:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,712,268
Активни 667
Страници 23,198
За един ден 1,302,066

Село Радуил: Бобът не е от Америка, а си е наш

От Щатите бил дошъл само колорадският бръмбар, казват бабите на първия международен бобфест
Снимки: Велислав Николов
"Това изобщо не е вярно, че бобът бил донесен от Америка. Откакто се помним, а и нашите деди и прапрадеди са ни казвали, че са яли боб. От Америка е дошъл само колорадският бръмбар, дето ни съсипва реколтата". До това историческо заключение са стигнали жителите на балканското село Радуил, което се намира на 10-ина км от Самоков.

Именно там са решили да издигнат в култ този вид селскостопанска култура и организират Първия международен бобфест. Радуиловци твърдо отричат качествата на другия известен боб "смилянския" - затова го наричат и презрително "биволяра". "Тоя сме го пробвали, ама изобщо не става за нищо. Обелката му е много твърда и трудно увира, а и повече газове май се образуват от него. То не, че това е лошо. Нашият боб е 80% само масло", анализират местните производители.

Хранителното им ежедневие дотолкова е свикнало с този тип вариво, че дори младите майки казват, че след шестия месец започват да пасират и да дават бобец на децата си. На бебенцето като му дадеш едно увряло зрънце и то си го смуче и много се радва - значи е хубаво, казват бабите. Качествата на фасула те определят, че идват от почвата, тъй като от същите семена на друго място не ставал.

Задължително е пък бобът да е вдигнат на фасулевица или притки (дълги тънки пръчки, по които растението се вие). С не толкова голямо уважение се говори за типа "пешак", който расте по земята. Той имал по-малко масленост и по-малки размери.

50-годишният Георги пък споделя, че и до ден днешен в селото върви приказката "1 килограм боб, 1 килограм пъстърва и един заден бут от сърна свалят човек от бесилото". Може би затова и досега килограм от тази култура се продава на другоселци по 8 лв. Много рядко някоя самотна баба може да се навие да ти го продаде за 6 лв.

Освен бобената традиция, немалкото село е запазило и други символи. На дувара на къщите на една от централните улици е записано с блажни букви: "Под ръководството на БКП родината ни върви към неспиращ възход". Съседната улица носи все още името на "вожда и учителя на българския народ" Георги Димитров. На селския мегдан пък гордо са издигнати експонати от танк Т-34 и на МиГ-21 (спарки).

Организационният комитет има идеята второто издание на празника да се превърне в първи международен фестивал и по този начин да се търсят възможности за увеличаване на производствените площи и добива от декар, по-голяма заетост и осигуряване поминъка на населението.

В програмата на фестивала, който ще продължи до неделя, са предвидени поредица любопитни конкурси - за най-добър текст на песен за фасула, която да стане марш на бобфеста, за обстойна научна разработка за растението, за най-добър производител, за живопис сатира - например карикатура или скеч, както и за надсвирване, надиграване и надпяване.

Голямата награда е статуетката "Златен боб", дело на скулптора Димитър Рашков от Карлово. Ще има и награди за жива карикатура и тематична композиция, блиц конкурс и оригинално хрумване.

От вчера сутринта всяка жена от селото носеше от вкъщи по няколко шепи от скъпоценните зърна. Днес в няколко казана ще къкри бобът. Жените пък ще пазят мъжете да не се напият, докато той уври.
 
Скулпторът Димитър Рашков показва голямата награда - пластика на бобено зърно, което надува тръба.
8
5649
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
18 Септември 2004 11:59
добро нещо си е бобеца, благинка
18 Септември 2004 13:14
Дрън, дрън ярини - бабини деветини.
18 Септември 2004 14:10
То Радуилово трябва да е пренесено от Америка барабар с дедите на днешни радуиловци.

А в Европа още португалците имат претенциите фасулът да е тяхно национално ястие.
Дрън-дрън-Бобени деветини.
18 Септември 2004 19:49
"..балканското село Радуил, което се намира на 10-ина км от Самоков".
Умопомрачителна статия - не само бобът е от Радуил, но и Самоков вече е в Балкана (Стара планина).!!
19 Септември 2004 06:37
Malee kolko ni e prost naroda. Hich ne se uchudvam che chervenata mafia pak shte vzeme vlasta na sledvashtite izbori.
19 Септември 2004 09:38
qjte bob, glasuvajte vednuj na 4 godini i si mul4ete ama i ne pruckajte mnogo 4e zamursqvate okolnata sreda
19 Септември 2004 10:14
Левичар Чарли,
прав си, че има много вкусни ястия с и от боб.
asticou,
зависи как ще се приготвя фасулът. В Латинска Америка го използват на всяко ядене (на зърна или на каша), като го "намазват" в единия край на тортията и я "навиват", както ние намазваме сладкото на палачинката. Отделно с това върви месо, салата, и задължително някакъв вид салса (не е танцът ) с или без чиле.
Но явно или сортовете, или начинът на приготвяне, не позволяват след нахранване да ти се раздува коремът, а и други последствия.
19 Септември 2004 21:02
"Това изобщо не е вярно, че бобът бил донесен от Америка. Откакто се помним, а и нашите деди и прапрадеди са ни казвали, че са яли боб. От Америка е дошъл само колорадският бръмбар, дето ни съсипва реколтата".


Типичен БСП(к) манталитет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД