:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,179
Активни 736
Страници 23,744
За един ден 1,302,066
Писмо

Глоби по пътищата - много, резултат - никакъв

Наказателната практика на КАТ не оказва влияние върху броя на катастрофите, защото повечето наказания са плод на формален подход и нямат нищо общо с реалните опасности
Снимка: Архив "Сега"
Защо след като от година на година глоботворчеството става все по-интензивно, броят на жертвите по пътищата остава приблизително един и същ? Този въпрос е толкова важен, от него биха могли да последват толкова сериозни изводи за самия смисъл на съществуването на КАТ, че те го поставиха и му отговориха първи. Глоби, видите ли, има, но те са предимно на хартия, водачите не ги плащат. Затова и не превъзпитават.

Силно изненадваща констатация за нашата мила демократична държава, известна най-вече с това, че



от дълг към нея не те спасява даже и смъртта



- ще си го търси от наследниците ти. Поне моят личен опит сочи, че ако не си платиш санкцията, ще ти я поискат с данъците на следващата пролет. Но да речем, че всичко това е вярно. Нима има здравомислещ човек, който би повярвал, че с решението на този проблем транспортният травматизъм ще намалее?

Въпросът е важен и е нужен анализ. Да започнем с факт, познат на всеки водач. По едно неписано правило КАТ контролира най-вече такива места, където евентуалното нарушение е най-вероятно. На практика това значи места, където опасността от ПТП е най-малка. Да разгледаме типичен пример.

Извънградско кръстовище между първокласни шосета. Ограничението е 60 км/ч. След кръстовището ограничението е продължено с още 300 м. Причини за това не се виждат - наоколо е поле. И едва ли е необходимо да се обяснява, че КАТ е заложил контролен пост точно в края на споменатата 300-метрова отсечка. Особено ако там има някакво прикритие. Ако трафикът е интензивен, в резултат се изписват купища актове.

Минават години и в края на споменатата отсечка се появява бензиностанция. Ограничението получава някакъв смисъл. В резултат броят на нарушителите рязко намалява, в резултат на това пък радар вече много рядко посещава това място. И така:

1. Какво общо има това с безопасността на движението?

2. Не подхранва ли това широко разпространеното убеждение, че основната цел на контрольорите е да отчетат колкото може повече т. нар. наказателна практика?

Очевидно съществува отчетлива разлика между ценностните системи на контрольори и водачи. За първите е нарушена буквата на закона, за което се полага санкция. Вторите са убедени, че не са създали никаква реална опасност за движението и за тях наказанието е несправедливо. Оттук до извода, че



най-важно е да се научиш да се пазиш от КАТ,



няма даже и крачка. И ако някой си мисли, че би могъл чрез страх от санкции да смени съгласно най-модерния израз ципа на излязъл вече от детството човек, той чисто и просто още живее в социализма.

Наказателната практика на КАТ не оказва и не би могла да окаже каквото и да било влияние върху транспортния травматизъм, защото огромното болшинство от наказанията, които всяка година се отчитат, са от типа на гореописаните - плод на формален подход, нямащи нищо общо с реалните опасности. И ако не друго, то поне поради дългогодишната безрезултатност на подобен подход, там би трябвало да са наясно с това.

Промяна в стила на работа при тях обаче не се вижда. Би трябвало да има все пак някакво обяснение защо в продължение вече на десетилетия КАТ се държи като доктор, познаващ и прилагащ само едно лекарство и обясняващ терапевтичните си неуспехи единствено с ниската доза своята панацея.

Широко разпространеното убеждение, че това е предимно фискална дейност, е правдоподобно само на пръв поглед. Едва ли има правителство, което би било във възторг от съществуването на толкова тежък обществен дразнител срещу някакви си 30 милиона лева годишно допълнителни приходи в бюджета. Корупцията? Едва ли, това явление съществува от времена, когато корупция на тези нива нямаше. Очевидно проблемът трябва да се търси по-дълбоко, може би още в генезиса.

Няма действие на КАТ, което да не може да бъде обяснено със



стремежа към повече власт



Примерите, доказващи това, са неизброими, но масовата употреба на буквата на закона над неговия дух в тяхната конкретна ежедневна дейност е доказателство за това. И това, че тяхната дейност се базира преди всичко на създаване на страх от санкции. И валящите напоследък, често стигащи до абсурд, предложения за нови и нови изисквания.

Понастоящем КАТ е една много силна организация, която може да си позволи какво ли не, чак до неподчинение на парламента (да си спомним за прословутия десен завой на червено). Освен контролът, който е тяхната основна функция, те определят по същество законите, парламентът просто ги одобрява. Пак те в крайна сметка определят и правилата, без тяхното съгласие нито едно предложение на регулиращите органи не може да мине. И медиите отразяват главно техните становища, алтернативни мнения рядко се появяват. Способни са да елиминират и съда, ако по тяхно мнение той им пречи.

Всеки от нас знае, че



умението да се пазиш от КАТ



е като това да владееш полусъединителя или да можеш да боравиш с мигача. То е част от умението да се кормува. Но остава основният въпрос - жертвите по пътищата. КАТ обективно не може да реши този проблем, той си е наш. И ние бихме могли съществено да допринесем за неговото решаване, ако всеки от нас си изгради точни и ясни представи за собствените си възможности и тези на колата си, и се съобразява с тях. Ако се въздържаме от агресия, колкото и околната среда да ни подтиква към това. Ако сме толерантни един към друг и престанем да тероризираме пешеходците. Това в крайна сметка е въпрос на култура. Тя със санкции, мущровка и "я му бръкни в джоба" не се постига, ала е задължителна.
16
753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
16 Ноември 2004 02:18
"Това в крайна сметка е въпрос на култура."
За съжаление, това е вярно за 95% от проблемите ни... За останалите 5% е виновно международното положение.
16 Ноември 2004 07:01
Добре написано ... ама дали някой от КАТ ще вземе да прочете написаното?!
Абе тези хора освен да се крият из трънките и да глобяват, май друго незнаят.
Та като глобяват и ти заобясняват колко члена и колко алинеи си нарушил, колко лева е глобата и колко точки трябва да ти се отнемат, оставаш с впечатлението, че си убил човек.....
Та предложението ми е, не може ли КАТ, да се изправи гордо на улицата, без да се крие и пак да си върши работата? Защото ако те се крият из храстите, ние из храсталаците ли шофираме? И щом ние не се крием, защо е необходимо те да се крият
16 Ноември 2004 08:32
Май коренът на злото е другаде. Просто като всяка друга риба, и КАТ се е вмирисал от главата. Нещо много дълго се правят рокади само в долните етажи на катаджийската власт -- демек, вся рота идет не в шагу, только поручик идет в шагу. Хайде, по-полека. Почистете цялата риба -- от главата -- непременно -- и до опашката.
И понеже това, ясно е, няма да стане, да го свършим ние сами. Ето как може да стане. Като видите пусия на КАТ, отминете я на пръсти, и отбийте вдясно на разрешено място. След това един от вас -- най-добре е да е журналист -- да се върне пеша, да се представи с документите си и с микрофон в ръка да ги попита: как се казват, кой точно офицер им е поставил задачата, колко произшествия има регистрирани точно на това масто от времето на хан Исперих до ден днешен. И каквото отговарят, да се публикува в този форум. Не се страхувайте -- не могат да ви арестуват, нито да ви бият. И ще видите -- КАТ няма да може да издържи дълго. Ако съответният Кесяк продължава да се прави, че това не есе отнася до него, ще съберем представителна извадка от отговори на подчинените му и ще помолим някой млад народен представител да внесе питане в рамките на парламентарния контрол към вътрешния Петкан. Ако той се разсее или отговори по допирателната, ще отправим запитването към премиера. Ако и той се разссее, ще направим предложене да се създаде парламентарна комисия за братоубийствената война по пътищата.
Като обратна разписка за нашата дейност, ще започнем да събираме и отговорите на народните представители ще пебликуваме в една рубрика „Идат избори“, която ще повторим и в предизборво време под заглавието „Ако искате КАТ да продължава да ни дои, гласувайте да тях!“.
Пък да видим кой ще издържил
16 Ноември 2004 09:26
Честно казано, изумен съм, че такъв жизнен и болезнен проблем се коментира за първи път и толкова плахо, и мисля, за първи път откакто преди 40 години започнаха да се появяват лични автомобили.
Естествено, че оядените мазни тлъсти мутри дебнат на пътя не за да не направиш нарушение, а за да го направиш, след което да ти се изплюят в лицето и ти одерат кожата. Ако не беше така те нямаше да дебнат само в сухо, нестудено и негорещо време, когато произшествия са малко вероятни, а напротив - при екстремални природни условия.
От 1990 до 1994 г. униформените мутри бяха малко стъписани и не дебнеха на пътищата. Пътищата пък бяха с половинметрови дупки. Да не би да са ставали тогава повече произшествия? - Не!
Само като видиш удовлетворението върху мазната физиономия на дебелака, седях зад волана си и попълващ наказателен акт, държащ до себе си от външната страна на стъклото прав приведен в кръста нещастник, става абсолютно ясно, че не отсъствието, а наличието на произшествия е главната цел на този безброен башибозук /който никой не е обявил от колко хора е и какви доходи получава/.
16 Ноември 2004 09:33
Бай Славе, ами хайде да действаме по твоя план, подкрепям го.
16 Ноември 2004 09:40
Пътя, който са избрали в КАТ е абсолютно правилен - Всеки катаджия да има бюро и бланки за глоби, а нарушителите, пълзейки на колене поднасят документите си да ги глобят и вземат нещо, което нито са виждали, нито са пипали - точките. Казват, че и в други държави ги има, но точно у нас те са олицетворение на невъзможността на КАТт да се справи с нарушенията по пътя. Забележете глупостта: дават ти точки, но да ти кажат колко имаш в момента - плащаш три лева. Направо трагедия. По едно време не се намаляваха точки, сега се намаляват в двоен размер - абе да се чудиш от къде им идват такива неща в главите.
16 Ноември 2004 09:45
Чудесна статия. Няма начин да не я прочете някой от шефовете на КАТ.
Ако няма реакция, призовавам СЕГА да продължи, с по-конкретни факти.
16 Ноември 2004 09:52
Чудесна статия. Поздравления за авторa!

Редактирано от - Devil на 16/11/2004 г/ 09:56:03

16 Ноември 2004 10:16
ПРОБЛЕМЪТ е следствие от изместената мотивация, която се изисква за работа в "Пътна полиция" /Контрол на Автомобилния Транспорт, превенция на пътя - предотвратяване на условия за възникване на ПТП, възпитаване у водачите на "пътна култура".../, а мотивацията в някои от катаджиите е като във вица-истина "Моля, да бъда назначен в КАТ, поради затруднено семейно положение". Решението е в ръцете на ръководството.
16 Ноември 2004 10:33
Блабла бла брррр- тралала опала !
Толко плява на едно място не бях чел от отдавна.
И какво успя да каже автора освен псевдо-измишльотината че водачите на МПС са развили умението да се пазят от КАТ.



На чайчето - лимончето.
16 Ноември 2004 10:55
Добър материал
16 Ноември 2004 11:26
трябва да има затвор за тежките нарушения както е по целия свят. преди 2-3 седмици шофьор на турски тир при неправилно изпреварване уби младо момче мотоциклетист в Русенско и се отърва само с 6 месеца условно и отнета книжка за 1 година !!!!!??!! този човек е убиец и се отърва безнаказано на практика, защо се получи така някой от главните мозъци в тази държава защо не каже ??
16 Ноември 2004 13:32
Бай Славе, моите уважения!
Че и за други неща май трябва да се измислят подобни начини на въздействие.
16 Ноември 2004 15:14
Нгоро, много добре си го е казал авторът на статийката. Ваажното е КАТ до й обърне внимание.
16 Ноември 2004 17:06
Тия от КАТ освен да рекетират шофьорите и да се бият в гърдите, че са много велики друго не правят. Има толкова много конфликтни места и кръстовища, които не са обезопасени и ежедневно хората си късат нервите там, а наште момчета се скрили в ниякои трънак и дебнат да е.... Интересно е, че толкова се изписва по тази тема, а никой не взима мерки, още повече постоянно вървят данни за спад в корупцията, която в КАТ даже никаква я няма!
16 Ноември 2004 17:55
Подобните на КАТ служби или органи в цял свят са едни и същи, целта им е една и съща – подтискане, затормозване на хората и събиране пари за фиска. Само подходът е по различен – просто при нас е по просташки като всяко нещо и изпълнителите са по различни – при нас са по прости. Ако някъде стане ПТП на път с 80 км/ч разрешена скорост от автомобил движещ се с 160 км/ч, то идиотите намаляват разрешената скорост на 70 км. След като няма логика за това естествено следва девалвация на знака, а идиотите слагат чучуло или чучулото само се слага да събира дивидентите. След като примерно разрешено е 0.5 промила, а някаква мутра се натресе върху друга мутра със сборни промили = 10 , идиотите намаляват разрешените промили на 0.2 и пак пускат чучулата да събират дивидентите. Повярвайте ми това е в цял свят, но това е политика на фиска под лозунга идеалистичната борба за опазване живота на хората и намаляване на ПТП. При нас е замислено като политика на фиска, но фактически обслужва една банда в униформи, на която плюс всичко данъкоплатеца плаща и заплати и издръжка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД