мислите а дали се връзват. За танго трябвало двама. И на края още малко и ще повярвам, че те, отсреща танцуващите тангото са толкова виновни колкото ние. Да ама има една народна приказка - Рибата се вмерисва от към главата. Тази приказка ти разбива концепцията на поръчковата статия. Та танцуващият опонент си е виновен сам за делата си (че ни настъпва по обувките по време на танца) а не ние.
14 Септември 2004 12:49
А за новата си партия няма ли да кажеш нещо? А за популизма който и ти сам изповядваш? А къде виждаш своята собствена вина за нещата, които стават в България, не може да се отрече, че си виден общественик, а сам говориш, че тези дето участват в играта поделят и вината. Аз обаче имам усещане, че ти винаги се извисяваш над другите, а не съм забелязал някаква самокритика да си правиш.
Имаш ли да добавиш нещо за себе си Пантев?
14 Септември 2004 13:22
КАЛКИ, ЗУЮ,

КРЮЕЛА, къде я видя тая много държава? Как да разчитам на себе си, за да имам ток и вода всеки ден? Как да разчитам на себе си да има добри пътища? Как да разчитам на себе си, за да ми решат делото в съда в рамките на оставащия ми живот? И ако за изброеното наистина бих могъл да разчитам на себе си, за чий ни е тогава тая държава? За к, во правим избори, за к, во ни е премиер и пр.?
14 Септември 2004 13:34
Ние - глупави и лековерни, агресивно подозрителни, агресивни и хлевоусти.

Ние - жертви на плиткоумие и ирационални подтици.

Те обаче: Мотивацията е едно, приложението друго, а реализацията съвсем друго. Просто защото тези идеи се осъществяват от хора от кръв и плът. Дори и велики, те далеч не са винаги съвършени.

Носът на Клеопатра дискретно намигва.
Човекът е мяра през всичките различни призми на историческото време.
Органическата тъкан на това време е непрекъсната, защото запазва константните величини за добро и зло.
Точното възпроизвеждане на минали принципи и методи не носи непременно извор за конкретна мъдрост.

Катастрофата настъпва, ако тук читателят като един Метерних замислено промълви: "Какво ли цели АП с това?"

Катастрофите се правят от двама - от автор и читател, от политик и избирател, от шофьор и возило. Е вече ще бегам надалеко щом го видя да се задава А.Пантев.
14 Септември 2004 13:35
Как за кво? - за легитимация и алиби. За нищо друго...
14 Септември 2004 14:42
На нас българите от 100 и кусур години все някой ни е виновен.

Най-напред - османските поробители.
Сетне - Коминтерна(23 година).
По-сетне - германците.
Още по-сетне - световния империализъм( 45 години).
Най-сетне (т.е. досега) - комунистите.

А защо ли в момента потомците на гореизброените( т.е и турците, и германците, и американците , и западноевропейците, че в някои отношения И РУСНАЦИТЕ) са по-добре от нас? Кой ли им е виновен?
14 Септември 2004 15:09
То с катастрофите, Пантев, е като с чикиите.
Ето, направил си сам една.
Обаче, както казваш ти, много по-приятно щеше да e, да ти я блъсне некой друг.
Чикия за Двама...
14 Септември 2004 15:14
Бай Марко, ам абсолютно никаква.
14 Септември 2004 15:47
Един от най-ефективните начини, използван от подлите политици, за да баламосват по-елементарните избиратели, е да им предстватя чрез листите си обществено популярни безпартийни, знакови фигури в някоя област, нашумели с медийните си изяви персони. Те са в ролята на стръвта, те са мюретата, на които избирателите "кълват" или прииждат за сеир. Пантев е точно в тази роля на "стръв", чрез която БСП измамиха част от избирателите. И не го е срам да пише за лъжи и измами на политиците. Той, който си е дал дъртия гъз под наем, срещу което е станал депутатин, тоест кярил е нещо, придобил е позиции, които използва. Ни срам, ни очи!
14 Септември 2004 16:39
Случайно гледах г-н "Панорама" в новото му амплоа на водещ в предаване за знаещи и можещи. Като гост му бе г-н "Да, ама Не". Боже какъв позор за публиката, а да не говорим за участниците. Та сега се питам, ПОЗОР ли е участието на г-н Пантев и ако е позор, за кого е?
14 Септември 2004 16:59
Аман от тия вехти тарикати. Колкото пъти по случайност съм се озовавала на т.н. "официални" събития - премиери, приеми, коктеили и т.н. все попадам на човека с лулата, мъдрия поглед и бавната приказка. Авантата е чиста печалба, Пантефф! Както казах в началото, аман от такива като тебе, дайте път на младите бе! То бива пазене на кокала, ама най-накрая може да ви го заврат знаеш къде! И това няма да се брои за катастрофа, да знаеш!
14 Септември 2004 17:19
Днес - слаба ракия! Нашенският тертип е да се блъскаме сами у диреците! За тангото - не знам
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД