:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,474
Активни 753
Страници 24,039
За един ден 1,302,066
Скандал

Явният търг не е добър метод за продажба

Много е трудно човек да се бори с корупцията, казва управителят на "Войнтех" Петър Цветков
Снимка: Борислав Николов
ВИЗИТКА

Петър Цветков е управител на "Воинтех" от август 2002 г. Роден е 1950 г. Завършил е Института по международни отношения в Москва и право в Софийския университет. От 1985 до 1989 г. е бил пресаташе в посолството на България в Рим. След това е работил в МВнР в отдел "Печат". От 1992 г. е служил в различни частни фирми.



- Г-н Цветков, кой се разпорежда с имотите на "Войнтех", кой ги продава и къде отиват парите?

- "Воинтех" е създадена като еднолично търговско дружество на базата на Управление за предказармена подготовка на младежта (УППМ), което е било към Министерство на отбраната от 1993 до 1999 г. УППМ пък се създаде на базата на бившата Организация за съдействие на отбраната (ОСО), която от своя страна е създадена на базата на ДОСО. ДОСО и ОСО са били на пряко подчинение на Министерски съвет. През 1993 г. с постановление на МС те са ликвидирани и се създава УППМ. През 1999 г. с постановление на МС се ликвидира УППМ и на негово място с имуществото - движимо и недвижимо, се създава търговско дружество "Воинтех". Тогава основната част на имуществото преминава на разпореждане на "Воинтех", друга част се дава за ползване на МВР, а трета част отива за управление и стопанисване от областни управители и кметове.

Когато се създава търговското дружество, имотите стават негова собственост, а не на държавата или на Министерство на отбраната. Това не са военни имоти и никога не са били такива. По силата на Закона за държавната собственост, независимо че дружеството е създадено със 100% държавен капитал, тъй като то работи по търговския закон, то е частно търговско дружество, което не получава нито една стотинка от държавата, а трябва да се самоиздръжка. Този момент много често убягва от хората, които не се занимават с тези неща.

- Защо тогава се изисква подписът на министъра на отбраната за извършването на сделка?

- За принципал на дружеството е определен министърът на отбраната. Той е упражняващ правата на държавата, а не е собственик. Без негово разрешение ние не можем да направим и една крачка.

След създаването на "Воинтех" е имало едно решение на тогавашната Агенция по приватизация за продажба на дружеството като цяло. За съжаление се е оказала неуспешна.

С решение 1273 от май 2002 г. се обявява режим на приватизация на обособени части на дружеството. На самото дружество се забраняват всякакви разпоредителни сделки с дълготрайни активи - сключване на договори за придобиване на дялово участие, за наем, за съвместна дейност, за кредит, за обезпечаване на вземания, освен с предварително разрешение от Агенцията по приватизация.

АП започва процедура за приватизацията на обособени части. Бих казал доста неуспешно. Продадени са много малко обекти. Основната част от средствата от тях отиваха в държавния бюджет, а не идваха в дружеството.

- Колко обекта влизат в капитала на дружеството?

- При създаването на дружеството влизаха над 300 обекта недвижимо имущество, като общата стойност на движимото и недвижимото имущество е малко над 25 млн. лева. Основният проблем, който стоеше пред дружеството, когато аз го поех преди 2 години, беше, че една голяма част от тези обекти носеха само разходи - за охрана и поддръжка, и много малко приходи. Дружеството беше пред фалит. Имаше и много данъчни задължения и дългове към персонала. Затова първо трябваше да направим някакви инвестиции, за да изкарваме пари за в бъдеще. Ние трябва да оцелеем. Дружеството беше затънало в дългове. Законът позволява част от продажбите на обособените части да се извършват не от агенцията, а от нас. Това обаче при две железни условия - само и единствено с разрешението на Агенцията по приватизация и с изрична заповед на принципала (министъра на отбраната). Тези два органа определят и метода на продажба.

- Защо тогава прокуратурата в Стара Загора ви обвинява, че не сте изпълнили служебните си задължения при продажбата на Дома на отбраната в града и сте отишли на пряко договаряне, при което е определена смешната цена от 60 лв. на кв.м.? Вие ли определяте по кой член и по какъв начин да се продава имотът?

- Не го определям аз. Определя го принципалът с разрешение на АП.

- Вие само предлагате имотът да бъде продаден?

- Да. Ние правим предложението. Ние сме продавали обекти за покриването на разходите на дружеството по различни методи. С тайни търгове, с явни търгове и по чл. 17 (пряко договаряне), който се явява като изключение, и така е записано в правилника. Правили сме го, защото преди това агенцията се е опитвала да го продаде и то неуспешно.

- Такъв ли е случаят с Дома на отбраната?

- Не е такъв. Там са по-фрапиращи случаите, но не искам да се спирам на тях. Не винаги търгът - явен или таен - е най-добрият метод за продажба. Има много случаи, когато преките разговори и преговори са много по-добри и по-успешни. Има много явни и тайни търгове, при които след спечелването купувачът се отказва. Няма случай при преки преговори купувач да се е отказал. Честно казано, когато сме искали разрешение за продажба по чл. 17 и министърът е разпореждал, то ние сме се ръководили от чисто икономически мотиви. Мен ме интересува финансовото състояние на дружеството.

- Вие доволен ли сте от сделката с този имот?

- Какво значи доволен. Това е цената, която е определена от лицензиран оценител. Аз знам, че там има една фирма, която твърди, че би дала много повече пари. Аз не вярвам на такива думи. Много съм се сблъсквал с фирми и лица, които казват, че ще платят еди какви си пари за даден имот, а се оказва, че нямат да ти развалят 2 лв. Те нямат намерение да ги платят. При една пазарна икономика едно нещо струва толкова, колкото можеш да вземеш за него. Да. Аз съм доволен от тази цена.

- Защо се наложи и "Морски клуб-Тюленово" да бъде продаден по същия начин - чрез пряко договаряне?

- За тази сделка не искам да говоря, тъй като срещу дружеството е заведено дело и не искам да повлияя на следствието.

- Не е ли логично да търсите по-високи цени при продажбата, след като парите остават в дружеството?

- Ние сме го правили. Там обаче има още едно ограничение. Освен разрешението от АП и от министъра изрично се записва, че продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която е определена от лицензиран оценител.

- Вие един и същ оценител ли ползвате?

- Различни са. Обикновено това става с конкурс. Ние избираме този, който ни предлага най-ниската цена за оценка и най-късите срокове за нея. От четири месеца ние имаме абсолютна забрана за разпореждане с каквито и да е дълготрайни активи. Дружеството отново е обявено за приватизация като цяло. АП обяви конкурс и има избран оценител, и би трябвало до една седмица да представят меморандум си. АП трябва да го приеме и да определи метода на приватизация. Дали ще бъде търг или преговори с преки купувачи, или дружеството ще бъде изведено на фондовата борса, това ще бъде определено от АП.

- За тези две години, в които вие сте управител, може ли да кажете колко от тези над 300 обекта са продадени и на каква стойност?

- Ние като дружество сме продали около 60 обекта. Около 90 са реализирани от Агенцията по приватизация. Има и обекти, но те са много малко, които са предоставени безвъзмездно - такова е летището в Русе, което е на площ 640 дка.

- Как са осъществени сделките при продадените от вас обекти - само с пряко договаряне ли?

- Ако говорим за тези, които ние сме реализирали, бих казал, че са наполовина.

- Нека пак да уточним нещо. Вие предлагате ли на министъра по какъв начин да се продаде обектът?

- Да. Това е нормално, а той разрешава. Но без разрешение на АП той не може да вземе никакво решение, независимо че е принципал. Законът в България е такъв.

- Какви приходи има дружеството за тези две години?

- Не мога да кажа. Трудно ми е. Не са малки.

- Над 2 млн. лева има ли?

- Да. Над 3 млн. лв. Даже мога да кажа и повече. В резултат на тези сделки дружеството е доста стабилно. Няма неизплатени заплати.

- Защо не кажете за коя от тези 60 сделки сте взели най-много пари и колко са те?

- Много трудно ми е да кажа. Има много такива сделки.

- Какво ще стане с дружеството, ако отново не бъде приватизирано?

- Аз не мога да ви отговоря на този въпрос. Скоро пак бяха оценителите при мен и извършвахме едни по-деликатни и сложни неща, които са свързани със самолетния ни парк и с оръжията, с които разполагаме.

- Европа ни обвинява, че страната ни не може да се справи с корупцията. Вие сблъсквате ли се с нея?

- Да. Срещал съм се. Много трудно може да се бори човек с нея. Има много странни механизми, които преди това аз не ги знаех.
Скандал

Стилът "Воинтех" - скъпи имоти за жълти стотинки

Преди 2 седмици "Сега" разкри нов случай на скандална продажба на апетитно държавно имущество за смешни цени. "Воинтех" - фирмата, стопанисваща голяма част от военните имоти, е продала тайно и без търг за 75 000 лв. "Морски клуб-Тюленово", намиращ се в близост до шабленския фар. Според нотариалния акт базата се състои от 26 203 кв. м терен, едноетажна административна сграда с разгърната застроена площ от 270 кв. м, хангар за лодки и трафопост. Там има изграден яхтклуб, планирало се е и изграждане на мини-пристанище.

Справка в няколко фирми за имоти показва, че терените в района се търгуват за не по-малко от 20 000 лв. за декар. Община Шабла е обявила за продан свои парцели в съседство с морския клуб с първоначална цена 22 000 лв. за декар.

Сделката за морския клуб е сключена на 26.09.2003 г., но за нея се разбра едва когато новият собственик влезе във владение. Купувач на базата в Тюленово е варненското дружество "Ахилеос маритайм ентърпрайз". Сред собствениците му е варненският бизнесмен Рубин Коцев, който преди време бе отвлечен и държан 9 дни в плен.

След разкритията на "Сега" министърът на отбраната Николай Свинаров се разграничи от сделката. "Не съм я разрешавал, не познавам терена. Налага се впечатлението, че цената е ниска", коментира той. АП също се разграничи - тя е дала разрешение за сделката, но не е одобрявала цената и купувача.

Ден след това прокуратурата в Стара Загора обвини управителя на "Воинтех", че е продал евтино друг имот - някогашният Дом на отбраната в града. Там цената е 60 лв. за кв. м. Сградата е с 363.35 кв. м. застроена площ и разгърната застроена площ 1 762.15 кв. м. Данъчната оценка на тази сграда е 326 918.10 лева. Сделката пак е реализирана чрез пряко договаряне с потенциален купувач, а не чрез конкурс или търг.

Масивната четириетажна сграда в идеалния център на Стара Загора е купена от регистрираната специално за целта фирма "Трейд груп 2000" ООД - гр.София за 105 500 лева без ДДС. Неин управител е Иван Стефанов Русев.

Независим лицензиран оценител, нает от старозагорската прокуратура, е изчислил, че пазарната стойност на имота е 1 129 200 лв.
7
2087
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Ноември 2004 00:11
100% червена номенклатура!
Вижте му само биографията!

Комунист прави приватизация - както вълка пази стадото!
16 Ноември 2004 01:32
В която и да е държава по света, приватизирането на военната промишленост е ПРЕСТЪПНО ДЕЯНИЕ! И политико-политическите и мафиотски боричкания НЕ СЕ ДОПУСКАТ!!! Защото става въпрос за НАЦИОНАЛНИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ИНТЕРЕСИ!!!
Та, кога щяхте да съдите унищожителите на Българското оръжейно производство и търговия?????
16 Ноември 2004 08:42
Ех..., че хубави цени..... ама направо без пари..... А другите да лапат мухи....
16 Ноември 2004 09:51
Много е трудно човек да се бори с корупцията, казва управителят на "Войнтех" Петър Цветков

Много е прав чилякът!
Къде по-добре е да и се отдаде без борба, а с наслаждение!
16 Ноември 2004 10:13
Прав е другаря Цветков. Но за каква корупция говори нали в БГ няма корупция и организирана престъпност. И нали също така другарите не стоят зад силовите групировки и техни фирми регистрирани в офшорни зони не инвестират в момента в БГ, също така нямат и икономически групировки (банки и застрахователни дружества).
Боже колко е прав другаря Петър Цветков.
16 Ноември 2004 12:17
Значи не ме дразни вече другото. Ни ме впечатлява.
Обаче кръвното ми винаги се вдига, когато видя е те такава ухилена и уверена в правотата на святото си дело мутра.
Какъв трябва да е един човек, за да върши мърсотии и непрекъснато да е убеден, че върши добро?
Щото те си верват, бе, не го ли разбирате?
Луди ли са? Неадекватни ли са? Това е психическо и ментално заболяване, бе хора.
Все едно се намирам в лудница.
16 Ноември 2004 13:43
Първият прочит на интервюто налага ОЧЕВИДНИЯТ иезуитски стил на отгововорите.
Вторият и всеки следващ, би трябвало да са за ведомството на Филчев...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД