"Имиджът е отчайващ. Бездомни кучета, скапана АЕЦ, пустеещи села, западащи градове - България не успява да извади дори един солиден футболен отбор, както навремето". Тази мрачна картина за страната ни представи вчера германският вестник "Франкфуртер рундшау".
"Онова, което беше преди промяната, отдавна е минало в историята. После - безнадеждност. Светът ни забрави," оплакват се българите зад граница. А онези, които още не са напуснали, говорят с не по-малък песимизъм за реалността в страната и за нейните перспективи," пише изданието, цитирано от електронната агенция БГнес.
Демографската тенденция на пръв поглед потвърждава този песимизъм, твърди "Франкфуртер рундшау". Между 1975 и 2015 година страната ще изгуби около една пета от населението си, изчислява Програмата на ООН за развитие. В началото на този период в България живеят 8,7 милиона души, в края му броят им ще бъде 7,2 милиона. А според най-новите прогнози на ООН, през 2050 година той ще спадне до пет милиона. До 2015 година процентът на младите хора до 15-годишна възраст ще се стопи до 12 на сто, което навярно е най-ниският показател в световен мащаб.
За окаяното положение е виновна не само политическата класа, напомня вестникът. Когато Югославия се разпадна, България изгуби значението си като транзитен коридор за хора и стоки между Средна Европа и Турция, Близкия изток и Гърция. Багдадският режим беше най-важен купувач на български промишлени продукти, но след свалянето на Саддам Хюсеин България не си получи дадените кредити. Окончателно беше загубен и съветският пазар, където се пласираха българска електроника и селскостопански продукти. А шансовете на България да излезе на западните пазари са минимални, обобщава публикацията.
ОЦЕНКА
Сакскобургготски изгуби симпатиите на хората толкова бързо, колкото ги беше и спечелил, пише "Франкфуртер рундшау". От промяната насам всички избори в България са белязани от радикални преобръщания, посочва изданието. Най-напред реформаторската коалиция спечели срещу полуобновената бивша комунистическа партия, после социалистите си върнаха мнозинството, след това обаче те пък изгубиха властта в полза на поредната антикоалиция, пишат германските журналисти. Популисткият изход, към който сочеше Симеон фон Сакс Кобург Гота, бившият цар с гражданско име Симеон Сакскобургготски, не измъкна хората от икономическата, социалната и политическа стагнация. В крайна сметка отново се наложи обезсърчаването, се казва още в публикацията.
|
|