:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,845
Активни 693
Страници 23,775
За един ден 1,302,066

Кабинетът отстъпва от социалните си обещания

Детските добавки и социалните помощи ще са по-малки от вече обявените
Снимка: Александър Михайлов
Правителството прави крачка назад от социалните си обещания, стана ясно от изявление на социалния министър Христина Христова в парламента вчера. Тя обяви, че детските надбавки догодина остават 18 лв., а гарантираният минимален доход (ГМД) ще нарасне от 40 на 55 лв.

В интервю пред в. "Сега" в края на май Христова заяви, че още от 2003 г. се знае, че догодина детските добавки ще се увеличат на 20 лв., като се запази критерият за достъп до тях - 200 лв. на член от семейство. В същото интервю, както и в много други случаи, тя обещаваше гарантираният минимален доход, от който зависят социалните помощи, да стане 60 лв.

Според Христова от догодина ще се разшири кръгът на децата с право на детски добавки, тъй като ще ги получават и младежите над 18 г., докато учат за средно образование. Тази промяна в закона за семейните помощи за деца обаче влезе в сила от август тази година.

Възможно е тези отстъпки да се правят, за да се съгласи МВФ за по-голямото увеличение на минималната заплата, коментира председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов. Според него правителството по-скоро се чуди в момента как да компенсира онези 40 млн. лв., които ще трябва да се отпуснат допълнително от бюджета заради новия Закон за хората с увреждания, който влиза в сила от януари 2005 г. В последния момент при гласуването му на второ четене управляващите решиха, че родителите на деца инвалиди ще получават месечна добавка равна на 70% от минималната работна заплата, което за догодина прави 105 лв. Досега те взимаха 70% от ГМД - 28 лв.

От 2-та лв., с които няма да се увеличат детските добавки, кабинетът ще спести най-много 1,5 млн. лв. От 5-те лв. по-малко увеличение на ГМД не се знае колко ще бъдат спестени, защото все още не е ясно дали ще останат сегашните коефициенти за достъп до социални помощи, по които се умножава гарантираният доход.

И според зам.-председателя на КНСБ Пламен Димитров става въпрос за пазарлък с МВФ заради увеличението на МРЗ. Това обаче е скандално, досега непрекъснато се говореше за 20 лв. детски и 60 лв. ГМД догодина, възмущава се Димитров.

Христова се похвали вчера в парламента, че всички социални параметри, които е предложило министерството са приети от МВФ.

Със 7% ще се увеличат пенсиите от догодина, съобщи още социалният министър. Социалната пенсия ще скочи от 53 лв. на 60 лв. Христова уточни, че този ръст е част от параметрите, постигнати в преговорите с МВФ. Тя смята още, че МВФ е склонен да отстъпи за позицията си минималната заплата да не се увеличава до 150 лв., както настоява правителството.

"Не сме предвидили компромисен вариант, дали сме много аргументи. Мисля, че накрая Ханс Фликеншийлд каза, че те ще преразгледат своите аргументи", каза Христова, която разказа част от срещата между работната мисия на фонда и социалното министерство. Тя добави, че през декември, когато е следващата мисия на МВФ, въпросът ще бъде разгледан отново.

Социалното министерство и МВФ били на едно мнение, че класовете за стаж са анахронизъм. Христова обаче смята, че те не бива да се премахват изведнъж, тъй като това ще доведе до автоматично намаляване на доходите на много хора.



ПОМОЩИ

Програмата "От социални помощи към осигуряване на заетост" ще продължи и догодина, обяви в отговор на депутатски въпроси социалният министър Христова. Програмата ще бъде обезпечена със 127 млн. лв. от бюджета. С парите ще бъде осигурена работа за 65 000 безработни средномесечно през 2005 г, а други 6 000 ще преминат през курсове за обучение. Парите, както и заетите по тази програма, са по-малко, отколкото миналата година, когато за програмата бяха осигурени 141 млн. лв за около 70 000 заети.
7
636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
18 Септември 2004 12:12
Аааа, Хрисито не е балама. Отдавна си е направила финансови пътечки - първо като шеф на "националния" център /сметната палата цасече 70 000 лева неотчетени пари, после чрез дъщеря си в друго НПО...
Жалко, дето вика Хегел, празните бъчви винаги изплуват най-отгоре.
18 Септември 2004 12:45
Верно?
Е откога така отстъпва бе?
18 Септември 2004 13:14
Да се прави на бъчва ли?
18 Септември 2004 13:52
Отдавна твърдя, че това е тенденцията и за в бъдеще - свиване на социалните ангажименти на властта и усилване на санкциониращите.
18 Септември 2004 15:30
Г-жа Христова счита, че добавките за клас са анахронизъм. Това нейно мнение
има известна предистория и се базира на нейния предишен опит като работодател в НЦСР. На практика в периода преди м.юли 2001 г. г-жа Христова прилагаше принципа да не се дава добавка за клас при сключване на трудов договор. Дали ще си социален работник или консултант по социално осигуряване въобще нямаше значение. 130 лева и толкова. Хем работната сила с по-ниска цена, хем по-малко осигуровки, за които може на по-късен етап и да отсъстват данни, че са внасяни в НОИ. На практика и персоналния регистър за здравни осигуровки работи в пълна сила по този въпрос. Въобще не се взема под внимание, че преди промените в КТ/с които се изисква в трудовата книжка да се вписва, че трудовия стаж е равен на осигурителния/може работодателя да не е внасял осигуровки. Примерно, ако в регистъра на НОИ е посочено, че отсъстват данни за здравно осигуряване на определено лице. Конкретно за м.септември 2001 г. Отиваш в НОИ. И представяш трудова книжка за нанесен трудов стаж за този месец. Примерно в НЦСР. О, кей! Нямаш никакви проблеми след представяне на ксерокс-копие от трудовата книжка на съответната страница това да бъде коригирано. Ама дали наистина са внесени за този месец здравни осигуровки от работодателя, при изплащане на заплатата. Това за НОИ няма никакво значение. Работи се не с финансови документи, а с "виртуални пари" по данни от трудовата книжка. Куриозното в случая е, че имам официално писмо, в което НОИ твърди, че за този месец работодателя не ми е внасял осигуровки. Ако се направи сметка ще се види, че този механизъм на НОИ може да служи по перфектен начин за безболезнено "опрощаване" на невнесени здравноосигурителни вноски от работодатели за определен период от време. Ето защо поддържам становището на Президента на Р.България г-н Г.Първанов, че българските граждани трябва да бъдат освободени от необходимостта да доказват дали са били здравно осигурявани или не. С изключение на самоосигуряващите се лица. С отиването си в НОИ по сега действащия механизъм спомогнах да бъдат "опростени" макар и съвсем малка сума за здравни осигуровки, за които няма данни дали са били внесени, а има данни, че са били невнесени от работодателя. Питам се, ако се направи тотална ревизия на тази практика в НОИ на каква сума ще възлязат "виртуалните здравни осигуровки", за които няма данни, че са внесени, но са един вид "опростени" в полза на работодателите, които претендират или непретендират за премахване на добавката за клас. И още нещо. Самоосигуряващите се лица си внасят осигуровките за здравно осигуряване по банков път. За това банката взема определена сума. А в същото време самоосигуряващо се лице отново трябва да подава декларация, че е внесло необходимота сума. Това според мен трябва да бъде задължение на банката, а не на самоосигуряващото се лице. Банката е тази, която трябва да кореспондира с НОИ. Пиша всичко това, защото няма никакви изгледи и тази есен да се решат някои от най-наболелите проблеми в здравното осигуряване. А МВФ и работодателите са
готови да "спретнат" нов проблем на българските граждани и българското общество.
18 Септември 2004 15:54
"а гарантираният минимален доход (ГМД) ще нарасне от 40 на 55 лв" - не стигат и за една глоба по КАТ, маамустара! Не е зле на тия хора да им припомним приказката за Настрадин Ходжа, който тъкмо научил магарето да не яде и то взело, че умрело. А може би това е и целта...
18 Септември 2004 23:55
Че аз детски надбавки и без това не мога да вземам, щото ми е голям дохода.
Защо ли да ги дават на мангалите?И без това само те се плодят напоследък?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД