Главният прокурор Никола Филчев заклейми вчера като противоконституционни всички промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които се обсъждат от парламента в момента. Ако проектът на МС предвижда закриване на следствието, вторият, на Новото време, предвижда закриване на прокуратурата. Абсолютно противоконституционно е и даже е толкова несериозно, че не бих го коментирал с вас, възмути се Филчев. Той обясни, че участва в законодателния процес от 1979 г. и опитът го е научил, че много често идеите за промени и съобразяване на нормативната уредба с европейските стандарти крият "нашенски си групови интереси". Филчев многократно повтори, че трябват разум и балансиран подход, а не драстична промяна. С никакви европейски стандарти не може да се аргументира промяна, с която от следствените служби се изземат всички дела и се възлагат на "едни дознатели, чиято квалификация е под въпрос", разгорещи се обвинител N1.
Главният прокурор възрази и срещу проектопромените, предвиждащи по думите му "фактическо закриване на прокуратурата", защото следователите ще упражняват контрол и ръководство над дознателите. Европейските стандарти предвиждат прокурорът в по-голяма степен да е ангажиран с доказателствата, посочи той. Така Филчев даде заявка, че каквото и да приеме парламентът като изменения в НПК, той е готов да ги оспори пред Конституционния съд (КС).
Главният прокурор атакува в момента пред КС и сега действащи текстове от кодекса, при това именно с искане за отнемане на правомощия на следователите в наказателния процес.
Междувременно вчера след бурни спорове парламентарната правна комисия пусна към пленарна зала за второ четене само леко променен правителствения проект за изменения в НПК.
По време на извънредното заседание най-големи скандали предизвика предложението престъпленията по служба да се разследват от полицейски дознатели. Тезата на опозицията беше, че в случаите, в които се разследват висши служители, включително и министри и кметове, съществуват условия за натиск върху наказателния процес. В зала обаче проектът ще влезе с правителственото предложение в тази му част. От проекта на МС обаче отпадна вариантът, с който се предвиждаше уреждането на статута на "агентите под прикритие" като един от възможните способи за събиране на доказателства. Отхвърлено бе предложението на Новото време следователите да се наричат "разследващи магистрати". В същото време обаче депутати от тази парламентарна група обявиха, че са доволни от проекта, който ще бъде вкаран в зала, защото в него били възприети техни идеи и защото правителството се отказало от фактическото закриване на следствието. Очаква се одобреният вариант на промени в НПК да бъде гледан в пленарна зала още днес.
каре
ВЛИЯНИЕ ОТ ЗАПАД
"Убеден съм, че в България е необходима операция като сръбската "Сабя", при която бе елиминирана организираната престъпност", обяви главният прокурор Никола Филчев след среща със сръбския си колега Слободан Янкович вчера.
"Сабя" последва убийството на премиера Зоран Джинджич на 12 март м. г. След нея властите в Сърбия разбиха недосегаемия в сръбския подземен свят Земунски клан и отчетоха, че престъпността е сведена до минимум.
"Има ли ръст на престъпността, трябва да има и твърда и категорична реакция на държавата", обясни гледната си точка Филчев. Янкович пък поясни, че от 2002 г., откогато в Сърбия действа закон за борба с организираната престъпност, са четени 20 много тежки присъди. Срещу повече от 200 души пък има наказателно преследване.
Филчев похвали сръбските постижения и отново изрази надежди и тук да бъде приет подобен закон, който да предвижда и специализирани отдели в съда и прокуратурата. Нашият проект е полуготов и ако политиците имат волята и времето, ще го приемат, заключи той.
Главният прокурор даде делото "Индиго" като пример за подводни камъни в законите, които позволяват забавянето и връщането на процесите. "Ако се допуска едно дело да се разглежда 3 г. в първа инстанция и още да не е приключило, какво е правосъдието", възмути се Филчев. "Ако някой смята, че обвиняемите са невинни, досега трябваше да ги е оправдал", категоричен бе той.
Во. Самый главный и самый независимый. Дето гони журналята, дето му гърмят подчинените и дето нито един не е вкарал у панделата.
Същата мутра, като клиентите му. Всички сме му клиенти. И мутрите, и ние. Сите му плащаме.