Петър Цветков е управител на "Воинтех" от август 2002 г. Роден е 1950 г. Завършил е Института по международни отношения в Москва и право в Софийския университет. От 1985 до 1989 г. е бил пресаташе в посолството на България в Рим. След това е работил в МВнР в отдел "Печат". От 1992 г. е служил в различни частни фирми.
- Г-н Цветков, кой се разпорежда с имотите на "Войнтех", кой ги продава и къде отиват парите?
- "Воинтех" е създадена като еднолично търговско дружество на базата на Управление за предказармена подготовка на младежта (УППМ), което е било към Министерство на отбраната от 1993 до 1999 г. УППМ пък се създаде на базата на бившата Организация за съдействие на отбраната (ОСО), която от своя страна е създадена на базата на ДОСО. ДОСО и ОСО са били на пряко подчинение на Министерски съвет. През 1993 г. с постановление на МС те са ликвидирани и се създава УППМ. През 1999 г. с постановление на МС се ликвидира УППМ и на негово място с имуществото - движимо и недвижимо, се създава търговско дружество "Воинтех". Тогава основната част на имуществото преминава на разпореждане на "Воинтех", друга част се дава за ползване на МВР, а трета част отива за управление и стопанисване от областни управители и кметове.
Когато се създава търговското дружество, имотите стават негова собственост, а не на държавата или на Министерство на отбраната. Това не са военни имоти и никога не са били такива. По силата на Закона за държавната собственост, независимо че дружеството е създадено със 100% държавен капитал, тъй като то работи по търговския закон, то е частно търговско дружество, което не получава нито една стотинка от държавата, а трябва да се самоиздръжка. Този момент много често убягва от хората, които не се занимават с тези неща.
- Защо тогава се изисква подписът на министъра на отбраната за извършването на сделка?
- За принципал на дружеството е определен министърът на отбраната. Той е упражняващ правата на държавата, а не е собственик. Без негово разрешение ние не можем да направим и една крачка.
След създаването на "Воинтех" е имало едно решение на тогавашната Агенция по приватизация за продажба на дружеството като цяло. За съжаление се е оказала неуспешна.
С решение 1273 от май 2002 г. се обявява режим на приватизация на обособени части на дружеството. На самото дружество се забраняват всякакви разпоредителни сделки с дълготрайни активи - сключване на договори за придобиване на дялово участие, за наем, за съвместна дейност, за кредит, за обезпечаване на вземания, освен с предварително разрешение от Агенцията по приватизация.
АП започва процедура за приватизацията на обособени части. Бих казал доста неуспешно. Продадени са много малко обекти. Основната част от средствата от тях отиваха в държавния бюджет, а не идваха в дружеството.
- Колко обекта влизат в капитала на дружеството?
- При създаването на дружеството влизаха над 300 обекта недвижимо имущество, като общата стойност на движимото и недвижимото имущество е малко над 25 млн. лева. Основният проблем, който стоеше пред дружеството, когато аз го поех преди 2 години, беше, че една голяма част от тези обекти носеха само разходи - за охрана и поддръжка, и много малко приходи. Дружеството беше пред фалит. Имаше и много данъчни задължения и дългове към персонала. Затова първо трябваше да направим някакви инвестиции, за да изкарваме пари за в бъдеще. Ние трябва да оцелеем. Дружеството беше затънало в дългове. Законът позволява част от продажбите на обособените части да се извършват не от агенцията, а от нас. Това обаче при две железни условия - само и единствено с разрешението на Агенцията по приватизация и с изрична заповед на принципала (министъра на отбраната). Тези два органа определят и метода на продажба.
- Защо тогава прокуратурата в Стара Загора ви обвинява, че не сте изпълнили служебните си задължения при продажбата на Дома на отбраната в града и сте отишли на пряко договаряне, при което е определена смешната цена от 60 лв. на кв.м.? Вие ли определяте по кой член и по какъв начин да се продава имотът?
- Не го определям аз. Определя го принципалът с разрешение на АП.
- Вие само предлагате имотът да бъде продаден?
- Да. Ние правим предложението. Ние сме продавали обекти за покриването на разходите на дружеството по различни методи. С тайни търгове, с явни търгове и по чл. 17 (пряко договаряне), който се явява като изключение, и така е записано в правилника. Правили сме го, защото преди това агенцията се е опитвала да го продаде и то неуспешно.
- Такъв ли е случаят с Дома на отбраната?
- Не е такъв. Там са по-фрапиращи случаите, но не искам да се спирам на тях. Не винаги търгът - явен или таен - е най-добрият метод за продажба. Има много случаи, когато преките разговори и преговори са много по-добри и по-успешни. Има много явни и тайни търгове, при които след спечелването купувачът се отказва. Няма случай при преки преговори купувач да се е отказал. Честно казано, когато сме искали разрешение за продажба по чл. 17 и министърът е разпореждал, то ние сме се ръководили от чисто икономически мотиви. Мен ме интересува финансовото състояние на дружеството.
- Вие доволен ли сте от сделката с този имот?
- Какво значи доволен. Това е цената, която е определена от лицензиран оценител. Аз знам, че там има една фирма, която твърди, че би дала много повече пари. Аз не вярвам на такива думи. Много съм се сблъсквал с фирми и лица, които казват, че ще платят еди какви си пари за даден имот, а се оказва, че нямат да ти развалят 2 лв. Те нямат намерение да ги платят. При една пазарна икономика едно нещо струва толкова, колкото можеш да вземеш за него. Да. Аз съм доволен от тази цена.
- Защо се наложи и "Морски клуб-Тюленово" да бъде продаден по същия начин - чрез пряко договаряне?
- За тази сделка не искам да говоря, тъй като срещу дружеството е заведено дело и не искам да повлияя на следствието.
- Не е ли логично да търсите по-високи цени при продажбата, след като парите остават в дружеството?
- Ние сме го правили. Там обаче има още едно ограничение. Освен разрешението от АП и от министъра изрично се записва, че продажната цена не може да бъде по-ниска от тази, която е определена от лицензиран оценител.
- Вие един и същ оценител ли ползвате?
- Различни са. Обикновено това става с конкурс. Ние избираме този, който ни предлага най-ниската цена за оценка и най-късите срокове за нея. От четири месеца ние имаме абсолютна забрана за разпореждане с каквито и да е дълготрайни активи. Дружеството отново е обявено за приватизация като цяло. АП обяви конкурс и има избран оценител, и би трябвало до една седмица да представят меморандум си. АП трябва да го приеме и да определи метода на приватизация. Дали ще бъде търг или преговори с преки купувачи, или дружеството ще бъде изведено на фондовата борса, това ще бъде определено от АП.
- За тези две години, в които вие сте управител, може ли да кажете колко от тези над 300 обекта са продадени и на каква стойност?
- Ние като дружество сме продали около 60 обекта. Около 90 са реализирани от Агенцията по приватизация. Има и обекти, но те са много малко, които са предоставени безвъзмездно - такова е летището в Русе, което е на площ 640 дка.
- Как са осъществени сделките при продадените от вас обекти - само с пряко договаряне ли?
- Ако говорим за тези, които ние сме реализирали, бих казал, че са наполовина.
- Нека пак да уточним нещо. Вие предлагате ли на министъра по какъв начин да се продаде обектът?
- Да. Това е нормално, а той разрешава. Но без разрешение на АП той не може да вземе никакво решение, независимо че е принципал. Законът в България е такъв.
- Какви приходи има дружеството за тези две години?
- Не мога да кажа. Трудно ми е. Не са малки.
- Над 2 млн. лева има ли?
- Да. Над 3 млн. лв. Даже мога да кажа и повече. В резултат на тези сделки дружеството е доста стабилно. Няма неизплатени заплати.
- Защо не кажете за коя от тези 60 сделки сте взели най-много пари и колко са те?
- Много трудно ми е да кажа. Има много такива сделки.
- Какво ще стане с дружеството, ако отново не бъде приватизирано?
- Аз не мога да ви отговоря на този въпрос. Скоро пак бяха оценителите при мен и извършвахме едни по-деликатни и сложни неща, които са свързани със самолетния ни парк и с оръжията, с които разполагаме.
- Европа ни обвинява, че страната ни не може да се справи с корупцията. Вие сблъсквате ли се с нея?
- Да. Срещал съм се. Много трудно може да се бори човек с нея. Има много странни механизми, които преди това аз не ги знаех.
Скандал
Стилът "Воинтех" - скъпи имоти за жълти стотинки
Преди 2 седмици "Сега" разкри нов случай на скандална продажба на апетитно държавно имущество за смешни цени. "Воинтех" - фирмата, стопанисваща голяма част от военните имоти, е продала тайно и без търг за 75 000 лв. "Морски клуб-Тюленово", намиращ се в близост до шабленския фар. Според нотариалния акт базата се състои от 26 203 кв. м терен, едноетажна административна сграда с разгърната застроена площ от 270 кв. м, хангар за лодки и трафопост. Там има изграден яхтклуб, планирало се е и изграждане на мини-пристанище.
Справка в няколко фирми за имоти показва, че терените в района се търгуват за не по-малко от 20 000 лв. за декар. Община Шабла е обявила за продан свои парцели в съседство с морския клуб с първоначална цена 22 000 лв. за декар.
Сделката за морския клуб е сключена на 26.09.2003 г., но за нея се разбра едва когато новият собственик влезе във владение. Купувач на базата в Тюленово е варненското дружество "Ахилеос маритайм ентърпрайз". Сред собствениците му е варненският бизнесмен Рубин Коцев, който преди време бе отвлечен и държан 9 дни в плен.
След разкритията на "Сега" министърът на отбраната Николай Свинаров се разграничи от сделката. "Не съм я разрешавал, не познавам терена. Налага се впечатлението, че цената е ниска", коментира той. АП също се разграничи - тя е дала разрешение за сделката, но не е одобрявала цената и купувача.
Ден след това прокуратурата в Стара Загора обвини управителя на "Воинтех", че е продал евтино друг имот - някогашният Дом на отбраната в града. Там цената е 60 лв. за кв. м. Сградата е с 363.35 кв. м. застроена площ и разгърната застроена площ 1 762.15 кв. м. Данъчната оценка на тази сграда е 326 918.10 лева. Сделката пак е реализирана чрез пряко договаряне с потенциален купувач, а не чрез конкурс или търг.
Масивната четириетажна сграда в идеалния център на Стара Загора е купена от регистрираната специално за целта фирма "Трейд груп 2000" ООД - гр.София за 105 500 лева без ДДС. Неин управител е Иван Стефанов Русев.
Независим лицензиран оценител, нает от старозагорската прокуратура, е изчислил, че пазарната стойност на имота е 1 129 200 лв.
Справка в няколко фирми за имоти показва, че терените в района се търгуват за не по-малко от 20 000 лв. за декар. Община Шабла е обявила за продан свои парцели в съседство с морския клуб с първоначална цена 22 000 лв. за декар.
Сделката за морския клуб е сключена на 26.09.2003 г., но за нея се разбра едва когато новият собственик влезе във владение. Купувач на базата в Тюленово е варненското дружество "Ахилеос маритайм ентърпрайз". Сред собствениците му е варненският бизнесмен Рубин Коцев, който преди време бе отвлечен и държан 9 дни в плен.
След разкритията на "Сега" министърът на отбраната Николай Свинаров се разграничи от сделката. "Не съм я разрешавал, не познавам терена. Налага се впечатлението, че цената е ниска", коментира той. АП също се разграничи - тя е дала разрешение за сделката, но не е одобрявала цената и купувача.
Ден след това прокуратурата в Стара Загора обвини управителя на "Воинтех", че е продал евтино друг имот - някогашният Дом на отбраната в града. Там цената е 60 лв. за кв. м. Сградата е с 363.35 кв. м. застроена площ и разгърната застроена площ 1 762.15 кв. м. Данъчната оценка на тази сграда е 326 918.10 лева. Сделката пак е реализирана чрез пряко договаряне с потенциален купувач, а не чрез конкурс или търг.
Масивната четириетажна сграда в идеалния център на Стара Загора е купена от регистрираната специално за целта фирма "Трейд груп 2000" ООД - гр.София за 105 500 лева без ДДС. Неин управител е Иван Стефанов Русев.
Независим лицензиран оценител, нает от старозагорската прокуратура, е изчислил, че пазарната стойност на имота е 1 129 200 лв.