Правителството прави крачка назад от социалните си обещания, стана ясно от изявление на социалния министър Христина Христова в парламента вчера. Тя обяви, че детските надбавки догодина остават 18 лв., а гарантираният минимален доход (ГМД) ще нарасне от 40 на 55 лв.
В интервю пред в. "Сега" в края на май Христова заяви, че още от 2003 г. се знае, че догодина детските добавки ще се увеличат на 20 лв., като се запази критерият за достъп до тях - 200 лв. на член от семейство. В същото интервю, както и в много други случаи, тя обещаваше гарантираният минимален доход, от който зависят социалните помощи, да стане 60 лв.
Според Христова от догодина ще се разшири кръгът на децата с право на детски добавки, тъй като ще ги получават и младежите над 18 г., докато учат за средно образование. Тази промяна в закона за семейните помощи за деца обаче влезе в сила от август тази година.
Възможно е тези отстъпки да се правят, за да се съгласи МВФ за по-голямото увеличение на минималната заплата, коментира председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов. Според него правителството по-скоро се чуди в момента как да компенсира онези 40 млн. лв., които ще трябва да се отпуснат допълнително от бюджета заради новия Закон за хората с увреждания, който влиза в сила от януари 2005 г. В последния момент при гласуването му на второ четене управляващите решиха, че родителите на деца инвалиди ще получават месечна добавка равна на 70% от минималната работна заплата, което за догодина прави 105 лв. Досега те взимаха 70% от ГМД - 28 лв.
От 2-та лв., с които няма да се увеличат детските добавки, кабинетът ще спести най-много 1,5 млн. лв. От 5-те лв. по-малко увеличение на ГМД не се знае колко ще бъдат спестени, защото все още не е ясно дали ще останат сегашните коефициенти за достъп до социални помощи, по които се умножава гарантираният доход.
И според зам.-председателя на КНСБ Пламен Димитров става въпрос за пазарлък с МВФ заради увеличението на МРЗ. Това обаче е скандално, досега непрекъснато се говореше за 20 лв. детски и 60 лв. ГМД догодина, възмущава се Димитров.
Христова се похвали вчера в парламента, че всички социални параметри, които е предложило министерството са приети от МВФ.
Със 7% ще се увеличат пенсиите от догодина, съобщи още социалният министър. Социалната пенсия ще скочи от 53 лв. на 60 лв. Христова уточни, че този ръст е част от параметрите, постигнати в преговорите с МВФ. Тя смята още, че МВФ е склонен да отстъпи за позицията си минималната заплата да не се увеличава до 150 лв., както настоява правителството.
"Не сме предвидили компромисен вариант, дали сме много аргументи. Мисля, че накрая Ханс Фликеншийлд каза, че те ще преразгледат своите аргументи", каза Христова, която разказа част от срещата между работната мисия на фонда и социалното министерство. Тя добави, че през декември, когато е следващата мисия на МВФ, въпросът ще бъде разгледан отново.
Социалното министерство и МВФ били на едно мнение, че класовете за стаж са анахронизъм. Христова обаче смята, че те не бива да се премахват изведнъж, тъй като това ще доведе до автоматично намаляване на доходите на много хора.
ПОМОЩИ
Програмата "От социални помощи към осигуряване на заетост" ще продължи и догодина, обяви в отговор на депутатски въпроси социалният министър Христова. Програмата ще бъде обезпечена със 127 млн. лв. от бюджета. С парите ще бъде осигурена работа за 65 000 безработни средномесечно през 2005 г, а други 6 000 ще преминат през курсове за обучение. Парите, както и заетите по тази програма, са по-малко, отколкото миналата година, когато за програмата бяха осигурени 141 млн. лв за около 70 000 заети.
Аааа, Хрисито не е балама. Отдавна си е направила финансови пътечки - първо като шеф на "националния" център /сметната палата цасече 70 000 лева неотчетени пари, после чрез дъщеря си в друго НПО...
Жалко, дето вика Хегел, празните бъчви винаги изплуват най-отгоре.