:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,081
Активни 603
Страници 23,011
За един ден 1,302,066

Ректорите искат нови такси от студентите

Младежите трябва да си плащат за европейско приложение към дипломите, което по закон е без пари
Съветът на ректорите, в който членуват всички висши училища у нас, прие решение в разрез с интересите на студентите. Органът, който ежегодно настоява за увеличаване на студентските такси, вчера предложи от младежите да се събират пари за нов вид услуга - издаване на европейско приложение към дипломите.

Според ректорите е редно студентите да си плащат за него, защото държавата не осигурява целево финансиране за това. Вузовските бюджети били достатъчно малки, за да се режат от тях нови средства. Според източници на "Сега" в ректорските среди вече се обсъждала сумата от 50 лв. на документ.

За пръв път европейското дипломно приложение ще започне да се издава у нас от юли следващата година. Документът ще е на някои от европейските езици и цели да направи дипломите прозрачни. Идеята е институциите да могат да правят по-справедлива оценка за полученото от студентите образование.

При последните поправки в закона за висшето образование депутатите решиха, че приложението трябва да е безплатно. То ще се издава само по желание на студентите, завършили по новите степени на образование "бакалавър" и "магистър".

"Защо да не си плащат, така желаещите ще станат по-малко", коментира ректорът на Пловдивския университет проф. Иван Куцаров. "Трябва в закона да се промени само една дума - безплатни", изтъкна и ректорът на Великотърновския университет проф. Иван Харалампиев. Както "Сега" писа, този ВУЗ се разследва от прокуратурата за множество нелегитимни звена.

Няма практика приложенията да се заплащат в Европа, коментира пред "Сега" зам.-министърът на образованието проф. Камен Велев. Според него тази услуга в чужбина се покрива от семестриалните такси на студентите. Велев изтъкна още, че има препоръка европриложенията да се издават задължително към всяка диплома и издаването им по желание е компромис.



ПРОГРАМА

От тази есен учебните програми на всички първокурсници вече ще се съставят на базата на образователни кредити. В рамките на един семестър студентът трябва да натрупа 30 кредита, които се равняват на общо 900 часа. Максимум 450 часа от тях могат да бъдат аудиторна заетост, останалите се трупат от извънаудиторни задачи като курсови работи и т.н. Целта е да се въведат общи измерители на натовареността на студентите и да се улесни признаването на обучение, получено в друг университет или специалност. Натоварването в аудиториите и в момента е сходно - до 25 часа седмично.
1
655
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
19 Септември 2004 09:32
abe dajte da vdignem i taksite taka jelae6tite da u4at v universitet 6te stanat po-malko
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД