Планираният пробен референдум за членството на България в ЕС, който трябваше да се проведе в Сливен, може и да бъде отложен. Това допусна вчера министърът по европейските въпроси Меглена Кунева пред "Сега". С нейно участие вчера на практика стартира разяснителната едномесечна кампания за пробния референдум. Идеята за него е на кмета Йордан Лечков. Целта е чрез проиграване на схемата на местно ниво да се прецени има ли ресурс за национален референдум за ЕС. От Брюксел настояват българите да бъдат попитани преди политиците да подпишат договора ни за членството.
Планира се евентуалният пробен референдум да бъде проведен около 25 октомври. Три дни по-късно в Рим правителствените ръководители на страните-членки на ЕС ще подпишат договора за Евроконституцията. Подписа си ще сложи и премиерът Сакскобургготски. Един евентуален неуспех на референдума в Сливен ще бъде лош знак преди срещата в Рим. Още повече, че вече имаме печален опит с два други референдуми, макар и локални - в Севлиево и в Елена. Референдумът в Севлиево не може да вземе решение по въпроса "Да се оформи ли като пешеходна зона централната градска улица "Христо Спиридонов", защото в допитването се включиха едва 6.81% от имащите право на глас. В Елена пък само 7.09% подкрепиха идеята общинска сграда да бъде преустроена в детски отдел на градската библиотека.
"Не мисля, че в Сливен ще стане с гласуване. Може допитването да бъде направено и със социологическо проучване", каза вчера Кунева. Тя обаче е оптимист, че ще успее да повиши активността на хората в Сливен в резултат на разяснителната кампания, с която пряко се ангажира нейният екип.
Над 300 писмени въпроси за членството на България в ЕС и догорените условия получи Кунева в Сливен. Екипът й обеща да отговори на всички писмено. След Сливен започвам подобни кампании в Русе и в Казанлък, а след това и в други градове, каза Кунева.
|
|