:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,095
Активни 690
Страници 24,025
За един ден 1,302,066

Властта призна: Брюксел е искал да закрием следствието

Костов обвини МВР и прокуратурата, че са среда за корупция
Зам.-министър официално призна, че от Брюксел са ни поставяли условие да закрием следствието. Това стана вчера на конференция, организирана от костовата фондация "Демокрация" и фондация "Конрад Аденауер".

Признанието направи вътрешният зам.-министър Бойко Коцев. Седмица по-рано шефът му Георги Петканов увери правната комисия на НС, че никой не ни е поставял условие да закрием следствието, поискано е само разследването да стане ефективно. Същото отдавна уверяват и министрите Меглена Кунева и Антон Станков.

Вчера Бойко Коцев, който участваше в преговорите в Брюксел, обяви, че по глава "Правосъдие и вътрешен ред" навремето ни е поставяно условие за закриване на следствието. Но българският екип не се съгласил и защитил позицията, че проблемът с мудното разследване трябва да се реши вътре в страната. Затова България не е поела подобен ангажимент пред ЕС. "Не мога да слушам това", възропта Румен Киров от националното следствие.

В отговор на еврозабележките кабинетът предложи промени в НПК, които оставят следователите почти без дела за сметка на дознателите от МВР. В четвъртък парламентът прие тези идеи на първо четене. Едновременно с това бе одобрен и алтернативен проект на "Новото време", който възлага на следователите съдебни функции и контрол върху дознанието.

Не знам защо минаха и двата проекта, очевидно ще правят следователите съдии по разследванията, обяви Георги Петканов. И напомни, че в Германия тези съдии не разследват престъпления, а само разрешават огледи, обиски и др. Срещу проектите се обяви и шефът на Асоциацията на прокурорите Росен Димов. Според него това е прибързано решение, в разрез с обещаната нова наказателна концепция на държавата.

Овации в залата пожъна бившият премиер Иван Костов. В българското досъдебно производство няма ясна отговорност и вътрешен контрол, обвини Костов. И обясни - МВР продължава да е държава в държавата, както и по време на тоталитаризма, което прави ведомството естествена среда на корупция. Същото важи и за прокуратурата - Главна прокуратура не се отчита пред никого, което също я прави добра среда за корупция. Главна прокуратура обаче бе премахната по време на управлението на СДС. Според наблюдатели Костов вероятно е имал предвид главния прокурор - той е шеф на всички обвинители в държавата, но ако прегреши, трябва сам да обвини себе си.

Костов разви и друга теза - реформата трябва да започва от анализ на състоянието на сигурността, след това да се приеме ясна концепция и стратегия за противодействие на престъпността и накрая да се формулират задачи към НС и органите, чиято задача е битката с бандитите.



ИДЕИ

За да се ускори правосъдието, не всички дела трябва да се решават в съда, обяви проф. Екатерина Трендафилова, специалист по наказателен процес. Според нея част от случаите могат да се решат алтернативно - чрез споразумения, глоби и др. А прокурорът трябва да има право да избира дали по конкретното дело да се проведе разследване или директно да се ходи на съд, ако престъплението е очевидно.

Проф.Трендафилова се обяви също за твърди срокове за приключване на разследването.



ОТГОВОР

На полицията постоянно й пречи законът, много й пречи съдът, напоследък й пречат и адвокатите, обяви адвокат Даниела Доковска в отговор на последните обвинения на ген.Борисов, че защитниците станали милионери.

Постоянните законови промени и вдигането на санкциите създават само хаос, но не намаляват престъпленията. Те няма срещу кого да се приложат, защото извършителят на престъплението не е заловен, обяви Доковска. Държавата трябва да предпази обществото както от престъпниците, така и от произвола на властта, заключи адвокатката.
464
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД