По-голямата част от автопарка у нас е от коли на възраст над 10-15 години и подготовката им за есенно-зимния сезон е изключително важна. Условно тази подготовка може да се раздели на три части - двигател, ходова част и видимост. Естествено, преди да се пристъпи към нея, трябва да се довършат всички малки и големи ремонти по колата, защото зимата не е сезон за тези дейности.
Двигателят пръв усеща капризите на времето
Ако сутрин колата пали по-трудно, ако след изминаването на 1-2 километра двигателят загрява, значи е време капакът да се отвори. Доливането на вода в охладителната система лятно време е разрешено, но още преди първите студове тази течност трябва да се замени с антифриз. Охладителната система на кола със средно голям обем на двигателя изисква 3,5-4 литра течност. Около 60-70% от нея трябва са чист антифриз, който струва между 3 и 4 лв. литъра. Той се разрежда с вода. Продава се и течност, готова за наливане, на горе-долу същата цена. Обикновено компенсаторното казанче на охладителната система има в долната си част пробка, която се отвинтва, течността изтича и след завиването й се долива нова. Но ако човек не е сигурен, най-добре е да остави тази манипулация на сервизен работник, а и е хубаво това да става над канал.
Наложителна е смяната на лятното масло със зимно. Зимните масла са с по-нисък вискозитет, за да не създават съпротивление при паленето на двигателя. Цените им са между 3 и 5 лв. за литър, ако са български. Вносните - на Shell, BP, DKW, Agip или Aral, са между 4 и 7 лева, а някои от тях са и малко по-скъпи. Има и всесезонно масло. То се сменя при определен пробег на колата, определен от производителя й.
На пазара се предлагат различни видове добавки към горивото. Обикновено цената им не е много висока - 10-12 лв. за 250 грама, които стигат за цял резервоар. Действието им предпазва буталата, сегментите и ризите на двигателя от износване. Добре е добавката да се избере след консултация със специалист.
През есенно-зимния сезон са чести
заледяванията на пътя, които правят автомобила нестабилен
Затова трябва да се обърне внимание на две неща - спирачната система и гумите.
Частта на спирачките, която се изхабява най-много, са накладките. Въпреки че производителите им изписват на тях за какъв пробег са предназначени и колко време биха издържали, това зависи и от стила на шофиране. Замяната им трябва да бъде направена в сервиз. Обикновено най-удобно е това да стане едновременно със смяната на летните гуми със зимни. При тази манипулация веднага се вижда дали дискът с накладките е за смяна, или могат да изкарат още. Комплект нови накладки са към 35-40 лева.
"Обувките" на колата не са за подценяване. Всесезонни гуми няма, въпреки че на пазара често се срещат реклами и за такива. Те просто трябва да се сменят всяка пролет и есен, защото пътната настилка при сухо и при мокро време съществено се различава. Зимните гуми са с по-висок протектор и с по-сложна шарка. И в това отношение не бива да се правят никакви компромиси, защото поднасянето на колата върху заледения път, особено при висока скорост, невинаги остава само в сферата на силните емоции.
Препоръчително е да не се купуват гуми от непознати марки само заради това, че са с няколко лева по-евтини. Гуми, особено зимни, се купуват само ако са Michelin, Good Year, Bridgestone, Debica, Pirelli, Fulda и още няколко други. 13-цолова гума от тези марки, ако няма нещо специално по нея, струва между 70 и 150 лв. Ако автомобилът е с 14-цолови джанти, същите гуми струват от 80 до 200 лв.
Разбира се, цената зависи и от това откъде се купуват, но обикалянето едва ли си струва, ако човек си цени времето.
Мъглите, дъждовете, ранното падане на мрак изтласкват на преден план и другия
голям проблем - видимостта
В това отношение трябва да се извършат десетки наглед дребни неща, но без тях няма да има комфортно и безопасно шофиране през есента и зимата.
На първо място - светлините. Неизправностите по тях са първото нещо, което забелязва катаджията, и то доста отдалеч. Да не говорим, че през зимата се използват и по-често и затова е хубаво още през есента фаровете да се регулират така, че да светят в пътя, а не над него. Това става само в сервиз, разполагащ със стенд. Стоповете и мигачите също трябва да са изправни.
Покрай това не е зле да се провери състоянието и на акумулатора. Нивото на електролитната течност, напрежението и всички останали признаци за добро здраве на уреда могат да се проверят в специализирана работилница.
За да има видимост за водача обаче, най-важно е предното стъкло. В тази връзка е хубаво да се провери дали чистачките ще издържат до края на зимата суровите условия, или трябва да се сменят. Комплект средно добри чистачки струват от порядъка на 15-25 лв.
Ако колата стои на открито през зимата, само това няма да помогне. Защото рано сутрин човек трябва да отдели поне 10 минути, за да почисти стъклото от скреж. На пазара се продават спрейове, най-често от германската марка SONAX, които струват по 2-3 лв. Етикетите им гласят, че са в състояние да размразят стъклото за броени секунди и да предпазват от заскрежаване, но второто е трудно доказуемо. Обикновено на другата сутрин на същото място има още по-дебел пласт.
Затова по-добре е да се снабдите с добавка към течността за измиване на предното стъкло. Тя е от рода на сапуните и понижава температурата на замръзване на водата. Тези препарати правят почистването на леда възможно дори само с чистачките. Приспособленията за ръчно почистване на леда от стъклата - като шпатули, трябва завинаги да се забравят - опасността от надраскване на стъклата е по-голяма от ползата, която допринасят. Виж, обикновената метличка в багажника върши работа за сваляне на натрупания сняг.
Покрай водата за предното стъкло не е зле да се провери дали казанчето за водата и моторчето към нея са изправни. Ако такава неизправност се установи на пътя или течността свърши, а пътят е мокър, нищо не помага. Шофьорът трябва непрекъснато да слиза и сам да мие на ръка предното стъкло.
Есента е времето да се провери
дали нагревателят на задното стъкло е изправен
и дали чистачката от външната страна работи добре. Без това понякога е невъзможно да се потегли на път, защото страничните огледала не обхващат пътната обстановка от всички страни - такава видимост се осигурява само от предното огледало през задното стъкло. Ако реотаните не работят и стъклото стои запотено, няма никаква видимост. Обикновено причина за неработещите реотани е, че или те самите са прекъснати, или клемите за свързването им са се счупили. В такъв случай има само един изход - да се смени цялото задно стъкло с ново. Така е по-добре, отколкото да се правят опити реотаните да се запоят, защото стъклото невинаги издържа подобна манипулация.
Ако колата стои на открито, в най-студените зимни дни водачът й не бива да се разделя с размразителя за ключалките. Това е течност, която струва стотинки, но спестява досадна загуба на време и нерви.
Преди началото на зимата не е зле да се направи необходимото и за каросерията. Гумите на вратите могат да бъдат уплътнени
със специален гел, който струва 3-4 лв. Така те няма да залепват и да духа от луфтовете. Ако няма гел или ви се струва скъп, същата работа върши обикновеният вазелин. Изправността на ключалките трябва да се провери, преди да са дошли големите студове.
Всички тези необходими за зимата процедури се вместват в рамките на 500 лева. В зависимост от това дали колата е нова или стара и какви проблеми по нея имат да се решават преди началото на зимата, сумата може да е и по-малка или по-голяма. Но във всеки случай е добре да се отдели, ако човек иска колата му да е предсказуема на пътя.
|
|