Вашингтон се притече на помощ на протестантите в България, като им обърна специално внимание в тазгодишния доклад на Държавния департамент за религиозните свободи по света. Протестантството е доминиращата религия в САЩ. Българското население и някои местни власти се отнасят враждебно към протестантите и към чуждите мисионери, се твърди в огласения вчера обемист документ. Подобна нетърпимост била забелязана в Бургас, Вакарел, Горна Оряховица, Ловеч, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Троян.
Евангелистките секти са единствените изповедания, за които в доклада изрично се посочва, че са обект на дискриминация. Според него тя се дължи на "силната мнителност на населението..., прикривана често като "патриотизъм". През последните 5 г. обаче дискриминацията отслабнала.
Като цяло докладът признава, че България проявява търпимост към различните религии. Той подчертава, че конституцията гарантира свободата на вероизповедание, "но на практика правителството ограничава това право за някои нетрадиционни религиозни групи, предимно в процеса на регистрация, който е селективен, бавен и непрозрачен." Абсолютно същата констатация присъства и в миналогодишния доклад.
За чуждите мисионери се казва, че имат достъп до страната. Прави се обаче забележка, че те получават 30-дневни визи като туристи и не могат да кандидатстват за по-дългосрочни визи като бизнесмените. Според авторите безпокойството на българското население от ислямския фундаментализъм намира широк отзвук в медиите.
ОТГОВОР
Твърдението за бавния и селективен процес на регистрация е пълна лъжа, защото правителството не участва в регистрацията, заяви за "Сега" шефът на дирекция "Вероизповедания" в МС доц. Иван Желев. От 2003 г. съдът записва вероизповеданията у нас. В дирекцията нямало нито едно оплакване от религия, която не е получила регистрация. Желев добави, че няма сериозни сигнали за ислямски фундаментализъм у нас, макар понякога да се повдигат подобни обвинения от едни мюсюлмански лидери към други.
|
|