Има опасност болниците да попаднат в изключително тежка финансова ситуация. Здравната каса с официално писмо ни предлага да се намалят от 1 октомври с 30% парите, които се плащат по клинични пътеки, твърдят от лекарския съюз. От касата така и не успяха да отговорят пращали ли са такова предложение.
Корекцията се налага заради дефицита в бюджета на НЗОК за болнична помощ. Оттам прогнозираха наскоро, че ако лечебниците харчат със същия темп, касата ще надхвърли първоначалния си бюджет от 305 млн. лв. с около 40 млн. лв. Шефът на управителния съвет Кирил Ананиев посочи две решения - актуализация на бюджета или намаление на цените на клиничните пътеки. Първото е възможно, тъй като касата очаква тази година 43 млн. лв. повече приходи от здравни вноски от заложеното в бюджета си.
Според рамковия договор директорът на НЗОК може да коригира цените на пътеките след съгласуване със съсловните организации на лекари и стоматолози. До последно от НЗОК обаче не искаха да се стига до този вариант.
През миналата година касата отново намали цените на пътеките с 12%., което предизвика острата реакция на директорите на болниците и на здравния министър Славчо Богоев.
От лекарския съюз припомниха, че и в момента касата не плаща напълно стойността на лечението по клинични пътеки. В общия случай НЗОК покрива около 60%-70% от цената. Ако тези пари намалеят с още 30 на сто, болниците съвсем ще издъхнат.
ДРУГАТА СТРАНА НА МЕДАЛА
Здравната каса е в преразход и защото болниците често отчитат и получават пари за неизвършена дейност - масово болни се отчитат като лекувани от пневмония, например, а са влезли в болница само за едно изследване. Освен това здравно министерство дава по-малко пари от касата и затова лечебниците предпочитат да отчитат пациентите си като лекувани по пътеки, поети от касата.
Анализ по темата - в "Наблюдател"
|
|