:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,794,846
Активни 208
Страници 21,720
За един ден 1,302,066

Станишев иронизира идеята за 100 депутати

Соцлидерът предлага един да гласува с "акциите" на цялата партия
Снимка: Борислав Николов
Лидерът на БСП Сергей Станишев иронизира вчера в Русе идеята на едри бизнесмени за редуциране от 240 на 100 депутатите в парламента. Той я доразви до абсурдност, за да покажел несъстоятелността й: "Може би е по-добре всяка партия, която надскочи 4-те процента, да има по един народен представител, който обаче ще има съответния брой "акции". Например ако аз спечеля 121 места, ще бъда със 121 "акции". И направо ще съобщавам в парламента: нашите 121 предлагат този законопроект и той е приет."

Соцлидерът е против силното редуциране на депутатите, защото Народното събрание има и много важна представителна роля на общественото мнение и интереси, както и на интересите на съответния регион. Освен това той е скептичен дали намаляването на броя ще доведе до рязко повишаване на качеството. Ефективността на НС се определя не толкова от броя депутати, колкото от начина на функционирането му.

В идеята на бизнесмените "100 депутати стигат" Станишев заподозря мераци за прокарване на корпоративни интереси. Той се обяви категорично против корпоративните партии, защото обикновено те отразявали интересите само на тесен бизнескръг, а не реални обществени интереси.

"Ако БСП има мнозинство и правителство в следващия парламент, нито един ключов закон, който засяга развитието на икономиката, няма да бъде вкарван без реално документирано и прозрачно обсъждане със социалните партньори - работодатели и синдикати", обеща лидерът на БСП. Според него бизнесът у нас се нуждае от държавна политика, за да бъде конкурентен в ЕС и да издържи на натиска на чуждите големи компании. "Сегашното правителство в много случаи обслужва интересите на външни финансови корпорации на българска територия. Българският бизнес се нуждае не от привилегированост, а от равнопоставеност", заключи Станишев.



СЕКС И ПОЛИТИКА

"Връзката на БСП напоследък с така наречените гей-теми са само една медийна спекулация", каза още в Русе Сергей Станишев. В последните дни в печата излязоха публикации за млад соцактивист, който признава, че е хомосексуалист и иска да развие политическа кариера. "Хората членуват при нас не в зависимост от тяхната сексуална ориентация, етнос или религия, а защото приемат програмата и политиката на БСП. Самата идея и коментари, че някой ще има бонуси в рамките на БСП за това, че е гей, или пък по-бърза кариера, е също форма на дискриминация", смята Станишев.
31
675
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
07 Ноември 2004 23:57
Прав е човеко.
Депутатите требе се увеличат до 2 400, че да са нормално представени всички слоеве и партии.
Сега некои си немат представители. Приверно прослойката народ.
08 Ноември 2004 00:16
АМИ, те и сега почти ВИНАГИ и почти ВСИЧКИ депутати от коя да е партия в Парламента ГЛАСУВАТ КАТО ЕДИН !!!
Иронията на Сергей е НЕСКОПОСАНА и контрапродуктивна!
А може да се помисли и за друг вариант: 120 "постоянни депутати" и 120 "сесийни депутати" - като Парламентът ще гласува закони само на сесии /няколко пъти в годината, както и извънредно/ !!! "Постоянни депутати" да са тези, които са от първата половина от листата на избраните депутати от дадена партия-като при нечетен брой депутати да се намаля с един депутат бройката на "постоянните", като той отива към "сесийните" !!!
08 Ноември 2004 02:07
По малко депутати, повечко работа. Това е положението. Те и без туй не седят впарламента а си гонят частното. Това означава, че няма работа за всички. 100 са достатъчно. Даже тези 100, да работят на сесии.........
08 Ноември 2004 05:04
Едрите и добре облечени бизнесмени са си прави.
Кое е по евтино - да си напазаруваш 240 джипа или само 100, още повече ако стоте пак са равни на 100% от дружеството НС.
Тъй че хората са си прави да се стремят да си минимизират разходите за пазаруване.
А иначе при 240 шансът да попадне и някой честен, свестен и ненапазаруван е 2.4 пъти по-голам, отколкото при 100.
Пазаруването на цялото съдържание е също е 2, 4 пъти по скъпо.
Ефективност на инвестицията, господа, ефективност...
Само че, НС не е АД или поне не трябва да бъде...
08 Ноември 2004 05:18
Абе до кога шепа ЕДРИ "бизнесмени", ще пасат Овчия ни народ???Ште ви отговория: Някои да е виждал хапещо шиле? .
08 Ноември 2004 06:46
абе този сергеи станишев на какъв ми се прави сега?
08 Ноември 2004 08:25
Станишев иронизира идеята за 100 депутати - пише ГЪЗЕТАТА. А защо само депутатите? Ами същия вятър, какъвто вее в Парламента, трябва да вее и в Министрерския съвет. И там двама, най-много трима министри са предостатъчни.
08 Ноември 2004 08:32
Значи ако някой каже, че в БСП или другаде педерасти и юдеи имат привилегии, значи ги дискриминира. Вярно ли е, отговаря ли на фактите или не, няма значение според сер гей. Това е позицията на юдеи, педерасти и ционисти навсякъде.
08 Ноември 2004 08:37
Параграфе- чудесна идея !
Важното е да се върши работа и да намалеят разходите за народните избраници, които в повечето случаи се оказват най-обикновени търтеи.
08 Ноември 2004 08:37
“Той я доразви до абсурдност, за да покажел несъстоятелността й: "Може би е по-добре всяка партия, която надскочи 4-те процента, да има по един народен представител, който обаче ще има съответния брой "акции". Например ако аз спечеля 121 места, ще бъда със 121 "акции"."
Тоя приятел май чете Форума. Защото тази така наречена “абсурдна идея” съм поставял тук не веднъж още преди месеци... Но много езуитски я използва. Да видим дали е толкова абсурдна и какво в нея не му харесва.
Преди всичко ще стане ясно за партиите кой кой е. Сега всички гласуват за партии, но някой може ли да ми каже дори неговата партия за кой закон как е гласувала? Избираме партии – отговорност носи арменския поп! А при “акциите” всяка събота напр.големите всекидневници ще могат да публикуват едно каре със свършеното през седмицата – закони и т.н.и коя партия какво е предложила и как е гласувала. (BTW, явно този приятел не се вижда другояче освен депутат! В тази система не трябва и един депутат – партията ща праща пълномощник)
В парламента ще работят специалисти на щат и ще си гледат работата, а няма да се занимават с “легни – стани”...
Та например ако на тези избори “аз спечеля 121 места, ще бъда със 121 "акции” и не се съобразявам защо са ме избрали, на следващите избори няма да има и 1 място...
Горното се отнася за всички партии от парламента, на които винаги са им виновни “мравки, люспи, кинжали, отцепници и т.н.
Та идеята хич не е абсурдна, ама близките 50-100 години няма да има кой да я осъществи – по понятни причини. Вие ако сте “щатни” депутати ще гласувате ли такова нещо?

Редактирано от - Графът на 08/11/2004 г/ 08:40:56

08 Ноември 2004 08:38
Защо трябва да иронизира сергейчо? Че то в НС никога няма повече от 20-30 депутата наведнъж. Следователно и 100 депутата са много, според мен, щом като работата върви и с 3 дузини балъци.
08 Ноември 2004 09:01
Що за глупости? Като, че ли и сега депутатите по партии не гласуват като пакет акции, нищо ново не предлага. Ако наистина иска Народното събрание да има и много важна представителна роля на общественото мнение и интереси, както и на интересите на съответния регион по-добре всеки, който е гласувал за дадена партия влязла в НС да става автоматично и депутат. То скоро гласуващите ще станат съизмерими с броя на депутатите ни.

По-добрият вариант за намаляване на броя на депутатите е друг: колкото процента гласуват за някоя партия от общия брой на избирателите, толкова процента депутати да имат, от някакъв общ брой, може и 240. Примерно за влезлите в НС партии са гласували 50% от избирателите, значи и 50% от 240 - 120 депутати.
08 Ноември 2004 09:08
Писна ми, идеята ми харесва!!! Хем няма да има и “откраднати” гласове с преразпределение по всевъзможните системи!
08 Ноември 2004 09:31
Графе , Писна ми , Параграфе Идеите са добри , ма знаете че добрите идеи не пробиват лесно ! Там е проблема на НС защото ТЕ няма да искат нещо да се промени . А и виждате как отказват референдума , защото знаят че ако се направи референдум за 120 депутата ще изгърмят и са длъжни да го изпълнят ! И те сега си правят каквото си искат !
08 Ноември 2004 10:08
Параграфе и аз съм за Сесийно народно събрание с постояннно действащи комисии...Така хем ще е по евтино "народното представителство", хем София и властта няма да набъбват на всеки четири години с един влак номеклатурни роднини и пак да търсим в провинцията знатни манекенки и журналисти, които народната любов да изстреля по върховете на държавата!!!!
08 Ноември 2004 10:47
ole - le,
шансът да попадне и някой честен, свестен и ненапазаруван e равен на 0.
а както ни е известно от часовете по математика - 0 х 24 = 0... но поне наистина ще намалим разходите. и нашите, че и на добре облечените бизнесмени...
08 Ноември 2004 11:42
Говорете си!
На депутатите не им пречи!
Сега ще си гласуват закон за партиите, закон за изборите, ако им е изгодно ще променят и Конституцията.
Трябват действия. Демикрацията не ще Екзарх, а иска Караджата.
Нека някой да потърси сметка на безочливите политици, които казват, че народа не разбира какво е добро за него. Каракачанов по комунистическо време разлепяше позиви, а сега си мълчи. Подтикнете към действия и Зелената партия и :
http://www.bghelsinki.org
http://www.bgvelikden.info
08 Ноември 2004 12:55

"240 депутати струват скъпо" Законната заплата на депутат е 3х средната заплата в страната. ако средната заплата е 300лв, депутатската е около 1000 заедно с добавките - участие в комисии и пр. Скъпа е издръжката на апарата на НС - от чистачките, през подържането на огромен автомобилен парк до разните секретари плюс безмислените командировки. Следователно трябва не да се намили броя на депутатите, а да се намали бюджета на НС.
"240 депутати са некачествени" Ами за това ние сме виновни! Да мислим повече в тъмната стая!
"Защо 240, а не 100?". Основната работа на депутатите е в комисиите. В пленарната зала само се узаконяват решенията на комисиите. Смисълът на прага от 4% е всяка парламентарна група да има достатъчно хора за участие в комисиите. Намаляване броя на депутатите до 100 автоматически трябва да доведе до вдигане прага от 4% примерно на 10%. При сегашното положение това значи в НС да влезнат само БСП и може би НДСВ. Това харесва ли ви?
Разбира се остава икономическия интерес на едрия капитал - по лесно се купуват 50, от колкото 120 депутата.
08 Ноември 2004 12:59
Какво ти мислене в "тъмната стаичка"?
Нали ония там си решават кого да сложат в листите?
Избора е твой - чии хора да оторизираш за следващите 4 години да смучат народната кръв.
Ако някой вижда разлика между нововремци, старовремци, СДС, БСП, ДПС и др. - моля да се обади. "Всички са мекерета" - беше казал поета!
08 Ноември 2004 13:19
Маркус,
Ами направете си партия, като не ви харесват тези.
08 Ноември 2004 13:33
АДВОКАТИ-ДЕПУТАТИ на Народа!
или
ДЕПУТАТИ-АДВОКАТИ на Народа?!?
ТОВА Е ВЪПРОСЪТ !!!
08 Ноември 2004 13:44
Протоколите и стенограмите от сесиите и заседанията на комисиите показват, че реално 90% от работата в Народното Събрание се върши от около 120 депутати. Около 80 души (не ги наричам депутати) вършат по-малко от 1% от работата. Проблемът е, че те не само не вършат нищо, но с постоянните си отсъствия от сесиите и от заседенията на комисиите бавят и пречат на нормалната работа на целия Парламент. Това не е в мой интерес и затова аз подкрепям идеята за по-малък брой депутати (например 1 депутат на 50 000 души население). Публикуването на статистика на броя присъствия и на броя изказвания за всеки депутат ще покаже кои точно са качествените и кои боклук.
08 Ноември 2004 13:47
Той пък единия предложител един бизнесмен, радиоплювалник, Дарик тук, дарик там, а любовниците вечно там. И двама да останат, пак ще се карат, кой да вземе повече зелено. Не е въпроса в бройката а в чистотата на душата и идеите, ама от де да доде, като и баничките са с пари.
08 Ноември 2004 13:54
Параграфе, идеята е добра!
Само че на това не му ли казват: двукамерен парламент?
08 Ноември 2004 14:34
Кой го е грижа за идеите? Депутатите си имат свой интерес и ще го защищават с нокти и зъби. Бизнесмените - свой и те ще го постигнат, но не с нокти и зъби, а с повече пари. Сега пробват - ако мине. Да, ама за да мине, нали трябва тия, от които зависи решението, да се самоликвидират. Ми няма да стане. Виждате всички, че когато се отнася за техни облаги, привилегии и екстри, депутатите са НЕочудващо единодушни и дори гласуват всички лично, а не по обичайния си начин - с чужди карти. Че те ще си извадят очите, ако трябва да решават кои да останат в листите, пардон на хранилката. Ще се изядат помежду си. А тия, дето отпаднат ще им организират такъв бойкот при гласуването, че... А, цирк отвсякъде! Де да можеше да стартира, та да погледаме сеир, зер само това ще бъде ефекта, иначе идеята е "Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия". Колкото до икономиите, кое пък дава гаранция, че спестените разходи ще се използват за нещо полезно - може 100-те депутати да поискат да се возят в "Майбах" и тогава икономиите одма отиват на кино
08 Ноември 2004 15:02
"qweqwe" а би ли казал откъде имаш информацията за активността на Народното събрание?
Иначе само така са голи думи.
Дай нещо, което да може да се провери.
08 Ноември 2004 15:22
DEDOVEC,
НЕ, в ПРЕДЛОЖЕНИЕТО ми по-горе НЕ става въпрос за Двукамарен Парламент !!!
В моя случай ВСИЧКИТЕ 240 депутати се избират на един и същи принцип, в едни и същи избори! Но тези от първата половина от партийната листа на ИЗБРАНИТЕ депутати придобиват правото на "ПОСТОЯННИ депутати", а втората половина - остават "СЕСИЙНИ депутати" !!! Парламентът ще приема закони, решения и др. актове САМО на СЕСИИ /няколко пъти в годината или и извънредни/! През ИЗВЪНсесейното време "постоянните депутати" ще работят в съответните парламентарни комисии и ще подготвят проекти на актовете за гласуване!!!
Освен това, никой от двата вида депутати НЯМА да има право на контролни функции, нито право на ВЕТО !!!
Чисто и просто, предлагам начин за ИКОНОМИЯ/на 50%/ на присъствено депутатско ВРЕМЕ, ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ, КВАРТИРНИ, АВТОМОБИЛНИ И ПР. ЕКСТРИ, ПРАЗНОСЛОВИЕ, "АГОВЧЕНЕ" И Т.Н.!!! Сиреч, всичкото ЛОШО ще е на 50% ! А ДОБРОТО и 50% да е само- пак ще е добре, при сегашното НИКАКВО добро !!!
>(снимка: натиснете тук)

Редактирано от - paragraph39 на 08/11/2004 г/ 16:14:23

08 Ноември 2004 16:19
Параграфе,
Туй дето го предлагаш вече го пробахме. По Татово време имахме Държавен съвет който правеше законите, а 1-2 пъти в годината се събираше цялото НС и гласуваше с ДА. Живсковска конституция. Ресто, не струва!
08 Ноември 2004 17:17
Нищо старо не е забравено и нищо ново не е научено.

"Почнаха се „изборите“ и председателят на бюрото повика махалите и общините не по азбучен ред, както предписва законът, а покани само тия общини и тая махала, която предвождаше Данков, Между това в двора и на улицата се сгрупираха хиляди избиратели. Като видя това, пияната шайка изгуби кураж и почна да се пръска. За да се поддържша духът им, председателят на бюрото повика въоръжена сила и вместо да накара да изхвърялт буйствующите пияни скандалисти, ний видяхме, че няклоко конни и пеши жандарми, предвождани от окръжния управител, околийския началник и двама полицейски пристави, хвърлиха се като бесни в избирателнсото място и с бой, с тласкание, с псувание, подпомогнати и от шайката, изблъскаха без никакъв повод най-видните граждани, а след тях пропъдиха всичките избиратели, които се събраха на митинг и осъдиха позорните насилия на властта. Всички протестирующи избиратели, преброени един по един в присъствието на прокурора, излязха 4853 души. Упълномощени от тази маса народ, неколцина избиратели телеграфирали до негово царско височество и до г. Стоилова и ги молиха да заповядат на полицията да допусне избирателите да гласоподават, но както от Евксиноград, тъй и от София си направиха оглушки и не се получи никакъв отговор. В 12 ч. 45 м. Избирателите отидоха да подадат протести на бюрото, но и там не ги пуснаха. Околийският началник своеволно избра между пет хиляди избиратели двама или трима и под конвой ги допусна да подадат протестите си. А за да упражнят правото си, тези пет хиляди избиратели трябваше да минат през труповете на окръжния управител, околийския началник, приставите и жандармите, а след това пък да имат работа с няколко солдати, на които им били раздадени по двадесет патрона със заповед да стрелят на месо. А какво щеше да излезе от това? Щяха да останат няколко нещастни семейства, щяха на другата неделя да домъкнат една рота вайска и пак щяха да „изберат“ угодните тям лица. — Пусне ли се веднъж властта по пътя на насилията и беззаконията, с нея не е лесно да се бориш. Това го опитахме цели осем години, това продължваме да го изпитваме и до днес..."
08 Ноември 2004 18:22
В Прламента на 16 милионна Холандия заседават 150 депутаи... Хич не е пропаднала Холандия - гарантирам с Банковата си сметка!
08 Ноември 2004 19:04
НЕВЕРНИЯ ТОМА,
/:/ "Параграфе,
Туй дето го предлагаш вече го пробахме. По Татово време имахме Държавен съвет който правеше законите, а 1-2 пъти в годината се събираше цялото НС и гласуваше с ДА. Живсковска конституция. Ресто, не струва!"
......................................... ......................................... .............

Това, което аз предлагам тук НЯМА нищо общо с бившия Държавен Съвет !!! Държавният Съвет някога беше орган на ЕДНОПАРТИЙНАТА държавна власт!!! Освен това, членовете на Държавния съвет НЕ се избират пряко от Народа, а се избират от Народното събрание! Има и много други СЪЩЕСТВЕНИ разлики!!!
А дори и да има някаква прилика- щом нещо ЩЕ върши работа- НЯМА причини да се отхвърля само поради факта, че го било имало някога това нещо, в някакъв си вид!!!
СПРАВКА:
Аналозите на Президентството в републиканските конституции преди 1991 година
Президентската институция в България се създава през 1990 г. с измененние на Конституцията на Народна Република България от 1971 г., с което се въвежда института на Председателя (Президента) на Републиката. С провъзгласяването на България за република през 1946 г. се създава Председателство на Републиката, но при приемането на Конституцията на Народна република България от 6.12.1947 г. Председателството е заменено с Президиум на Народното събрание.
Президиумът на НС изпълнява функции аналогични с тези на днешната президентска институция, с тази разлика, че Конституцията от 1947 г. не определя Президиума като “държавен глава”. Президиумът на Народното събрание е колективен орган, който се състои от председател, двама подпредседатели, секретар и петнадесет члена.
Според Конституцията на Народна република България от 18.05.1971 г. някои от функциите на държавен глава се осъществяват от Държавния съвет и предимно от неговия председател. След изменението от 1990 г. Председателят (Президентът) на Републиката поема част от функциите на разпуснатия Държавен съвет.
Избор
Докато Президиумът, Държавният съвет и по-късно Председателят на Републиката се избират от Народното събрание, с Конституцията на Република България от 1991 г. се въвежда институцията на пряко избрания от народа президент. Прекият избор от народа дава силна демократична легитимация на държавния глава.
ЦЯЛАТА СПРАВКА ПРОЧЕТИ ТУК, а после пак се върни!!!

Натиснете тук

Редактирано от - paragraph39 на 08/11/2004 г/ 19:08:21

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД